Vicar (1934-2012)

Dyskutujemy głównie o rysownikach komiksów, ale nie zapominamy o innych Wielkich pracujących dla Wytwórni Disneya z Wujkiem Waltem na czele.

Re: Vicar

Postprzez Pahan » Cz lut 24, 2011 8:00 pm

Dziękuję bardzo za skany. :)

Ech... Rzeczywiście masakra. Najgorzej wypadli chyba Siostrzeńcy. Wytrzeszcz, za małe głowy i bardzo dziwne dzioby. Niestety, to nie tylko kwestia postaci - popatrzcie na dymki.
Cóż - starość nie radość. Ale inker chyba też troszkę nawalił, szczególnie to widać na skanie od Rysownik.
W sumie, pogorszenie daje się zauważyć już od jakiegoś czasu (5-6 lat?), ale tu mamy coś w rodzaju apogeum tego zjawiska.

Jakoś nie wyobrażam sobie następcy Vicara. Na szczęście ten pan był tak produktywny, że jego komiksów nie zabraknie nam tu, w Polsce, jeszcze przez dłuuuuugi czas. Chociaż przez pierwsze 6 lat KD byliśmy zalewani jego historyjkami to i tak zostaje cała masa niepublikowanych.

maniakdonald napisał(a):Hej! Kto powiedzial ze Vicar ma przejsc na emeryture?
Czy to juz pewne? Niby dlaczego tak ma byc?

Czasem lepiej ze sceny zejść niepokonanym.
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez Maciek! » Cz lut 24, 2011 9:16 pm

Cóż... Mogłobyć gorzej ale jednak daje to po oczach :?

Ostatnia okładka Dona Rosy nim odszedł na emeryturę :
http://duckman.pettho.com/sc_cover/v_drhof10no.html
też raziło sporym jak na niego uproszczeniem, więc chba ustąpił we właściwym momencie.

Cóż poradzić. Faktycznie szkoda, że starzy rysownicy nie są tacy jak dawniej, ale pozostaje mieć nadzieje na nowych utalentowanych.
Dla tego nie widzę sensu nawet mówić o "następcy" Vicara. Vicar był jeden i był doskonaly w tym co robił. Zamiast jakiegoś który będzie go nachalnie naśladował wolę trzech nowych, świeżych ze swoimi własnymi stylami i podejściem.
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez Arcer » Cz lut 24, 2011 9:36 pm

Mówiąc o następcy, miałem na myśli po prostu rysownika o podobnej płodności artystycznej, a nie kogoś, kto (możliwe, że nieudolnie) będzie starał się kopiować jego styl. Na szczęście, sam widzę godnych następców :).
Arcer
el moderatoro

GG: 0

Postprzez Gladstone » Pt lut 25, 2011 8:35 am

maniakdonald napisał(a):Hej! Kto powiedzial ze Vicar ma przejsc na emeryture?
Czy to juz pewne? Niby dlaczego tak ma byc?

Trochę wyżej w tym temacie pisałem o wywiadzie którego udzielił Kari Korhonen dla niemieckiego fanzinu
Źródło:
Ich grabe den Thread mal wegen einer interessanten Aussage von Kari Korhonen im neuen BE (http://www.bertel-express.de/BE23.pdf) aus. Dort sagt Korhonen, Vicar sei "mehr oder weniger im Ruhestand". Das war für mich völlig neu. Aber der Inducks untermauert das, zumindest wurde noch keine Vicar-Geschichte mit einem "D 2009"-Code inducksiert. Ich will keine Garantie drauf geben (die Formulierung "mehr oder weniger" ist ja auch ein bisschen schwammig), aber es scheint tatsächlich so zu sein, dass Vicar nach knapp 40 Jahren den Bleistift beiseite gelegt hat...

Jest tam mowa o tym, że Vicar jest mniej więcej na emeryturze (nie na 100%) co potwierdzać ma między innymi to, że nie ma jego historyjek z kodem D-2009.

Co do samego twórcy - świetnie rysował ale miał również szczęście do scenariuszy. Wydaje mi się, że aktualnie większym problemem dla Egmontu jest mała liczba dobrych scenarzystów. Rysowników mają bardzo dobrych ( Ferioli, Rodriguez, Korhonen czy Midthun) ale to na nic jeżeli historyjki będą nudne i przewidywalne.

Vicara najlepiej wspominam z lat mniej więcej 1993-2005 kiedy byliśmy zasypywani jego komiksami. Stworzył olbrzymią liczbę historyjek - (wg Inducks) ponad 1200 (trzeba odliczyć okładki ale jest ich mało). Warto wspomnieć, że narysował historyjką do jedynego scenariusza stworzonego przez Polaka - scenarzystą komiksuCoś z niczego jest Tomasz Kołodziejczak, wieloletni redaktor naczelny KD.

Był też w Polsce w 2004 roku klik - ktoś może coś pamięta? Widział, był, słyszał?

Jedyne co mi się w jego twórczości nie podobało to ten komiks. Ktoś to dobrze skomentował - na jakim świecie mogło się to przydarzyć Sknerusowi?
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Gladstone

Postprzez Gęgul » Pt lut 25, 2011 2:49 pm

Jedyne co mi się w jego twórczości nie podobało to ten komiks. Ktoś to dobrze skomentował - na jakim świecie mogło się to przydarzyć Sknerusowi?

Hym? Ktoś może oopowiedzieć mi coś o tym komiksie?
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez Arcer » Pt lut 25, 2011 9:22 pm

Przez dobrych parę lat miałem na papierze tylko tę jedną stronę, którą zeskanowałem na Inducks :). Mnie akurat ta historyjka się podobała, ale nie jestem obiektywny z przyczyn sentymentalnych :).

Nie tylko "Coś z niczego" powstało z pomysłu T. Kołodziejczaka, także komiks z zagadkami "Kaczki w kosmosie" to jego wytwór. Przyznam jednak, że scenariusz (ten pierwszy) trzymał poziom, a cała historyjka była też świetnie narysowana.

Notabene - Vicar wypowiadał się dla Teleranka podczas wizyty w Polsce (miałem gdzieś to nagranie, ale jakość była koszmarna). Przyznał wówczas, że scenariusz jest ważniejszy od rysunków, bo dobry scenariusz się zawsze wybroni. Chyba komiks z ostatniego KD jest wyjątkiem potwierdzającym tę regułę :).
Arcer
el moderatoro

Postprzez Gladstone » So lut 26, 2011 9:24 am

Gęgul napisał(a):Hym? Ktoś może oopowiedzieć mi coś o tym komiksie?

Proszę:
Spoiler:

Sam scenariusz może jest dobry, zaskakujący, jednak pewne sytuacje nie mogą zdarzyć się pewnym postaciom. Nie chodzi o to, że jest to niezgodne z historyjkami Barksa czy Rosy - po prostu jest to nierealne, nierzeczywiste. Jest pewien kanon którego powinno się trzymać. W sumie więcej zastrzeżeń mam do scenarzysty niż rysownika, ale w końcu Vicar zgodził się to narysować - a nie musiał.
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Gladstone

Postprzez lis » So lut 26, 2011 9:40 am

Gladstone napisał(a):Był też w Polsce w 2004 roku klik - ktoś może coś pamięta? Widział, był, słyszał?

Pamiętamy, oczywiście. Ja byłem i Maciek! też był. Dla pewnej strony (która powróci już wkrótce) napisałem wtedy:
Miejscem, w którym Vicar spotkał się z fanami, był warszawski Empik Megastore, a konkretnie scena ustawiona na trzecim piętrze.
Vicar przybył tam około godziny 15:40. Najpierw udzielił krótkiego wywiadu dziennikarce Teleranka. O godzinie 16:02 rozpoczęło się oficjalnie spotkanie z fanami. Najpierw pan z Empiku przedstawił Tomasza Kołodziejczaka, redaktora naczelnego "Kaczora Donalda". Ten przedstawił gwiazdę wieczoru, czyli Vicara, któremu towarzyszyła żona. Na spotkaniu obecny był również Jacek Drewnowski, tłumacz komiksów Disney'a, który tłumaczył pytania na angielski a później odpowiedzi na nie na polski. Na początku mistrz został poproszony o narysowanie Kaczora Donalda, co zajęło mu 7 minut. \w tym zadaniu pomógł mu trochę Jacek Drewnowski, który opatrzył rysunek polskimi napisami. W tym czasie Tomasz Kołodziejczak przeczytał nazwiska osób, które wygrały komiksy w konkursie zorganizowanym przez Empik. Potem Vicar odpowiedział na kilka pytań. Część z nich zadał pan z Empiku, a część młodzi czytelnicy "Kaczora Donalda". W udzielaniu odpowiedzi pomagała mu trochę żona, która podpowiadała czasem angielskie słówka. Około 16:50 Vicar ustawił się wraz z młodszymi czytelnikami do zdjęcia. Następnie czytelnicy ustawili się w kolejce po autografy. Część dawała do podpisania "Kaczory Donaldy", część komiksy z serii "Kaczogród", co ciekawe nie tylko te z komiksami Vicara, a część zwykłe kartki papieru.

Obrazek
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Wojtas » So lut 26, 2011 9:55 am

Cóż, ja niestety również muszę się zgodzić co do wyjątkowo marnej jakości rysunków w tym komiksie, jednak nie wydaje mi się, by byla to tylko i wyłącznie wina Vicara - po części na pewno tak (wygląd, proporcje postaci), ale kontury są miejscami takie, jakby inkerowi trzęsla sie ręka. Pewne osłabbienie było widoczne już w latach ok. 2004- 2007, ale tu osiągnęło ono punkt krytyczny. Przykro to strwierdzić, ale jeśli kolejne prace Vicara miałyby tak wyglądać, emerytura jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Niestety, jak widać z wiekiem umiejętności słabną, i tak powinniśmy się cieszyć, że rysował tak długo (dla porównania: Rosa jak narysował swój ostatni komiks miał chyba 53 lata). Jeśli faktycznie to już koniec jego pracy, odchodzi jeden z najbardziej zasłużonych rysowników w historii komiksów Disneya. A co do następcy - nikt z młodszych rysowników w zupełności mu nie dorowna, ale najbliższy jest temu Korhonen - tak samo jak Vicar, znany jest z historyjek o zwykłym, szarym życiu Donalda, pokazanym w sposób niezwykly.
Wojtas

Imię: Wojtek

Postprzez Maciek! » So lut 26, 2011 10:18 am

Ech, gdybym miał skaner pewnie i bym mój autograf Vicara na Kaczorgordzie wrzucił... :oops:
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez lis » So lut 26, 2011 10:42 am

Udało mi się odnaleźć w domowym archiwum (i odczytać z płyty, co wcale nie jest rzeczą łatwą po tylu latach) zdjęcia z wizyty Vicara. Niska rozdzielczość, słabe wykonanie, ale wrzucam ze względu na ich wartość historyczną.

Warszawa, 20 września 2004.

Obrazek
Przygotowania.

Obrazek
Mistrz wkracza na scenę.

Obrazek
Mistrz się bawi.

Obrazek
Od lewej: Kaczor Donald, Jacek Drewnowski, Vicar i pani Vicarowa (Ute).

Obrazek
Wywiad dla Teleranka.

Obrazek
Po skończonym dziele można odsapnąć.

Obrazek
Siedzą: Jacek Drewnowski i Vicar, stoi: lis

Obrazek
Red. Tomasz Kołodziejczak najwyraźniej chce mieć wspólne zdjęcie.
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Arcer » So lut 26, 2011 8:55 pm

Ostatnie podrygi klasycznego logo KD, a jaki bujny zaczes u Jacka :). Tylko p. Kołodziejczak nic się nie zmienia :wink:
Arcer
el moderatoro

Postprzez Gęgul » So lut 26, 2011 9:08 pm

Ostatnie podrygi? To logo coś niedawno reklamowało, bodajże drugą wizytę Feriolego w Polsce :).
Szkoda, że niektórzy już przyjechali, albo zjawiają się w Polsce w roku szkolnym. Gdyby taki Ferioli przyjechał do W-wy w wakacje, na pewno byłbym tam obecny :(.
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez Arcer » So lut 26, 2011 9:41 pm

Dokładnie to logo? Nie pamiętam nawet, gdzie... W każdym razie, miałem na myśli, że mniej więcej w tamtym okresie pojawiło się w KD nowe logo na okładkach.
Obie wizyty Ferioliego odbyły się w weekendy, Vicar chyba też nie był w Polsce w tygodniu... Wczesna pobudka i nic nie stoi na przeszkodzie, by się pojawić, w razie czego mogę kogoś przenocować :).
Arcer
el moderatoro

Postprzez Maciek! » So lut 26, 2011 10:02 pm

Wiem, że kolega Lis ma gdzieś zdjęcie Mnie z Vicarem i jakby przypadkiem je wygrzebał i wrzucił to bym się nie pogniewał :wink: (tak tylko "jakby co" piszę... )
Maciek!
Dr Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Twórcy