Graffiti ortograficzne

Rozkładamy na czynniki pierwsze każdą postać, badamy powiązania między nimi i uważnie studiujemy drzewa genealogiczne.

Graffiti ortograficzne

Postprzez Gęgul » Pt kwi 17, 2009 3:13 pm

Jak pisać: kaczor Donald czy Kaczor Donald :donald: ? wujek Sknerus czy Wujek Sknerus :scrooge: ? myszka Miki czy Myszka Miki :classic: :mmhead: ? Skarbiec czy skarbiec? Kaczka Daisy, kaczka Daisy czy Daisy? Zapraszam do podawania innych przykładów i wypowiadania się.
Ostatnio edytowano Pt kwi 17, 2009 4:36 pm przez Gęgul, łącznie edytowano 2 razy
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor
GG: 0

Re: Grafitii ortograficzne

Postprzez Mateusssz » Pt kwi 17, 2009 3:59 pm

Z tego co mi wiadomo z lekcji języka polskiego:
pisząc Kaczor Donald myślimy o rzeczowniku własnym więc z dużej litery :) Chyba nie było by ci miło, gdyby ktoś napisał jan (jakbyś miał tak na imię).
Podobnie jest z Mikim, Sknerusem itp.
Skarbiec jest wyjątkiem - mówiąc o nim jak o budynku, piszemy z małej. Mówiąc o budynku należącym do Sknerusa McKwacza - już z dużej :)

Temat jest też źle napisany: pisze się Grafitti :)
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Imię: Mateusz

Re: Grafitii ortograficzne

Postprzez Verbaclous » Pt kwi 17, 2009 4:17 pm

Mateusssz napisał(a):Temat jest też źle napisany: pisze się Grafitti :)

Fail. Graffiti. http://pl.wikipedia.org/wiki/Graffiti :)
Verbaclous

Re: Grafitti ortograficzne

Postprzez Mateusssz » Pt kwi 17, 2009 4:24 pm

Ou. Przy poprawie błąd ;). No cóż... takie mnie jeszcze wzięło przemyślenie. Po angielsku jest Donald Duck - czyli imię i nazwisko w dobrej kolejności.
U nas jest najpierw nazwisko, potem imię Kaczor Donald. Donald Kaczor nie jest poprawne i jakoś dziwnie brzmi ;)
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Imię: Mateusz

Re: Grafitti ortograficzne

Postprzez Minky » So kwi 18, 2009 11:31 am

Mateusssz napisał(a):Ou. Przy poprawie błąd ;). No cóż... takie mnie jeszcze wzięło przemyślenie. Po angielsku jest Donald Duck - czyli imię i nazwisko w dobrej kolejności.
U nas jest najpierw nazwisko, potem imię Kaczor Donald. Donald Kaczor nie jest poprawne i jakoś dziwnie brzmi ;)

Donald Kaczor jest jak najbardziej poprawne - mamy i imię występujące w Polsce, i takież nazwisko. Hipotetycznie możemy spotkać takiego pana w Realu na zakupach. ;3 Brzmi dziwnie, gdyż jesteś przyzwyczajony do innej wersji. Osobiście sądzę, że tłumacz zdecydował się na inwersję ze względu na to, że mamy do czynienia z postacią zwierzęcą, a wtedy jakoś tak naturalnie mówimy, jakie to zwierzę, a dopiero potem imię ("mój pies Azor", a nie "mój Azor, pies" czy Wombat Andrzej - kto nie zna wombata zapraszam na joemonster.org ;]).
Ot, cała historia.
Minky

Imię: Magdalena
GG: 1372890

Re: Graffiti ortograficzne

Postprzez Rybarota » Cz maja 21, 2009 6:28 am

Pisze się "wujek Sknerus". Inaczwj gdy chodzi o imię i nazwisko, to Sknerus Mckwacz.
Każde motto jest dobre w zależności od sytuacji.
Bo kto umarł, ten nie żyje...
Rybarota
Twarz Netii

Powrót do Postacie