Historia Disneya - lata 1970-1980

Tu rozmawiamy o sytuacji panującej w firmie założonej przez Walta Disneya.

Historia Disneya - lata 1970-1980

Postprzez jupix » Wt lip 21, 2009 2:25 pm

Lata 70. rozpoczęły się od premiery 20. klasyku ArysKOTraci[1]. Film nie przyniósł zbyt wielu zysków, ale nikt się tym zbytnio nie przejmował, bo wszyscy skupili się na nowym parku rozrywki, który znów nazwano Disneylandem. Otwarto go w 1971 na Florydzie. Był to dobry krok, który pozwolił odbić się nieco firmie. W tym samym roku premierę miał film Bedknobs and Broomstick. Był to powrót do mieszanej techniki - animacji z udziałem żywych aktorów. Film dostał Oscara za efekty specjalne. Później jednak rozpoczęło się pasmo nieszczęść w firmie. Najpierw na krwotok mózgu zmarł Roy Disney pod koniec 1971 roku. Stanowisko po nim przejął Donn Tatum. Był to jednak czas, w którym rozpoczęły się kłótnie w studiu. Także z powodu słabszych filmów.
Robin Hood[2] z 1973 mimo wartkiej akcji i ładnych piosenek okazał się kolejnym niewypałem finansowym.
W 1976 w zarządzie Disneya pojawił się Cardon Walker. To on podsunął myśl o zrobieniu filmu o Kubusiu Puchatku[3]. Szkoda, że dopiero w 1977, bo materiał na ten klasyk (a więc trzy krótkie metraże z lat 1966-1974) powstał wcześniej. Film należało tylko zmontować i umuzycznić. A i na to trudno było zdobyć pieniądze. W latach 70. była to jednak jedyna iskierka nadziei na wyjście z kryzysu. Po prostu sukces finansowy i artystyczny.
Jednocześnie inna grupa animatorów tworzyła nowy film. Bernard i Bianka[4] z tego samego roku. Film w mojej opinii naprawdę dobry. Widownia uważała inaczej.
Kolejny zespół filmowców stworzył Pete's Dragon[5]. Dzieło znów w stylu Mary Poppins, ale bez tego błysku. Powstawało także wiele filmów fabularnych w osobnym studiu, ktore przynosiły spore zyski.

Podsumowując: lata 70 to duży kryzys w firmie. Po śmierci Roya Disneya w wytwórni rozpoczęły się kłótnie. W efekcie nastąpiły zmiany kierownictwa. Pojedyncze sukcesy nie zapobiegły ogólnemu zubożeniu studia. I nic nie zapowiadało, że będzie lepiej.

[1] Tomasz O'Malley Każdy chciałby kotem być
[2] Love
[3] Początek
[4] Podróż Ratunkowa agencja specjalna
[5] Fragmencik

Pierwsza wersja notki:
Spoiler:
Ostatnio edytowano Wt lut 09, 2010 3:49 pm przez jupix, łącznie edytowano 4 razy
600 postów w 6 lat, dwudziestka na karku, ale miłość do Disneya - dozgonna!
jupix

Imię: Wojtek
GG: 0

Re: Historia Disneya- lata 70

Postprzez jupix » Pt lip 24, 2009 8:46 am

Czekam na opinie bo nie wiem co zmieniać :)
jupix

Postprzez Semmko » Pt lip 31, 2009 12:20 pm

Podejrzewam, że nikt nie chce tu pisać, ponieważ (1) to jest Twój niezależny projekt, jupiksie, (2) nie widać w nim zasadniczych błędów, (3) wyrażenie własnej opinii nie jest warte ryzyka ewentualnej polemiki.

Podtrzymuję wszystko, co do tej pory pisałem na temat rozwoju Twoich notek. Kilka moich wcześniejszych postów edytowałem, więc przeglądnij je, jeśli chciałbyś skupić się na ulepszeniu konkretnych elementów. Ogólnie: chciałbym, żeby tekstu było więcej (co najmniej dwa razy!), mile widziane byłyby przypisy oraz formatowanie.
Z uwagi na stanowisko, jakie przyjąłem w „dyskusji” na temat legalności, zobowiązany jestem przypomnieć, iż publikacja linków do YouTube lub Wikipedii jest działaniem co najmniej niepewnym. Nie muszę, chyba, pisać więcej.

A co do notki z tego tematu – jej forma jest ciekawa, „szybka”, minimalistyczna, ale nie banalna. Podoba mi się, aczkolwiek... sugeruję tchnąć w kolejną więcej mocy.
Semmko

Imię: Ziemek

Postprzez jupix » N sty 17, 2010 3:48 pm

Sorki, że dopiero teraz, ale nie było czasu
jupix

Postprzez Semmko » Pn sty 18, 2010 8:10 pm

jupix napisał(a):Sorki, że dopiero teraz, ale nie było czasu

Każdy w jakimś stopniu zmaga się z podobnymi problemami. Najważniejsze to nie ulec im.
A notka, jak zapewne dobrze wiesz, prezentuje się standardowo, czyli okazale.

Sugerowane poprawki:
• „20 klasyku” - „20. klasyku”
• „mieszanej techniki animacji i żywych aktorów” - „mieszanej techniki - animacji z udziałem żywych aktorów”
• „Póżniej” - „Później”
• „Firmę po nim” - „Stanowisko po nim”
• „rozpoczęly się” - „rozpoczęły się”
• „1973 roku” - „1973”
• „Film patrząc pod kątem lat 70 był jedyną iskierką nadzieji na wyjście z kryzysu.” - „W latach 70. była to jednak jedyna iskierka nadziei na wyjście z kryzysu.”
• „Sukces finansowy i artystyczny.” - „Obraz odniósł sukces zarówno finansowy, jak i artystyczny.”
• „opini” - „opinii”
• „Jeszcze inna grupa” - „Kolejny zespół”
• „Oprócz tego wszystkiego powstawało wiele filmów fabularnych w osobnym studiu, ktore” - „Powstawało także wiele filmów fabularnych w osobnym studiu, które”
• „70/” - „70.”
• „Przez to nastąpily” - „W efekcie nastąpiły”
• „ogólnego zubożenia” - „ogólnemu zubożeniu”
• „zapowiada” - „zapowiadało”

Pierwsza wersja notki:
Spoiler:
Semmko

Imię: Ziemek

Powrót do Firma