Historia Disneya - lata 1931-1940

Tu rozmawiamy o sytuacji panującej w firmie założonej przez Walta Disneya.

Historia Disneya - lata 1931-1940

Postprzez jupix » N cze 07, 2009 12:39 pm

Lata 30. rozpoczęły się wspaniale. Krótkometraże z Mikim[1] przynosiły dużo pieniędzy, inaczej było z Silly Symphonies, które nie były aż tak lubiane. Mimo tego tworzono ich wiele (ograniczały o wiele mniej niż filmy z Mikim). Postanowiono, że pierwszy film animowany w kolorze będzie pochodził z tego właśnie cyklu. To Kwiaty i drzewa z 1932 r. Był to duży sukces technologiczny i finansowy. Udało się też zdobyć pierwszego Oscara w nowej kategorii - Najlepszy krótkometrażowy film animowany. Z biegiem lat powstawało coraz więcej filmików w technikolorze. A z czasem dzieła Silly Symphonies zaczęły prznosić podobne zyski, co filmy z Mikim.
W 1933 r. Oscara dostały Trzy małe świnki, a w 1934 r. Żółw i zając. Ten rok jest szczególnie ważny, gdzyż wtedy powstały postacie: Donalda, (:donald:) Pluta i Goofy'ego. Pierwszy filmik z nimi to Na rzecz sierot.
W 1935 Oscara zdobyły Trzy małe kotki, w 1936 Kuzyn z miasta, a w 1937 przepiękny Stary młyn.
Wytwórnia stawała się powoli potentatem. Postanowiono zrobić film pełnometrażowy, który miałby zachwycić cały świat. I to się udało. Praca trwała długo, zastosowano nowe technologię (wykorzystanie przestrzennych elementów) i wspaniałą muzykę. Efekt - 1937 to rok powstania Królewny Śnieżki i siedmiu Krasnoludków[2].
Sytuacja wytwórni staje się znakomita. Do tego wciąż Oscary za krótkie metraże. W 1938 r. Byczek Fernando, w 1939 Brzydkie Kaczątko, a rok później po raz pierwszy Oscar nie dla Disneya. Może dlatego, że wytwórnia skupiła się na filmach długometrażowych.
W 1940 r. powstał Pinokio[3], zdobywca dwóch statuetek - za muzykę i piosenkę. Ale prawdziwym arcydziełem okazała się Fantazja[4] - osiem krótkich metraży oprawionych muzyką klasyczną (specjalny Oscar dla Leopolda Stokowskiego, będącego kierownikiem muzycznym). Film ten miał duży wpływ na rozwój kina animowanego i na dalsze losy wytwórni. Na razie USA nie odczuwa jeszcze wojny.

Podsumowując: lata 30. to rozkwit wytwórni. Wiele Oscarów, pierwsze pełne metraże i dużo pieniędzy.

[1] Będę używał polskiej wersji imienia Mickey Mouse :mickey:
[2] Życzenie, Hej, Ho!, Zabawna piosenka, Pierwszy pocałunek.
[3] Gwiżdże się wesoło, Na sznurku nikt nie trzyma mnie, Tam-param-param.
[4] Uczeń Czarnoksiężnika, Sabat czarownic oraz Ave Maria.

Stara wersja notki:
Spoiler:
Ostatnio edytowano Wt lut 09, 2010 3:51 pm przez jupix, łącznie edytowano 13 razy
600 postów w 6 lat, dwudziestka na karku, ale miłość do Disneya - dozgonna!
jupix

Imię: Wojtek
GG: 0

Re: Historia Disneya- lata 30

Postprzez Semmko » Wt cze 09, 2009 1:20 am

A... gdzie przypisy? Jestem zawiedziony.
(Wydaje mi się, że byłyby naprawdę przydatne – np. umieszczenie tam linków zwiększyłoby czytelność notki. Własne opinie czy spostrzeżenia także można byłoby „przypisywać”.)
Semmko

Imię: Ziemek

Postprzez jupix » Wt cze 09, 2009 7:49 pm

To przez pośpiech. Wbrew pozorom sporządzenie takiej notki zajmuje sporo czasu :)
jupix

Postprzez maniakdonald » Pt sie 14, 2009 4:51 pm

jupix napisał(a):Lata 30 zaczęły się świetnie. Krótkometraże z Mikim (będę pisał po polsku :lol:) Przynosiły dużo pieniędzy. Gorzej było z Silly Symphonies które nie były aż tak lubiane. Mimo to robiono ich wiele (ograniczały o wiele mniej niż filmy z Mikim). Postanowiono aby właśnie film z cyklu Silly Symphonies był pierwszym filmem animowanym w kolorze. To Kwiaty i Drzewa z 1932 r. : http://www.youtube.com/watch?v=VTuIb7BIFqk
Był to duży sukces finansowy i filmowy gdyż udało się nim zdobyć pierwszy w historii oscar dla najlepszej krótkometrażówki.
Z biegiem lat powstawało już dużo filmików w Technicolor. A z czasem filmy Silly Symphonies zaczęły prznosić podobne zyski co filmy z Mikim. W 1933 r. oscara dostały Trzy Małe Świnki: http://www.youtube.com/watch?v=Olo923T2HQ4
w 1934 r. Żółw i Zając: http://www.youtube.com/watch?v=-QncZi-MHGk Rok 1934 jest ważny gdzyż wtedy powstały postacie: Donald, Pluto i Goofy. Pierwszy filmik z nimi to Orphan's Benefit: http://www.youtube.com/watch?v=2_u2X54-FkU

Gorzej z Silly Symphonies?
O kurcze...
Mimo to-racja lata 30 nie do pobicia.Tyle czasu...
Wlasnie,tyle czasu a wciaz mam na DVD odc."Orphan's Benefit"(pol."Na rzecz sierot").
Niedawno to lecialo na DisneyChannel o 21:50!
Kto by pomyslal,tak pozno i bajka...
"Trzy male swinki" godne polecenia.
Tylko szkoda ze na youtube nie ma wersji polskiej.
"Kwiaty i drzewa" nie az tak emocjonujace...
Wiecej nie powiem.
wez nie pie*dol bejbe
maniakdonald
Wolność wyobraźni

Imię: Juliusz
GG: 10884073

Postprzez jupix » Pt lis 06, 2009 3:57 pm

Myślę, że jest lepiej
jupix

Postprzez jupix » Wt lis 10, 2009 8:11 pm

Jesli nie ma zastrzen to bede edytowal nastepne notki.
jupix

Postprzez Semmko » Wt lis 10, 2009 10:05 pm

jupix napisał(a):Myślę, że jest lepiej

Jest lepiej i to zdecydowanie. Takie zmiany są najbardziej spektakularne, a tym samym najbardziej pożądane. Oby tak dalej!

jupix napisał(a):Jesli nie ma zastrzen to bede edytowal nastepne notki.

A jednak jest sposób, aby mnie wyrwać z mojego braku czasu. ;-)

Poprawić:
• „Lata 30 zaczęły się świetnie.” - „Lata 30. rozpoczęły się wspaniale.”
• „Mikim (będę pisał po polsku :lol:)” - „Mikim[1]” (wspaniała okazja, aby w przypisie umieścić coś innego niż link; sugeruję: „Będę używał polskiej wersji imienia postaci Mickey Mouse.”)
• „dużo pieniędzy. Gorzej było z Silly Symphonies, które nie były aż tak lubiane.” - „dużo pieniędzy, inaczej niż Silly Symphonies, które nie były aż tak lubiane.”
• „Mimo to robiono” - „Mimo tego tworzono”
• „Postanowiono aby właśnie film z cyklu Silly Symphonies był pierwszym filmem animowanym w kolorze.” - „Postanowiono, że pierwszy film animowany w kolorze będzie pochodził z tego właśnie cyklu.”
• „Kwiaty i drzewa” - link przenieść do przypisów, a tu wstawić hiperłącze do Wikipedii (podobnie w innych miejscach)
• „kasowy” - „finansowy”
• „pierwszy w Oscar” - „pierwszego Oscara”
• „w Technicolor” - „w technikolorze”
• „A z czasem dzieła Silly Symphonies zaczęły prznosić podobne zyski co filmy z Mikim.” - „Z czasem dzieła Silly Symphonies zaczęły przynosić zyski podobne do tych, jakie pochodziły z produkcji z udziałem Mikiego.”
• „Ten rok jest szczególnie ważny, gdzyż wtedy powstały postacie: Donald, Pluto i Goofy.” - „Ten rok jest szczególnie ważny, gdyż wtedy powstały postacie Donalda ( :donald: ), Pluta i Goofy'ego.”
• „w 1936 -” - „w 1936
• „W międzyczasie wytwórnia stawała się powoli potentatem.” - „Wytwórnia stawała się powoli potentatem.”
• „Efekt: 1937” - „Efekt – 1937”
• „Sytuacja wywórni” - „Sytuacja wytwórni”
• „.[1]” - „[1].”
• „krótkiemetraże” - „krótkie metraże”
• „w 1939 r.” - „w 1939
• „na długich metrażach” - „na filmach długometrażowych”
• „,[2]” - „[2],”
• „statuetek:” - „statuetek -”
• „umuzycznionych muzyką klasyczną” - „oprawionych muzyką klasyczną”
• „Leopolda Stokowskiego - jako kierownika muzycznego” - „Leopolda Stokowskiego, będącego kierownikiem muzycznym”
• „lata 30” - „lata 30.”

Oprócz wartości sentymentalnej oraz historycznej, umieszczanie starych wersji notek ratuje sens innych postów w poszczególnych tematach.
Spoiler:

Przypominam, że prosiłem o dokonanie ważnej zmiany w poprzedniej notce (do 1930 roku) – utworzenie przypisów, w których umieszczone byłyby linki, znajdujące się w tekście pod tytułami filmików. W ich miejsce należałoby wstawić hiperłącza kierujące do stosownych artykułów Wikipedii. Podobną czynność, ale na mniejszą skalę, należy wykonać w głównym poście tego tematu, o czym już pisałem (kilkanaście linijek wyżej).
Semmko

Imię: Ziemek

Postprzez jupix » Śr lis 11, 2009 1:02 pm

Myślę, że nie trzeba ograniczać hiperłącz do artykułów z wikipedii, bo primo: ludzie chętniej z nich korzystają niż z przypisów i secundo: takie zmiany będą pracą dość karkołomną dla mojej skromnej osoby :)
jupix

Powrót do Firma