Disney stracił prawa do Kubusia Puchatka

Tu rozmawiamy o sytuacji panującej w firmie założonej przez Walta Disneya.

Disney stracił prawa do Kubusia Puchatka

Postprzez lis » Pn lut 19, 2007 9:10 pm

Gazeta.pl informuje:
Koncern medialny Walt Disney Co. ostatecznie przegrał batalię sądową o prawa do postaci Kubusia Puchatka.

W sądzie federalnym w Kalifornii zwyciężyła firma Stephen Slesinger, która już w 1930 roku kupiła prawa do słynnego misia od Alana Alexandra Milne'a, a następnie udzieliła na nie licencji medialnemu gigantowi. Jednak w 1991 roku firma Stephen Slesinger pozwała do sądu Walt Disney Co., żądając kilkaset milionów dolarów z tytułu opłat licencyjnych za filmy o Kubusiu Puchatku oraz sprzedaż związanych z nimi gadżetów. Według prawników Slesingera koncern medialny wykorzystywał postać słynnego misia w celach marketingowych nieprzewidzianych umową i nie rozliczał się z tego.

Disney - wraz z wnuczką pisarza - również wystąpił do sądu, żądając uznania umowy między pisarzem i firmą Stephen Slesinger za nieważną. Sprawę przegrał. - Teraz możemy się zająć ściganiem Disneya w sprawie odszkodowań za niezgodne z prawem użycie marki, naruszenie warunków kontraktu oraz oszukańcze zaniżanie opłat licencyjnych - poinformował Barry Slotnick, adwokat firmy Stephen Slesinger. Według niego łączna wysokość potencjalnych odszkodowań przekroczy 2 mld dol.

Przegrana w sądzie jest sporym ciosem dla Walt Disney Co. niezależnie od tego, czy jego przeciwnik wywalczy zapowiadane odszkodowania. Bo Kubuś Puchatek jest gwiazdą kultury masowej, i to na dodatek jedną z najlepiej zarabiających. Według ostatnich dostępnych szacunków magazynu "Forbes" przychody ze sprzedaży gadżetów, zabawek i filmów o Kubusiu Puchatku wyniosły w 2002 r. 5,9 mld dol. i były porównywalne jedynie z zarobkami Myszki Miki. Oczywiście lwią część tych pieniędzy zainkasowali producenci zabawek i gadżetów oraz detaliści. Poza Walt Disney Co. na Kubusiu Puchatku zarabiały takie firmy jak Kimberly-Clark (która wyrzuciła na rynek jednorazowe pieluchy z wizerunkiem misia) oraz Mattel (producent zabawek).
Ostatnio edytowano Pn lut 19, 2007 9:15 pm przez lis, łącznie edytowano 1 raz
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Kubusubu » Pn lut 19, 2007 9:14 pm

O cholercia,nie spodziewałem się tego.Szkoda :cry: .Ale wszystko ma swoje dobre strony-przynajmniej nie zrobią tego nowego Puchatka :twisted: .Ale i tak marne to pocieszenie :cry: .
Nie zawsze mam rację,ale nigdy się nie mylę.
Kubusubu

Postprzez Jakijajah » Pn lut 19, 2007 10:34 pm

Nie jestem przekonany, czy to takie proste jak pisze gazeta. Wydawało mi się, że siostry Slesinger miały od Milne'a prawa do wykorzystywanie Puchatka na konkretnych produktach. Umowa nie obejmowała wielu rzeczy, których w tamtych czasach jeszcze nie wynaleziono albo nie produkowano. I to była główna kwestia sporu z tego co pamiętam.

Nie znam się na tym, więc nie moge podważać tego co pisze gazeta, ale gdyby ten wyrok miałby mieć tak poważne konsekwencje, to byłoby o nim głośniej.
Obrazek
Jakijajah

Postprzez lis » Pn lut 19, 2007 10:55 pm

No i chyba masz rację.
Wczytawszy się dokładnie w tekst artykułu, stwierdzam, że nie ma tam ani słowa o tym, żeby "Disney stracił prawa do Puchatka". Piszą tylko o tym, że
Disney - wraz z wnuczką pisarza - również wystąpił do sądu, żądając uznania umowy między pisarzem i firmą Stephen Slesinger za nieważną. Sprawę przegrał.

Edit: Znalazłem na Reutersie nieco obszerniejszy artykuł na ten temat. I jeden cytat rozwiał moje wszystkie wątpliwości.
"Petrocelli [pełnomocnik Disneya] said the ruling 'has no bearing whatsoever on Disney's rights to Pooh,'", czyli "wyrok w żaden sposób nie wpłynie na prawa Disneya do postaci Puchatka".

Wstydź się, Gazeto.pl :)
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Retlaw » Wt lut 20, 2007 8:22 am

Hmm, zagranie o kase, prawda jest taka że jakby Disney nie rozpropagował Puchatka, to pewnie dzisiaj taka posać byłaby nikomu nie znana, pzryuważyli goście źe duża kasa przechodzi im koło nosa i to wykożystali.
this time the magic is real
http://lucasfilm.pl/
http://www.beelive.pl
http://www.studioant.pl - tym się zajmuję :-]
Retlaw

GG: 0

Powrót do Firma