Vicar (1934-2012)

Dyskutujemy głównie o rysownikach komiksów, ale nie zapominamy o innych Wielkich pracujących dla Wytwórni Disneya z Wujkiem Waltem na czele.

Re: Vicar

Postprzez lis » So lut 26, 2011 10:11 pm

Niestety kolega Lis stracił oryginały zdjęć, zostały mu tylko te powyższe, przerobione, które ilustrowały relację na Disneymanii :(
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Gladstone » Śr sty 04, 2012 10:55 am

Jak podają chilijskie źródła, wczoraj tj. 3 stycznia, zmarł na białaczkę wielki rysownik komiksów - Víctor Arriagada Ríos znany lepiej jako Vicar. Miał 77 lat, a komiksy z kaczorami tworzył przez 40 lat(!). Będzie nam go brakowało
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Gladstone

GG: 0

Postprzez Pahan » Śr sty 04, 2012 11:18 am

Zabrzmi banalnie (podobnie jak cały ten post), ale... kończy się pewna epoka.

Szczególnie dla nas, czytelników KD, Vicar był chyba najważniejszym rysownikiem obok Barksa. Bardzo często to jego styl rozpoznawaliśmy jako pierwszy, a jego komiksy pojawiały się w większości numerów. Wprost nie sposób wymienić wszystkich historyjek, do których odczuwam ogromny sentyment. Chociaż nie pisał scenariuszy, już same rysunki (jak dla mnie) nadawały tym pracom charakter autorski. Dlatego mówiliśmy o "komiksach Vicara", a nie "rysowanych przez Vicara". Wielki mistrz.

Rest In Peace.
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez Young_McDuck » Śr sty 04, 2012 2:30 pm

Gladstone napisał(a):Jak podają chilijskie źródła, wczoraj tj. 3 stycznia, zmarł na białaczkę wielki rysownik komiksów - Víctor Arriagada Ríos znany lepiej jako Vicar. Miał 77 lat, a komiksy z kaczorami tworzył przez 40 lat(!). Będzie nam go brakowało

Ja nie wierzę...
Ostatnio edytowano Pn lut 13, 2012 10:47 am przez Young_McDuck, łącznie edytowano 1 raz
Young_McDuck

Postprzez Gladstone » Śr sty 04, 2012 3:37 pm

Gdyby zliczyć wszystkie wydane w Polsce komiksy według autorów, najwięcej "miałby" ich właśnie Vicar. Jest chyba jedynym z twórców którego dzieła ukazują się regularnie: od Mickey Mousów i Donald Ducków, przez komiksy drugiej połowy lat 90 ("złota era"), a gdy zaprzestano wydawać komiksy 10 pagery Barksa to właśnie jego prace przejęły rolę "komiksu numeru".

Był godnym następcą Barksa w historyjkach "z życia Kaczogrodu", komiksowych "komediach". W tych komiksach Barksa i Vicara zawsze uderzała mnie jedna rzecz - sprawiały wrażenie jakby świat Kaczogrodu istniał gdzieś daleko, a one jedynie opowiadają historię, są swego rodzaju filmem nakręconym w gotowym, żyjącym środowisku. Szczegóły tła - postacie, wnętrza budynków nadawały wrażenie "realności", w przeciwieństwie do rysunków niektórych twórców, gdzie "scenografia" stanowi tylko dodatek do historii a wnętrza, postacie tła są takie "płaskie".

Dostawał też najlepsze scenariusze: McGrealowie, Lars Jensen, Paul Halas, Janet Gilbert, Unn i Stefan Printz-Påhlson, Gorm Transgaard, Per Hedman - śmietanka scenarzystów Egmontu.

Jakiś etap z pewnością się zamknął...

P.S. Możnaby do tematu wątku dodać lata 1934-2012, jak w przypadku np. Romano Scarpy.
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Gladstone

Postprzez Young_McDuck » Śr sty 04, 2012 3:54 pm

To był geniusz. Niestety kolejny autor po Barksie, Scarpie, co umarł. Bardzo mi przykro z tego powodu. Vicara zawsze uważałem za jednego z najlepszych rysowników disneyowskich. Był on szczególny dla mnie, ponieważ pierwszy komiks, który widziałem to jego dzieło.
Ostatnio edytowano Pn lut 13, 2012 10:46 am przez Young_McDuck, łącznie edytowano 2 razy
Young_McDuck

Re: Vicar (1934-2012)

Postprzez maniakdonald » Śr sty 04, 2012 6:41 pm

O tak,takze bardzo lubilem ( i lubie nadal) jego styl. Mial on wlasnie bardzo charakterystyczny styl.
Bardzo lubilem i lubie nadal (replay) jego komiksy,nadawaly numerowi sensu i sprawialy,ze jest lepszy.
[*]
wez nie pie*dol bejbe
maniakdonald
Wolność wyobraźni

Imię: Juliusz
GG: 10884073

Postprzez Arcer » Śr sty 04, 2012 7:57 pm

Przykra wiadomość. To na pewno koniec pewnej epoki, którą praktycznie wszyscy z nas zastali i była dla nas czymś oczywistym (myślę tu o sytuacji, gdy niemal w każdym komiksie mamy jakąś jego historyjkę). Próżno tu mówić o tym, że coś to zmieni, bo już od jakiegoś czasu nie rysował, ale szkoda go po prostu jako człowieka.
Ważne jest to, że mamy jego następców, którzy kontynuują i rozwijają ten styl.

R.I.P.
Arcer
el moderatoro

Postprzez Maciek! » Śr sty 04, 2012 8:25 pm

Smutne wieści :( Naprawdę ciężko dodać mi cokolwiek...

Podobnie jak Mateusz miałem przyjemność zobaczyć Vicara gdy był w Polsce ("KACZOGRÓD" mi podpisał) Nie zaliczał się może do moich najulubieńszych twórców ale jego komiksy jednak miały klimat i budziły zawsze sympatię. Szkoda :(
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez Gęgul » Śr sty 04, 2012 9:23 pm

Bardzi zaskoczyła mnie ta wiadomość. Vicar to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charaktreystycznych rysowników komiksów. Wypracował indywidualny styl, którego nikt nie zastąpi. Pewien okres uległ końcowi.
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez lis » Śr sty 04, 2012 11:42 pm

Bardzo ciepło wspominam warszawską wizytę Vicara z 2004 r. Z początku wydawał mi się dość zdystansowany od fanów i całej imprezy, ale przy rozmowie twarzą w twarz dotarło do mnie, że to po prostu niezwykle skromny Artysta.
Obrazek
Z tych oczu w rzeczywistości biła jeszcze większa serdeczność.

Właściwie dopiero teraz uświadomiłem sobie, jak ważnym wydarzeniem było dla mnie - w kontekście historii komiksowych, na których się wychowywałem - to spotkanie sprzed ponad 7 lat. Dwa autografy, które wówczas otrzymałem przywołują wspomnienia nie tylko z tego pojedynczego wydarzenia, ale całkiem dużego kawałka dzieciństwa. Vicar swoimi podpisami wówczas usankcjonował moje hobby.
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Scarpomaniak » Cz sty 05, 2012 6:42 pm

Vicar, był dla mnie jednym z ostatnich wielkich twórców komiksów Disneya, dziękujemy ci za wszystkie komiksy, byłeś wielki!

Ale teraz trochę sensacyjna wiadomość.
Na angielskim forum dostałem informację, że ostatnim komiksem nie był ten zrobiony w 2009 roku dla Egmontu (który był w Polsce), lecz w 2010 roku Vicar opuścił Egmont, i w 2010 roku i na początku 2011, Vicar zrobił kilkanaście komiksów dla Sanomy (holenderskie wydawnictwo komiksów Disneya). Więc czekajmy na publikacje tych komiksów, niestety ostatnich stworzonych przez Vicara. Jeżeli dowiemy się więcej to od razu poinformujemy was o tym.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez Doniek » So sty 07, 2012 1:00 am

Właśnie dowiedziałem się o tej przykrej informacji i był to dla mnie szok.Chyba jak śmierć każdego lubianego i wielkiego człowieka. Vicar tworzył między innymi moje dzieciństwo. Towarzyszył mi kiedy byłem mały i gdy już wydoroślałem. Zawsze był w KD. Charakterystyczny styl, kreska nie do podrobienia. Dzisiaj, kiedy już mniej sięgam po kacze komiksy (kryzys fanowski), wiadomość mnie ta zasmuciła niesamowicie. Umarł twórca cząstki mych wspomnień. Ale zawsze będę mógł do nich wrócić na kartach komiksu. Vicarze - niech Ci ziemia lekką będzie. Do zobaczenia...
Fortuna Favet Fortibus
Doniek
Heaven won't take him...

Postprzez Scarpomaniak » N mar 04, 2012 12:48 pm

Nowe komiksy Vicara.
Tak! W 2009 roku Vicar odszedł z Egomntu i przez ostatnie lata życia robił komiksy dla Sanomy, pierwszy z nich już się ukazał w Holandii prawie dwa miesiące temu!
http://coa.inducks.org/s.php?c=H+2011-062
Liczycie, że kiedyś ten (i inne) komiksy ukażą się w Polsce?
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Poprzednia strona

Powrót do Twórcy