Historia Disneya - do 1930 r.

Tu rozmawiamy o sytuacji panującej w firmie założonej przez Walta Disneya.

Historia Disneya - do 1930 r.

Postprzez jupix » Pt maja 29, 2009 1:31 pm

Chciałbym zacząć zamieszczać historię wytwórni filmowej Disneya. Byłoby to podzielone na dekady. Niektórym może to przybliży to i owo a mnie pozwoli poznać do głebi dzieje naszej ukochanej wytwórni. Komentujcie czy to ma sens.
PS. Moim marzeniem jest zostać szefem redakcji programów dla dzieci i młodzieży w TVP lub pracować w gazecie telewizyjnej gdzie bym oceniał filmy animowane więc przyda mi się to
Ostatnio edytowano Wt lut 09, 2010 3:49 pm przez jupix, łącznie edytowano 2 razy
600 postów w 6 lat, dwudziestka na karku, ale miłość do Disneya - dozgonna!
jupix

Imię: Wojtek
GG: 0

Re: Historia Disneya

Postprzez Semmko » N maja 31, 2009 5:30 am

Opracowanie historii TWDC to poważne przedsięwzięcie. Każdy tu oczekiwałby, zapewne, czegoś niebanalnego, ale nie zawsze przecież da się to życzenie spełnić. Podzielę się z Tobą moim doświadczeniem: piszę co prawda rzadko, ale za to bardzo długie posty zazwyczaj, a jestem aktywny już od prawie roku. Nie da się ukryć, że publikuję właściwie tylko dla siebie i nielicznych, którzy z jakichś przyczyn czytają moje wiadomości, ale jak do tej pory nikt mnie nie okrzyczał z tego powodu (doczekałem się jednego bezpośredniego komentarza, ale od razu ze sprostowaniem, na wszelki wypadek, oraz jednej zawoalowanej aluzji, jeśli już doszukiwać się na siłę, którą niemiłosiernie przebiłem objętością kolejnego postu, co jednak wywołało raczej aprobatę, sądząc po reakcjach innych osób).

Pisz zatem śmiało, traktując to jako ćwiczenia merytoryczne i ściśle praktyczne zarazem. W przypadku nieprzychylnych komentarzy służę moją wypowiedzią, która będzie po prostu za długa, choćby dla najbardziej wytrwałego oponenta. W informatyce nazywa się to, chyba, atakiem typu DoS...
Semmko

Imię: Ziemek

Re: Historia Disneya- do 1930 r.

Postprzez jupix » N maja 31, 2009 2:03 pm

Walter Elias Disney przyszedł na świat w 1901 r. w Chicago, ale, jak przyznał sam geniusz magia zaczęła się we wsi Marceline (w stanie Missouri) gdzie Disneyowie przeprowadzili się. Dużo na ten temat podaje dokument o filmie Zakochany Kundel. Od młodości interesował się malarstwem, sztuką i animacją. Praca na farmie nie szła jednak dobrze i dlatego dziewięcioletni Walt wraz z rodziną przeprowadził się do Kansas. Ukończył tam plastyczne liceum. Studia artystyczne przerwała I Wojna Światowa.
W latach dwudziestych Walt wraz z bratem Royem zaczął tworzyć krótkie filmiki animowane. Wtedy animacja była czymś nowym stąd bracia założyli profesjonalne studio filmowe Laugh O'gram Studio. Tworzyli reklamy i krótkie filmiki[1]. Produkowali także krótkie metraże oparte na Alicji w krainie czarów[2], w których występowali realni aktorzy (absolutna nowość!). Niestety studio upadło, gdyż bracia nie umieli zarządzać pieniędzmi. Ale sami byli dostatecznie bogaci by wyjechać do Hollywood. Walt ożenił się w 1925 roku, a w 1927 rozpoczął pracę z Universalem nad Przygodami Królika Oswalda[3]. Był to sukces, ale wytwórnia pokłóciła się z autorem tej postaci oraz z Disneyami. Była to bardzo skomplikowana sprawa. Dość powiedzieć, że wszystko skończyło się zerwaniem współpracy. Walt został zmuszony do wymyślenia nowej postaci. W przeciwnym razie studiu groził upadek. I tak w 1928 r. Walt stworzył postać myszki Miki. :classic: :mickey: :mmhead:
Pierwszy filmik z nowym bohaterem, Szalony Samolot[4] był niemy. Po kilku latach dodano dźwięk. Drugim filmem był Galopujący Gaucho[5]. Za pierwszy film animowany z dźwiękiem uznaje się jednak Parowiec Willie[6]. Szybko znaleziono dystrybutora do tych filmów. Udźwiękowiono także poprzednie produkcje, a i później Disney tworzył tylko filmy z dźwiękiem. Pod koniec lat dwudziestych powstał także cykl filmów Silly Symphonies. Pierwszy z nich to Taniec Szkieletów[7]. Co wydarzyło się dalej? Zobaczymy :D

[1] Kopciuszek
[2] Alicja przychodzi do studia
[3] Zmartwienie Oswalda
[4] Debiut Mikiego
[5] Debiut Peta
[6] Pierwszy wielki sukces Disneya
[7] Brrr... makabra

Pierwotna wersja notki:
Spoiler:
Ostatnio edytowano Śr gru 09, 2009 7:32 pm przez jupix, łącznie edytowano 10 razy
jupix

Postprzez WDCmaniak » N maja 31, 2009 2:46 pm

Pierwszy filmik: http://www.youtube.com/watch?v=jMoAXM96ZE0 był niemy. Po kilku latach dodano dżwięk. Drugi filmik: http://www.youtube.com/watch?v=5zh43KKl17Y. Ale za pierwszy film z dźwiękiem uznaje się Parowóz Willie: http://www.youtube.com/watch?v=AEEaT_UQnVM. Był to pierwszy tak duży sukces Walta.

Pierwszy filmik ukazał się jako drugi. Po miesiącu od premiery Parowca z dorobionym na szybko dźwiękiem.
WDCmaniak

Postprzez jupix » Pn cze 01, 2009 5:54 pm

jupix napisał(a):Szybko znalazł dystrybutora do tych filmów. Udźwiękowiono także poprzednie produkcję a i później Disney tworzył tylko filmy z dźwiękiem.

Pierwszy film- Plane Crazy został wydany jako PIERWSZY z Myszką Mickey i był niemy. Dopiero po sukcesie Parowozu udźwiękowiono go. Wg wikipedii:
The first animated short with Mickey in it was titled, Plane Crazy, which was, like all of Disney's previous works, a silent film.
jupix

Postprzez Semmko » Śr cze 03, 2009 6:07 pm

Całkiem ładnie wyszła Ci ta notka. Proponuję podnieść poprzeczkę kolejnej odsłony poprzez wstawianie przypisów [1]. W swoim ostatnim poście zamieściłeś cytat odnoszący się do artykułu z Wikipedii - następnym razem mógłbyś spróbować wyprzedzić możliwe zastrzeżenia względem treści, umieszczając odpowiednią informację właśnie w przypisie.

[1] Na przykład w takiej formie.
Semmko

Postprzez WDCmaniak » Śr cze 03, 2009 7:30 pm

The first animated short with Mickey in it was titled, Plane Crazy, which was, like all of Disney's previous works, a silent film.
A gdzie w tym zdaniu jest notka o publikacji?

Z tego co ja wiem to Walt specjalnie przetrzymał PC bo wiedział że nie będzie niczym ponadprzeciętnym i wziął się za film z dźwiękiem.
WDCmaniak

Postprzez Semmko » Śr cze 03, 2009 8:51 pm

WDCmaniak napisał(a):Pierwszy filmik ukazał się jako drugi. Po miesiącu od premiery Parowca z dorobionym na szybko dźwiękiem.

WDCmaniak napisał(a):Z tego co ja wiem to Walt specjalnie przetrzymał PC bo wiedział że nie będzie niczym ponadprzeciętnym i wziął się za film z dźwiękiem.

Po ukończeniu „Plane Crazy” Walt zdecydował się wyświetlić go w jednym z niewielkich kin na Hollywood Boulevard. Był to pokaz przedpremierowy, ale z uwagi na spontaniczność tego kroku oraz fakt, iż widzowie nie byli celowo dobrani, można uznać ten moment za ‘pierwsze oficjalne pojawienie się na ekranie’, choć na bardzo małą skalę. Podobnie było z „The Gallopin’ Gaucho”.

Dwie pierwsze krótkometrażówki nie zostały pokazane szerokiej publiczności, ale nie ze względu na samą wolę Disneya. Przedstawiał je różnym dystrybutorom, ale żaden z nich nie był zainteresowany. Podobnie byłoby ze „Steamboat Willie”, gdyby nie Harry Reichenbach, niezależny promotor. Więcej informacji można odnaleźć choćby w książce Eliota.

Ogólnie rzecz biorąc, pojawiają się dwa poważne problemy. Pierwszy to kwestia określenia definicji, które porządkowałyby naszą nomenklaturę – np. [w miarę] jasno określały co możemy nazwać „wydaniem filmu” (krótkometrażówki), a czego już nie. Drugi dotyczy charakteru notek. Uważam, że przedsięwzięcie jupiksa jest przede wszystkim „ćwiczeniowe”, zatem wiele nieścisłości można zaakceptować. Dobry byłby oczywiście stopniowy rozwój, ale bez popadania w skrajności. Każdy kto chciałby dogłębnie poznać historię TWDC skorzysta raczej z innych materiałów, a zwykłym internautom wystarczy w zupełności to, co znajdą w tym temacie.
Semmko

Postprzez maniakdonald » Pt sie 14, 2009 4:30 pm

jupix napisał(a): Pierwszy filmik: http://www.youtube.com/watch?v=jMoAXM96ZE0 był niemy. Po kilku latach dodano dżwięk. Drugi filmik: http://www.youtube.com/watch?v=5zh43KKl17Y. Ale za pierwszy film z dźwiękiem uznaje się Parowóz Willie: http://www.youtube.com/watch?v=AEEaT_UQnVM. Był to pierwszy tak duży sukces Walta. Szybko znalazł dystrybutora do tych filmów. Udźwiękowiono także poprzednie produkcję a i później Disney tworzył tylko filmy z dźwiękiem. Pod koniec lat dwudziestych zaczęto też tworzyć filmy z cyklu Silly Symphonies. Pierwszy z nich to Taniec Szkieletów: http://www.youtube.com/watch?v=jkhxjzc9uuE. Co wydarzyło się dalej? Zobaczymy :D

Postanowilem dolaczyc do dyskusji.
"Szalony samolot" (chyba ze wolicie "Plane Crazy")byl dosyc smieszny bez glosu postaci. Np.Jak Miki rozwalil samolot i prychnal oburzony. :)
Tak czy siak ciesze sie ze zachowaly sie takie filmiki poniewaz to klasyka wielkiego mistrza.
Oczywiscie bardziej lubie kaczki ale myszy tez niczego sobie,szczegolnie ze Miki jest starszy od Donalda.
Niektorzy twierdza ze Donald urodzil sie w 1931 w notesie Disneya,ja nie wiem czy to prawda ale jak tak to szkoda-zaczeli by rysowac komiksy z Donaldem w 1933 a tak to w 1936...
O studiu.... hmm do 1930 roku nie wydarzylo sie zbyt wiele procz tego ze Walt wymyslil Mikiego :D
W KD 48/49 2008 bylo napisane ze Walt wymyslil Mikiego na rybach czy cos takiego.
No to podziwiam ciekawe jak wtedy natchnelo Walta... Moze jakas zdobycz?
:wink:
Krolik Oswald to bardzo stara postac... ja te postac coprawda poznalem 6 miesiecy temu... :oops:
Jestem ciekawy dlaczego nie zrobili zadnego komiksu z nim.
Czytalem gdzies ze w Polsce wlasnie w czasach 1920-1930 naslynniejszym komiksem(niewiem czy w Polsce go wydano)byl "Zolty brzdac" ktory mial mase czytelnikow.
Szkoda ze u nas nie sprzedawano komiksow latach 1940 bo zaplacilibysmy 10 centow...znaczy psie grosze. :D
Prosze o czytanie tego posta.
wez nie pie*dol bejbe
maniakdonald
Wolność wyobraźni

Imię: Juliusz
GG: 10884073

Postprzez jupix » N paź 25, 2009 3:25 pm

Co jeszcze można tu poprawić? Semmko? :D
jupix

Postprzez WDCmaniak » N paź 25, 2009 4:11 pm

"Parowóz Willie" :arrow: "Parowiec Willie"
WDCmaniak

Postprzez Semmko » Śr paź 28, 2009 2:30 pm

Mogą mi się zdarzać opóźnienia, ale... ale ja jeszcze nie skończyłem. ;-)

jupix napisał(a):Co jeszcze można tu poprawić? Semmko? :D

To zależy od intensywności idei reformowania. Proponuję:

1.Wprowadzić (pozostałe) rozwiązania, do których z takim trudem doszliśmy, w szczególności przypisy i linki do Wikipedii.
2.Rozbudować treść notki i podzielić ją na akapity (ostatnio oznaczało to jeden [Enter] dla pojedynczego akapitu).
3.Poprawić:
• „ale jak przyznał sam geniusz magia” - „ale, jak przyznał sam geniusz, magia”
• „Marceline” - „Marceline (w stanie Missouri), ”
• „przeprowadzili się” - „przeprowadził się” (ta forma, choć gramatycznie poprawna, może nadmiernie sugerować samodzielność Walta; ewentualnie zmień całe wyrażenie)
• „zaczęli” - „zaczął”
• „Zaczeli tworzyć” - „Tworzyli”
• „pochodzi:” - „pochodzi”
• „Oprócz tego zaczeli tworzyć filmiki animowane z żywymi aktorami (absolutna nowość!) oparte o Alicję w krainie czarów.” - „Zajmowali się także produkcją filmików animowanych, opartych na opowiadaniu Alicja w krainie czarów, w których występowali realni aktorzy (absolutna nowość!).”
• „upadło gdyż” - „upadło, gdyż”
• „W międzyczasie Walt ożenił się w 1925 roku” - „Walt ożenił się w 1925 roku”
• „nadPrzygodami Królika Oswalda” - „nad Przygodami Królika Oswalda
• „Był to sukces ale wytwórnia pokłóciła się z twórcą tej postaci” - „Był to sukces, ale wytwórnia pokłóciła się z autorem tej postaci”
• „wymyśleć” - „wymyślić”
• „postać myszki Mickey.” - „postać Myszki Miki.”
• „Pierwszy filmik: Szalony Samolot był niemy.” - „Pierwszy filmik z jej udziałem, Szalony Samolot, był niemy.”
• „Drugi filmik: Galopujący Gaucho.” - „Drugim filmikiem był Galopujący Gaucho.”
• „Ale za pierwszy film z dźwiękiem uznaje Parowiec Willie. Był to pierwszy tak duży sukces Walta.” - „Za pierwszy film animowany z dźwiękiem uznaje się jednak Parowiec Willie, będący zarazem pierwszym dużym sukcesem Disneya.”
• „poprzednie produkcję” - „poprzednie produkcje”
• „zaczęto też tworzyć filmy z cyklu Silly Symphonies” - „powstał cykl filmów Silly Symphonies

Muszę także odnieść się do [sensu] samej treści. Jest tendencyjna. Bardzo. Trudno tego uniknąć, ale warto próbować. Thomas swoje, Eliot swoje, a my swoje. Może tak?
Konkrety:
• usuń zwroty, które zbyt głęboko (zbyt sugestywnie) opisują motywy działań przedstawianych osób albo postaraj się przedstawić alternatywne interpretacje
• dodaj informacje o kwestiach problematycznych (np. pochodzenie Walta oraz nie tak szybkie odnalezienie dystrybutora)
• umieść fragment, w którym wskażesz na zewnętrzne źródła – biografie, zestawienia dzieł itp.
Wiem, że to jest już poważne zadanie, dlatego nie będę nadmiernie egzekwował jego realizacji.

Oczywiście, po dokonaniu tak wielkich zmian, cenne byłoby umieszczenie (np. w spoilerze) oryginalnej, pierwotnej wersji tej notki. Pewnie już jej nie masz? Nie szkodzi. Ja mam.

Spoiler:
Semmko

Powrót do Firma