Fickey Mickey

Rozkładamy na czynniki pierwsze każdą postać, badamy powiązania między nimi i uważnie studiujemy drzewa genealogiczne.

Dla mnie Mickey Mouse to...

Myszka Miki
33
79%
Myszka Mickey
3
7%
Mickey Mouse - nazwisk się przecież nie tłumaczy!
3
7%
Mycha Michał
3
7%

Liczba głosów : 42

Fickey Mickey

Postprzez lis » Pt wrz 26, 2008 3:34 pm

Do założenia tematu zainspirował mnie polski tytuł tego filmu.
Imperial jak widać wciąż nie może się przyzwyczaić do zapisywania imienia naszego gryzonia w sposób używany chociażby przez tłumaczy komiksów, który wdrożono w Polsce wraz ze zmianą tytułu flagowego dwutygodnika z "Mickey Mouse" na "Kaczor Donald" w 1994 roku. W ciągu następnych lat mogliśmy się co prawda natknąć i na "Gufiego", i na "Mini", jednak przyjęło się spolszczać tylko imię myszona. Czy zwracacie na to uwagę? Która wersja bardziej Wam odpowiada? A może jest Wam to obojętne? Różnica, oprócz oczywiście innego zapisu, jest także w odmianie ('Mickeya' zamiast 'Mikiego'). Czy uważacie, że zmienić należałoby również sposób zapisu imion pozostałych bohaterów?
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Re: Fickey Mickey

Postprzez Mateusssz » Pt wrz 26, 2008 4:15 pm

Myszka Miki to Myszka Miki. Koniec ode mnie. W kreskówkach i w komiksach jest Miki więc czemu mieliby to zmieniać?
P.S. To może mówmy Donald Duck oraz Huey Dewey and Louie? :)
P.S.2 Mychą Michałem mnie rozwaliłeś!
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Imię: Mateusz
GG: 0

Postprzez Gigomaniak » Pt wrz 26, 2008 4:24 pm

Jestem z tego może starszego(ale nie najstarszego)pokolenia, kiedy to, w komiksach imię i nazwisko Mikiego było już podawane w spolszczonej wersji(czyt.Myszka Miki), więc przyzwyczaiłem się już do tej wersji i trudno byłoby się już odzwyczaić, gdyby redakcja zaczęła pisać tak jak na na początku lat '90...
Gigomaniak
Gość z PG-ku :D

Postprzez Arcer » Pt wrz 26, 2008 4:25 pm

Gdy natknąłem się pierwszy raz na starsze komiksy, gdzie używano starego zapisu, byłem nieco zdziwiony. W mianowniku problem właściwie nie występuje, Mickey i Miki to teoretycznie takie same słowa. Jednak już w dopełniaczu pojawia się dylemat, bo jakby nie zapisywać starej wersji imienia, to i tak jest źle. "Mickey'ego" czy "Mickeya" - brzmi nienaturalnie, jeśli czytać to "mykej" w mianowniku, i nijak nie można dojść do tej najpopularniejszej odmiany. Dlatego zawsze popierałem wersję w pełni spolszczoną, pół-oryginalna jest dla mnie sztuczna i naciągana - nie tylko z powodu przyzwyczajenia, ale i czystej kultury języka. Irytuje mnie to podobnie jak wymawianie "Łolt Dizni" - francuskie pochodzenie tego nazwiska wymaga chyba wymowy "disnej" lub chociaż "dizne".

P.S. Na Forum Motocyklistów od wielu miesięcy toczy się spór tej samej natury - mianowicie o używanie plebejskiego słowa "motor" zamiast "motocykl", także w mediach.
Arcer
el moderatoro

Postprzez Retlaw » N mar 22, 2009 10:36 am

Chyba obie nazwy mi nie przeszkadzają czy Myszka Miki, czy Myszka Mickey jest dla mnie OK, ale ja dobrze pamiętam te stare komiksy gdzie się nie spolszczało, więc jestem przyzwyczajony. Jedyne co mnie drażni to właśnie odmiana Mickey'a :mmhead: aż się prosi o Micky'ego :-]
this time the magic is real
http://lucasfilm.pl/
http://www.beelive.pl
http://www.studioant.pl - tym się zajmuję :-]
Retlaw

Postprzez maniakdonald » Cz lip 02, 2009 5:50 pm

Ja wybralem Myche Michal. :lol: :lol:
wez nie pie*dol bejbe
maniakdonald
Wolność wyobraźni

Imię: Juliusz
GG: 10884073

Postprzez Semmko » Pn lis 16, 2009 6:02 pm

Gdyby Amerykanie mówili po polsku...

Donald Duck – Konrad Kaczka
Daisy Duck – Kasia Kaczka
Della Duck – Klara Kaczka
Huey, Dewey and Louie Duck – Lesio, Krzysio i Franio Kaczka
Scrooge McDuck – Seweryn Kaczkowski
Matilda McDuck – Elżbieta Kaczkowska
Hortense McDuck – Konstancja Kaczkowska
Ludwig von Drake – Wilhelm Kaczorowitz
Beagle Boys – Gończy Goście
Gladstone Gander – Gustaw Gąsior
Gyro Gearloose – Zbyszek Złotarączka
Cornelius Coot – Korneliusz obs Kurancki
Elvira "Grandma Duck" Coot – Apolonia „Staruszka” obs Kurancka

Skąd wiem? Zachęcam do korzystania z „wzorów na twórców”, które kiedyś na tym forum ktoś opublikował.

Prawdopodobnie to właśnie my jesteśmy osobami, które posiadają najodpowiedniejsze kompetencje do stworzenia „Słownika imion preferowanych (postaci disnejowskich)”. Proponuję działać. Na początek coś ode mnie:

• Mickey Mouse – Myszka Miki
• (Agent) Wendy Plikley - Wendy /łendi/ Plikli
• Walt Disney - Walt Disney /łolt disnej/
• Ludwig von Drake - Ludwig von Drake /fon drejk/

PS
Temat uważam za bardzo dobry (wreszcie znalazłem chwilę, by się w nim wypowiedzieć), choć mimo wszystko wymagający, co popularności mu nie przysparza. Postarajmy się jednak na miarę naszych sił, nie tylko tutaj, dokładać własne, nawet jeśli skromne, cegiełki rozwoju DP!.

Przy okazji – zastanawialiście się kiedyś czy inducksować komiksy KD online. Proponuję robić to na forum, przynajmniej do czasu wprowadzenia lepszej metody. Myślę, że warto.
Semmko

Imię: Ziemek

Postprzez Gęgul » Pn lis 16, 2009 7:02 pm

Jeżeli chodzi o US PL i podobne to prowadzę tabelę w exelu, dla chętnych wysyłam ;)
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez Maciek! » Wt lis 17, 2009 3:11 am

...Kaczka Dejzi...
Nie będę specjalnie oryginalny, gdy powiem że i mnie jakiś czas temu poraziło gdy przeglądając stare Donald i Spółka właśnie „Mickey” zamiast Mikiego... To w sumie dziwne... Wolę jak jest Miki zamiast Mickey (takie proste spolszczenie) ale jakoś razi mnie jak jest „Gufi” zamiast „Goofy’ego”.
Co ciekawe o ile Pete w komiksach ciągle funkcjonuje jako „Czarny Piotruś” o tyle w kreskówkach zawsze było „Pete” ale ze względu na utrudnienia dubbingowe wątpię by to się zmieniło.
BTW -> Zaskoczyło mnie ile różnych imion w "Donald i spółka" miał Fantomen... Czarna Łata czy Upiór jeszcze rozumiem ale Bakłażan!? :shock:
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez Timida » Wt lut 09, 2010 8:42 pm

Jestem przyzwyczajona do imienia "Miki", ale nie przeszkadza mi zbytnio "Mickey". Jednak wersja z którą spotkałam się w pewnej książce, mocno mnie zaskoczyła:
[Dziewczyna szła] Obok kretyńskiego ogrodzenia Disney'a ozdobionego uszami Micki Mouse i budynku zwieńczonego siedmioma gigantycznymi krasnoludkami.

Książka jest tłumaczona z angielskiego, nie wiem czy to wymysł pisarki czy tłumaczki. A może to jakaś zamierzona ironia, której ja nie załapałam?
Timida

Imię: Kasia
GG: 10100478

Postprzez pimpoke » So lut 13, 2010 9:36 pm

jest także w odmianie ('Mickeya' zamiast 'Mikiego').
Teoretycznie nazw obcojęzycznych nie powinno się odmieniać, toteż daje się apostrof po nazwie i dopiero odmienia..... ale to jakos dziwnie brzmi i wygląda.
Unclescrooge-nick darkai

Prowadzący grę "Kieruj Imperium McKwacza Edycja II"
Można wygrać ciekawe nagrody niespodzianki :)
pimpoke

Postprzez Angus » N lut 21, 2010 9:01 pm

Z Michałem Mychą to niezły żart :D
Generalnie dla mnie nie ma większej różnicy pomiędzy Myszką Miki a Myszką Mickey.
Mickey Mouse? W takim razie nie Kaczor Donald a Donald Duck. Może jednak zostańmy przy tym co jest.
Tutaj należy chyba coś napisać... Chwilowo nie mam weny.

Obrazek
Angus
Stróż Kaczogrodu

Powrót do Postacie