Vicar (1934-2012)

Dyskutujemy głównie o rysownikach komiksów, ale nie zapominamy o innych Wielkich pracujących dla Wytwórni Disneya z Wujkiem Waltem na czele.

Re: Vicar

Postprzez Gladstone » N lis 14, 2010 11:25 am

Żródło: klik, posty na forum oraz znajdźcie post z tego roku, tam jest link do fanzinu(?) z całym wywiadem.
Oczywiście informacja nie jest 100%, chciałem tylko sprowokować jakąś dyskusję o nim, o opiniach na jego temat.
Zauważmy, że:
1.Vicar jest równolatkiem KD, rocznik 1934
2.Te holenderskie kody nie znaczą, że dalej tworzy. Nie zostały jeszcze opublikowane i są to krótkie historyjki, 4 czy 5 stron
3.Może tylko skończył współpracę z Egmontem, a dalej będzie od czasu do czasu coś rysował, nie wierzę, żeby po tylu latach po prostu nagle skończył rysować (chyba, że pojawiły się kłopoty ze zdrowiem)
4.Założył przecież Studio Vic-Art i na pewno ma współpracowników którzy mogą kontynuować jego pracę (coś jak Uderzo)

Rysował do scenariuszy innych (poza kilkoma wyjątkami), przez co nie miał problemu z brakiem pomysłów (na co narzekał np. Carl Barks) i stworzył naprawdę olbrzymią liczbę świetnych komiksów. W Polsce zostało do wydania jeszcze sporo jego komiksów, więc na razie nie musimy się martwić, że go nam zabraknie.
W takich sytuacjach (emerytura) wydawnictwo często zaczyna myśleć o podsumowaniu dorobku, może powstanie jakaś antologia, jakieś Library lub Collection?

Gdy jakiś rysownik kończy rysować, często pojawia się sprawa następstwa, kto przejmie pałeczkę. Przez wiele lat Vicar był okrętem flagowym Egmontu (w 4-rzędówkach), kto teraz przejmie jego rolę? Osobiście stawiam dzisiaj na Ferioliego (chociaż ma inny sposób rysunku, rysuje kaczki i myszy) a w przyszłości kto wie, może Midthun?
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Gladstone

GG: 0

Postprzez Gladstone » N lis 14, 2010 11:26 am

Żródło: klik, posty na forum oraz znajdźcie post z tego roku, tam jest link do fanzinu(?) z całym wywiadem.
Oczywiście informacja nie jest 100%, chciałem tylko sprowokować jakąś dyskusję o nim, o opiniach na jego temat.
Zauważmy, że:
1.Vicar jest równolatkiem KD, rocznik 1934
2.Te holenderskie kody nie znaczą, że dalej tworzy. Nie zostały jeszcze opublikowane i są to krótkie historyjki, 4 czy 5 stron
3.Może tylko skończył współpracę z Egmontem, a dalej będzie od czasu do czasu coś rysował, nie wierzę, żeby po tylu latach po prostu nagle skończył rysować (chyba, że pojawiły się kłopoty ze zdrowiem)
4.Założył przecież Studio Vic-Art i na pewno ma współpracowników którzy mogą kontynuować jego pracę (coś jak Uderzo)

Rysował do scenariuszy innych (poza kilkoma wyjątkami), przez co nie miał problemu z brakiem pomysłów (na co narzekał np. Carl Barks) i stworzył naprawdę olbrzymią liczbę świetnych komiksów. W Polsce zostało do wydania jeszcze sporo jego komiksów, więc na razie nie musimy się martwić, że go nam zabraknie.
W takich sytuacjach (emerytura) wydawnictwo często zaczyna myśleć o podsumowaniu dorobku, może powstanie jakaś antologia, jakieś Library lub Collection?

Gdy jakiś rysownik kończy rysować, często pojawia się sprawa następstwa, kto przejmie pałeczkę. Przez wiele lat Vicar był okrętem flagowym Egmontu (w 4-rzędówkach), kto teraz przejmie jego rolę? Osobiście stawiam dzisiaj na Ferioliego (chociaż ma inny sposób rysunku, rysuje kaczki i myszy) a w przyszłości kto wie, może Midthun?
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Gladstone

Postprzez Wojtas » N lis 14, 2010 3:51 pm

Gladstone napisał(a):3.Może tylko skończył współpracę z Egmontem, a dalej będzie od czasu do czasu coś rysował, nie wierzę, żeby po tylu latach po prostu nagle skończył rysować (chyba, że pojawiły się kłopoty ze zdrowiem).

Weź jednak pod uwagę, że Vicar ma już swoje lata, a w pewnym wieku każda praca może stać stać się wysiłkiem - mało ludzi pracuje mając 76 lat. Dlatego ewentualne przejście na emeryturę wcale nie jest nieprawdopodobne. Mówiąc szczerze, zastanawiałem się nad tym ostatnio; można się było spodziewać, że prędzej czy później to nastąpi - szczególnie biorąc pod uwagę, że już od kilku lat rysował mniej historyjek i o mniejszej ilości stron. Jeśli jego planowane przejście na emeryturę to prawda, to jak dla mnie może to być po prostu kwestia wieku lub / i ewentualnych problemów ze zdrowiem.

A nawiasem mówiąc, jest to czwarty z moich ulubionych rysowników - zachwycił mnie przede wszystkim wspaniałą mimiką, a także przedstawianiem kaczorów w bardzo naturalny sposób. Dobierał w większości bardzo dobre scenariusze, a wiele z nich należy do moich ulubionych historyjek o życiu codziennym Donalda.

Ja bym się na razie nad jego następcą nie zastanawiał, a na pewno nie mógłby być to Ferioli - dla Disneya rysuje on zaledwie 10 lat krócej niż Vicar, więc na jego następcę jest trochę za stary. Jak dla mnie najbardziej pasowałby Korhonen, ale tylko pod względem klimatu scenariuszy - rysunki są kompletnie niepodobne.
Wojtas

Imię: Wojtek

Postprzez Wojtas » N lis 14, 2010 3:53 pm

Gladstone napisał(a):3.Może tylko skończył współpracę z Egmontem, a dalej będzie od czasu do czasu coś rysował, nie wierzę, żeby po tylu latach po prostu nagle skończył rysować (chyba, że pojawiły się kłopoty ze zdrowiem).

Weź jednak pod uwagę, że Vicar ma już swoje lata, a w pewnym wieku każda praca może stać stać się wysiłkiem - mało ludzi pracuje mając 76 lat. Dlatego ewentualne przejście na emeryturę wcale nie jest nieprawdopodobne. Mówiąc szczerze, zastanawiałem się nad tym ostatnio; można się było spodziewać, że prędzej czy później to nastąpi - szczególnie biorąc pod uwagę, że już od kilku lat rysował mniej historyjek i o mniejszej ilości stron. Jeśli jego planowane przejście na emeryturę to prawda, to jak dla mnie może to być po prostu kwestia wieku lub / i ewentualnych problemów ze zdrowiem.

A nawiasem mówiąc, jest to czwarty z moich ulubionych rysowników - zachwycił mnie przede wszystkim wspaniałą mimiką, a także przedstawianiem kaczorów w bardzo naturalny sposób. Dobierał w większości bardzo dobre scenariusze, a wiele z nich należy do moich ulubionych historyjek o życiu codziennym Donalda.

Ja bym się na razie nad jego następcą nie zastanawiał, a na pewno nie mógłby być to Ferioli - dla Disneya rysuje on zaledwie 10 lat krócej niż Vicar, więc na jego następcę jest trochę za stary. Jak dla mnie najbardziej pasowałby Korhonen, ale tylko pod względem klimatu scenariuszy - rysunki są kompletnie niepodobne.
Wojtas

Imię: Wojtek

Postprzez Gladstone » N lis 14, 2010 6:25 pm

Wojtas napisał(a):Ja bym się na razie nad jego następcą nie zastanawiał, a na pewno nie mógłby być to Ferioli - dla Disneya rysuje on zaledwie 10 lat krócej niż Vicar, więc na jego następcę jest trochę za stary. Jak dla mnie najbardziej pasowałby Korhonen, ale tylko pod względem klimatu scenariuszy - rysunki są kompletnie niepodobne.

Chodziło mi o następcę na "stanowisku" pierwszego rysownika, np. mamy jakiś ważny komiks na rocznicę powstania jakiejś postaci to kto go narysuje? Nasz numer jeden. (np. komiks ramka z 60 urodzin KD autorstwa Vicara).
Tak naprawdę nie ma co spekulować o następcach ale ostatnio tematów do dyskusji jest poruszanych jak na lekarstwo.

Vicara podziwiam przede wszystkim za komiksy publikowane w latach 90, kiedy w prawie każdym numerze był Barks na początek a Vicar na koniec numeru, oraz z początku XXI wieku kiedy to jego historyjki zaczęły się pojawiać jako pierwsze w numerze zastępując CB. Dobry wybór scenariuszy, świetne rysunki, nieodbiegające od kanonu ale jednak mające charakterystyczny styl a przede wszystkim przedstawianie emocji Donalda to znak firmowy tego artysty.Co tu dużo mówić - wszedł na stałe do panteonu kaczych twórców i z pewnością u wielu osób (przynajmniej u mnie) zajmuje wysokie miejsce w rankingu rysowników.

P.S. Mój post którego fragment cytował Wojtas zniknął więc jeszcze raz podaję źródło http://forum.fieselschweif.de/thread-323-page-2.html - najnowsze posty i link w pierwszym poście z 2010. Pokrótce streszczę też mojego "zaginionego" posta: Vicar jest równolatkiem KD - rocznik 1934. Narysował mnóstwo świetnych historii, sporo ich zostało do wydania w Polsce więc na razie go nam nie zabraknie. Ciekawe kto teraz przejmie pałeczkę i stanie się najważniejszym rysownikiem 4-rzędówek dla Egmontu?
Gladstone

Postprzez Scarpomaniak » Pn lis 15, 2010 5:58 am

Przepraszam, ale nikt nie powiedział na tym forum, że Vicar zakończy karierę, tylko że w chwili obecnej na Inducks nie ma żadnego jego komiksu z kodem "D 2009-?", można to stosownie usprawiedliwić, że dopiero niedawno takie kody pojawiły się na Inducks. A poza tym na żadnym zagranicznym forum nie pojawiła się taka informacja (angielskim, oficjalnym niemieckim, dunskim).
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez Gladstone » Pn lis 15, 2010 8:54 am

Dort sagt Korhonen, Vicar sei "mehr oder weniger im Ruhestand".

Co znaczy mniej więcej: Tam (w wywiadzie) Korhonen mówi, że Vicar jest mniej lub więcej na emeryturze.
Natomiast potwierdzeniem tego jest dla autora postu fakt, że nie ma kodów D 2009 Vicara. Jak napisał Wojtas, nie ma się co dziwić, w końcu Vicar ma 76 lat i osobiście jestem mile zaskoczony, że rysował aż dotąd. A na innych forach nie było tego wywiadu z Karim, więc trudno oczekiwać żeby Vicar gdzieś napisał: słuchajcie, kończę karierę już nie rysuję.
Gladstone

Postprzez Gęgul » So gru 04, 2010 9:07 pm

VICAROWA TEORIA SPISKOWA wg. Gęgula

Przebieg rozmowy między Korhonenem a Vicarem w budynku duńskiego Egmontu utrzymany w stylu tragedii greckiej.

Postacie:

Kari Korhonen
Carl Barks
Vicar
Przedstawiciel wydawnictwa w Holandii
Chór złożony z Magiki, Donalda, Siostrzeńców, Daisy, Diodaka, Dziobasa, Sknerusa, Jonesa, Braci Be, Edgara, Gogusia i Panny Dziab
----
Vicar: Dłużej tego już nie zniosę
ciągle tylko Donald, proszę!
ulituj się nad mym losem
co nie rządzi życia kłosem.
Mam już parę wiosen w życiu
panicznie poddaję się tyciu
skończę już tą ceremonię!

Kari: Nie rymuj tyle, boż glowa boli!

Vicar: A mnie ręka boli!

Kari: A robić to nie ma komu!
Jak się nudzi, idź do domu.
Powiem Ci szczerze, jak na spowiedzi
już plotki krążą wśród gawiedzi:
że niby kończysz, że niby rezygnujesz
a ty idziesz wciąż do sklepu i kupujesz:
kredki, ołówki, białe arkusze
skazujesz nasz Egmont na istne katusze!

Vicar: Kończę z kaczorem. Koniec i kropka.

Kari: Jesteś następcą Barksa! Nie możesz!

Vicar: To przez nogę i już mogę!

Kari: Zwalniam cię mój drogi.
Tu rozchodzą się nasze drogi.
Zatrudnij się w Holandii -
w tym kraju też Donald handli.

Vicar: Nigdzie się nie zatrudniam!
Koniec i basta!
I nawet nie pomoże ci żadna pasta
na ból głowy. Ha! Amen!

Kari: Idź precz!

Vicar: Już idę, Judaszu
co przyjaciół porzucasz zawczasu!

Kari: A ty nie rysujesz komiksów z Dońkiem!

Vicar: A ty nie masz HoFa! Hihahhahahahaauahahah!
{{Vicar odchodzi]}}
Kari: {{CENZURA}} ma rację! Przy nim jestem nikim.
I nawet agentka Kolwiek Kim
tu nie pomoże. Zwolnił się dziad, no!

Carl Barks (z nieba): Nie przeklinaj, dziecię drogie
bo cię sąsiad knur oskrobie!
A że sąsiad bardzo hardy
zrobi z ciebie dwie musztardy!

{{Kari mdleje}}
---
Chór: Vicarze, Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.

Autorze święty, co Jasnego bronisz Egmontu
I w Disneyowej stoisz Bramie! Ty, co Gigant zamkowy
Polecony, ochraniasz z jego wiernym ludem!
---
Dyrektor wydawnictwa w Holandii: Chcesz się zatrudnić, drogi Vicarze?

Vicar: Tak, Kari mnie zmusił
groził patykami
i pożary rozpalał zapałkami.

Dyrektor: Palił komiksy?

Vicar: Tak, te holenderskie. Nienawidzi ich szczerze!

Dyrektor: Dajcie altyrelię!
Trza go rozszarpać. Gardzi Kellersmanem.
On nie Disneymaniacy, co nic o nim nie wiedzą
ja maniak Donalda, a z Polski sobie siedzą.

Vicar: Tam w tej Polsce jest niezła ekipka!
Jest pewien chłopak, w wieku Gęgula
co założył trzy czasopisma - każde upadło...

Dyrektor: Dawał komiksy na H?

Vicar: Dawał!

Dyrektor: Opisz mi tam kogoś jeszcze.

Vicar: Jest też rav, a dawniej funny.

Dyrektor: Rany? Gdzie, to ci opatrzę.

Vicar: Funny!!! On publikuje komiksy,
dobrze chłopak robi.
Tyle, że spisek
ktoś za plecami skrobi.
Atak na domenę biedakowi szykują
a potem bossami komiksów w Polsce się mianują.
Lecz nie powiem kto!

Dyrektor: Ale nikt z tej ekipki?

Vicar: Nikt.
Jest tam jeszcze pan w czerwieni.

Dyrektor: Zabójca?

Vicar: Nie, administrator.

Dyrektor: Widzę, że tam jest wesoło.

Vicar: O i to bardzo! Małeo tego - zdradzę ci w sekrecie
że wkrótce stanie się coś w lecie.

Dyrektor: Dopiero w lecie?

Vicar: No dobra - niech będzie jutro.
Zjawię się na tej stronie.
I zasiądę na swoim tronie
Wykonanym z nakrapianych jaj pierzaka.
Powiem jeszcze jedną tajemnicę.
po trzech historiach, tu dla Holandii -
skończę z Kaczorem - mówię Wam szczerze...

KONIEC
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez Scarpomaniak » So gru 04, 2010 9:15 pm

Gratulacje! Najlepszy post na forum od bardzo, bardzo dawna! Tak dalej.
PS: "W wieku Gęgula" to chodziło o ciebie czy o Gęgula.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez Gęgul » So gru 04, 2010 9:21 pm

O mnie samego. Jesteś mniej więcej w moim wieku ;).
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez KamilSz96 » N gru 05, 2010 3:43 pm

Wow niezłe to! Wyślij do egmontu. Ciekawe co odpiszą :D (albo do Vicara)
"Urok cichych, spokojnych miejsc, majestat srebrnego księżyca i gwiazd... Gdzie wędrowiec widzi piękno wschodów i zachodów słońca w głuszy, nietkniętej ludzką stopą i kaczą płetwą. Miejsc, które zmienia tylko upływ czasu."
KamilSz96

Imię: Kamil

Postprzez rav815 » N gru 05, 2010 5:15 pm

Heh mam nadzieję, że z tym publikowaniem komiksów "że dobrze robi" to nie ironia :)

Świetny tekst, zdziwiłem się, że ktoś jeszcze pamięta o funnym :)
rav815
Bo$$ of Beagle Boy$

Postprzez rysownik » Cz lut 24, 2011 6:03 pm

Na prośbę Pahana zamieszczam tutaj kadry z ostatniej (chyba) historyjki, do której Vicar zrobił rysunki.
Niestety, muszę przyznać, że wielokrotnie podczas lektury patrzyłam z niedowierzaniem na kaczory i sposób w jaki zostały narysowane, zamiast zagłębiać się w treść komiksu, który notabene mi się podobał.

Obrazek
rysownik

Imię: Agata

Postprzez lis » Cz lut 24, 2011 6:23 pm

Rysownik mnie uprzedziła, ale skoro już zeskanowałem, to wrzucę. Poniżej skan pierwszej strony komiksu "Zgodnie z poradnikiem" z KD 08/11:

Obrazek

No cóż, wieku nie da się oszukać. I tak spadek umiejętności nie jest tak drastyczny, jak w przypadku np. Jeana-Jacquesa Sempé, widoczny w jego ilustracjach do Mikołajka. Trzeba docenić, że ponad 70-letniemu Vicarowi się chciało. Jego przejście na definitywną emeryturę będzie (jest?) końcem pewnej epoki w historii komiksu disnejowskiego.
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Arcer » Cz lut 24, 2011 6:38 pm

To jest naprawdę koszmarne :? . Nie przypuszczałem, że wiek autora ma tu aż taki wpływ na kreskę.

Zastanawiam się, kto teraz zastąpi Vicara jako tzw. etatowego rysownika. Nie jestem może zbytnio na bieżąco, ale jeszcze mniej więcej kojarzę "dzisiejszych" twórców. Może Korhonen?
Arcer
el moderatoro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Twórcy