Pat Block

Dyskutujemy głównie o rysownikach komiksów, ale nie zapominamy o innych Wielkich pracujących dla Wytwórni Disneya z Wujkiem Waltem na czele.

Pat Block

Postprzez WDCmaniak » Pn kwi 07, 2008 10:08 am

Co sądzicie o tym rysowniku, a zarazem scenarzyście? Mi bardzo się podobał jego komiks "Ucieczka z kina samochodowego" z KD 05/2002, do którego scenariusz napisał wraz z żoną. Lubię jego styl rysowania, bo przypomina Barksa, choć nie uważam go za najlepszego scenarzystę. Warto wspomnieć także o tym, że narysował komiks "Somewhere in Nowhere", do którego fabułę wymyślił Król Carl Barks, a konkretnie scenariusz napisał John Lustig (przykład dobrego scenariusza Johna: KD 36/2002 "Papierkowa Robota D 99158). "Somewhere in Nowhere" jest jednocześnie ostatnim komiksem, przy którym pracował Barks. Zamówiłem w empiku, dojdzie w maju, wtedy wystawię recenzję.
WDCmaniak

GG: 0

Postprzez Fergus » Pn kwi 07, 2008 4:00 pm

Świetny rysownik. Szkoda, że w Polsce wydano właściwie tylko "Ucieczkę z kina samochodowego" jeśli chodzi o komiksy do których wykonał rysunki. Ale jesli miałbym już do kogoś porównywać, to najbardziej przypomina mi wcześniejsze komiksy Daana Jippesa, np. "Złota rączka" (KD 49/2000).
http://www.carlbarks.pl - Moja strona poświęcona Carlowi Barksowi! (Aktualnie w budowie)
Fergus

Imię: Łukasz
GG: 1465562

Postprzez Mateusssz » Pn kwi 07, 2008 4:13 pm

Ładnie rysuje, ale za bardzo nie ma go po czym oceniać.
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Imię: Mateusz

Postprzez WDCmaniak » Pn kwi 07, 2008 4:21 pm

Ładnie rysuje, ale za bardzo nie ma go po czym oceniać.

Jest scenarzystą, tak jak jego żona Shelly, pisałem o tym wyżej.

przypomina mi wcześniejsze komiksy Daana Jippesa
Niestety nie mam tego KD, ale patrząc na skan z Inducks, kreska rzeczywiście jest bardzo podobna do Blocka. Dziwi mnie tylko, że Jippes w tym samym roku narysował komiks "Sauce for the Duck" z Miltonem, gdzie niektóre kadry wyglądają jakby rysował to Bernardo.
WDCmaniak

Postprzez Pahan » Wt kwi 08, 2008 11:52 am

Ja pierwszy raz spotkałem się z jego rysunkami w FCBD 2006, w komiksie "Queen of the Ant Farm" i muszę przyznać że był utrzymany w duchu totalnie Barksowskim. Ogólnie był bardzo dobry. Natomiast jeśli chodzi o scenariusze tego małżeństwa, to także są dobre (choć nie najdłuższe). Najbardziej do gustu przypadły mi chyba "Gry i zabawy siostrzeńców" (KD 24/1998) oraz "Perły zapomnienia" (KD 18/2000). To krótkie historyjki (odpowiednio 6 i 3 strony), ale miło się je czyta.
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez Mateusssz » Wt kwi 08, 2008 12:31 pm

Oj cholerka :) To ja oceniałem kogoś innego :) Chociaż "Ucieczkę" także czytałem i przecież to są rysunki Pata. Co do scenariuszy - dzisiaj na inducks poczytałem i rzeczywiście co niektóre komiksy które mi się podobały scenariusz miały fajny
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Imię: Mateusz

Postprzez WDCmaniak » Cz maja 01, 2008 9:03 am

Dodaję recenzję!

Komiks jest całkiem niezły. Aby historyjka była dobra musi mieć dobry scenariusz. Ta ma! John Lustig postarał się, zamienił pomysł Barksa tak, że gdyby historyjka została narysowana nie przez Pata, ale przez mistrza Carla, można by powiedzieć, że on też jest scenarzystą komiksu. Dobrze, że Pat i John wykazali chęć konsultacji w sprawie komiksu nie z "Carl Barks Studio", ale bezpośrednio z Barksem (który ma w tutaj większy wkład niż można się było spodziewać - napisał jedną stronę fabuły, przedstawionej w tym wydaniu, później skorygował scenariusz razem z ludźmi ze "Studio", a na koniec jeszcze dał kilka porad Patowi - w/g mnie bardzo znaczących). Mamy ukazaną postać Donalda, jako raptusa - ma dość pracy dla firm Wujka Sknerusa - właściciela całego miasta. Zakłada się z nim, że uda mu się ubić interes w pewnej miejscowości na Alasce. A tam okazuje się, że właścicielem calego miasteczkka jest także jeden człowiek, z którym na dzień dobry nasz bohater wdaje się w konflikt. Komiks zawiera typowe dla Barksa gagi np. - Kaczor nie przeczytał dogłębnie poradnika o prowadzeniu zaprzęgu i nie może nad nimi zapanować. Mistrzowskim gagiem jest tytuł, który na początku nic nie mówi - właściciel tej miejscowości (McSwine, który przeszkadza Donaldowi, bo nie chce stracić monopolu na wszystko) adresuje paczkę do "Wielkiego Niczego" i Donald (doręczyciel poczty) musi ją tam dostarczyć. Niczym, w tym przypadku są ogromne połacie śniegu. Tutaj rysunki nie sa tak stuprocentowo w duchu barksowskim. To jest mieszanka Marco Roty i Carla Barksa (przejrzyście to wygląda w szkicach przedstawionych w komentarzach), mogę się myliś, bo "Roty" dodaje tu liternictwo. Plusy dla "Disney Global Art" - części odpowiedzialnej za kolorowanie. Do tego świetny komentarz Blocka, łatwy do zrozumienia, list Barksa do Pata i Shelly, wywiad z Lustigiem (polecam www.lastkisscomics.com dział "Reading Room", tam znajduje się streszczenie scenariusza Johna), jednostronicowy maszynopis z fabułą historyjki i "Norths of the Yukon" (ładnie pokolorowany przez Scotta Rockwella).

Ocena ogólna 5+/6

Nie jest to historyjka na szóstkę, bowiem Barks uformował ją tak, żeby była dowodem na to, że w dobrych historyjkach z Donaldem nie występuje dużo jego krewnych - tylko Hyzio, Dyzio i Zyzio (którzy się tu nie pojawili). Wtedy to byłoby "Golden Helmet 2". Jednak to wina "Studio", a nie scenarzysty. Wprowadziło ono kilka elementów, o których John myślał, że pochodzą od Barksa, a Carl myślał później, że to Lustig samodzielnie je dodał.

Polecam zakup przez empik.com, bo wysyłają w 3-5 dni.
WDCmaniak

Powrót do Twórcy