Redaktorskich kilka słów

Tu osoby niezarejestrowane mogą zadawać pytania użytkownikom forum.

Redaktorskich kilka słów

Postprzez Grzegorz Rutke » Wt lip 31, 2012 12:31 pm

Witam,
od dłuższego czasu nie kontaktowałem się z Państwem. Wynikało to z faktu, że w „Kaczorze” ważyło się sporo spraw i było zbyt dużo niewiadomych. Wiem, że byliby Państwo równie żywo zainteresowani spekulacjami, co faktami. Uznałem jednak, że mnie jako redaktorowi przystoi „puszczać w obieg” jedynie fakty.

A zatem garść faktów. Z końcem lipca kończę pracę w wydawnictwie Egmont. Ostatnim numerem, który wyjdzie spod mojej ręki będzie KD 27 (Buuu, wyprodukowałem tego chyba ponad trzy stówy!). Co prawda będę jeszcze przez jakiś czas kreował strony redakcyjne, ale to, co jest dla Państwa istotą KD, czyli komiksy, znajdą się poza moimi kompetencjami.

Pałeczkę przejmie ode mnie Agnieszka Wielądek, która jest po wielokroć bardziej doświadczonym redaktorem niż ja. Jestem absolutnie przekonany, że zmiana ta nie przyniesie żadnego dyskomfortu miłośnikom komiksów Disneya.

Na koniec pragnę podziękować. Gdy zaczynałem pracę w Wydawnictwie, moja znajomość kaczego uniwersum była zerowa. Teraz, co prawda jest śladowa, w porównaniu do Państwa znajomości tematu wynikającej z pasji. Tym niemniej wydaje mi się, że dzięki temu, że chciałem wsłuchiwać się w Państwa potrzeby, doprowadziłem do publikacji w naszym kraju kilku naprawdę fajnych komiksów.

Z poważaniem,
G. Rutke
Grzegorz Rutke

Re: Redaktorskich kilka słów

Postprzez Arcer » Śr sie 01, 2012 6:40 am

Grzegorz Rutke napisał(a):Tym niemniej wydaje mi się, że dzięki temu, że chciałem wsłuchiwać się w Państwa potrzeby, doprowadziłem do publikacji w naszym kraju kilku naprawdę fajnych komiksów.
I za to pełen szacunek. Mam jedynie cień nadziei, że uda się utrzymać podobny kontakt z "nową" panią redaktor.
Arcer
el moderatoro

GG: 0

Postprzez Scarpomaniak » Śr sie 01, 2012 9:12 am

Dziękuję za te kilkanaście długich komiksów Barksa, za kilkanaście długich komiksów Roty oraz za wiele znakomitych komiksów, które było przez te kilka lat w polskim KD. Dzięki panu zacząłem co tydzień kupować magazyn. Skończyła się pewna era, będzie następna - ale nie wiemy czy lepsza czy gorsza.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez Spooky » Śr sie 01, 2012 10:12 am

Bez wątpienia pan Rutke (a co tam: z naszymi małymi sugestiami :P) doprowadził do renesansu KD, który trwał przez jakiś czas (2008, 2009?). Oczywiście, nie znam przyczyn zmiany na stanowisku naczelnego, niemniej wszystko wskazuje, że było to spowodowane sukcesywnym spadkiem sprzedaży czasopisma. Szkoda tylko, że zwalniający najwidoczniej nie rozumieją, że zmiana naczelnego nic tu nie da. Wydawanie KD, co dwa tygodnie było chwytaniem się przez tonącego brzytwy. Niezwykle wysoka cena odstrasza, czemu nie ma się dziwić, a tych nielicznych fanów komiksów zniechęcają dodatkowo durne historyjki.
Może zabrzmi to dziwnie z ust kaczkofana, ale chciałbym żeby KD zniknął z rynku. Czasopismo spełniło swą rolę wśród wielu roczników, ale teraz zmieniły się realia - to, co było świetne w latach dziewięćdziesiątych niekoniecznie musi sprawdzać się w roku 2012. Lepiej odejść ze sceny niepokonanym (choć to już jest niemożliwe)...
Spooky
Postrach Transwalu

Imię: Albert
GG: 4520377

Postprzez Scarpomaniak » Śr sie 01, 2012 11:31 am

Spooky napisał(a): Szkoda tylko, że zwalniający najwidoczniej nie rozumieją, że zmiana naczelnego nic tu nie da. Czasopismo spełniło swą rolę wśród wielu roczników, ale teraz zmieniły się realia - to, co było świetne w latach dziewięćdziesiątych niekoniecznie musi sprawdzać się w roku 2012. Lepiej odejść ze sceny niepokonanym (choć to już jest niemożliwe)...

Pani Wielądek jest redaktorką magazynu "Czarodziejki Witch", więc na pewno postanowili, że pan Rutke nie jest potrzebny, a pani Wielądek może być jednocześnie redaktorką być i miesięcznika Witch, i kwartalnika Styl Witch, i dwutygodnika Kaczor Donald. W końcu jest to mniej wydań rocznie niż redagowanie jednego tygodnika.
Co do sytuacji "Kaczora Donalda" - nie jest źle - nadal mamy kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy i bardzo się polepszyło przy zmianie z tygodnika na dwutygodnik - sprzedaż wzrosła (mimo, że w maju jeden numer kosztował 3 złote więcej), a nakład spadł o 25%, a to był największy problem KD - zbyt dużo egzemplarzy się nie sprzedawało (teraz jest to około 30%, a nie nawet 60%).
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Spooky » Śr sie 01, 2012 3:36 pm

Można wiedzieć, gdzie sprawdzasz nakład pisma? Chętnie bym zobaczył.

Niemniej zmiany redaktorów, jak i layoutu wskazują na pewne problemy z KD.
Spooky
Postrach Transwalu

Postprzez Scarpomaniak » Śr sie 01, 2012 4:00 pm

teleskop.org.pl (już chyba kiedyś podawałem adres)
W domu mam całą tabelę od 2009 roku z nakładem i sprzedażą (a na Internecie jest tylko od 2011 oku) KD i w weekend mogę przesłać ją.
Bardzo przepraszam za pomyłkę w ostatnim poście, nie mam jeszcze danych za maj, lecz w kwietniu (gdzie był jeszcze jeden tygodnik i dwa dwutygodniki) sprzedaż wzrosła o prawie 50 procent - a na dodatek (informacja prosto z Egmontu) - sprzedaż ostatniego tygodnika wyniosła około 21 tysięcy, a sprzedaż dwóch pierwszych numerów dwutygodnika wyniosła około 31 tysięcy przy tym samym nakładzie - 45 tysięcy. Za kilkanaście dni będą wyniki z maja (dwa numery dwutygodnika) i zobaczymy czy tendencja się utrzymuje.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Retlaw » Śr sie 01, 2012 8:57 pm

Tak, dziękujemy Panie Grzegorzu, na pewno nie można zarzucić braku zaangażowania, w końcu to w bardzo dużej mierze mamy kontakt z wydawnictwem tak KD jak i Giganta. Działa to również w dwie strony, myślę że kontakt z fanami bardzo pomógł w produkcji czasopisma i oddalił to co nieuniknione moim zdaniem o parę lat. Oby nowa pani redaktor tego nie zaprzepaściła. Moim skromnym acz dość pewnym zdaniem, to nie zmiana składu redakcyjnego powinna nastąpić, a dostosowanie tyg. do aktualnych potrzeb.
1. chińskie zabawki nie kręcą już dzieciaków.
2. rozszerzenie targetu odbiorców do starszych czytelników (grono starszych fanów wciąż się powiększa, co widać po naszym forum i dobrej sprzedaży komiksów Gigant)
3. za przeproszeniem wypiepszenie dennych artykułów, więcej komiksów, ciekawostek w kresce disneyowskiej, zagadek mikiego i moim zdaniem powrodu do kartonowych dodatków (gry planszowe przeżywają teraz prawdziwy renesans, nawet LEGO dostosowało swoje produkty na potrzeby rynku)
4. dwutygodnik moim zdaniem to dobre posunięcie, powinno za tym jeszcze pójść zwiększenie ilości stron, cena wtedy nie wydawałaby się większa.
this time the magic is real
http://lucasfilm.pl/
http://www.beelive.pl
http://www.studioant.pl - tym się zajmuję :-]
Retlaw

Postprzez lis » Śr sie 01, 2012 9:06 pm

Mam duży szacunek do pana Rutke, że w ciągu tych kilku lat pracy zechciał wsłuchać się w głos tak nieistotnej - patrząc przez pryzmat słupków sprzedaży - grupy odbiorców. Że dzięki jego staraniom udało się wydać naprawdę dużo fajnych historyjek i w konsekwencji uszczęśliwić kilkadziesiąt osób, choć ani on, ani jego pracodawca, nie mieli w tym większego interesu. Pozwolę sobie na zdanie odrębne od mojego Wielce Szanownego Przedmówcy Retlawa, sądzę bowiem, iż nie ma się co oszukiwać: z punktu widzenia interesu wydawcy nie ma specjalnego znaczenia, czy na łamach KD częściej gości Barks i Rosa, czy Xavi i Marçal. Po prostu nie ma u nas wystarczająco dużo czytelników, dla których wybór komiksów byłby ważny i którzy - głosując swoimi portfelami - robiliby różnicę. Tym bardziej należy docenić bezinteresowność starań pana redaktora prowadzącego. A nawet jeśli otrzymywał za to jakieś dodatkowe profity, to chyba wszyscy się zgodzimy, że mu się to zwyczajnie należało. To także hint dla pani Agnieszki Wielądek, którą drogą powinna podążać. Bo jeśli nawet zbliża się nieuchronny koniec prasy papierowej, to myślę, iż warto - póki to jeszcze możliwe - dawać radość tej skromnej grupie czytelników, do której i ja się zaliczam. Tak, jak to robił pan Rutke. Uważam, że zasłużył on sobie na słowa podziękowania od nas wszystkich.

Panie Grzegorzu, WIELKIE DZIĘKI!
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Scarpomaniak » Śr sie 01, 2012 9:56 pm

Ja jednak liczę na panią Wielądek, że nie będzie drugą panią Maciocha, kiedy ona była redaktorem KD komiksy leciały po kolei jak w Danii, jedynym dobrym wspomnieniem związanym z nią jest wydanie "Wydań Specjalnych". Mam nadzieję, że powrócą dłuższe komiksy Barksa, np. taki komiks jak "In ancient Persia" Barksa jest przetłumaczony i dostępny na iPada/iPhona - przynajmniej tak wynikało ze screena, który kiedyś pojawił się na profilu komiksów GIGANT (może niech redakcja zrobi stronę na Facebooku - Kaczor Donald - jakiś podtytuł), więc komiks jest przetłumaczony, są materiały - więc dawać do numeru - a nie tak jest ostatnio dawać słabe duńskie komiksy (Santanah, czy ostatni komiks o locie w kosmos) oczywiście liczę też nadal a solidną dawkę duńskich komiksów (Midthun, Rota czy Ferioli).
Wg mnie KD powinien mieć 56 stron i kosztować tyle samo, przecież Czarodziejki Witch wydawane w podobnym nakładzie przy podobnej sprzedaży mają 64 strony, kosztują 7,99 i mają bielszy papier. Przy 56 stronach komiksów mogło być dla mnie przynajmniej 40 stron, czyli mógł być w nim długi komiks Barksa (24 strony) oraz jeszcze przynajmniej 2 inne komiksy.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Retlaw » Cz sie 02, 2012 10:11 am

Szanowny wieloletni towarzyszu komiksowych (i nie tylko) przygód - Mateuszu L., oraz pozostała wielce szacowna publiko. Zgadzam się w 100%! Myślę że Pan Grzegorz dawał maximum siebie i przepychał wiele niepopularnych w redakcji pomysłów które od nas wychodziły. Uważam jednak że aby ratować pismo można było zrobić więcej i chyba są to decyzje leżące raczej poza kompetencjami Pana Grzegorza. Na pewno można było bardziej poeksperymentować i zobaczyć jaki by to dało efekt. Nie chodzi mi też że pismo powinno radykalnie zmienić charakter, wszak jednak dużym potencjalnym odbiorcą są najmłodsi. Problem tylko polega na tym co spowodowało brak zainteresowania (wg. mnie raczej nie brak tematów komiksowych w TV, mamy przecież Disney Ch., i dużo disneyjowskiej animacji w Tv Puls, czego nie było pod koniec lat 90 kiedy pismo się rozwijało), żeby się nie powtarzać o dodatkach, brakuje komiksów troszeczkę innych np. wilk bardzozły, Hiawatha, czy Chip i Dale, co stanowiło miłą odmianę i różnorodność w zawartości pisma. Brakuje też rozszerzenia targetu na starsze pokolenia (ilu ze starych wyjadaczy regularnie kupuje teraz KD?)strona artykułu np. o twórcach, jak napisał Scarpomaniak, ambitniejszy komiks na zmianę z komiksami "prostszymi", zmiana na 2 tyg, co nastąpiło, powiększenie objętości.
W każdym bądź razie, mam nadzieję że będzie nas Pan mile wspominał, Panie Grzegorzu i zapraszamy do odwiedzania forum, niewątpliwie za Pana kadencji KD przeżywał swoisty renesans jeśli chodzi o kontakty z fanami, a sobie i kolegom życzę żeby ta nić porozumienia redakcji z odbiorcami, którą Pan zapoczątkował trwała dalej.
this time the magic is real
http://lucasfilm.pl/
http://www.beelive.pl
http://www.studioant.pl - tym się zajmuję :-]
Retlaw

Postprzez lis » Cz sie 02, 2012 9:41 pm

Horacego z rzędem temu, kto jest w stanie wymienić jedną historyjkę z "uniwersum leśnego" (Mały Wilczek, Królik Spryciula, Chip i Dale, Wiedźma Mim itp. itd.), która zapadła mu w pamięć i do której chętnie wraca. Te postacie mają za mały potencjał dramaturgiczny, żeby zdolni scenarzyści poświęcali im swój czas. Ew. publikacje miałyby więc bardziej charakter edukacyjny (przedmiot: Historia komiksu disnejowskiego) niż rozrywkowy. Jeśli już coś drukować z ich udziałem, to bardzo rzadko i tylko przy sprzyjającej koniunkcji planet. I oczywiście tylko kosztem poślednich historii kaczych lub mysich.

Jeśli już miałbym szukać w "erze Rutkego" czegoś, co mi się nie podobało, byłby to sposób prezentacji komiksów wieloczęściowych. Brak rzeczywistego cliffhangera znacznie obniżał napięcie, które starali się zbudować ich autorzy, nie mówiąc już o tym, że nie ma lepszego sposobu na zachęcenie czytelnika do sięgnięcia po kolejny numer niż zawieszenie narracji w dramatycznym momencie. Dowodem na to, że czytelnicy lubią takie rozwiązanie jest sukces DoubleDucka (choć niesprawiedliwością byłoby twierdzenie, że to jedyny atut tej serii), ale wiem to również z własnego doświadczenia, w pamięci mając chociażby tę znakomitą historyjkę. Albo .
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Scarpomaniak » Pt sie 03, 2012 7:51 am

lis napisał(a):Jeśli już miałbym szukać w "erze Rutkego" czegoś, co mi się nie podobało, byłby to sposób prezentacji komiksów wieloczęściowych. Brak rzeczywistego cliffhangera znacznie obniżał napięcie, które starali się zbudować ich autorzy, nie mówiąc już o tym, że nie ma lepszego sposobu na zachęcenie czytelnika do sięgnięcia po kolejny numer niż zawieszenie narracji w dramatycznym momencie. Dowodem na to, że czytelnicy lubią takie rozwiązanie jest sukces DoubleDucka (choć niesprawiedliwością byłoby twierdzenie, że to jedyny atut tej serii), ale wiem to również z własnego doświadczenia, w pamięci mając chociażby tę znakomitą historyjkę. Albo .

Pan Rutke miał taki problem, że co drugi numer był drukowany tylko dla Polski, a co drugi dla całej Europy Wschodniej (widać to po napisie bohatera, jeżeli jest szare to znaczy, że drukowane z innymi krajami). Więc mógł publikować częściowe komiksy, ale na następną część trzeba było czekać dwa tygodnie. Teraz każdy numer jest drukowany dla całej Europy Wschodniej, więc np. komiks Ferioli'ego z nowego numeru - dobry komiks, ale czytam go jako 16-stronicowy komiks i co się dzieje? Zwykły komiks - gdyby opublikowano pierwszą część dwa tygodnie temu, a drugą teraz, to po pierwsze - miałbym powód, żeby kupić następny numer, po drugie - za rok, dwa - pamiętałbym go bardziej, ponieważ nie był to dla mnie zwykły komiks (czyli taki co przeczytam i koniec), tylko taki na którego drugą część czekałem dwa tygodnie.
Ja bym na początek dał te komiksy (częściowe):
Hansa Hazard - 3 części po 7 stron, dać go w wakacje, od razu trochę sprzedaż wzrośnie
Donaldus' Locket - też 3 części
The Mystery Of Freefer Hall - jeden z najlepszych duńskich mysich komiksów
Snow Use - trochę dłuższy
Travails - długi komiks Williama Van Horna
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Kwalutek » Pt sie 03, 2012 8:51 am

Też nie rozumiem dlaczego w KD nie ma dzielonych na dwa numery komiksów. Wydaje mi sie to oczywsite, że podwyższało by to sprzedaż. Sam pamiętam jak w 2005 roku czekałem na kolejny numer KD z komiksem "Witajcie w dżungli", chociaż sam w sobie był średni. Poza tym to szansa na publikowanie dłuższych komiksów w Polsce. Na przykład w Norwegi w ostatnich numerach wydrukowano w trzech częściach "The Secret of Atlantis" Barksa.
Kwalutek

Postprzez Spooky » Pt sie 03, 2012 9:02 am

Mnie raczej nie podoba się pomysł dzielenia komiksów na dwie czy więcej części. Dzielenie historyjek, do 20 stron nie ma większego sensu; kupując produkt oczekuję, że otrzymam go w całości. Owszem, gdyby to była jedyna możliwość umieszczenia ponad 30-to stronicowego dobrego komiksu można taką opcję przyjąć, chociaż nie wyobrażam sobie czytania historyjki np. Rosy w dwóch częściach.
Trochę to naciąganie, tak jak w przypadku polskiego wydania ostatniej części książek Paoliniego. Sztuczny podział na dwie części z przesadnie dużą czcionką.
Spooky
Postrach Transwalu

Następna strona

Powrót do Forum dla niezarejestrowanych