Sknerus McKwacz

Rozkładamy na czynniki pierwsze każdą postać, badamy powiązania między nimi i uważnie studiujemy drzewa genealogiczne.

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez miki2001 » So maja 05, 2012 6:26 am

Historyjki o sknerusie są ciekawe ,ale te nowsze krótkie historyjki o nim tracą magię. Jedynym dobrym komiksem o sknerusie (Poza Donem Rosą) w 21 wieku było "Leki nie z apteki" z KD01-2010. Holendrzy postarali się z tą historyjką.
Fan Carla Barksa.
Skany Komiksów Disneya
Avatar użytkownika
miki2001
 
Posty: 156
Dołączył(a): Cz gru 29, 2011 8:39 am
Lokalizacja: Uklad Sloneczny
Imię: Michał
GG: 33422272

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez Gladstone » N cze 03, 2012 1:04 pm

Wchodzę dziś na wiadomości gospodarcze wp a tam jako wiadomość dnia widnieje: "Szok! Sknerus McKwacz nie jest już najbogatszym kaczorem świata" :D

Link

Jest to kalka rankingu Forbes i stąd takie "rewelacje" odnośnie Sknerusa, ale może chociaż część osób przypomni sobie o McKwaczu :)
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Avatar użytkownika
Gladstone
 
Posty: 403
Dołączył(a): Cz paź 15, 2009 3:49 pm
GG: 0

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez Pahan » N cze 03, 2012 10:34 pm

Zastanawiam się, czy powód obecności Forsanta wzięto rzeczywiście z jakiegoś niedawnego komiksu, czy też zmyślono w ramach żartu? :)
Avatar użytkownika
Pahan
 
Posty: 1621
Dołączył(a): Pt paź 28, 2005 1:31 pm
Lokalizacja: Krosno/Kraków
GG: 0

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez Gladstone » Pn cze 04, 2012 8:30 am

W rankingu Forbesa możemy przeczytać:

Fiction’s second-richest character makes his first appearance on the list in 2012, and not without controversy. Diamond mining magnate Flintheart Glomgold (net worth $51.9 billion) stole the title of “World’s Richest Duck” from his arch nemesis (and former list member) Scrooge McDuck when the longtime rivals bet their entire fortunes on the results of an around the world race. Now penniless, McDuck is crying fowl: He says Glomgold cheated, hiring The Beagle Boys to kidnap his nephew Donald and Magica De Spell to ground his zeppelin. He’s sworn to recover his fortune.


David Gerstein na DCF'ie przyznaje, że ta "biografia" nie pasuje dokładnie do żadnej znanej nam historyjki i traktuje to w kategoriach żartu autora rankingu.
Pewnie za rok będziemy mieć wielki powrót Skneruska na szczyt :)

EDIT: Aż gęsto ostatnio od kaczek: przewińcie na sam dół :)
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Avatar użytkownika
Gladstone
 
Posty: 403
Dołączył(a): Cz paź 15, 2009 3:49 pm
GG: 0

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez Gal » Wt paź 01, 2013 4:43 pm

Sknerus McKwacz jest moją ulubioną postacią fikcyjną, lubię w nim właściwie wszystko. Trochę mnie dziwi, dlaczego z Myszką Miki i Kaczorem Donaldem jest pełno różnych gadżetów, a ze Skneruem niewiele.
Gal
 
Posty: 49
Dołączył(a): Śr wrz 25, 2013 7:17 am
GG: 0

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez Mika » Śr lis 20, 2013 11:54 am

Życie Sknerusa Dona Rosy jest genialne, to jeden z moich ulubionych komiksów. Każdy szczegół, detal jest dopracowany, i jeszcze te wszystkie małe smaczki... Byłam na MFK w Łodzi i słuchałam Dona jak opowiadał o swojej pracy. I przyznał, że jest zdziwiony tym, że to Donald jest u nas najbardziej rozpoznawalną, główną postacią z Kaczogrodu. Tymczasem w Ameryce głównym bohaterem jest właśnie Sknerus. To on jest pełnowymiarową postacią z bogatą historią i barwnie zarysowanym charakterem. :scrooge:
Avatar użytkownika
Mika
 
Posty: 10
Dołączył(a): Śr lis 20, 2013 10:35 am
GG: 0

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez kuperkowo » Pn gru 22, 2014 12:53 pm

Myślę, że Donald jest bardziej rozpoznawalny z kilku powodów. Po pierwsze jest znany oprócz komiksów także z filmów i kreskówek. Sknerus raczej tylko z komiksów (no może jeszcze z Kaczych Opowieści). Kaczor Donald powstał tez wcześniej niż Sknerus, więc chcąc nie chcąc jest bardziej rozpoznawalny.
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
Avatar użytkownika
kuperkowo
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sie 27, 2012 9:07 am
Lokalizacja: Kaczogród
GG: 0

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez Maciek! » Śr gru 24, 2014 2:19 am

Donald do jednak ikona której wszędzie pełno. Sknerusa znają tylko głównie fani Kaczyc Opowieści, Opowięści Wigilijnej Myszki Miki i komiksów (naturalnie)

Pomijając fakt, że Donald to o wiele starsza postać co miała o wiele większe wpływy na pop-kulturę pragnę zaznaczyć, że jest też bardziej unwersalny. Każdy wie kto to Donald = kaczor nerwu i pechowiec, tyle starczy. Sknerus jest jedak o wiele baradziej konkrenty (historia, miejsce zamieszkania etc.)
Avatar użytkownika
Maciek!
Dr Moderator
 
Posty: 1221
Dołączył(a): So lis 20, 2004 10:23 pm
Lokalizacja: Memoriałowo!

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez kuperkowo » N gru 17, 2017 9:06 pm

Postać prezydenta Roosevelta przypomniała mi pewną wypowieść Dona Rosy w jednym z wywiadów : ,,myślę, że mój Sknerus jest w większym stopniu niż u Barksa Demokratą. Barks był Republikaninem, ale w starym stylu. Przypominał w tym prezydenta Roosevelta." . W sumie to nie orientuje się za bardzo w meandrach amerykańskiej polityki i różnicach między demokratami i republikanami i nie znam na tyle dobrze komiksów Barksa by rozszyfrować co do Don miał na myśli wypowiadając to zdanie. Ktoś może pomógłby rozjaśnić co Don miał konkretnie na myśli o postaci Sknerusa?
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
Avatar użytkownika
kuperkowo
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sie 27, 2012 9:07 am
Lokalizacja: Kaczogród
GG: 0

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez Spooky » Wt sty 16, 2018 6:23 am

W XIX w. i w pierwszej połowie XX w. program Partii Republikańskiej i Demokratycznej różnił się dość mocno w stosunku do wartości, które obie partie reprezentują obecnie. Dość powiedzieć, że w czasie wojny secesyjnej to Republikanie byli zwolennikami jak najszybszego zniesienia niewolnictwa (z kolei dzisiaj zwolennicy tej partii oskarżani są o zbytni sentyment dla secesjonistów). Również nie znam kulisów amerykańskiej myśli politycznej zbyt dobrze, jednak Sknerus reprezentuje poglądy, które dzisiaj (podkreślam: dzisiaj) kojarzone są raczej z Republikanami. Wiem, że powyższe stwierdzenie brzmi dość jednoznacznie, kojarzy się wręcz z deklaracją polityczną, niemniej wydaje mi się, że Sknerus w dużej mierze jest konserwatystą z uwagi na wartości oraz liberałem, jeśli weźmie się pod uwagę jego poglądy na ekonomię. Rosa stosunkowo często podkreśla, że jest Demokratą (jak zresztą większość artystów), niemniej postaci Sknerusa nie można już tak jednoznacznie zaklasyfikować...

Nawiasem mówiąc, wydaje mi się, że w dwóch partiach amerykańskich jest znacznie większa swoboda w doborze członków ugrupowań niż w Polsce. Gdzieś czytałem, że w USA są Republikanie, którzy mają bardziej lewicowe poglądy niż niektórzy Demokraci (i na odwrót). Innymi słowy: lepiej nie przykład naszego ("polskiego") rozumienia polityki, funkcjonowania partii politycznych, na amerykańskie realia.
Avatar użytkownika
Spooky
Postrach Transwalu
 
Posty: 300
Dołączył(a): Cz lip 03, 2008 9:35 am
Lokalizacja: Płock
Imię: Albert
GG: 4520377

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez Semmko » Cz sty 18, 2018 7:30 am

Termin liberalizm jest niejednoznaczny. W XIX wieku używany był przez prawicę na określenie zasad udrażniających gospodarkę, a dziś posługuje się nim lewica, propagując swoją wizję norm kulturowych. Strona konserwatywna uznała to za kradzież i wprowadziła pojęcie libertarianizmu.

W USA od dziesięcioleci dominują tylko dwie partie w przestrzeni politycznej — Republikanie i Demokraci. Zwolennicy pierwszej nazywani są konserwatystami, a drugiej liberałami.
Publicysta Dennis Prager twierdzi, że choć Partia Demokratyczna została współcześnie opanowana przez lewicę (leftists), stanowiącą bodaj największe zagrożenie dla świata (jako najszybciej rozwijająca się na nim zła religia, mówiąc w skrócie), to przetrwali w niej jeszcze liberałowie (liberals), którzy wprawdzie nie podzielają wartości konserwatywnych, ale są poważnymi ludźmi i daje się z nimi rozmawiać.

W Stanach Zjednoczonych występuje ponadto stosunkowo duże środowisko libertarian, które odchyla Partię Republikańską w prawo.

W ostatnich latach chyba na całym świecie politykę zdominowały kadry, a nie idee. Wyborcy amerykańscy odpowiedzieli na to elekcją Donalda Trumpa, który sprzeciwiał się establishmentowi, deklarując reprezentowanie interesów zwykłych obywateli (the people).

Co do Dona Rosy i Sknerusa McKwacza to z przykrością muszę stwierdzić, że nie dysponuję ani źródłami, które rozjaśniłyby nam wątek demokratyczny, ani też zasobem komiksów Carla Barksa, jaki dawałby mi wgląd w jego optykę względem światopoglądu najbogatszego kaczora świata.

Artykuł w anglojęzycznej wersji Wikipedii, przedstawiający sylwetkę Dona Rosy, podpowiada, że jedną z czterech różnic pomiędzy Rosą a Barksem w sposobie przedstawiania historii według Andrei "Bramo" Braminiego [Bramini, Andrea "Bramo". A faitfhul heir for Carl Barks? in Castagno 2011, pp. 295–298] jest to, iż Barks umieszczał swoje opowieści w czasach jemu współczesnych (wtedy, gdy tworzył komiksy) i miał upodobanie do satyry, Rosa natomiast w sposób ścisły sytuował własne w epoce poprzedzającej przynajmniej o pół wieku moment ich faktycznego stworzenia i zasadniczo stronił od komentarzy na tematy polityczne czy społeczne.

To zgadza się również z moją obserwacją. Co zatem można powiedzieć o problemie orientacji politycznej? Cóż, mnie bardziej ciekawi, jakiego wyznania jest Sknerus, zwłaszcza że List z domu rzuca nowe światło na tę sprawę. Ale o tym może kiedy indziej. Na razie zacytuję jeszcze samego Carla Barksa:

I've always looked at the ducks as caricatured human beings. In rereading the stories, I realized that I had gotten kind of deep in some of them: there was philosophy in there that I hadn't realized I was putting in. It was an added feature that went along with the stories. I think a lot of the philosophy in my stories is conservative—conservative in the sense that I feel our civilization peaked around 1910. Since then we've been going downhill. Much of the older culture had basic qualities that the new stuff we keep hatching can never match.

Look at the magnificent cathedrals and palaces that were built. Nobody can build that sort of thing nowadays. Also, I believe that we should preserve many old ideals and methods of working: honor, honesty, allowing other people to believe in their own ideas, not trying to force everyone into one form. The thing I have against the present political system is that it tries to make everybody exactly alike. We should have a million different patterns.

They say that wealthy people like the Vanderbilts and Rockefellers are sinful because they accumulated fortunes by exploiting the poor. I feel that everybody should be able to rise as high as they can or want to, provided they don't kill anybody or actually oppress other people on the way up. A little exploitation is something you come by in nature. We see it in the pecking order of animals—everybody has to be exploited or to exploit someone else to a certain extent. I don't resent those things.

[Barks, Carl (2003). Carl Barks: Conversations. University Press of Mississippi. ISBN 1-57806-501-1.]

Niezaprzeczalnym jest to, że Don Rosa inaczej, niż Carl Barks, przedstawia postać Sknerusa McKwacza. Stworzył znacznie mniej komiksów, ale za to niesamowicie dopracowanych. Dla Barksa uniwersum kaczych opowieści zawieszone jest w stanie pewnej nieważkości; u Rosy wszystko musi zgadzać się chronologicznie oraz pod względem faktów z barksowskim kanonem (tak, jak z tekstem świętej księgi).

Dajcie mi źródła (wypowiedzi Rosy, linki), a powiem Wam więcej. :-)

Pozdrawiam!

-----------------------------------------------
MAKE DISNEY POLSKA! GREAT AGAIN
-----------------------------------------------
Avatar użytkownika
Semmko
 
Posty: 217
Dołączył(a): Śr lip 30, 2008 5:57 pm
Lokalizacja: Kraków
Imię: Ziemek
GG: 0

Re: Sknerus McKwacz

Postprzez Spooky » Cz sty 18, 2018 7:42 am

Ta wypowiedź Rosy pochodzi z wywiadu przeprowadzonego przez Maćka Kura: http://kzet.pl/2013/10/keno-don-hugo-rosa-wywiad.html :)
Avatar użytkownika
Spooky
Postrach Transwalu
 
Posty: 300
Dołączył(a): Cz lip 03, 2008 9:35 am
Lokalizacja: Płock
Imię: Albert
GG: 4520377

Poprzednia strona

Powrót do Postacie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron