Marco Rota

Dyskutujemy głównie o rysownikach komiksów, ale nie zapominamy o innych Wielkich pracujących dla Wytwórni Disneya z Wujkiem Waltem na czele.

Postprzez Młody Skaut » Pt cze 16, 2006 4:54 pm

Pahan napisał(a):Nie wiem jak z obrazkami, ale przeglądałem artykuł o Rocie w angielskiej wikipedii i natrafiłem na notkę biograficzną. Zacytuje kawałek:

During the 1960s, he drew Superman, Batman and erotic comics.

Tego bym się po nim nie spodziewał :lol:

No cóż, żadna praca nie hańbi. :wink:
"Pecunia non olet" - "Pieniądze nie śmierdzą"
"Divide et impera" - "Dziel i rządź"
Młody Skaut
Generalny naddrużynowy

Postprzez Pahan » Wt cze 20, 2006 8:22 pm

Don Rosa zapytany przez fana jaki jest jego ulubiony żyjący rysownik, odpowiedział że chciałby rysować tak jak Marco Rota :D
Pahan

GG: 2266241

Postprzez Angus » Pn paź 08, 2007 1:45 pm

Mam takie ciekawe spostrzeżenie. Otóż na tylnej okładce "Życia i czasów..." przedstawiony jest Sknerus leżący na pieniądzach. Z tyłu za nim znajduje się kufer, a w nim "Kurier Klondike". Na dole po lewej stronie znajduje się nazwisko Marco Roty. Wie ktos może co to może oznaczać?
Tutaj należy chyba coś napisać... Chwilowo nie mam weny.

Obrazek
Angus
Stróż Kaczogrodu

GG: 0

Postprzez Fergus » Pn paź 08, 2007 3:05 pm

Don Rosa, w kilku swoich komiksach i ilustracjach, umieścił nazwiska rysowników, itp. np. Leo Gori, w 'Z Annałów Młodych Skautów", lub Carl Barks w jednym z rozdziałów "Życia i Czasów", wiem też, że umieścił też chyba jakiś nazwisko w planie Skarbca Sknerusa Mckwacza, w "Meandrach Architektury", ale w polskim wydaniu, nie wiem czy to jest, bo nie mam tego numeru KD.
http://www.carlbarks.pl - Moja strona poświęcona Carlowi Barksowi! (Aktualnie w budowie)
Fergus

Imię: Łukasz
GG: 1465562

Postprzez Arcer » Pn paź 08, 2007 5:41 pm

Chodzi o Dana Shane'a, przyjaciela Dona. W polski wydaniu nazwisko przetłumaczno na "inż. Coorna-Hata" :?
Arcer
el moderatoro

Postprzez Mateusz Kubiak » Wt lip 15, 2008 11:10 am

Bardzo lubię jego styl, jest strasznie charakterystyczny. Szczególnie podobają mi się jego historyjki z Mac Paperinem i Małym Gromem (Mac Paperin ma na swoim hełmie swoją podobizną, która dopasowuje się do niego). Szkoda tylko, że w Polsce wydano tylko 4 komiksy z tą postacią.
Obrazek Można by się spytać czy w Polsce wydadzą może jeszcze jeden komiks, autorstwa Marco Roty wraz z Mac Paperinem :D
Mateusz Kubiak
Ostatni z klanu McKwaczy

Re: Marco Rota

Postprzez Gęgul » Pn gru 29, 2008 8:28 pm

Rota rysuje dużo okładek - w tym do Gigantów. Szkoda, że w Gigantach nie jest napisane, kto narysował okładkę.
Okładki Roty

- Sztuka i technika
- Gwiezdny patrol
- Podróż do źródeł
- Bilet nr. 1 :o W inducks jest błąd!! Mam w domu dany Jumbobog - tam jest napisane kto to narysowal i pisze Marco Rota :)

A co do MacPaperina, to będzie - tak się fajnie składa, że mów daleki wuj pracuje tam, gdzie jest serce wszystkich komiksów Disneya (w tym Jumbobogi) i najprawdopodobniej będzie to pierwszy z MacPaperinem (chyba w listopadzie)
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez Arcer » Wt gru 30, 2008 2:48 pm

Gęgul napisał(a):- Bilet nr. 1 :o W inducks jest błąd!! Mam w domu dany Jumbobog - tam jest napisane kto to narysowal i pisze Marco Rota :)
O którą okładkę ci chodzi? Inducks podaje chyba 4 okładki do tego komiksu, ale ta okładka w polskim wydaniu nie ma żadnych danych o twórcach...

Gęgul napisał(a):A co do MacPaperina, to będzie - tak się fajnie składa, że mów daleki wuj pracuje tam, gdzie jest serce wszystkich komiksów Disneya (w tym Jumbobogi) i najprawdopodobniej będzie to pierwszy z MacPaperinem (chyba w listopadzie)
Liczymy więc na jakieś ciekawostki :).
Arcer
el moderatoro

Postprzez Gęgul » Wt gru 30, 2008 2:58 pm

Ja z wujkiem kontaktuje się "raz na ruski rok"... ale MOŻLIWE jest, że Massimo Fecchi narysuje drugą wersję tego komiksu Roty:

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+AT++228-A

Możliwe będzie również umieszczenie powtórnie (w Danii już był) komiksu Scarpy "Kacze igrzyska" wspomnianego w Kaczogrodzie także Scarpy.

Link: http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1705-AP&search=

Chodzi mi o okładkę z Giganta nr. 2

No i pamiętajcie, że nie jestem wrzechwiedzącym o komiksach :D
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez Arcer » Wt gru 30, 2008 3:26 pm

No więc właśnie ta okładka nie ma żadnej adnotacji. Więc Inducks się nie myli, raczej wie za mało :). Możesz spróbować napisać o tym w Coazilli, ale na pewno ktoś będzie pytał o źródło tych wieści, tak jak było np. w związku z autorem scenariusza komiksu "Kaczki w kosmosie".
Arcer
el moderatoro

Postprzez Rybarota » N mar 22, 2009 3:18 pm

No, najlepsi wg mnie rysownicy to Don Rosa i Marco Rota :D
Każde motto jest dobre w zależności od sytuacji.
Bo kto umarł, ten nie żyje...
Rybarota
Twarz Netii

Re:

Postprzez Yua » So maja 02, 2009 1:33 pm

Mateusz Kubiak napisał(a):Mac Paperin ma na swoim hełmie swoją podobizną, która dopasowuje się do niego

Przypomina mi to Wade'a z kreskówki Garfield i Przyjaciele (aktualnie w poniedziałki o 19:00 na TVP1 :D ).On nosił koło ratunkowe również ze swoją podobizną,również dopasowującą się do niego.
ajm sory !
próbowałam wejść na forum, ale moje lenistwo wzięło górę.
Yua
Tamtirda Tym Tirimdomda!

Imię: Zuzanella :)

Postprzez Fergus » Cz lip 30, 2009 10:25 am

Z DCF, link do wywiadu z Marco Rotą. Może okazać się mało przydatny, bo po włosku, chociaż mieliśmy już okazję przekonać się, że niektórzy i w tym języku znają podstawy (i może nie tylko :-) ).
Poza tym mniej więcej w drugiej minucie, można zobaczyć jak rysuje Donalda.

Klik

Tutaj jeszcze jeden link z rysującym Rotą (trzecia minuta):

Klik
http://www.carlbarks.pl - Moja strona poświęcona Carlowi Barksowi! (Aktualnie w budowie)
Fergus

Imię: Łukasz
GG: 1465562

Postprzez maniakdonald » Cz wrz 17, 2009 2:05 pm

Styl ma taki...dziwny...bo jak widzicie nazwalem to "rysowaniem odstepowym" ichodzi o to ze np.troszke narysuje kreske i odrywa reke.Potem rysuje troche krzywo i wychodi taki jakis "odstepowy" bazgrol. Carl Barks (chyba)nie odrywal ani na chwilke reki jak np. rysowal Sknerusa.A rysunki Roty sa takie przepuszczane.I..niezbyt ladnie rysuje siostrzencow.. Ogolnie..4,5/10. :|
wez nie pie*dol bejbe
maniakdonald
Wolność wyobraźni

Imię: Juliusz
GG: 10884073

Postprzez rysownik » Cz paź 08, 2009 11:26 pm

Mi się bardzo podoba styl Roty. Jest wyrazisty, rozpoznawalny, różni się od innych włoskich rysowników (i o dziwo, dla mnie to właśnie jego sposób rysowania jest taki "włoski"). Ma dynamiczną kreskę, wprost uwielbiam jego rysunki przedstawiające kaczory w ruchu. Warto też czytając jego historyjki zwrócić uwagę na detale, choćby takie, jak ten zapodany powyżej. Jego komiksy też są dobre, podobały mi się te z Wikingami (może dlatego, że lubię te klimaty), ale inne też są niczego sobie. Chociaż zdarzało się, że niektóre historyjki, do których robił rysunki mi się nie podobały, ale to ze względu na scenariusz, napisany przez Paula Halasa.
rysownik

Imię: Agata

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Twórcy