Komiksowe nawiązania do literatury itd...

Piszemy tu o wszystkim, co nie pasuje do żadnej z powyższych kategorii.

Komiksowe nawiązania do literatury itd...

Postprzez Humperdink » Pn gru 11, 2006 8:59 pm

Obawiam się, że ten pomysł nie wypali, ale co tam...
Możemy tu wypisywać teksty z komiksów nawiązujące do jakichś piosenek, czy wogóle tekstów literackich i wogóle tekstów. Mogłoby być ciekawie.
Dotychczas raczej nie zwracałem uwagi na takie rzeczy, ale teraz wręcz przeciwnie, dopatruję się takich smaczków.
No więc, co znalazłem, to wypisuję. Na razie trochę nędznie, ale to tylko na początek. Szkoda, że nie zapisywałem wszystkiego...

Kaczogród t.3 Vicar "Kosmiczny Kryminał" str 177:
"Uff! Żyjemy, dobra nasza!" - Kara Barabasza Jacka Kaczmarskiego

Gigant nr 11/98 - komiks "Na złotym Londyńskim bruku" str 234:
"Muszę zerwać więzy, a potem wyrwę murom zęby krat!" - Mury Kaczmarskiego

Ewentualnie mogą być takie rzeczy:
Kaczogród t.2 Barks "Kto tu rządzi" str 26:
"Trudno to zrozumieć, bo miał do przejścia tylko parę metrów korytarzem poziomym." - "Pionowe korytarze" z Rywingate :)

No, teraz wy. Ktokolwiek! :) Naprawdę ktokolwiek. Nie bójcie się. :)
Humperdink

Postprzez Arcer » Śr sty 10, 2007 7:38 pm

Niezbyt wyszukane smaczki, ale zawsze to coś. Po prostu czytałem Gignata i od razu założyłem karteczką, żeby nie zapomnieć wpisać - a więc niech karteczkom stanie się zadość :-).

Komiks Gigant nr 6/98, komiks pt. "Trudno być dobrym":
str. 218 p. 2: "Szwajcarski scyzoryk? Tak na mnie wołają? No... No..." - oczywiste nawiązanie do hitu Piotra Marca, znanego szerzej jako Liroy :-).

ten sam komiks, str. 242:
napis na transparencie: "Nasz burmistrz, wasz sołtys" - w oryginale "Wasz prezydent, nasz premier" (hasło Solidarności w 1989 roku).

EDIT:

Gigant Poleca tom LXVIII (68,):
str. 96, p. 5: "(...) zakłady S. McKwacz, dawniej 23 Lipca" - "prawie" święto narodowe PRL (w Łomazach była taka ulica, i to do całkiem niedawna)
str. 124, p. 1: "Prawie robi wielką różnicę!" - no cóż, o Żywcu wie każdy :-).

EDIT 2:
Komiks Gigant nr 8/98:
str. 194 p. 2: "Obława, obława, na wszystkich obcych obława!"
i w tym samym numerze, str 238, p. 2: To obława na młode kaczorki, obława!" - z piosenki Jacka Kaczmarskiego "Obława".
Arcer
el moderatoro

GG: 0

Postprzez Arcer » Wt sty 16, 2007 3:31 pm

Kolejna porcja ciekawostek z Giganta. A już niedługo pojawi się kolejna, bo kupiłem ponad 100 numerów KD z lat 2001-2004. Ale tymczasem:

"Komiks Gigant" nr 10/98, komiks pt. "Wodny świat": str. 139, p. 3 - "Nie będzie kran nam kapał w twarz!"

ten sam tom, komiks pt. "Siedem kaczych plag":
str. 222, p. 4 - "Ta karczma "Rzym" się nazywa!"
str. 227, p. 2 - "Mój ci on, mój!"

No i nie jestem pewien, czy fragment "Jestem chciwiec pazerny" ze str. 248, p. 4 nie jest jakimś cytatem. Ale tylko się domyślam.

"Kaczor Donald" nr 33/2001, komiks pt. "Łaska fańska na pstrym koniu jeździ", str. 10, p. 7, dymek 3 od lewej: "Mam aparat Zorka-5! Mogę zrobić kilka zdjęć?" - z filmu "Rejs".

"Kaczor Donald" nr 34/2001, komiks pt. "Prawda leży pośrodku", str. 8, p. 2, dymek 2: "Taki gapa, że aż w pokrzywy wlazł! Po pas!" - dosyć znana piosenka :-).
Arcer
el moderatoro

Postprzez Arcer » Pn sty 22, 2007 3:13 pm

Przeczytałem przez parę ostatnich dni ponad 30 numerów KD z lat 2001-02 i w każdym numerze znalazłem masę smaczków, więc chyba skapituluję. Nie mam siły wpisywać ich wsystkich, poza tym, większości można się domyślić (a tych "mniej-domyślnych" ciekawostek akurat w tych numerach nie znalazłem), np. "Nie płacz, Daisy, bo tu miejsca brak na twe babskie łzy!" :-). A i tak wpisuje jeszcze wszystkie komiksy do swojej listy komiksów w arkuszu Excela, no i chciałbym zacząć wreszcie uzupełniać Inducks (gdy uzupełnię swój spis do 2004 roku, wrzucę na serwer, na razie zostawię tak jak jest, bo potrwa to najwyżej 2-3 tygodnie). Jaka jest wasza opinia, jeśli chodzi o ten topik? Miał być przeciwwagą dla tematu o błędach w tłumaczeniach, ale skoro tamten też okazał sie niewypałem, to po co trzymać i ten :?
Arcer
el moderatoro

Postprzez LKM » Pt sty 26, 2007 6:30 pm

Racja. Ale szkoda :( temat był fajny. Ale jest on jak rzeka poprostu nie ma sposobu aby wszystkiego wypisac. Może jednak ocaleje ale mało jest to prawdopodobne.
LKM
Matik

Postprzez Fergus » So sty 27, 2007 5:03 pm

No to chociaż po trochu, bierzcie się do roboty. Ja bym temat zostawił.

Szczerze mówiąc nie znalazłem żadnych smaczków, no prawie taki jeden bardzo oczywisty. Może dlatego, że za wiele literatury w swoim młodym życiu nie przeczytałem. :D

Komiks Gigant 5/98
str. 131 kadr 2
- "Skończ pan! Wstydu sobie oszczędź!" - nawiązanie do "Potopu"

Takie może być?
http://www.carlbarks.pl - Moja strona poświęcona Carlowi Barksowi! (Aktualnie w budowie)
Fergus

Imię: Łukasz
GG: 1465562

Postprzez Arcer » N sty 28, 2007 9:58 am

Tak, dokładnie o takie fragmenty mi chodzi. Oczywiście, jest też sporo odniesień również z kultury masowej, np. z wielu piosenek. Krótko mówiąc, pan Drewnowski się postarał :-).
Arcer
el moderatoro

Postprzez tapir » N sty 28, 2007 6:05 pm

Mam dwa prypadki takiego czegoś w Kaczogrodzie Dona Rosy. Jeden jest widoczny na pierwszy rzut oka, bo wspomniane jest o tym w samym komiksie, jak i w artykule (Ostatnia podróż do Dawson). Drugi znalazłam w komiksie "Dzień z życia wagarowiczów" [AR 119]. Jest to nawiązanie do piosenki. Na stronie 181 (9 tego komiksu) Donald mówi: "O, starsi panowie trzej...", to przeróbka ze "Starsi panowie dwaj".
tapir

Postprzez tapir » Śr sty 31, 2007 7:34 pm

By zostać zauważoną napisze posta pod postem. A więc znalazłam przeróbkę jakże znanej nam inwokacji "Pana Tadeusza". W Gigancie 5/2000, w komiksie "Kwiat zdrowia", na stornie 69, w kadrze 2 i 3, mężczyzna (może pies) z reklamy telewizyjnej Sknerusa mówi: "Szlachetne zdrowie! Nikt się nie dowie jako smakujesz, póki nie wypije panaceum Sknerusa".
tapir

Postprzez Humperdink » Śr sty 31, 2007 7:49 pm

To jest przeróbka fraszki "Na zdrowie" Kochanowskiego. :P
Humperdink

Postprzez tapir » Śr sty 31, 2007 8:21 pm

Poważnie... :shock: Ja na pierwszy rzut oka uznałam kawałek za przeróbkę "Jak cię trzeba cenić ten karzdy się dowie, kto cię stracił". Wielce przepraszam, mój błąd, ale jest dobiero w 1 klasie gimnazjum, i nie jestem znawczynią literatury. :wink:. Ale rzeczewiście, troche poprzekręcane jak na przeróbkę, która też musi być podobna. :wink:
tapir

Postprzez rysownik » Śr sty 31, 2007 8:31 pm

Dziwne, ja musiałam się uczyć "Na zdrowie" w 4 klasie podstawówki (którą zresztą w tym roku kończę).
rysownik

Imię: Agata

Postprzez tapir » Śr sty 31, 2007 8:35 pm

No cóż, są różni nauczyciele. My się uczyliśmy fragmentów Domejka i Dowejka, i Pani Twardowskiej, i jeszcze wybranych bajek. Ale pewnie zaraz powiesz, że i tak się tego uczyłaś :wink: , w każdym razie nie wszyscy uczą się tego samego. :)
tapir

Postprzez Kubusubu » Pt kwi 20, 2007 8:14 pm

Mam podchodzące pod ten temat pytanie.Jak sądzicie,tytuł nominowanego do Eisnera komiksu Dona Rosy "Black Knight Glorps Again" to nawiązanie do "Dark Knight Strikes Again" Franka Millera,czy podobieństwo tych dwóch tytułów jest przypadkowe :?:
Nie zawsze mam rację,ale nigdy się nie mylę.
Kubusubu

Postprzez esio » Pn kwi 23, 2007 11:38 am

Wydaje mi się, ze raczej zamierzone, podobieństwo w budowie tytułu nie wydaje się być przypadkowe.
esio

Następna strona

Powrót do Inne