Czy jeśli drzewa, które spadło, nikt nie usłyszał...

Tu rozważamy propozycje zmian na forum oraz oceniamy już zachodzące.

Czy jeśli drzewa, które spadło, nikt nie usłyszał...

Postprzez ShFil » Pn sty 02, 2017 6:40 pm

Czy to znaczy, że spadło bezgłośnie?

W polskiej części internetu, nawet podczas obecnej suszy, powstaje sporo inicjatyw około disney'owskich. Problemem jest to, że dowiaduje się o nich człowiek 2 lata po ich zakończeniu...
DP! ma powstać stałego, niezniszczalnego, polskiego monumentu tematów disney'owskich. Znanego przez wszystkich, dzięki czemu stanowi świetną podstawę dla sieci informacyjnej o ciekawostkach ze światach disney'a, inicjatywach.

Można to wykorzystać na kilka sposobów:
- stworzyć główną stronę z newsami(RSS),
- poświęcić dział dla każdej inicjatywy,
- stworzyć listę mailingową.

Zapraszam do dyskusji. ;)
ShFil

Imię: Filip
GG: 0

Re: Czy jeśli drzewa, które spadło, nikt nie usłyszał...

Postprzez Scarpomaniak » Pn sty 02, 2017 8:58 pm

Problemem jest to, że dowiaduje się o nich człowiek 2 lata po ich zakończeniu...

O czym piszesz, bo niczego takiego nie kojarzę?

Odnośnie propozycji - już wiele lat temu pisałem, że Disney Polska! sprawdziłaby się świetnie jako forum połączone ze stroną, która by informowała o nowościach związanych z komiksami Disneya, a także o wszystkim związanym z komiksami Disneya.
W sposób minimalny jest to realizowany, ponieważ dzięki ponownemu zakupowi domeny komiksydisneya.pl, działa reklama u góry forum. Istnieje szansa, że osoba, która wejdzie na forum, przypadkowo kliknie na link, który przenosi do jedynej strony, która regularnie informuje o nowościach związanych z komiksami Disneya.

Niestety, jak widzisz, zainteresowanie administracji jest bliskie 0, użytkowników też, obecnie Disney Polska! można byłoby nazwać archiwum forum Disney Polska!. I nie wydaje mi się, żeby szybko to się zmieniło.

A według mnie są na to szanse - co pokazują dane z mojego bloga, newsy związane z nowymi "Kaczymi Opowieściami" już generują rekordowe wyświetlenia, a pewnie przy starcie serialu zainteresowanie będzie jeszcze większe. Szkoda byłoby gdyby Disney Polska! przegapiła szansę, być może ostatnią szansę na wskrzeszenie forum.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez ShFil » Pn sty 02, 2017 9:08 pm

Scarpomaniak napisał(a):
Problemem jest to, że dowiaduje się o nich człowiek 2 lata po ich zakończeniu...

https://fanzindipol.pl/2014/05/kaczkofani-w-trojce/
Nie odwiedzałem w tym czasie Dipola i kompletnie mnie ominęło.
ShFil

Postprzez Scarpomaniak » Pn sty 02, 2017 9:15 pm

Fanzin DiPol nie jest projektem zamkniętym.
Może powstanie kolejny numer, może nie. Biorąc pod uwagę, że pierwszy numer ukazał się w 2012, a drugi w 2014, wcale bym się nie zdziwił gdyby redakcja fanzinu (z osobami z której się często kontaktuje) za jakiś czas nie przygotowała kolejnego numeru.

Ale jak piszesz - trudno znaleźć o "DiPolu" informacje na internecie. I to jest ogromny problem.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez kuperkowo » Pn sty 02, 2017 9:31 pm

ShFil napisał(a):
Scarpomaniak napisał(a):

https://fanzindipol.pl/2014/05/kaczkofani-w-trojce/
Nie odwiedzałem w tym czasie Dipola i kompletnie mnie ominęło.

Wprawdzie było : viewtopic.php?f=26&t=3378&p=42590&hilit=Tr%C3%B3jce#p42590 ale masz trochę racji, że o wielu nowościach zwiazanych z komiksami Disneya się nie dowiesz z tego forum . Problem z korelacją strony www (także twojej Scarpomaniaku ) jest taki, że mimo linku i tak nikt nie komentuje newsów tutaj tylko na blogu czy facebooku. Nie sądzę też żebyśmy powinniśmy pójść w czysto informacyjną funkcje forum. O składzie Kaczora Donalda to ja sobie na Inducks przeczytam a o zapowiedziach komiksów w MegaGiga na stronie Scarpomaniaka czy niemieckich stronach. Do takich ról uważam strony internetowe za lepsze Nie twierdzę, że informacji takowych nie może być na forum ale za sedno forów internetowych uważam dyskusje . Wolałbym przeczytać jak inni oceniają dane wydanie niż przeczytać stricte kiedy ono wychodzi , jakie komiksy zabiera , ile kosztuje. Co do frekwencji na forum i zaangażowania administracji to trochę się nie dziwię, że jest śladowe bo brak chęci do zarządzania zerowymi wiadomościami. Arcer na przyklad nie jest zupełnie bierny w polskim fandomie bo działa na Inducks. Niektórzy użytkownicy którzy dawno nie byli aktywni wiem że chociaż fragmentarycznie kupują nowe wydania i archiwalia. Spadek frekwencji na forum upatruje też w dużym rozczarowaniu wielu osób w jakim kierunku poszły komiksy Disneya wydawane w Polsce (czemu w takim razie nie rozmawiać o wydaniach zagranicznych lub starszych ?) . Kontakt z redakcją też był dużym motorem napędowym na forum. Długi staż forum też działa trochę hamująco bo o wielu rzeczach już powiedziano, może niektórzy uważają że nie ma o czym już pisać ? Co do inicjatyw : chętnie jestem za stworzeniem osobnych działów, tylko na razie brak tych inicjatyw :) Jeśli chodzi o listę mailingową : taki retro nostalgiczny (choć niewielu w tym nie ja , pamięta ) klubik? Zmiana fasady na zasadzie : każda zmiana byle zmiana : kogoś obudzi ?
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Postprzez ShFil » Pn sty 02, 2017 9:52 pm

Po kolei. ;)
@Scarpomaniak, nie myślałem konkretnie o Dipolu. Ale właśnie o tej owej mobilizacji DP!-Dipol.
@kuperkowo
1) Rola DP! prawdopodobnie zawsze będzie skierowana jakościową dyskusję. Ale brakuje czegoś, aby rozpalać tę potrzebną iskrę. ;)
2)Myślę, że problemem nie jest to, że odchodzą starzy użytkownicy, tylko to że nowych nie przybywa. Można podejrzewać, że czegoś brakuje.
3) Disney Polska w sumie powinna podjąć stanowczą decyzję, odnośnie skanów komiksów. Każdy ma jakiś apetyt na komisy, jedni mniejszy, drudzy większy. Różne są też gusta. Myślę, że problemem jest koncentrowanie się przez starą gwardię tylko na komiksach Barksa i Rosy. A dzięki internetowym zasobom i zaspokojonemu apetytowi, praktycznie nie zwracają uwagi na nowszych rysowników (niezależnie od jakości komiksów).
4)Tak, kontakt z tłumaczami i redakcją budował "niesamowitość" forum. Tylko, czy na pewno koniec? Myślę, że gdyby raz do roku, np ur. K.D., wysyłać autorskie pocztówki do rysowników, można by nawiązać kontakt.

Ps. Proszę używaj krótszych zdań i dziel tekst na akapity. Znacznie lżej będzie czytało się twoją wypowiedź.
ShFil

Postprzez kuperkowo » Pn sty 02, 2017 10:30 pm

1) Odnośnie skanów swego czasu pisał o tym Semmko. Powiem tak : kiedyś dużą (choć nie jedyną oczywiście ) integracją, zainteresowaniem i czasem działania były fanowskie tłumaczenia. Zdaje sobie sprawę jednak, że można promować całkowite legalnie a wszelkie działania ,,inne" robić poza forum. Jestem za usuwaniem linków do skanów ale nie usuwałbym już istniejących. 2) Odnoszę wrażenie, że wiele osób nie piszę bo boi się trywializmu wypowiedzi i tematu. Chciałoby rozmawiać tylko na poważnie, w pełni profesjonalnie, poprzedzone gruntowną analizą a unika tematów prostych.A o trudnych sądzi, że nikt nie pogada, bo mało kto ma wystarczającą wiedzę. 3) ,,Stara gwardia to tylko Rosa i Barks " - ciekawa teza. Rozumiem , że postulujesz że są pewna grupa osób kupiła przez kilka/kilkanaście lat polskie wydania, potem przestała a obecnie czyta i kupuje tylko kolekcję Fantagriphs? Jest w tym pewna racja. Z czego to wynika ? Może z racji że młodzi twórcy są dużo mniej znani (bo nowe numery mało kto czyta ? A może nikt nie przebije Mistrza lub ktoś uważa , że już wyrósł z komisów a tylko klasycy nie są dla dzieci? Trochę powodu też może być w obecnej formie pisma Kaczor Donald i promowania go jako coś dla dzieci, obniżanie wieku targetu. 4) W porównaniu z latami 90 sprzedaż pism znacznie spadła i mniejszy odsetek dzieci czyta komiksy Disneya. Stąd według mnie brak nowych użytkownikòw. Obecnie wśród przedszkolaków, uczniów podstawówki popularniejsze są inne postacie ze świata bajek, kreskówek czy komiksów. 5) Te pocztówki aby nie do redakcji? Przywrócenie kontaktu z redakcją (przypominam że od kilku miesięcy to już nie jest pani Wielądek ) uważam za niezwykle pomocny .Co do inicjatyw to jest Dipol. może by jakoś pomóc redakcji ? W 2017r. wychodzi nowy serial Kacze Opowieści. Można by to jakoś dobrze wypromować. Macie pomysły na inne wspólne forumowe inicjatywy?
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Powrót do Opinie, propozycje zmian