Disney Blu-Ray - dobre czy złe wydanie?

Informacje i dyskusje na temat edycji Disney DVD i Disney Blu-Ray oraz wspomnienia starych kaset VHS.

Disney Blu-Ray - dobre czy złe wydanie?

Postprzez Scarpomaniak » Cz mar 28, 2013 2:23 pm

Ten temat ma polegać na tym, że w skrócie komentujemy posiadane przez nas Disney Blu-Ray pod względem dodatków, jakości obrazu i dźwięku. Przy okazji będziemy zwracać uwagi na braki dodatków. W tym temacie oceniam tylko wydanie, a nie film.

Bardzo polecam:
Dumbo - świetne specjalne wydanie, na dodatek bardzo ładnie przygotowane (z kartonikiem). Bardzo dużo dodatków, w tym naprawdę sporo w HD, niestety komentarz obrazowy do filmu jest tylko w wersji oryginalnej. Na płycie są umieszczone dwie krótkometrażówki w HD, na dodatek są one z polskim dubbingiem, jest to naprawdę spory plus. W sprzedaży jest dostępne też DVD z małą częścią tych dodatków. Na płycie są umieszczone dwie ciekawe gry (rzadko gry z płyt mi się podobają). Na dodatek obraz został świetnie odnowiony, wg mnie znacznie lepiej niż w Dumbo, a oryginalny polski dubbing z lat 60-tych został odnowiony i po raz pierwszy umieszczony w 5.1, i w tym wydaniu brzmi znacznie lepiej niż na starym DVD. Menu też ładne, lecz trochę nieefektywne przy pop-up. 9,5/10
Zakochany kundel - świetne wydanie z Diamentowej Kolekcji. Bardzo dużo dodatków (3 godziny w tym 30 minut w HD), obraz w filmie świetnej jakości, chyba najlepszej jakości ze wszystkich filmów Disneya, każda klatka może służyć jako obraz. Dźwięk też świetnej jakości, na dodatek bardzo ładnie zrobione menu. Niestety wydaję mi się, że dałoby się przygotować trochę więcej dodatków. 9/10
Dawno temu w trawie - świetne wydanie zrobione z okazji 10-lecia filmu (wydane u nas z 2-letnim opóźnieniem). Dlaczego go tak polecam? Ponieważ wszystkie dodatki z tego wydania są premierowo w Polsce, tylko na Blu-Rayu w filmie jest polskiego logo filmu, obraz jest świetnej jakości, menu też świetnie przygotowane. Jedyny minus jaki mogę znaleźć w tym wydaniu to tylko napisy przy krótkometrażówce Konik polny i mrówki, a powinien być dubbing. Materiałów w HD jest sporo, lecz chyba najciekawsze są te w SD. 9/10

Polecam:
Bambi - bardzo dobre wydanie z Diamentowej Kolekcji, jednakże dodatków nie ma za dużo, jest ich znacznie mniej niż w takim Kundlu, na pewno ciekawym i rzadkim dodatkiem jest galeria, która niestety jest po angielsku. Minusem tego wydania jest fakt, że główny dodatek, czyli Notatki Walta Disneya ze spotkań roboczych jest w wersji oryginalnej na Blu-Ray, a na DVD jest z polskimi napisami (jednakże DVD jest dołączone). Na dodatek kilka lat temu ukazało się wydanie 2 DVD, z którego kilka dodatków ominięto. Obraz jest bardzo ładnie odnowiony, do dźwięku nie mam zastrzeżeń. Bardzo ładne menu, lecz niestety są w nim błędy. 8/10
Merida Waleczna - dobre wydanie, czego się nie spodziewałem, ponieważ lista dodatków prezentowała się słabo, lecz... otwieram menu i tu okazuję się, że oprócz dwóch krótkometrażówek (niestety jedna tylko z pl napisami), cały cykl naprawdę dobrych dodatków, w sumie prawie godzina. Obraz jest świetnej jakości, a dźwięk mu nie ustępuje. Menu zrobione bardzo ładnie i bardzo dobrze działa jako pop-up. Niestety sporo dodatków z amerykańskiego wydania, u nas pominięto, lecz nie jest tak źle jak w przypadku trzech ostatnich filmów Pixara, 7,5/10

Po prostu średnie:
Bambi 2 - średnie wydanie, lecz co można było więcej zrobić z takim sequelem? Dodatków tyle samo ile na DVD, menu średnio opracowane (nieruchome). Obraz dobrej jakości, dźwięk także. Idealny przykład jak wydać sequela, wszystkie dodatki z DVD, obraz dobrej jakości, żadnych specjalnych funkcji, lecz porządne wydanie. 6/10
Król Lew - średnie wydanie, niestety z Diamentowej Kolekcji, lecz mimo braku wszystkich dodatków z poprzedniego wydania ma swoje plusy. Na pewno obraz jest bardzo dobrej jakości (lecz zdarzały się lepsze transfery), dźwięk jest bez zastrzeżeń, a także są zamieszczone naprawdę ciekawe dodatki (w sumie około godzina dodatków). Na pewno dla osoby posiadającej stare wydanie jest to doskonałe uzupełnienie. Tylko na tej płycie można zobaczyć przekrojowy dodatek o sukcesie filmu trwający prawie 40 minut, na nowym DVD go nie ma. Dużym minusem jest też menu nieruchome. 5,5/10

Nie polecam:
Lis i pies - słabe wydanie. Jakość obrazu jeszcze aż tak zła nie jest (film wygląda znacznie lepiej niż na DVD), lecz to co zrobiono z dodatkami przechodzi ludzkie pojęcie. Na DVD mamy dwie krótkometrażówki oraz dodatek, a na Blu-Ray? Jeden dodatek, lecz w wersji oryginalnej. Disney tak spieprzył te wydanie, że nawet nie chciało im się tego krótkiego dodatku przetłumaczyć! Dźwięk jest dobrej jakości, a menu choć nieruchome, wygląda ładnie. 4/10

Mam jeszcze trochę wydań Blu-Ray, ale resztę zrecenzuję innym razem, lecz mogę wam powiedzieć, że wśród nich już nie ma takich co nie polecam.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław
GG: 0

Re: Disney Blu-Ray - dobre czy złe wydanie?

Postprzez lis22 » Śr maja 22, 2013 3:45 pm

Hmmm ... a jeżeli film ma bardzo dobrą jakość obrazu lecz posiada słabe dodatki lub ich braki / wykastrowane wydania / to jak je zakwalifikować?
a, póki co:

bardzo polecam:

Pocahontas - na prawdę sporo dodatków, bardzo ładne menu, także podczas odtwarzania filmu i świetna jakość obrazu, jeden z najlepszych transferów w Disneyowskich animacjach

Piękna i Bestia - świetna jakość obrazu, niestety, menu jak i dodatki, rozczarowują, ale warto dla samego filmu i jego jakości na BD

polecam:

Król Lew - mam problem z tym filmem ... bardzo nań czekałem a gdy w końcu go zakupiłem okazało się, że menu jest przeciętne, dodatków jest niewiele / znacznie mniej niż na dwu płytowym wydaniu DVD / a tak wychwalana wszędzie jakość obrazu, za którą film zbiera maksymalne noty, jest przereklamowana - zdarzają się błędy transferu, latające " kwadraciki " / min. w scenie, gdy Timon, Pumba i Simba leżą ' pod gwiazdami " / i różne paprochy - mimo wszystko, polecam, gdyż obraz jest jednak znacznie lepszy niż na DVD.
lis22

Postprzez Scarpomaniak » Śr maja 29, 2013 11:37 am

lis22 napisał(a):Hmmm ... a jeżeli film ma bardzo dobrą jakość obrazu lecz posiada słabe dodatki lub ich braki / wykastrowane wydania / to jak je zakwalifikować?

Ja trochę inaczej oceniam tzn. dodatki są dla mnie ważniejsze od jakości obrazu, lecz także zwracam na niego uwagę, ale nie aż tak bardzo jak ty. Ogólnie muszę powiedzieć, że najlepszą jakość obrazu spotkałem na "Zakochanym kundlu", w reszcie filmów jakość albo była trochę gorsza lub były to na tyle nowe (typu Merida waleczna), że trudno było porównać jakości między tymi filmami.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez lis22 » Śr maja 29, 2013 3:18 pm

Nie oglądałem jeszcze " Zakochanego Kundla " / choć mam go w swoich zbiorach / ale jak do tej pory, najlepszą jakość obrazu zaobserwowałem w " Pięknej i Bestii ' i w " Pocahontas " a najbardziej w tej kwestii zawiódł mnie " Król Lew ", szczególnie że wszyscy chwalą ów film za jakość obrazu i wystawiają mu najwyższe noty.
lis22

Postprzez mikebtls » N paź 06, 2013 9:17 am

Hej, mam pytanie do posiadaczy Dawno temu w trawie na nosniku Blu Ray i wgl do posiadaczy PIXARowskich produkcji na owym nosniku. Czy jakosc obrazu i dzwieku w porownaniu z nosnikiem DVD jest lepsza?
mikebtls

Imię: Michał

Postprzez Scarpomaniak » N paź 06, 2013 9:21 am

mikebtls napisał(a):Hej, mam pytanie do posiadaczy Dawno temu w trawie na nosniku Blu Ray i wgl do posiadaczy PIXARowskich produkcji na owym nosniku. Czy jakosc obrazu i dzwieku w porownaniu z nosnikiem DVD jest lepsza?

W przypadku "Dawno temu w trawie" jakość jest dużo, dużo lepsza, ponieważ DVD (dostępne w sprzedaży) pochodzi z około 2001 roku i tam jakość jest dość słaba nawet jak na DVD. Także dźwięk polski jest lepszy, bo na DVD był tylko stereo, a także masa dodatków czy taki szczegół, że logo w filmie jest polskie.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez lis22 » N gru 01, 2013 12:59 pm

Nie miałem jeszcze okazji oglądać swoich nowych nabytków BD ale podobno większość Disneyowskich animacji to dno nie warte kupna, jeżeli chodzi o jakość obrazu ...
" 101 Dalmatyńczyków ", " Miecz w Kamieniu ", " Księga Dżungli ", " Robin Hood ", " Kocia Arystokracja ", " Bernard i Bianka " / obie części /, ' Lis i Pies ", " Wielki Mysi Detektyw ", " Oliver i Spółka " to podobno samo dno ...
sam już nie wiem, czy warto kupować dalej te wydania?, czy za x lat nie będzie trzeba ich ponownie wymieniać ....
była już wymiana z VHS - DVD - BD ...
lis22

Postprzez Scarpomaniak » N gru 01, 2013 4:03 pm

lis22 napisał(a):" Oliver i Spółka "

Akurat oglądałem z wydania Blu-Ray "Olivera i spółki" screenshoty i według mnie jest to jeden z najlepszych transferów Disneya w ostatnim czasie - obraz doskonale odnowiony. Co do reszty - na pewno kupię "Księgę dżungli" (bo są nowe dodatki), a reszta? Nie wiem.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez lis22 » N gru 01, 2013 4:25 pm

Ja mam już zakupione wszystko co do tej pory wyszło w Polsce, poza " Śpiącą Królewną " z Imperialu i " Tarzanem " ale nie miałem jeszcze okazji oglądać - mam tylko monitor 24 cali i nie chcę sobie psuć efektu zanim nie zakupię jakiegoś tv 40 - 47 cali.
lis22

Postprzez mikebtls » Pn wrz 08, 2014 7:34 pm

Może ktoś wypowiedzieć się na temat jakośći obrazu i dźwięku, a także dodatków, jeśli chodzi o wydanie bluray Bernarda i Bianki (obu części).
Ktoś ma je zakupione? Bo waham się i zastanawiam nad ich kupnem?
Z góry dzięki!! :)
mikebtls

Imię: Michał

Postprzez Sparkling1986 » Pt lis 07, 2014 10:25 am

Żeby nie powtarzać wydań, dodam trochę od siebie tych jeszcze nie recenzowanych:

Bardzo polecam:
Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków - Pierwsze wydawnictwo od CD Projektu wydane na najwyższym poziomie. Otrzymuje dwie płyty BD, do tego kopia filmu na płycie DVD. Dodatków jest mnóstwo - dokumenty, krótkometrażówki, galerie, archiwalne wywiady... Dodatkowo na pierwszej płycie mamy opcję DisneyView, co pozwala nam na oglądanie filmu w formacie 16:9. Sam film został opakowany w ozdobny kartonik, który się pięknie mieni. 9,5/10

Auta - Obraz i dźwięk na tym wydaniu to jedne z najlepszych, jakie widziałem - nic dziwnego, że zbiera praktycznie same dobre recenzje. Wśród materiałów dodatkowych spora ilość scen usuniętych i innych materiałów, których nie dane było nam wcześniej ujrzeć. 9,5/10

Polecam:
Kopciuszek - Wydanie zawiera zupełnie nowe dodatki, choć z nich tylko dwa zasługują na obejrzenie (dokument Prawdziwa Dobra Wróżka i alternatywny początek). Do tego dostajemy dodatki z poprzedniego wydania DVD - również te, które nie trafiły na nasze wydanie z 2005 roku (jak sztuka Mary Blair). Klasyczne menu z delikatną ścieżką dźwiękową. Niestety nie odnajdziemy tutaj obszernych galerii, co jest niewątpliwie minusem. Ponadto wydanie nie zawiera ozdobnego kartonika. 9/10

Mała Syrenka - Podobnie jak Kopciuszek prócz nowych (i mało treściwych) dokumentów płyta zawiera dodatki, które nie znalazły się u nas na pierwszym wydaniu DVD z 2006 roku. Również próżno szukać tutaj galerii i ozdobnego kartonika. Menu dokładnie takie samo, jak na wydaniu DVD. 9/10

101 Dalmatyńczyków - Pomimo, że ten tytuł wypadł z Diamentowej Kolekcji, otrzymujemy go na BD prawie 3 lata szybciej niż Amerykanie. Niestety, nie ujrzymy tutaj żadnych nowych dodatków, ale większość materiału z dwupłytowej edycji DVD się tutaj znalazła. Menu statyczne, ale wynagradza to projekt okładki, który wg mnie jest jak dotąd najlepszy. 8,5/10
500 days of magic, of distance, of tenderness.
500 days of intimacy, of awkwardness, of passion.
500 days of fury, of ecstasy, of uncertainty, of Summer.
Sparkling1986

Powrót do Wydania DVD i Blu-Ray