Prawa fizyki w kreskówkach

Rozkładamy na czynniki pierwsze każdą postać, badamy powiązania między nimi i uważnie studiujemy drzewa genealogiczne.

Prawa fizyki w kreskówkach

Postprzez Arcer » So lip 23, 2005 7:38 pm

Jako że ten tekst dotyczy głównie postaci, to zamieszczam go w tym dziale. Piszcie swoje opinie.

PRAWA FIZYKI W KRESKÓWKACH
--------------------------------------------------------------------------------

Prawo I.

Kazde ciało zawieszone w przestrzeni pozostaje w tym stanie az do chwili uświadomienia sobie swego położenia.
Kaczor Duffy, nie zauważając końca łączki, przekracza skraj urwiska. Spaceruje przez chwile w powietrzu, mrucząc do siebie nonszalancko. Po pewnej chwili patrzy w dół. Od tego momentu zaczyna działać pokrewne do powyższego prawo ciążenia z g=100 m/s2.

Prawo II.

Każde ciało znajdujące się w ruchu przemieszcza się aż do momentu nagłego zetknięcia się innym ciałem stałym. Bez względu na to, czy została wystrzelona z armaty, czy porusza się w szaleńczym biegu, postać z kreskówki tak zdecydowanie utrzymuje swoją prędkość, że tylko słup telefoniczny lub olbrzymi głaz jest w stanie zahamować jej ruch postępowy. Sir Izaak Newton określił ten rodzaj nagłej zmiany pędu jako "fenomen gamonia".

Prawo III.

Każde ciało, po przemieszczeniu się przez ośrodek o wysokiej gęstości, powoduje ubytek w masie tego ośrodka równy obwodowi sylwetki ciała.
Określane także mianem "przejścia sylwetkowego", zjawisko to dotyczy głównie ofiar wybuchów lub tchórzliwych panikarzy tak zdeterminowanych do ucieczki, że czynią to wprost przez ścianę, pozostawiając w niej otwór jak wycięty przez matrycę. Strach przed odorem skunksa lub przymusowym ożenkiem jest zwykle katalizatorem dla tego typu zjawiska.

Prawo IV.

Czas potrzebny do przemieszczenia dowolnego obiektu o dwadzieścia pięter w dól jest większy lub równy czasowi niezbędnemu postaci, która spowodowała przemieszczanie obiektu, na zbiegnięcie dwudziestu pięter po krętych schodach i przeprowadzenie próby bezpiecznego schwytania spadającego obiektu.
Obiekt zawsze ma bezcenną wartość, próba zawsze jest nieudana.

Prawo V.

Uczucie strachu neutralizuje wszelkie prawa ciążenia.
Siły psychiczne większości postaci są wystarczające do wprawienia tych postaci w ruch o kierunku przeciwnym do siły ciążenia. Niespodziewany hałas lub groźny zamiar filmowego przeciwnika indukuje ruch postaci pionowo w górę, zwykle w kierunku żyrandola, szczytu drzewa lub masztu. Efektem potęgującym to zjawisko jest brak kontaktu stóp postaci lub kół jego auta z powierzchnią ziemi w chwili rozpoczynania ruchu pionowego.

Prawo VI.

W miarę wzrostu momentu pędu obiektu, obiekt może się pojawiać w różnych miejscach niemal jednocześnie.

Prawo to ma zastosowanie przede wszystkim w tzw. "walkach skłębionych", w czasie których głowa walczącej postaci wychyla się z tumanu kurzu w kilku miejscach jednocześnie. Prawo działa także dla obiektów wirujących, w szczególności zaś duszonych.
Postać, która została z wielką siła kopnięta w tylną część ciała podlega dodatkowo prawu autoreplikacji, działającego jednak tylko przy dostatecznie szaleńczych pędach, pozwalającego na osiągnięcie zadanej prędkości poprzez kolejne rykoszety o ściany pomieszczenia.

Prawo VII.

Tylko pewne typy postaci mogą przejść przez namalowane na ścianie atrapy drzwi - inne nie.

Te trójwymiarowe sztuczki malarskie robią sporo zamieszania, jednak jedno jest wiadome: ktokolwiek namaluje taką atrapę drzwi na ścianie dla zmylenia przeciwnika, nie będzie mógł za swym przeciwnikiem podążyć do tej, teoretycznej przecież, przestrzeni. Każda próba przeniknięcia przez atrapę drzwi kończy się dla malarza niechybnym rozpłaszczeniem się na ścianie.
Ale, ostatecznie, jest to przecież problem sztuki, nie nauki.

Prawo VIII.

Każda zmiana statusu kociej materii jest jedynie chwilowa.

Koty w kreskówkach mogą zginąć więcej razy, niż wynikałoby to z tradycyjnych dziewięciu żyć, jakimi zwykle dysponują. Mogą one ulec rozerwaniu, poszatkowaniu, sprasowaniu, zmiażdżeniu, skręceniu, czy rozczłonkowaniu, ale nie mogą ulec całkowitemu zniszczeniu. Po zrobieniu kilku min niewiniątka, znowu się dopompowują, wydłużają, scalają, utrwalają.

Wniosek: kot zawsze przyjmuje kształt pojemnika, w którym przebywa.

Prawo IX.

Kowadło zawsze opada najwolniej.

Prawo X.

Każda zemsta indukuje rewanż o tej samej sile lecz przeciwnym zwrocie.

Jest to jedyne prawo kreskówek, które działa także w świecie rzeczywistym. To jest powód, dla którego wolimy oglądać efekty działania tego prawa raczej w stosunku do Kaczora Donalda.


Uzupełnienie A.

Ostro zakończone obiekty wprawiają postać w ruch przeciwny do siły ciążenia.

Postać, ukłuta (zwykle w pośladki) ostro zakończonym przedmiotem (zwykle szpilką), ignoruje siłę ciążenia, wprawiając się w ruch pionowy skierowany ku górze, z olbrzymią zwykle prędkością.

Uzupełnienie B.

Na użytek ulubionych postaci prawa materialne w stosunku do obiektów stają się względne.

Ulubione przez widzów postaci, moga siłą swojej woli powodować materializację nieistniejących dotychczas obiektów, które ukazują się wtedy za ich plecami. Na przykład Struś Pędziwiatr, dla bezgłosowej ekspresji swoich stanów emocjonalnych, może materializować znaki interpunkcyjne.

Uzupełnienie C.

Materiały wybuchowe nie mogą powodować poważnych obrażeń.
Skutkują one jedynie chwilową zmianą wyglądu postaci na bardziej czarną i dymiącą.

Uzupełnienie D.

Siła ciążenia jest fenomenem falowym - skutkiem działania wolno propagującej fali o długim okresie.

Zjawisko to można zaobserwować tuż przed upadkiem np. psa z dużej wysokości. Najpierw siła ciążenia działa na jego nogi, które wydłużają się w kierunku ziemi. Potem, kiedy grawitacja dosięga dalej, tułów zaczyna się przemieszczać w dół, powodując nienaturalne wydłużenie szyi. Kiedy siła ciążenia dociera do głowy, również i ona zaczyna opadać, a ciało psa powraca do swoich normalnych proporcji. Oczywiście do momentu zetknięcia się z ziemią.

(z magazynu Smieszny.net, nr 27)
Avatar użytkownika
Arcer
el moderatoro
 
Posty: 1399
Dołączył(a): N lis 21, 2004 12:45 pm
Lokalizacja: Łomazy/Warszawa
GG: 0

Postprzez Gilraina » So lip 23, 2005 9:16 pm

Potwornie się uśmiałam, kiedy to czytałam, i przyznaję, że cos w tym jest, jednak nie dotyczy to raczej filmów Disney'a :wink:
"Pragnę być tą, za którą walczyć chcesz..."
Avatar użytkownika
Gilraina
 
Posty: 107
Dołączył(a): So maja 21, 2005 3:04 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez Arcer » N lip 24, 2005 3:00 pm

Po obejrzeniu paru odcinków "Kaczej Paczki" śmiem twierdzić, że się mylisz :-). Szczególnie pierwsza zasada tutaj pasuje, a poza tym ten fragment o przechodzeniu przez drzwi i pędzeniu w górę bez odbicia od podłoża... No i ileż to razy Donald byl cały osmalony po wybuchu bomby...
Avatar użytkownika
Arcer
el moderatoro
 
Posty: 1399
Dołączył(a): N lis 21, 2004 12:45 pm
Lokalizacja: Łomazy/Warszawa
GG: 0

Postprzez sandrita » N lip 24, 2005 8:40 pm

jezu ja przez te chodzenie w powietrzu itp moglam stracic zycie jak bylam mala hehehe chcialam sie uderzyc patelnia w leb tak jak kojot w kreskowce o kroliku bugsie zeby potem glowa mi sie wklesla a pozniej napompowac ja heheheh ale bylam glupia :P i dobrze ze tego nie zrobilam
"Sound the bugle now - play it just for me
As the seasons change - remember how I used to be
Now I can't go on -I can't even start
I've got nothing left - just an empty heart(...)" Bryan Adams
Avatar użytkownika
sandrita
 
Posty: 84
Dołączył(a): Pt lut 11, 2005 1:07 pm
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Arcer » N lis 05, 2006 7:15 pm

W zeszyłm roku nie miałem czasu, dlatego staram się przygotować ten filmik na lekcję fizyki w tym semestrze. Mam trochę więcej fragmentów niż wcześniej, ale nadal sporo mi brakuje. Dlatego proszę o tytuły filmów (niekoniecznie Disneya - ale w przypadku non-disneyowskich przydałyby się linki), w których można znaleźć przykłady do poniższych praw:

- wyjścia ponad przepaść, upadku "rozciągającego" postać - Prawo I i Uzupełnienie D
- nagłego zatrzymania się postaci na jakimś przedmiocie - Prawo II
- postać zbiega po schodach, by uratować przedmiot lub osobę spadającą w dół - Prawo IV
- "walka skłębiona" z pokazujacymi się w kilku miejscach jednocześnie twarzami tych samych postaci - Prawo VI
- atrapa drzwi namalowanych na ścianie, zapewne przykład z Królikiem Bugsem się znajdzie, może też być z filmu "Kto wrobił Królika Rogera", bo wydaje mi się, zę była tam taka scena - Prawo VII
- JAKIKOLWIEK fragment z kotem ulegającym fikcyjnej śmierci i potem powracającym do stanu początkowego (szczególnie poszukuję fragmentu kreskówki z Tomem i Jerry'm, gdzie Tom spada z ogromnej wysokości na powierchnię wody i rozpada się na kawałki - to z filmu, gdzie Tom spał na hamaku) - Prawo VIII
- Spadające kowadło - Prawo IX
- jakakolwiek zemsta fizyczna - Prawo X
- Uzupełnienie B - Struś Pędziwiatr materializuje znaki interpunkcyjne

Im wcześniej, tym lepiej :-). Pokładam w was nadzieję!
Avatar użytkownika
Arcer
el moderatoro
 
Posty: 1399
Dołączył(a): N lis 21, 2004 12:45 pm
Lokalizacja: Łomazy/Warszawa
GG: 0

Postprzez tapir » Wt lis 07, 2006 4:58 pm

Nie wiem gdzie można znależć filmiki, ale większość tych elementów szczegulnie pasuje do Loony Tunes. A motyw ze zbieganiem ze schodów pojawił się nawet w Aomówkach. :lol: Niestety nie umiem ci pomuc, jeśli chodzi o kawałki kreskówek. :?
tapir
 
Posty: 455
Dołączył(a): Śr lis 01, 2006 10:20 pm
GG: 0

Postprzez Arcer » Śr maja 16, 2007 9:46 pm

Próbowałem 4 razy i dopiero teraz się za to wziąłem na serio. Wreszcie zrobiłem ten filmik! Niestety, z pośpiechu i braku materiału musiałem kilka praw usunąć i trochę przerobić to i owo. W tym roku kończy mi się fizyka, więc to był ostatni dzwonek na poprawienie oceny - jak fizyk zareaguje, jestem bardzo ciekaw. W międzyczasie, zachęcam do obejrzenia sobie tego krótkiego montażu. Przepraszam za głos lektora, ale nie chciałem już nikogo innego mieszać w tę produkcję - mój głos nie jest ani radiowy, ani telewizyjny :-).

http://www.youtube.com/watch?v=18c91P5H_ns
Avatar użytkownika
Arcer
el moderatoro
 
Posty: 1399
Dołączył(a): N lis 21, 2004 12:45 pm
Lokalizacja: Łomazy/Warszawa
GG: 0

Postprzez Fergus » Cz maja 17, 2007 10:42 am

Hehehe... Dobre to jest. Najlepsze prawo z kotami chyba, i ten wnisek. A głosik bardzo ładny i fajna muzyczka w tle :D
http://www.carlbarks.pl - Moja strona poświęcona Carlowi Barksowi! (Aktualnie w budowie)
Avatar użytkownika
Fergus
 
Posty: 1127
Dołączył(a): N sie 28, 2005 6:06 pm
Lokalizacja: Okolice Kielc
Imię: Łukasz
GG: 1465562

Postprzez Scolfield » Cz maja 17, 2007 1:02 pm

Arcer dobra robota filmik napewno spodobał się nauczycielowi :D a głos wcale nie taki zły
Avatar użytkownika
Scolfield
 
Posty: 86
Dołączył(a): So lis 18, 2006 7:40 am

Postprzez mentor » Pt maja 18, 2007 8:01 am

Świetny filmik :) Ocena celująca gwarantowana :P Głos i muzyka są ładne. Nie mam żadnych uwag ;)
Story in a game is like a story in a - movie. It's got to be there, but it's not important.
~John Carmack
Avatar użytkownika
mentor
(dawniej kaczorex)
 
Posty: 439
Dołączył(a): Cz maja 04, 2006 1:59 pm

Postprzez Maciek! » Pt maja 18, 2007 9:28 am

Filmik moim zdaniem bardzo udany, edukacyjny i nie wiem co masz do narracji bo jest całkiem przyjemna dla ucha.
Świetna robota :)
Avatar użytkownika
Maciek!
Dr Moderator
 
Posty: 1221
Dołączył(a): So lis 20, 2004 10:23 pm
Lokalizacja: Memoriałowo!

Postprzez Arcer » Pt maja 18, 2007 1:15 pm

Chodziło mi tylko o moje "r" - nawet nie wiecie, jaka to mordęga, żeby powiedzieć np. słowo "rura" :-). Maciek, rozmawialiśmy przez telefon, to wiesz, o co mi chodzi :-).
Avatar użytkownika
Arcer
el moderatoro
 
Posty: 1399
Dołączył(a): N lis 21, 2004 12:45 pm
Lokalizacja: Łomazy/Warszawa
GG: 0

Postprzez Pahan » Pt maja 18, 2007 2:11 pm

Filmik genialny, naprawdę :) Głos w porządku wg mnie. Dlaczego nie można go skomentować na YT?
Avatar użytkownika
Pahan
 
Posty: 1621
Dołączył(a): Pt paź 28, 2005 1:31 pm
Lokalizacja: Krosno/Kraków
GG: 0

Postprzez Arcer » So maja 19, 2007 11:37 am

Chciałem dać tę możliwość jedynie forumowiczom, no i fizykowi, oczywiście :-). Nie zależy mi na wielkiej popularności tego filmiku.
Avatar użytkownika
Arcer
el moderatoro
 
Posty: 1399
Dołączył(a): N lis 21, 2004 12:45 pm
Lokalizacja: Łomazy/Warszawa
GG: 0

Postprzez Meriones Minor » Cz sie 09, 2007 11:22 am

Hehe, powinieneś dostać za to 6! Filmik jest GENIALNY ;D
"Cały świat będzie ci nieprzyjazny, Książę o Tysiącu Wrogów, i ktokolwiek cię schwyta, zabije cię"
~Richard Adams, "Wodnikowe Wzgórze"
Avatar użytkownika
Meriones Minor
 
Posty: 130
Dołączył(a): Wt gru 06, 2005 9:37 pm
Lokalizacja: Słupsk / Łódź
Imię: Marta
GG: 2200395

Następna strona

Powrót do Postacie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość