Gigant

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Re: Gigant

Postprzez Spooky » Wt sty 16, 2018 6:40 am

Dużo do myślenia dało mi kilka komiksów zamieszczonych w ostatnim numerze "Giganta", w "Czerwonym smoku". Mam tutaj na myśli "Dla wspólnej korzyści", "Krecią robotę", a zwłaszcza "Starość i radość" (które jednak rozczarowuje zakończeniem). Te trzy historie bardzo ciekawie (momentami wręcz "przenikliwie") podejmują współczesne problemy, a zwłaszcza mierzą się z tematem, który można by określić jako "człowiek a dzisiejsza technologia". Trochę prześmiewczo, trochę ironicznie, trochę refleksyjnie, jednak warto zapoznać się z tymi historiami. Wydaje mi się, że to dobrze, iż twórcy disneyowskich komiksów wchodzą w polemikę z ważnymi dla nas tematami, takimi jak np. rola mediów społecznościowych. Wnioski niekoniecznie muszą się podobać (mam tutaj na myśli chociażby 'Dla wspólnej korzyści"), niemniej miło, że twórcy nie piszą swoich komiksów "w próźni", w oderwaniu od współczesnych realiów.

Pomyślałem również, że wiele komiksów znakomicie może pełnić funkcję... źródła historycznego. Przecież rysownicy i scenarzyści wyposażają swoich bohaterów w gadżety ważne dla konkretnej sytuacji historycznej, co więcej postaci często mierzą się z problemami, które są istotne dla dzieci żyjących w danym okresie czasu (jak w historiach z najnowszego GP). Tutaj przychodzą mi na myśl chociażby historyjki z początku wieku, które nawiązywały do Pokemonów i szału, jaki był związany z tą serią. Podobnie rysownicy nieświadomie przedstawiają, jak wyglądała rzeczywistość w danym okresie czasu (np. poprzez rysowanie komputerów i telefonów).
Spooky
Postrach Transwalu

Imię: Albert
GG: 4520377

Postprzez Spooky » N cze 14, 2020 8:11 am

Udało mi się przeczytać dwa pierwsze tegoroczne "Giganty" ("Magiczna przygoda" oraz "Niebezpieczna piątka"). Tomiki zdominowane przez historyjki, które pojawiły się w ramach cyklu "Saga o Donaldzie". Prawdę powiedziawszy, bardzo męcząca lektura. W pewnym momencie przestałem śledzić fabułę i z trudem brnąłem do napisu "Koniec" (niestety, należę do tych osób, które czytają opowieść do końca, nawet jeśli nie sprawia to przyjemności). Miałem wrażenie, że historia momentami "klatkuje", tzn. między jednym a drugim kadrem ma miejsce jakieś wydarzenie i nie zostaje w pełni przedstawione (dość wolno myślę i muszę mieć pewne rzeczy podane "kawa na ławę" :D ). Nie spodobały mi się też rysunki, coloring. Kadry są bardzo gęsto wypełnione różnymi elementami (postać plus otoczenie), w dodatku co strona to nieco inny układ... Niestety, nie operuję zbyt dobrze terminologią malarską (plastyczną?) i muszę posłużyć się przykładem. Dla mnie takie kolory jak na s. 96-97 w tomie "Niebezpieczna piątka" są nie do zniesienia (zwłaszcza kadr, na którym został pokazany stół). To chyba zabawa cieniami...
Na szczęście w najnowszym "Gigancie" nie ma już komiksów z tej serii. Ale za nim zabiorę się za ten numer, to pewnie będzie lipiec :)

Jeszcze garść refleksji. Miło, że "Giganty" pod pewnymi względami się nie zmieniają. Widok 256 stronicowego komiksu na półce w empiku, to jak widok starego przyjaciela, do którego zawsze miło wrócić :D (jeny, kiepskie porównanie, sorrki). "Gigant" ma od jakiegoś czasu świetne okładki, chyba najlepsze w historii, od razu rzucają się w oczy. Podoba mi się też nowy wygląd spisu treści oraz stopki redakcyjnej.
Nawiasem mówiąc, od wielu lat zastanawiam się, ile jeszcze wytrzyma kartka "W serii Gigant Poleca ukazały się" :D Redakcja będzie zmniejszała czcionkę, czy zdecyduje się na przerzucenie tytułów komiksów np. na trzecią stronę okładki? Nie jest to pytanie egzystencjalne, ale jestem ciekaw odpowiedzi :)

Trochę brakuje mi duńskich komiksów w "Gigantach". Najintensywniej czytałem kaczory wtedy, kiedy "Giganty" otwierała i zamykała duńska opowieść, a w środku znajdowała się jeszcze historyjka oznaczona literą "D" dotycząca najczęściej zmagań Mikiego z Fantomenem. Ostatnio zerknąłem na Inducks, aby sprawdzić, co się dzieje z Bancellsem. Zdaje się, że rysownik od dziesięciu lat nie tworzy już historyjek z Donaldem. A szkoda, charakterystyczny styl, długie opowieści, niezły klimat. Zauważyłem, że kilka jego opowieści znalazło się w ostatnich latach w "Megagidze" ("Mamutach"). Przegapiłem, muszę poszukać tych tomów.
Spooky
Postrach Transwalu

Postprzez kuperkowo » Cz lip 09, 2020 10:01 pm

Od 2 lipca w sprzedaży wakacyjne, specjalne wydanie giganta poleca : Gigant Poleca na wakacje ,,Przygoda na balkonie"

Cena : 14,99 zł

W numerze :
- aż 192 stron komiksów
- lekko powiększony format w stosunku do ,,zwykłego" giganta poleca
- w pełni kolorowe tytuły komiksów i onomatopeje
- komiksowa czcionka

Skład : https://inducks.org/issue.php?c=pl%2FGP2020-100#p116

Obrazek
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

GG: 0

Postprzez Spooky » N lip 12, 2020 9:33 am

Jeszcze nie przeczytałem "Wakacyjnej przygody", ale wydanie prezentuje się bardzo sympatycznie, lekko powiększony format w stosunku do "Giganta" zaliczam na plus. Mam kiepski wzrok i ostatnio kadry w "Gigantach" wydały mi się zbyt gęste, przeładowane różnymi elementami, brakowało mi pewnej przestrzeni.

BTW: włoskie komiksy w "Gigantach" są dziwnie rozmieszczone, mam na myśli położenie kadrów w stosunku do górnej i dolnej krawędzi strony. Przeszkadza mi odstęp między dolną krawędzią strony a ostatnim rzędem rysunków (aż 2,5 cm!). W starych tomikach chyba tak to nie wyglądało... W "Wakacyjnej przygodzie" nie ma tego problemu.
Spooky
Postrach Transwalu

Poprzednia strona

Powrót do Komiksy