Toplista waszych ulubionych rysowników

Dyskutujemy głównie o rysownikach komiksów, ale nie zapominamy o innych Wielkich pracujących dla Wytwórni Disneya z Wujkiem Waltem na czele.

Re: Toplista waszych ulubionych rysowników

Postprzez rysownik » Pt lis 13, 2009 7:29 pm

Rybarota napisał(a):1. Don Rosa - Rysowanie z użyciem szablonów nie jest niczym złym, sam nawet polecam.

O ile uprzednio opanowałeś rysowanie tego samego bez ich użycia. Nie jest to błąd, ani nic złego, ale odejmuje trochę ze zdolności rysowniczych artysty.

Trudno mi się zabrać do pisania topu, ale spróbuję (nie wiem w końcu, czy uwzględniać też scenariusze, ale chyba to zrobię) :

1. Carl Barks - po pierwsze z powodu świetnej dynamiki, zarówno pojedynczych rysunków jak i całych stron komiksu. Wszystko jest doskonale rozplanowane i, nie tak jak w przypadku Rosy, przepełnione. Mimika i ogólnie sposób, w jaki pokazuje kaczory jest bardzo ludzki i naturalny. Co tyczy się rysunków, jak i scenariuszy. Dzięki temu czuje się naprawdę wielką sympatie do bohaterów (nie ma takiej postaci w komiksach Barksa, której bym nie lubiła, mimo, że u innych twórców jej nie trawię), bo mają cechy podobne do nas, naprawdę możemy się z nimi identyfikować, nie są odległymi stworzeniami z innego "świata". No, nie można też zapomnieć o świetnych pomysłach na historyjki (nie można też zapomnieć, że przedstawiane w jego komiksach sytuacje są bardzo różne, więc jest w czym wybierać) i postaci, których stworzył naprawdę imponującą, jak na Disney'owskie realia, ilość. Ooo, zapomniałabym o świetnych obrazach olejnych, które tworzył.
2. Don Rosa - z czasem oglądając jego rysunki można znaleźć sporo argumentów, które sprawiają, że w porównaniu z Barksem jego prace wypadają gorzej. Są o wiele bardziej statyczne, a dynamiki wszystkim pojedynczym stronom dodają przepełnione kadry. Rosa sam kiedyś powiedział, że nie jest zbyt zdolnym rysownikiem, o czym na pewno świadczy używanie masy szablonów. Za to świetnie rysuje budynki, krajobrazy, a jego kaczory, jak na komiksy Disney'owskie są dość specyficzne, co działa na jego korzyść. Jego scenariusze są bardzo dobre i świetnie przygotowane, aczkolwiek zupełnie inne od tych Barksa. Mniej ludzkie od historyjek Carla, co np. bardzo irytowało mnie podczas czytania ŻiCSM. Czasem sytuacje z życia Sknerusa są bardzo mocno przesadzone i nierealne, a sam bohater jest w nich zbyt wyidealizowany, sprawia wrażenie zimnego drania, obojętnego na to co dzieje się dookoła. O wiele bardziej podobało mi się jak Rosa pokazał go w "Ostatniej Podróży do Dawson", gdzie widzimy, że McKwacz ma masę słabostek, jest silny, ale ma wiele wątpliwości, tam jest o wiele bardziej sympatyczny i "prawdziwy".
3. Pat Block - styl bardzo przypomina prace Barksa. Klimat komiksów, do których wykonuje rysunki (lub pisze scenariusz) jest utrzymany w podobnym klimacie, jednak, jak wspomniał WDCmaniak, dodaje coś od siebie, więc jego styl można rozpoznać. Niestety, wielu jego, moim zdaniem, świetnych komiksów nie wydano w Polsce. Uwielbiam jeszcze jego akwarele oraz obrazy olejne. (<3) Są po prostu cudne.
4. Paul Murry - bardzo ładna kreska. Sposób rysowania jest dynamiczny, jeśli nawet pozy, w których przedstawia postacie nie są takie do końca. W jego rysunkach bardzo przypadła mi do gustu mimika, która jest nieco lepsza u myszy niż u kaczek.
5. Marco Rota - jak już kilka osób napisało wcześniej, jego styl jest "inny". Faktycznie, wyróżnia się wśród włoskich rysowników i to naprawdę jeden z nielicznych artystów tego pochodzenia, którego lubię. Jego kreska jest dynamiczna, ale w rysunkach zawiera też sporo detali. Może mimika czasem jest zbyt "ograniczona" do kilku min, ale jego kaczory są naprawdę bardzo sympatyczne. Jego prace w oleju również przypadły mi do gustu. Cenię go także za komiksy z wikingami, których uwielbiam.
5. Daan Jippes - (nie mogłam się zdecydować, któremu przyznać wyższe miejsce, więc obu postawiłam na piątej pozycji) - podobieństwo do Barksa jest mniejsze niż w przypadku Blocka, ale jego rysunki naprawdę mi się podobają. Niestety z komiksów, do których robił rysunki, a w których nie ma scenariusza Barksa, duża część raczej była mi obojętna.
6. Gottfredson
7. Cesar Ferioli
8. Al Talliaferro

Jakby coś było niezrozumiałe, to przepraszam, nie kontaktuję dzisiaj. :wink:
Ostatnio edytowano Śr kwi 06, 2011 5:16 pm przez rysownik, łącznie edytowano 1 raz
rysownik

Imię: Agata
GG: 0

Postprzez dziobas duckers » So gru 05, 2009 5:38 pm

1. Carl Barks - Pierwsze miejsce głównie dlatego że do jego komiksów zawsze z chęcią wracam.
2. Don Rosa - Świetny rysownik uwielbiam te jego historie z drugiego planu.
3. Romano Scarpa - Najlepszy rysownik komiksów o Mikim w histori jego kacze komiksy też nie są złe.
4. Branca - Genialne gagi to jego największy atut.
5. Vicar - Godny następca Barksa choć ostatnio zwolnił tempo.
6. Marco Rota - Głównie za świetne komiksy o podróżach.
7. Al Taliaferro
8. Kari Korhonen
9. Maximo
10, Wiliam Van Horn
dziobas duckers

Imię: Grzesiek

Postprzez Hyperio » Cz sty 28, 2010 5:05 pm

1. Carl Barks Skoro to on stworzył cały Kaczogrod, to chyba najlepiej wie jak go rysować ; ) CB w przydadku KD to jest podstawa- jak "Kapitał" dla komunistów. Fajne jest też to, że można prześledzić arystyczną drogę Barksa- od pierwszych sześciokadrowców po olejne obrazy. Zawsze też lubiłem wyszukiwac różne samczki, które artysta pochował w kadrach- a to gość uciekający na drzewo przed krolikiem, a to Diodak lecący helikopterem na trzecim planie, a to żebrzący sęp na pustyni...
2. Vicar- jak dla mnie najlepszy "następca" Barksa. Początkowo rysował niemal identycznie jak CB, na szczęście potem znalazł swój własny styl. Mógłby tylko lepiej dobierać sobie scenarzystów, ale to już nie ma nic współnego z rysunkami.
3.Daniel Branca- dynamiczne i nowoczesne (jak na Disneya) rysunki. Po prostu świetny rysownik.
4. William van Horn- przede wszystkim za to, że się wyróżnia. Chyba nikt w KD nie operuje tak zwariowaną kreską ; )

Nie przepadam za to za Donem Rossą... Jak dla mnie rysuje strasznie sztywno (może za dużo rysunku technicznego na studiach;). Podczas gdy Barks (w swoim najlepszym okresie) formował swoje postacie jakby z piany, to Rossa po prostu rzeźbi je w drewnie... Nie dla mnie.
Hyperio

Postprzez Mrówa » Wt lut 09, 2010 4:35 pm

1. Carl Barks- Scenariusze jego komiksów są ciekawe, śmieszne, i wciągające. Po przeczytaniu jego komiksu raz, po jakimś czasie chętnie do niego wracam. Poza tym stworzył wiele postaci, cały Kaczogród i narysował ogromną ilość komiksów!
2. Don Rosa - Lubię go przede wszystkim za superdokładne rysunki. W komiksach innych rysowników, cała akcja toczy się najczęściej tylko na pierwszym planie.W przypadku Dona Rosy, na drugim planie, często ma miejsce jakieś zabawne zdarzenie.
Poza tym, fabuła komiksów jest rewelacyjna. Długie, przygodowe komiksy trzymają w napięciu, jak dobra książka, a krótkie komiksy są tak samo śmieszne jak Carla Barksa.
3. William van Hron
4. Vicar
Mrówa

Postprzez maniakdonald » Śr mar 10, 2010 7:02 pm

Update.
1Don Rosa Jest ekstra jego rysunki ,scenariusze..
2Carl BarksJest ekstra ma troche puste kadry ale stworzył dużo fajnych postaci..
3Andrea FrecceroUwielbiam go.Jest super . Ma super rysunki.
4Stefano Itini Fajny jest.Troszke rysunki tylko takie..
5Enrico FacciniJest super.Humorystyka po prostu.
6Flemming AndresenSuper dinamiczne rysunki.
7 Wiliam Van HornLubie jego rysunki.Fajne robi scenariusze.
8Daan Jipes
9Al Taliaferro
10Floyd Gottferdson
11Romano Scarpa
12Vicar
13 Giorgio Cavazzano
14Ferioli
15Miguel
16 Marco Rota
17Lara Molinari
18Paul Murry
19 Tony Strobl
20 Silvia Ziche
wez nie pie*dol bejbe
maniakdonald
Wolność wyobraźni

Imię: Juliusz
GG: 10884073

Postprzez niejaki don jm » Cz cze 03, 2010 6:00 pm

Zacznijmy od początku. Na początku był chaos. Tak mówią mitologię. Tu i teraz też jest chaos który podczas pisania postu uporządkuję.

Floyd Gottfredson - świetny rysownik Mikiego ( i ojciec jego świata). Ładne czyste "Barksowskie" kadry. Niezłe scenariusze. Cóż można o nim powiedzieć? Autor dłuuuuugich historii (vide Death Valley ) Geniusz.

Al Taliafero - ojciec (razem z B. Karpem) świata Donalda - dobry rysownik.

Don Rosa - maniak szczegółów, świetne scenariusze. Autor cudnych pejzaży i budowli , każdy kadr to obraz. Ale jak Rysek rzekła: statyczny.

Marco Rota - dobry rysownik, ale nie genialny. Po przejęciu przez Disney'a Marvela liczę na jego komiks ze Spider-Manem i Superkwękiem - wszak ma doświadczenie. Najlepszy włoski rysownik.

William Van Horn - cudne rysunki, świetne scenariusze| ex aequo | Carl Barks - geniusz! I kropka!
surrealistyczny klimat. Mój number one. Gorąco pole- |
cam!
niejaki don jm
Byłem hardkorem ;)

Imię: Jacek

Postprzez archie53 » So sie 14, 2010 5:21 pm

TOPLISTA:
1 Barks
2 Rosa
3 Scarpa
4 Cavazzano
5 Taliaferro
Samodzielnie zepsute służy najlepiej.
archie53

Postprzez Nerwus Mckwacz » Śr sie 18, 2010 12:56 pm

Oto moja Toplista:
1.Carl Barks
2.Rodriques
3.Don Rosa
4.Vicar
5.Marsal
6.Floyd Gottferdson
7.Paul Murry
8.Daan Jipes
9.Kari Korhonen
10.Romano Scarpa
11.Branca
12.Joaquin
13.Milton
Szedł facet koło koparki i dał się nabrać :D
Nerwus Mckwacz

Imię: Piotrek

Postprzez kaczofan33 » Wt sie 24, 2010 9:20 am

moja TOP LISTA

1.Carl Barks

2.Dona Rosa

3.Stefano De Lellis

4.Romano Scarpa

5.Marco Rota oraz Al Taliaferro
kaczofan33

Imię: Tomek
GG: 23596328

Postprzez rav815 » Wt sie 24, 2010 3:55 pm

1. Don Rosa
2. Carl Barks

innych już nie czytam ale kiedyś podobały mi się także:

3. Vicar
4. Rodriquez
rav815
Bo$$ of Beagle Boy$

Postprzez Angus McKwacz » So lis 06, 2010 10:47 pm

MOJA TOP LISTA

1. Don Rosa
2. Carl Barks
3. Romano Scarpa
4. Massimo Fecchi
5. Giorgio Cavazzano
6. Massimo de Vita
7.Fleming Andersen
8.Vicar
9.Ferioli
10. Marco Rota
Angus McKwacz

Postprzez Famous » So kwi 23, 2011 6:11 pm

Toplisty robić nie będę, bo trudno mi określić których rysowników lubię bardziej, a których mniej. Napiszę za to parę zdań...

Lubię Barksa i Rosę, jednak nie jestem ich fanatykiem (inaczej tego nie określę :lol: ). Fajny jest wg mnie Vicar i Rota. Z radością czytam komiksy Scarpy (za charakterystyczne rysunki postaci), Fecchego (za piękne rysunki) i Pasquale'a (za styl rysowania). Uwielbiam styl Cavazzana (widoczny we "Władcach smoków") i Andersena (mimika twarzy). Do lubianych przeze mnie rysowników należą także Molinari i van Horn.
"Oszczędnością i pracą kaczki się bogacą"
Obrazek
Famous

Imię: Damian

Postprzez McCzit » Pt maja 06, 2011 7:11 pm

No to tak:

1.Don Keno Rosa. (klasyk :) )
2.Victor Arriagada Rios,
3.Carl Barks,
4.Marco Rota,
5.Flemming Andersen,
6.William Van Horn.
7.Andrea Freccero.

Więcej nazwisk nie pamiętam ...
,,Itam! Przecież jadłem w zeszłym tygodniu! Regularne posiłki są dla mięczaków!''
McCzit

Postprzez Gladstone » Pn cze 24, 2013 8:34 am

Jedna z niemieckich stron przeprowadziła głosowanie na najlepszego rysownika. Udział wzięło 47 osób, każdy układał swoją listę 20 ulubionych twórców, następnie przyznawano punkty: 1.miejsce = 25 Punków, 2 miejsce = 23, 3 = 22 Punkty, 4. = 21 Punktów, 5. = 20 Punktów, ... , 20. = 5 Punktów

Efekt głosowania przedstawia tabelka

Wyniki są dość przewidywalne ale kilka faktów mnie zaskoczyło:
-absolutna dominacja Barksa który po prostu zmiażdżył konkurencję
-wysoka pozycja Brancy (Branci, Branki? jak to odmienić ;))
-zadziwiająco niska pozycja Ferioliego

Podobny ranking przeprowadzono 5 lat temu: wyniki 2008 - w czołówce zmiany są niewielkie, zauważalny jest przede wszystkim awans Gottfredsona w tegorocznym rankingu (efekt Fantagraphics? a może reklama rankingu na DCFie zrobiła swoje?)
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Gladstone

Postprzez kaczofan33 » Śr cze 26, 2013 6:44 pm

Czołem ja widziałem ostatnio parę komiksów rysowanych przez Massaroliego. Muszę powiedzieć, że ciekawie dopracowuje szczegóły (np. krajobraz za oknem, pracownicy i ich zajęcia w tłumie).
kaczofan33

Imię: Tomek
GG: 23596328

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Twórcy