Wilfred Haughton

Dyskutujemy głównie o rysownikach komiksów, ale nie zapominamy o innych Wielkich pracujących dla Wytwórni Disneya z Wujkiem Waltem na czele.

Wilfred Haughton

Postprzez WDCmaniak » Wt sie 26, 2008 11:32 am

Twórca dość zapomniany na całym świecie...
Pytacie kim był? Już mówię :-).
Był twórcą komiksów Disneya w latach 30-tych XX wieku. I to nie w USA - w Wielkiej Brytanii! Jak wiecie wtedy w USA popularne były paski Floyda Gottfredsona - nie było ich zbyt wiele w Europie, więc do boju wkroczył właśnie Haughton! Można nazwać go więc brytyjskim Gottfredsonem. Akurat wtedy w Anglii tworzyło się pisemko "Mickey Mouse Weekly" (kilka jego numerów wydano w Polsce przed II wojną światową). Nie zaczynał od komiksów, ale od okładek (i jednoplanszowych ilustracji). Były one bardzo duże, wnioskuję to patrząc na ilość umieszczonych na nich elementów (i trafiały nie tylko do "Weekly", ale też do innych państw - m.in. Polski i Jugosławii). Przechodząc do historyjek - lubił Goofy'ego i postać Toby'ego Tortoise. Narysował serię czterech komiksów "The De(f)ective Agency", miałem okazję czytać jeden z nich i przyznam, że jest to klasyka disneyowskiego komiksu - gag goni gag, przy czym nie jest płaski. Aha, i rysował Mikiego z prawie takimi samymi źrenicami jak Gottfredson np. w "The Mail Pilot", czy "Redaktorze Naczelnym" (Zobaczcie sami :wink:).

"Brytyjskiego" Disneya (jeśli chodzi o opowiadania, ilustracje, okładki i komiksy) byłoby z pewnością więcej, gdyby nie druga wojna światowa.

PS Ciekawy tekst o nim: http://www.geocities.com/rick40s2007/haughton.html

W Polsce jego prac nie spotkacie, jeśli już to w amerykańskich publikacjach takich jak "Mickey and the Gang" [pierwszy komiks z serii "De(f)ective Agency"] (nawiasem mówiąc świetna książka, z ogromną ilością archiwalnych materiałow, streszczenia i ciekawostki o wybranych kreskówkach z lat 1934-1944, odnowione ilustracje Toma Wooda z magazynu "Good Housekeeping, więcej napiszę później, nie w tym temacie), oraz w kolejnej świetnej książce "Walt Disney Treasures: Disney Comics - 75 Years of Innovation [niestety tylko jednostronicowa ilustracja].
WDCmaniak

GG: 0

Re: Wilfred Haughton

Postprzez Mateusssz » Wt sie 26, 2008 12:38 pm

Cóż ja mogę o nim powiedzieć - nic :? Niestety oprócz tego jednego zarzuconego przez WDCmaniaka nie widziałem choć kadru twórczości tego artysty... Co do obrazka - bardzo mi się na nim spodobał Goofy oraz Żółw. Mikiego wolałem jednak Gotfredsona
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Imię: Mateusz

Postprzez Pahan » Pt sie 29, 2008 7:07 am

WDCmaniak napisał(a):\
W Polsce jego prac nie spotkacie, jeśli już to w amerykańskich publikacjach takich jak "Mickey and the Gang" [pierwszy komiks z serii "De(f)ective Agency"]

Nie do końca. ;D Wilfred narysował jedną z okładek, która zdobiła 11 numer "Gazetki Miki" w 1939 (chociaż na Inducks i tak ze znakiem zapytania). Prawdopodobnie narysował ich więcej, ale po prostu są one trudne do zidentyfikowania.
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez WDCmaniak » Pt sie 29, 2008 7:16 am

No, tak, teraz ja przeczę sam sobię, w końcu
Wtedy w Anglii tworzyło się pisemko "Mickey Mouse Weekly" (kilka jego numerów wydano w Polsce przed II wojną światową)

W Polsce jego prac nie spotkacie...

Ale i tak, "Gazetki Miki" trudno zdobyć. Jeśli już to 700zł/szt. (takie ceny znalazłem przeglądając forum, konkretniej topik o aukcjach na allegro z KD).
WDCmaniak

Postprzez Mateusssz » Pt sie 29, 2008 7:56 am

700 zł za kawałek niskiej jakości papieru? To ja kupuję sejf i zbieram KD do niego - za 70 lat powiem swoim wnukom - wystawiać to na allegro i macie na dom ;)
Mateusssz

Postprzez Gigomaniak » Pt sie 29, 2008 8:20 am

Nie do końca Mateuszzzzu. "Gazetka Miki" osiąga taką cenę dlatego, że była wydana przed wojną, kiedy to mało kto interesował się Disney'em tak jak My dziś...
Gigomaniak
Gość z PG-ku :D

Postprzez Mateusssz » Pt sie 29, 2008 8:39 am

No to bym jeszcze przetrzymał. Ale zresztą - no dobra - takich zapaleńców jest ze 500 w Polsce (może 1000). Nawet jeśli wpadnie 10% to i tak będzie tylko komiksów dla 100 osób. Więc i tak, czy siak na tym pomyśle da się mnóstwo zarobić.
P.S. Co ma więcej stron i lepszy papier? :D
Mateusssz

Postprzez WDCmaniak » So sie 30, 2008 12:09 pm

Jakiś miesiąc nie zaglądałem na DCML. A tu proszę...
http://nafsk.se/pipermail/dcml/2008-August/025532.html
:D
WDCmaniak

Powrót do Twórcy