Historia i przyszłość Disneya - od 2006 roku

Tu rozmawiamy o sytuacji panującej w firmie założonej przez Walta Disneya.

Historia i przyszłość Disneya - od 2006 roku

Postprzez jupix » Wt paź 13, 2009 5:09 pm

Pora na najnowszą historię Disneya. A więc, w roku 2006 studio Pixar, której prawa ponownie wykupiło TWDC za ponad 4 miliardy $ (!), przedstawiło wydawałoby się dziecinną opowieść o samochodach. Auta[1] okazały się wielkim hitem. Nad tym filmem pracowali twórcy Toy Story czy Dawno Temu w trawie, a więc stara gwardia. Film co prawda dostał nominację do Oscara, ale chyba powinien wygrać (przegrał z Happy Feet). W tym samym roku Disney wydał marną podróbę Madagascaru - Dżunglę[2] ze studia C.O.R.E.
Rok 2007 to przede wszystkim Ratatuj[3]. Urocze dzieło autorów Iniemamocnych, no i zasłużony Oscar. Dużo gorzej zaprezentowała się Rodzinka Robinsonów[4]. Naprawdę słaby klasyk. O wiele lepiej wypadła Zaczarowana[5]. Ciekawie zagrana, zanimowana i umuzyczniona przez samego Alana Menkena.
Rok 2008 to oczywiście WALL-E[6]. Przepiękny, wzruszający, unikalny. Pixar udowodnił, że dzisiejsze kino animowane nie musi opierać się na schematach i że może być wartościowe. Nieźle wypadł też Piorun[7] - po prostu film akcji. Disney cieszył się z nominacji do Oscara po pięciu latach, a Pixar zdobył już czwartą statuetkę na osiem możliwych.
W 2009 roku poznaliśmy Odlot[8] - 10. film Pixara, wierny tradycjom studia, zasłużenie nagrodzony Oscarem za film animowany i muzykę; Opowieść wigilijną[9] dystrybutowaną przez Disneya w technice motion capture i wreszcie Księżniczkę i Żabę[10], 49. klasyk. Wielki powrót do kin animacji klasycznej. Co prawda nie mamy do czynienia z takim przełomem jak to było z Kopciuszekiem w 1950 i Małą Syrenka w 1989 roku, ale i tak ta klasyczna baśń była wielkim powrotem do stylu Disneya.
W 2010 zobaczyliśmyToy Story 3[11], doskonałe kino pełne grozy, wzruszeń, humoru. Świetna, pouczająca i dowartościowująca rozrywka. Film był bezkonkurencyjny na gali Oscarów otrzymując statuetki za film animowany (4 raz z rzędu) i piosenkę. Disney natomiast przygotował jubileuszowy, 50. klasyk Zaplątanych[12], baśniowe kino z piękną muzyką Menkena, zdecydowanie wierne tradycjom studia.
W 2011 Pixar zaprezentował Auta 2[13], według wielu najsłabszy film studia, dla mnie wyszedł dobry miraż kina wyścigowego, szpiegowskiego, kryminalnego i komediowego. Disney po raz drugi umieścił w gronie klasyków Kubusia i przyjaciół, wyszła urocza bajka dla dzieci, znakomita w swoim gatunku, bezpośrednio nawiązująca do pierwowzoru z 1977 roku. Niestety podczas gali Oscarów nie było ani Pixara, ani Disneya (no, może piosenką z Muppetów).
W 2012 Pixar pokazał film Merida waleczna, a Disney Ralpha Demolkę. W 2013 zobaczymy Uniwersytet potworny.
A zatem, The Walt Disney Company to dzisiaj:
- studia filmowe pod wspólną nazwą Buena Vista Motion Picture Group: Walt Disney Pictures, Touchstone Pictures, Hollywood Pictures, Miramax Films oraz Marvel
- firmy muzyczne z największą - Walt Disney Records
- działalność teatralna
- Disneylandy i parki rozrywki
- Disney Consumer Products - grupa zajmująca się gadżetami, w jej skład wchodzi Disney Publishing Worldwide - przedsiębiorstwo literackie koordynujące pracę wszystkich disnejowskich wydawnictw komiksowych
- Disney Media Networks - część koncernu zajmująca się działalnością telewizyjną, w tym Disney Channel.

Podsumujmy: od 2006 roku zmieniło się niewiele. Pixar robi hity, Disney kity, ale sporo zmieniło się po premierze Księżniczki i Żaby. Wierzmy, że będzie to przełom, a następne tytuły będą tylko lepsze.

[1] Śmieszne sceny
[2] Początek
[3] Początek
[4] Najlepsze sceny
[5] Skąd wiedziec mam?
[6] Zwiastun
[7] Zwiastun
[8] Zwiastun
[9] Zwiastun
[10] Almost there, Down in New Orlean
[11] Zwiastun
[12] Widzę Blask
[13] Zwiastun
[14] Zwiastun.

Myślę, że nadszedł też czas na małe podsumowania. Od 29 maja 2009 roku powstało 11 notek. Największą popularnością (jak na razie) cieszy się pierwsza, najgorszą przedostatnia. Dziękuję bardzo za pomoc i komentarze od Semmka. Moim następnym celem będzie poprawa poprzednich notek wg wskazań komentujących. Ale to jeszcze nie wszystko :D
Ostatnio edytowano Pt gru 21, 2012 2:35 pm przez jupix, łącznie edytowano 13 razy
600 postów w 6 lat, dwudziestka na karku, ale miłość do Disneya - dozgonna!
jupix

Imię: Wojtek
GG: 0

Re: Historia i przyszłość Disneya- od 2006 roku

Postprzez Semmko » Pt paź 16, 2009 10:32 pm

jupix napisał(a):Myślę, że nadszedł też czas na małe podsumowania. Od 29 maja powstało 11 notek. Największą popularnością (jak narazie) cieszy się pierwsza, najgorszą przedostatnia.

Napisał Pan kiedyś, że ma zamiar stworzyć ostatnią notkę, podsumowującą całą historię TWDC. Czy jest to dalej aktualne? :-)

„Popularność” notek będzie pewnie wzrastała z czasem. Według moich obliczeń największym zainteresowaniem cieszy się istotnie pierwszy temat historyczny, a najmniejszym dziewiąty (lata 1995-2000). Nawet nie pytajcie jak do tego doszedłem[1].

jupix napisał(a):Dziękuję bardzo za pomoc i komentarze od Semmka.

Ja również dziękuję. Mam skromną nadzieję, że to nie koniec naszej współpracy... ;-)

jupix napisał(a):Moim następnym celem będzie poprawa poprzednich notek wg wskazań komentujących. Niektóre mogą się dużo zmienić. Uważajcie, bo edytowane posty nie pokazują się w dziale Zobacz nowe posty (a chyba tego nie chcecie przegapić). :D

Jak za starych dobrych czasów, kiedy wszystko trzeba było zdobywać samemu, nawet informacje o ewentualnych aktualizacjach. Wydaje mi się jednak, że tylko nielicznych ta gratka nie ominie, jeśli wiesz co mam na myśli...

Cóż mogę powiedzieć. Fajna notka. Okupiona niemałym trudem, co jasne, ale za to... imponująca. Przeszliśmy przez utarczki, przez niepokojoną parę razy ambicję, przez spore poświęcenie czasu. Warto było? Moim zdaniem tak. Teraz pewnie zacznie Cię kusić pragnienie zrobienia sobie wakacji. Stałe zobowiązania bywają bardzo męczące. Podobnie jest i u mnie. Aczkolwiek... Ile bardzo pozytywnych, niebywale satysfakcjonujących efektów można uzyskać dzięki wytrwałej, własnym rytmem prowadzonej pracy. Tu, na DisneyPolsce!, możemy naprawdę dużo osiągnąć, zresztą tego, co już za nami, wcale nie jest mało. Jupix chciał i zrealizował (i to z jakim skutkiem!). Chyba nie tylko on, ze starszych użytkowników tego forum, ma tego rodzaju marzenia, prawda? Odwagi!

Wprawdzie już mi, jupiksie, podziękowałeś, ale...
• „Disneya. A więc” - W tym przypadku fraza „A więc” jest niepoprawna. Zdanie, które wprowadza, nie stanowi naturalnego dopełnienia poprzedzającej go sentencji.
• „Toy Storyczy Dawno” - „Toy Story czy Dawno
• „ale chyba powien wygrać” - „ale chyba powinien wygrać”
• „zrobił marną podróbę” - „stworzył mizerną imitację”
• „.[2]” - „[2].”
• „Nie wiem natomiast (i tu proszę o pomoc) które studio tworzyło ten film.” - Czy chodzi o „C.O.R.E. Feature Animation” znane jako „C.O.R.E. Digital Pictures” lub po prostu „C.O.R.E.”?
• „Uroczy twór” - „Urocze dzieło”
• „Iniemamocnych no i zasłużony” - „Iniemamocnych, no i zasłużony”
• „Wall-e” - A może lepiej: „WALL-E”.
• „wzruszający, jedyny” - „wzruszający, unikalny”
• „film akcji, a Disney cieszył” - „film akcji. Disney cieszył”
• „[8] - 10 film Pixara” - „[8], 10. film Pixara”
• „dystrybutowana” - „dystrybuowana”
• „[10] - 48 klasyk” - „[10], 48. klasyk”
• „1989 roku tak i teraz” - „1989 roku, tak i teraz”
• „przywróci Disneya” - „wyniesie Disneya”
• „a więc znani bohaterowie” - „a więc znanych bohaterów”
• „Disney przgotuje” - „Disney przygotuje”
• Poprawić link do Wikipedii (Roszpunka)
• „Walt Disney Company” - „The Walt Disney Company”
• „- studia filmowe (...)” - Może tak: „- studia filmowe pod wspólną nazwą Buena Vista Motion Picture Group: Walt Disney Pictures, Touchstone Pictures, Hollywood Pictures i Miramax Films.”
• „Disney Publishing Worldwiede” - „Disney Publishing Worldwide”
• „przedsiębiorstwo literackie koordynujące pracę wszystkich disnejowskich wydawnictw komiksowych”
• Przypisy: nr 1 powinien wyglądać inaczej, nr 2, 3, 5 i 6 są nie do przyjęcia (trudno, walczę w imię naszych praw, ale nie mogę tolerować ich nadużywania czy przekraczania), a pozostałe są, chyba, całkowicie w porządku.
• 9 razy pojawia się słowo „Disney” w zwykłym użyciu, a 17 w ogóle, nie licząc tytułu. To za dużo. Dobrze byłoby zejść z 9 na 2 lub 3.

Ale ogólnie bardzo fajnie. ;-)

[1] Nudne szczegóły niech pozostaną w arkuszu kalkulacyjnym, a tu przedstawię jakże interesującą teorię. Myślę, że satysfakcjonującą odpowiedź uzyskalibyśmy tylko dzięki analizie logów.

Oznaczenia:
N(x) – liczba x
A – dla każdego...
U[o] – użytkownicy, którzy: o – otworzyli (post, temat), w – napisali (post)
VU[o] – wirtualne U[o] = pojedyncza akcja
p – post
t - temat
S - zbiór
. - elastyczny symbol zdaniotwórczy; a.b – b powiązane z a
max(a(b), S.b) – maksymalna ze wszystkich dostępnych wartości a; każda a jest pewną cechą odpowiedniego elementu b ze zbioru elementów b
min(a(b), S.b) - minimalna ze wszystkich dostępnych wartości a; każda a jest pewną cechą odpowiedniego elementu b ze zbioru elementów b

Definicje:
[Liczba wyświetleń tematu] N(t.VU[o])=(N(p(t).U[o>=1].VU[o])+N(p(t).U[o>1].VU[o])+N(p(t).U[o=1].VU[o]))
[Liczba wyświetleń najpopularniejszego tematu] max(N(t.VU[o])-N(p(t).U[o>=1].VU[o]), S.t)
[Liczba wyświetleń najmniej popularnego tematu] min((N(t.VU[o])/N(t.VU[w])), S.t)

Założenie:
N(A.p(t).U[o>=1].VU[o])=const=min((N(t.VU[o])/N(t.U[w])), S.t)

Ciekawostka. Nie wiem, czy powinienem o tym pisać, ale... osób, które nieustannie śledziły historyczne posty było przynajmniej (około) 20. Z dokładnością do (mojej) logiki oraz matematyki, oczywiście (i ze świadomością ogromnego narażenia na wiele nieścisłości i błędów, który to fakt o tyle można tolerować, o ile wciąż nastawionym jest się na dążenie do poprawności).
Ostatnio edytowano Wt gru 15, 2009 2:03 pm przez Semmko, łącznie edytowano 2 razy
Semmko

Imię: Ziemek

Postprzez jupix » So paź 17, 2009 11:52 am

Co do przypisów: nie rozumiem czemu nie mogę zamieszczać pierwszych partów filmów z youtuba. Wiele starszych i nowszych produkcji obejrzałem w ten sposób (czasami była to jedyna możliwość np. Taran i magiczny Kocioł). Myślę, że niektórzy uświadomieni o takim źródle wiedzy chętnie z tego skorzystają.
Myślę także, że notka podsumowująca jest już zbędna.
600 postów w 6 lat, dwudziestka na karku, ale miłość do Disneya - dozgonna!
jupix

Imię: Wojtek

Postprzez Jakijajah » So mar 13, 2010 11:12 am

Dżunglę zrobiło studio C.O.R.E., całkowiecie zewnętrzne. Disney szukał nowego partnera w czasach, kiedy współpraca z Pixarem miała się ku końcowi. Ciekawostka: głównym udziałowcem CORE był aktor William Shatner znany z pierwszego Star Treka :)

Ostatnio przesunięty w górę So mar 13, 2010 11:12 am przez: jupix.
Obrazek
Jakijajah

Powrót do Firma