Guido Martina

Dyskutujemy głównie o rysownikach komiksów, ale nie zapominamy o innych Wielkich pracujących dla Wytwórni Disneya z Wujkiem Waltem na czele.

Guido Martina

Postprzez Gęgul » Śr lis 04, 2009 8:31 pm

Scenarzysta włoski, zasługujący na temat.

A że włoski, to jeden z najstarszych. Pierwszym jego i rysownika Angelo Bioletto był komiks Topolino e il cobra bianco. Był narysowany w układzie 4-panelowym, co dosyć rzadko zdarza się we włoskim komiksie. Później przez cały rok pisał teksty powitalne do "Alb'i doro" i "Topolino", aż napisał scenariusz do wartego uznania komiksu L'inferno di Topolino (znowu w duecie z Bioletto). Później się posypało.

Napisał scenariusze dla pierwszych komiksów takich twórców jak Romano Scarpa, Guilo Chierchini, Giovan Battista Carpi, Luciano Bottaro, Giuseppe Perego.

W Polsce wydano 27 jego prac. Prawie wszystkie mają wskazujące na dalszy ciąg zakończenie (widać to szczególnie w "Kwiat egipskiego sekretu", "Donaldo de Bergerac", "Kaczor na galopującym koniu", "Linia szczęścia", "W Weronie").

A co wy o nim myślicie?
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor
GG: 0

Re: Guido Martina

Postprzez dokil » Cz lis 05, 2009 1:19 pm

Mi się jego scenariusze mi sią podobają. Mają taki jeszcze "niewłoski" klimat. Z wyżej wymianinych komiksów mam tylko "W Weronie" i "Karateka z Myszogrodu".
PS. Zapomniałeś o jednej informacji: Jego najlepszy (wg. użytkowników Inducks) komiks to "Paperinik il diabolico vendicatore", pierwszy komiks z Superkwękiem.
Ostatnio edytowano Cz lis 05, 2009 6:09 pm przez dokil, łącznie edytowano 1 raz
"Nie ma geniuszu bez ziarna szaleństwa." - Arystoteles
dokil

Imię: Daniel

Re: Guido Martina

Postprzez Kwalutek » Cz lis 05, 2009 1:30 pm

Moim zdaniem to bardzo dobry scenarzysta.
Mój ulubiony komiks jego autorstwa to Karateka z Myszogrodu, a najgorszy to Druh Donald.
Kwalutek

Powrót do Twórcy