Romano Scarpa, 1927 - 2005

Dyskutujemy głównie o rysownikach komiksów, ale nie zapominamy o innych Wielkich pracujących dla Wytwórni Disneya z Wujkiem Waltem na czele.

Re: Romano Scarpa, 1927 - 2005

Postprzez Scarpomaniak » Pn cze 15, 2009 5:16 am

Ależ, Gęgul w poźniejszych Sknerus mieszka w skarbcu, a w pierwszych nie! Tak samo jak u Barksa
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław
GG: 0

Postprzez Gęgul » Cz lip 02, 2009 7:36 am

Nie wiem czemu, za pierwszy występ rysunkowy Scarpy uznaje się komiks o 7 Krasnoludkach. Popatrzcie się na to - szczególnie na datę premiery
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez Scarpomaniak » Cz lip 02, 2009 9:13 am

Przecież ten rysunek był wspomiany w Kaczogrodzie "Jeden z rysunków Scarpy ukazał się w Topolino". A co do pierwszego występu to zawsze mówimy nie o pierwszym rysunku tylko o komiksie!
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez Mateusssz » Cz lip 02, 2009 9:51 am

Tak samo jest z Donem Rosą. Istnieje rysunek z 1981 r. mimo że wszyscy uważają, że zaczął rysować kaczory od 1987.
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Imię: Mateusz
GG: 11346401

Postprzez ShFil » So lis 28, 2009 11:47 pm

Bardzo lubię jego komiksy i chętnie bym przeczytał Pereolimpiade.
ShFil

Imię: Filip

Postprzez WDCmaniak » N lis 29, 2009 8:05 pm

Klik - "Dziewczynka z zapałkami" w wersji Scarpy (1953r.)
WDCmaniak

Postprzez ShFil » Pn gru 07, 2009 8:00 pm

Przy okazji bardzo ceniłem go jako rysownika i scenarzystę.Moim marzeniem było się z nim spotkanie.Ale sami wiecie jakie są szanse na spełnione marzenie.
ShFil

Imię: Filip

Postprzez kaczofan33 » Wt sie 31, 2010 2:34 pm

http://www.youtube.com/watch?v=Fk3Q1Yod9vc

opis tego filmiku brzmi:
"Polish translation of Romano Scarpa's movie.
_
PL: Tłumaczenie (napisy) filmiku Romano Scarpy - wielkiego włoskiego rysownika i scenarzysty. Urodził się w Wenecji w 1927r. Został zatrudniony przez redaktora pisma "Topolino" ("Myszka Miki") przez Marco Gentiliniego w 1953r. Bohaterem jego pierwszej historyjki (do której scenariusz stworzył Guido Martina) była Królewna Śnieżka (i rzecz jasna Siedmiu Krasnoludków). Później zaczął (i pisać) rysować komiksy ze swoim ulubionym bohaterem - Myszką Miki. Pod koniec lat 60-tych został zatrudniony przez studio Disney'a w związku z projektem "Program Studio" - dotyczącego rysowania komiksów na rynek europejski, bądź azjatycki. Cały czas rysował historyjki dla Włochów, w latach 90-tych pracował też dla Egmontu (wydawcy disneyowskich komiksów w Skandynawii i m.in. Polsce), pod koniec kariery stworzył kilka komiksów dla francuskiego Hachette. Jest twórcą takich postaci jak Kaczencja Pazur, Filon, Kwakunia (Dickie Duck), Gideon McKwacz, Kaczor Sgrizzo, Kuzyn Knuj, Zocha, czy Protonik Bip-Bip. Wielki fan Carla Barksa i Floyda Gottfredsona. Jego najbardziej znane prace to "Afera Fasolowa", "Topolino e l'unghia di Kali" "Topolino e il doppio segreto di Macchia Nera", "Mickey Mouse in the Delta Dimension", "Gdzie jest szef?" oraz "Okręt Widmo". W 1990r. został laureatem Yellow Kid Award. Nie zajmował się także Disneyem - tworzył prace m.in. z Misiem Jogi i Frankiem Kuka. Zmarł 23 kwietnia 2005r. w Hiszpanii. Zostawił żonę i córkę.
O filmiku: Jest to rozpoczęcie programu "Topolino show - vai col verde", w którym gościły dzieci, pokazywano tam jeden krótki filmik, następnie było spotkanie z rysownikiem (Marco Rotą) i redaktorem "Topolino" (Gaudenzio Capellim) i konkurs polegający na odgadnięciu, jaką postać narysował pan Marco. W tle [filmu] piosenka "Heigh-ho".
Film przetłumaczyła redakcja "Walt Disney's Comics and Stories Polska".
Zapraszamy na stronę pisma http://wdcs.cba.pl.
Przepraszamy za niską jakość wideo."
kaczofan33

Imię: Tomek
GG: 23596328

Postprzez Angus McKwacz » Śr lis 16, 2011 5:37 pm

Romano Scarpa to dla mnie jeden z najlepszych rysowników Disneya. Scenariusze też tworzył świetne. Z jego komiksów moimi faworytami są: ,,Afera fasolowa'',,Podwójny sekret fantomena'' czy ,,Gdzie jest szef''.
Angus McKwacz

Postprzez kuperkowo » Wt lis 27, 2012 5:35 pm

Oto zestawienie komiksów Romana Scarpy:
Pierwszy disneyowski komiks: http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+++78-AP
Pierwszy komiks, w którym wystąpiły postacie z uniwersu Myszki Miki i Kaczora Donalda: http://coa.inducks.org/story.php?c=I+AO+53050-A
Pierwszy całkowicie kaczy komiks: http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+++97-BP
Pierwszy komiks do którego wymyślił scenariusz: http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL++132-AP
Ostatni całkowicie jego komiks(jest i scenarzystą i rysownikiem): http://coa.inducks.org/story.php?c=D%2FD+2001-017
Ostatni disneyowski komiks: http://coa.inducks.org/story.php?c=I+DAO+++5-1
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Re:

Postprzez solariskuba » Cz maja 02, 2013 6:20 pm

Maciek! napisał(a):
esio napisał(a):Dlaczego słowo dzieł wstawiłeś w cudzysłów. Przecież komiksy to dzieła w pełnym tego słowa znaczeniu.

Morze cudzysłów w tym przypadku to faktycznie zbędne cerygiele...

Osobiście zgadzam się z twoją opinią. Komiks to sztuka jak każda inna!
Niestety nie wszyscy do dosztrzegają...

Co do komiksów Scarpy to jak się nad tym dłużej zastanowię to najlepszy jaki czytałem to "Afera Fasolowa".... Na początku nie podobało mi się zakończenie ale gdy przeczytałem ten komiks poraz drugi zdałem sobie sprawę że lepsze być nie mogło.
Na końcu nie dowiadujemy się czy Sknerus wogóle odzyskał swoją fortunę! Przecież nie pokazano czy wogóle zauwarzył fasolkę... Pozostaje nam się tylko domyśleć!
Lepsze być nie mogło!

Pamiętam także jakiś stary komiks z "Donald i Spółka" w którym Kaczencja prowadziła ankietę a Diodak miał takiego robota z kubłem na głowie, na końcu coś było że odłączyli im światło... Nie pamiętam jaki miał tytuł ni fabułę, w głowie mam tylko urywki, ale wiem że był Scarpy (ze względu na rysunki) i strasznie mi się wtedy podobał.
Ech... Sentyment mnie bierze...

O matko! Jaka ortografia jest na tym forum... Moderatorzy śpią czy co? Chyba przydałby się Scarpomaniak, bo on to zna się na ortografii jak mało kto.
solariskuba

Re: Re:

Postprzez Young_McDuck » Pt maja 03, 2013 9:30 am

solariskuba napisał(a):O matko! Jaka ortografia jest na tym forum... Moderatorzy śpią czy co? Chyba przydałby się Scarpomaniak, bo on to zna się na ortografii jak mało kto.

Solariskuba, zacytowałeś post z 2005 roku. Używasz czasowników w czasie teraźniejszym, kiedy powinny być one w czasie przeszłym (np. była, spali). Moderacja jest na tym forum jest bardzo dobra i nie mam do niej żadnych uwag. Widzę jedynie, że uczepiłeś się Scarpomaniaka. I ogólnie: po co nowy moderator? Bo wiesz, ortografia to sprawa użytkowników, moderacja ma lepsze zajęcia. Aha, wątpię, żeby obecni zarządcy strony nie znali jej.
Young_McDuck

Postprzez solariskuba » Pt maja 03, 2013 9:52 am

Nie, tylko, że czytając (a chyba wszyscy sobie co jakiś czas czytają stare tematy) utrwala się zła pisownia, no nie? A może w sensie przypuszczenia przez rz powala...
solariskuba

Postprzez kuperkowo » Śr lis 13, 2013 2:05 pm

A tak w ogóle to wolicie komiksy Scarpy z Myszką Miki czy Donaldem ? Komiksy Scarpy z Myszką Miki , zwłaszcza te najstarsze są moim zdaniem takie wyjątkowe i specyficzne, w dobrym tego słowa znaczeniu. Jest w nich coś co Ci od razu mówi ,,To jest komiks Scarpy''. Scarpe uważam za jednego z lepszych twórców komiksów w ogóle.

Moje ulubione mysie komiksy Scarpy:
-Złodzieje choinek
-Efekt domina

A kacze:
-Okręt widmo (genialny komiks pod każdym względem)
-Kasa prosto z drzewa
-Bohater spod Kaczysburga

A wasze ?
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Postprzez Arcer » Śr lis 13, 2013 5:15 pm

Jeśli chodzi o "kacze" komiksy, niektórych dotąd nie czytałem, ale "Okręt widmo" rzeczywiście cenię baaardzo wysoko. Z mysich historyjek uwielbiam komiks "Znikający kuzyn". Tam natychmiast wiedziałem, że intryga będzie bardzo ciekawa. Polecam ;).
Arcer
el moderatoro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Twórcy