Jakość obrazu DVD na monitorze komputerowym i DVD vs Blu Ray

Informacje i dyskusje na temat edycji Disney DVD i Disney Blu-Ray oraz wspomnienia starych kaset VHS.

Jakość obrazu DVD na monitorze komputerowym i DVD vs Blu Ray

Postprzez lis22 » Pn lut 22, 2010 4:11 pm

Witam,to mój pierwszy temat na forum :)

Jestem " maniakiem " obrazu i jego jakości,pamiętam jak cieszyłem się gdy na rynek wchodził format DVD,liczyłem na to że jakość obrazu będzie dużo lepsza od VHS - i tak było ale,niestety filmy animowane Disneya nie skorzystały za bardzo ... piksele,przebarwienia,jakieś plamy i to na zwykłym tv 21 cali ...
jeszcze gorzej jest na monitorze komputerowym który ma większą rozdzielczość i tu filmy animowane prezentują się fatalnie ... czy można temu jakoś zaradzić/,polepszyć jakoś jakość obrazu?
wkurza mnie to że mam już dosyć sporo animacji Disneya na DVD ale jakość obrazu nie zawsze jest zadowalająca ...
pozostaje jeszcze kwestia Blu Ray - czy ktoś ma już animacje Disneya w tym formacie i czy jakość obrazu bardzo przewyższa DVD?
mam pewien niesmak że prędzej czy później będę musiał wymienić całą kolekcję filmów na ich odpowiedniki na nowym nośniku ( oczywiście dopiero gdy uda mi się nabyć odtwarzacz lub napęd BR ).

A co do jakości obrazu z DVD proszę spojrzeć na kadr z " Planety Skarbów " i przyjrzeć się plecom Silvera:

Obrazek

chodzi mi o takie ukośne linie widoczne na jego plecach - oprócz tego na zatrzymanym kadrze widać piksele / takie kwadraty /,czy obraz z BR jest pod tym względem lepszy?.
lis22

GG: 0

Re: Jakość obrazu DVD na monitorze komputerowym i DVD vs Blu Ray

Postprzez Mędrek1937 » Wt lut 23, 2010 2:25 pm

Posiadam Śnieżkę i Odlot w wersji blu- ray. Jakośc obrazu, w poruwnianiu z DVD jest olbrzymia. Obraz jest bez skazy (zależy to też od tego, jaki film jest stary. Śnieżka ma troche gorszy obraz, bo jest to starszy film, natomiast Odlot mmmm).
Obrazek
Jak po nocy świt, jak w piosence rytm, Piękna z Bestią jest
Mędrek1937

Imię: Bartek

Postprzez lis22 » Wt lut 23, 2010 4:14 pm

Oj,chciałbym to zobaczyć ... i zastanawiam się czy napęd BR i monitor full HD wystarczy żeby cieszyć się filmami w jakości Blu Ray?
i czy kupować jeszcze DVD ( gdy na Blu Ray nie mam jeszcze szans ) a wiem ze stacjonarne odtwarzacze BR poprawiają jakoś obraz z płyt DVD.
Ogólnie jestem trochę zawiedziony bo filmów na DVD mam już całkiem dużo ( nie tylko Disneya ) i wcześniej mówiono iż DVD to szczyt jakości obrazu,itp.
a tera mówi się że różnica pomiędzy Blu Ray a DVD jest taka jak pomiędzy DVD i VHS ...
Do tego nie bardzo podoba mi się desing płyt / pudełek BR - wszystkie wyglądają tak samo,są małe i szpeci je ta góra ze znaczkiem Blu Ray ...
o ile na DVD są wydania specjalne,dwu płytowe,trzy a nawet 4 płytowe,w fajnych pudełkach,itp. to wydania Blu Ray wyglądają zawsze tak samo a często wydania BR zawierają mniej dodatków niż specjalne wydania DVD + fakt iż Polska nadal jest za innymi krajami: najpierw lekceważono nas nie wydając np.wszystkich filmów Disneya w wydaniach dwu płytowych a teraz i filmy na BR nie mają odpowiednich wydań - np.w marcu wychodzi wersja reżyserska " Królestwa Niebieskiego " R.Scotta i wszystko byłoby ok gdyby nie to że będzie to jedna płyta Blu Ray bez dodatków, gdy w USA wyszła edycja 4 płytowa DVD a BR też jest bez dodatków - chyba oba standardy niepotrzebnie się nawzajem zwalczają.
lis22

Postprzez Scarpomaniak » Wt lut 23, 2010 4:19 pm

Ale u Disneya co do Blu-ray i DVD jest zupełnie inna sytuacja. Disney "promuje" Blu-raya tym, że część dodatków jest tylko na Blu-Rayu (tj. Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków).
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez lis22 » Wt lut 23, 2010 5:34 pm

Najgorsze jest to że w przypadku filmów Disneya na DVD to najgorzej wypadają produkcje nowsze i te najnowsze: " Król Lew "," Planeta Skarbów "," Mój Brat Niedźwiedź ",itp. ...
o promowaniu BR przez Disneya,wiem
a czy to prawda że poszczególne wydania DVD różnią się między sobą jakością obrazu?,że przykładają się tylko do wydań dwu płytowych / diamentowe edycje /?
kiedyś myślałem ze każdy film na DVD ma tę samą jakość obrazu a teraz słyszę że DVD jest DVD nie równe
czy podobnie jest z płytami Blu Ray? - czytałem że są aż trzy formaty / standardy zapisu obrazu i dźwięku na BR,które różnią się między sobą.

Spójrzcie jeszcze na Robin Hooda:
film na DVD: Obrazek
i wersja z YouTube: Obrazek

nie dość że wersja DVD ma gorsze kolory to jest jeszcze przycięta :roll:
widać też że i tutaj obraz jest wyostrzony względem oryginału - nie podoba mi się to co robią z tymi filmami ... :cry:
Tak się zastanawiam z czego jest puszczony ten film na YouTube że dysponuje lepszymi kolorami od wersji DVD i nie ma przyciętego obrazu?.
lis22

Postprzez Minky » Śr lut 24, 2010 9:03 am

Lisku22, zmień odtwarzacz, bo choć może się to wydawać głupie, to pomaga.
Pamiętam jak byłam rozczarowana Syrenką na DVD - było podobnie. Ale z nawyku przerzuciłam się z WMP na Power DVD - i już była duża różnica. Tak samo jak przy umieszczeniu płyty nie w napędzie komputera, ale w normalnym DVD. Nie rozwiąże to oczywiście wszystkich problemów, ale pikseloza i część szumów powinna zniknąć - tak było przynajmniej w moim wypadku.
Pozdrawiam,
Mink
Minky

Imię: Magdalena
GG: 1372890

Postprzez lis22 » Śr lut 24, 2010 2:24 pm

Minky napisał(a):Lisku22, zmień odtwarzacz, bo choć może się to wydawać głupie, to pomaga.
Pamiętam jak byłam rozczarowana Syrenką na DVD - było podobnie. Ale z nawyku przerzuciłam się z WMP na Power DVD - i już była duża różnica. Tak samo jak przy umieszczeniu płyty nie w napędzie komputera, ale w normalnym DVD. Nie rozwiąże to oczywiście wszystkich problemów, ale pikseloza i część szumów powinna zniknąć - tak było przynajmniej w moim wypadku.
Pozdrawiam,
Mink

A jaki inny odtwarzacz DVD polecasz? - oprócz WMP posiadam jeszcze Winrap,VLC media player,RealPlayer,QuickTimePlayer,AllPlayer,DivixPlayer
w sumie to nie sprawdzałem innych odtwarzaczy bo i na stacjonarnym odtwarzaczu DVD mam taki sam obraz

Tak samo jak przy umieszczeniu płyty nie w napędzie komputera, ale w normalnym DVD.

Czyli podłączyć stacjonarny odtwarzacz DVD do kompa,jeśli dobrze zrozumiałem? - ja nawet nie wiem jak to zrobić i zapewne nie mam odpowiedniego okablowania.
lis22

Postprzez Minky » Śr lut 24, 2010 4:14 pm

W moim wypadku PowerDVD spisał się nieźle. ;] Naprawdę, w moim przypadku była to odczuwalna różnica. ;3
Co do drugiego problemu - chyba to zagmatwałam zbytnio. Normalny odtwarzacz podpięty pod telewizor też daje zupełnie inny efekt niż WMP. Wypróbowane na Mancie. ;]
Minky

Postprzez lis22 » Śr lut 24, 2010 4:20 pm

Normalny odtwarzacz mam już od 2001 roku / obecnie trzecia / i obraz jest rzeczywiście trochę lepszy gdyż DVD dostosowane jest chyba do rozdzielczości 800x600 / czy podobnej / a monitor ma rozdzielczość 1280x1024 - jednak błędy,piksele i różne artefakty na obrazie pojawiają się w tych samych miejscach i na obrazie w tv i na monitorze,więc chyba odtwarzacz niewiele tu pomorze.
Porównując wczoraj " Robin Hooda " na kompie w WMP i na stacjonarnym odtwarzaczu DVD i telewizorze,obraz prezentuje się praktycznie tak samo i jest gorszy od tej wersji z YouTube - przede wszystkim ma gorsze kolory i jest ucięty względem tej netowej wersji.
lis22

Postprzez lis22 » Cz lut 25, 2010 3:22 pm

Zainstalowałem sobie PowerDVD i wydaje mi się że jakość wyświetlanego obrazu niezbyt się poprawiła - oto przykład: Książę Kaspian,scena bitwy,moment ataku spod ziemi:

Obrazek

Obrazek

Chyba jestem po prostu naiwny że na początku tego dziesięciolecia tak wierzyłem w DVD i w jakość obrazu jaki te płyty zapewniają ... przez ten okres kupiłem wiele filmów i trzykrotnie zmieniałem odtwarzacz aby uzyskać jak najlepszy obraz i nic z tego,gdyż teraz mówi się że DVD to już przeżytek a różnica pomiędzy Blu Ray i DVD jest tak duża,jak niegdyś różnica pomiędzy DVD a VHS ...
I choć łapię się na tym że skrycie wierzę w to że Blu Ray naprawdę zapewni mi już optymalną jakość obrazu,to i tak częściej kołacze mi się myśl że Blu Ray i DVD to jeden i ten sam szajs ... :?
lis22

Postprzez Minky » Pt lut 26, 2010 7:22 am

Cóż, w moim wypadku takie zabiegi przynosiły w 90% sukces. ;3
Niestety, musimy się nastawić na to, że co rusz będę się pojawiały nowe technologie o jeszcze "wyższej"jakości przechowywania i odtwarzania danych, połączone z jeszcze lepszym (i droższym) sprzętem. A swoją niecną drogą - http://demotywatory.pl/131741/Reklama-t ... -telewizji ;3
Minky

Postprzez lis22 » Pt lut 26, 2010 3:31 pm

Takie właśnie zjawisko jak na tym demotywatorze bardzo często występuje u mnie na filmach disneya i to niezależnie czy film wyświetlany jest na stacjonarnym odtwarzaczu i w tv,czy na kompie.
lis22

Postprzez lis22 » N lis 14, 2010 8:38 pm

Kupiłem sobie dziś monitor Full HD:
http://www.mp3palmtopy.pl/index.php?pro ... od_id=2046
i napęd Blu-Ray - LG SUPER MULTI BLUE Internal BD-ROM / DVD Rewriter ch08
na razie mam dwa filmy Disneya na BD / " Śnieżka " i " Księżniczka i Żaba " / oraz kupionego dziś " Robin Hooda " - potem posprawdzam,jak to jest z jakością obrazu ale mam do Was pytania o podłączenia monitora do kompa:
czym najlepiej podłączyć monitor / jest to monitor z tunerem telewizyjnym / aby osiągnąć najlepszą jakość obrazu? - obecnie podłączyłem najprostszym sposobem / kabel D-Sub / ale jest jeszcze możliwość poprzez DVI i HDMI - czy któryś z nich da lepszą jakość obrazu? / filmy,internet /,czy DVI wystarczy?,bo HDMI lepiej wykorzystać,np.do podłączenia nagrywarki DVD,która upskaluje filmy DVD do jakości FHD.
lis22

Postprzez jakopo » N lis 14, 2010 9:17 pm

Nie jestem specjalistą, ale z tego co się orientuję to najlepszą jakość obrazu zapewnia kabel HDMI. Najlepiej podpytać na jakimś forum, na którym ludzie dobrze się w tych sprawach orientują, np. : http://www.hdtv.com.pl/forum/index.php , lub http://hdtvpolska.com/index .
Mój blog: http://sounfunny.tumblr.com
Moja kolekcja zabawek Pixar (i nie tylko): http://www.flickr.com/photos/jacobpl
jakopo

Imię: Jakub

Postprzez lis22 » N lis 14, 2010 10:06 pm

Heh,najgorsze jest to że Pover DVD nie odtwarza mi filmów z BD - mam tylko dźwięk / np.czołówka Universalu / i czarny ekran ...
lis22

Następna strona

Powrót do Wydania DVD i Blu-Ray