Pytania do redakcji KD (zanim napiszesz - przeczytaj!)

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Re: Pytania do redakcji KD (zanim napiszesz - przeczytaj!)

Postprzez Spooky » N wrz 14, 2008 6:24 am

Chyba nie, bo nie dotyczy życia osobistego p. Rutke, tylko jego pracy, którą bardzo cenimy i szanujemy. A żeby to zabrzmiało bardziej grzecznościowo to lekko zmieniam pytanie na :
Czy mógłby nam Pan opisać jak wygląda typowy dzień pracy w redakcji "Kaczora "Donalda"?
Spooky
Postrach Transwalu

Imię: Albert
GG: 4520377

Postprzez Gigomaniak » N wrz 21, 2008 1:31 pm

A ja mam pytanie związane nie z KD, ale z MG. Jaki materiał będzie wydawany na łamach MG, gdy wyczerpią się zasoby duńskich Jumbo-temabog'ów i jubilæumsbog'ów???
Gigomaniak
Gość z PG-ku :D

Postprzez Spooky » Pn wrz 22, 2008 12:56 pm

1. Czy jest szansa na pojawienie się komiksów z lat 90. tych autorów - Anibala, Colomera, Nuneza, Rodrigueza?
2. Czy można się spodziewac ewentualnej podwyżki ceny "Kaczora" w 2009?
Spooky
Postrach Transwalu

Imię: Albert
GG: 4520377

Postprzez Wojtas » Pn wrz 22, 2008 12:58 pm

Czy na jubileusz Mikiego będzie jakaś specjalna okładka np. autorstwa Gottfredsona?
Wojtas

Imię: Wojtek
GG: 0

Postprzez WDCmaniak » Pn wrz 22, 2008 1:01 pm

Gottfredson raczej okładek nie rysował... Lecz może p. Rutke skorzystałby z prac np. Toma Wooda czy Wilfreda Haughtona, choć nie wiem jak to stoi z licencją, obawiam się, że "w Kopenhadze tego nie będzie" :roll:.
WDCmaniak

Postprzez Fergus » Wt wrz 23, 2008 7:16 pm

Odpowiedzi na pytania będa najwcześniej jutro z racji nieobecności p. Rutke.
http://www.carlbarks.pl - Moja strona poświęcona Carlowi Barksowi! (Aktualnie w budowie)
Fergus

Imię: Łukasz
GG: 1465562

Postprzez Mateusssz » Śr wrz 24, 2008 6:13 pm

Czy jest możliwość wydania kiedykolwiek komiksu "On a silver platter"?
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Imię: Mateusz

Postprzez Wojtas » Cz wrz 25, 2008 10:59 am

WDCmaniak napisał(a):Gottfredson raczej okładek nie rysował... Lecz może p. Rutke skorzystałby z prac np. Toma Wooda czy Wilfreda Haughtona, choć nie wiem jak to stoi z licencją, obawiam się, że "w Kopenhadze tego nie będzie" :roll:.

Chodziło mi po prostu o te starsze okładki :) Prac Wilfreda raczej nie zobaczymy bo jego okładki są bardziej w formie ilustracji nie nadających się do KD.
Ostatnio edytowano So lis 15, 2008 9:12 am przez Wojtas, łącznie edytowano 1 raz
Wojtas

Postprzez lis » Cz wrz 25, 2008 12:34 pm

Gigomaniak napisał(a):Jaki materiał będzie wydawany na łamach MG, gdy wyczerpią się zasoby duńskich Jumbo-temabog'ów i jubilæumsbog'ów???

Zasoby prędko się nie wyczerpią, bo oba tytuły są nadal publikowane. :) Jeśli Egmont zdecyduje się je kiedyś "skasować" (a raczej nieprędko się to stanie), wtedy będziemy mogli się martwić.
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Fergus » Cz wrz 25, 2008 1:13 pm

Kolejne odpowiedzi (i dobre wiadomości :D)

1. Czy na jubileusz Mikiego będzie jakaś specjalna okładka np. autorstwa Gottfredsona, Toma Wooda czy Wilfreda Haughtona.

Odp. Wciaz jeszcze szukam okladek. Postaram sie nie korzystac z tych namalowanych dla niemieckiej EHAPY. Problem w tym, ze tych rysowanych nie na zlecenie dunskiego Egmontu jest malo i nie ma za bardzo w czym wybierac. Oczywiscie mam na mysli zasoby, z których mozemy czerpac, a nie okladki w ogóle.

2. Czy jest szansa na pojawienie się komiksów z lat 90. tych autorów - Anibala, Colomera, Nuneza, Rodrigueza?

Odp. Wydaje mi sie, ze Colomer i Nuniez sa publikowani w KD calkiem czesto. Rozumiem, ze chodzi o ich starsze prace?

3. Czy można się spodziewać ewentualnej podwyżki ceny "Kaczora" w 2009?

Odp. Raczej na pewno mozna. Nie potrafie jednak podac dokladnej ceny na 2009 r. Taka decyzja zapada na poziomie zarzadu spólki. (szkoda, miejmy nadzieję, że nie będzie to duży wzrost - dop. Fergus)

4. Jaki materiał będzie wydawany na łamach MegaGiga, gdy wyczerpią się zasoby duńskich Jumbo-temabog'ów i jubilzumsbog'ów?

Odp. Tego nie wiemy. Pockety tworzone sa w koprodukcji i, o ile w KD mamy wplyw na jego zawartosc, o tyle w przypadku G i MG ustalane jest to w Skandynawii.

5. Czy w tym roku, bądź na początku przyszłego ujrzymy w KD jakieś historyjki Romano Scarpy lub Williama Van Horna?

Odp. Tak (wykaz ciekawszych komiksów w numerach, nad którymi obecnie pracujemy podaje ponizej).

6. Czy mógłby nam Pan opisać jak wygląda typowy dzień pracy w redakcji "Kaczora "Donalda"?

Odp. Dzien, jako taki jest mi dosc trudno opisac. Przedstawie zatem pokrótce cykl produkcyjny.
Mniej, wiecej z dwumiesiecznym wyprzedzeniem w stosunku do daty dystrybucji danego numeru, przygotowujemy wydania, które wysylamy koproducentom w wiekszosci krajów Europy Srodkowo-Wschodniej. W tym czasie zapada decyzja, jakie historyjki wejda do danego numeru (poniewaz dwie skladki z komiksami kazdego polskiego parzystego numeru KD sa drukowane takze dla koprodukcji i kraje wymieniaja sobie tylko czarny kolor, zeby napisy byly w ich narodowych jezykach, nie mozemy juz od tego momentu wprowadzac zmian w obrebie zawartosci komiksów). Przygotowujemy tez strony redakcyjne (figle, prezent, lamacz, ale numer, to ciekawe, za tydzien), z których równiez korzystaja nasi partnerzy. W tym czasie Jacek dostaje pdfy z komiksami do tlumaczenia.
Jakis miesiac przed publikacja sa lamane komiksy z polskimi napisami, a nastepnie zostaja poddane 2 korektom.
Nieco pózniej przystepujemy do pracy nad materialem redakcyjnym, który wczesniej przygotowalismy dla koprodukcji. Czasem zmiany sa minimalne, a czasem calkiem rozlegle (np. jezeli mamy zlecenie na zrobienie konkursu lub materialu promocyjnego, musimy go wymyslec, zlozyc, ale tez wygospodarowac na niego miejsce w numerze). To wywoluje efekt domina i zmusza nas do wprowadzania zmian na pozostalych stronach redakcyjnych.
Strony redakcyjne i komiksowe zostaja wyslane do drukarni, a ta przygotowuje nam wydruk plotera (obecnie przechodzimy na insight i od 3 numerów ten etap odbywa sie on line). Zalozenie jest takie, ze na tym etapie wszystko powinno byc juz ok., jednak zdarza sie, ze jestesmy zmuszeni wymienic niektóre strony i wyslac do drukarni poprawione.

Z jeszcze wiekszym wyprzedzeniem niz przygotowanie numerów dla zagranicy (czasem nawet rok, pól roku naprzód, dzial produkcji gromadzi oferty od dostawców zabawek i po konsultacji z redakcja, zamawia wybrane pozycje. W gestii redakcji pozostaje przygotowanie projektów opakowan, czy naklejek na zabawce oraz zaserwowanie gadzetów w pismie w taki sposób, zeby ukladaly sie w akcje tematyczne.

To, co uznalbym za najbardziej klopotliwe, jest równoczesna praca nad róznymi numerami znajdujacymi sie na róznych etapach cyklu produkcyjnego. Jezeli zdarzaja sie w pismie pomylki, to glównie z tego wlasnie powodu.

P.S.
Wykaz niektórych historyjek:
40 - The Prince of Paparazzi (nowy Vicar, scenariusz wydal mi sie naprawde smieszny).
41 - Brave New World z rys. Halasa I scen. Roty.
42 - My Enemy's Enemy narysowany przez Scarpe.
43 - The Power of Knowledge z rys. Colomera.
44 - The Custard Gun Barksa.
46-47 - The Mail Pilot, Gumshoes ze scen. Halasa.
48 - The Transmutant Gift ze scen. I rys. Scarpy, Scrooge For A Day W. Van Horna, Droppin' A Date Gottfredsona.
49 - The Sharpie Of The Culebra Cut Rosy.

--------------------------------------------------------------

Z tego wynika, że w KD 40, będą dwa komiksy Vicara - reprint i nowość :-) Aha "Brave New World", to najprawdopodobniej scen Halas, a rys. Rota.
http://www.carlbarks.pl - Moja strona poświęcona Carlowi Barksowi! (Aktualnie w budowie)
Fergus

Imię: Łukasz
GG: 1465562

Postprzez Wojtas » Cz wrz 25, 2008 3:24 pm

Bardzo dobre informacje, ale historyjek Gottfredsona i Scarpy nie znalazłem w inducks. Może komuś innemu się udało?
Wojtas

Postprzez Yua » Cz wrz 25, 2008 4:01 pm

49 - The Sharpie Of The Culebra Cut Rosy.

Coś takiego!
ajm sory !
próbowałam wejść na forum, ale moje lenistwo wzięło górę.
Yua
Tamtirda Tym Tirimdomda!

Imię: Zuzanella :)

Postprzez WDCmaniak » Cz wrz 25, 2008 4:10 pm

Scarpę znalazłem. Gottfredsona nie. Historyjka Scarpy nawet śmieszna, czytałem po angielsku http://coa.inducks.org/story.php?c=D+D+2001-017
WDCmaniak

Postprzez Danielburg » Cz wrz 25, 2008 4:44 pm

Kaczor zmienia się na lepsze! Dobrze, że powoli dbudowują reputację moim zdaniem zniszczoną po 2004 roku. Choć wciąż daleko nam do
krajów skandynowskich... Ale lepsze to niż nic :) . A wszystkie numery do końca tego roku bedą naprawdę super! Nareszcie będzie jakiś
komiks Horna :) .... Wszystko idzie w dobrym kierunku.
Danielburg

Postprzez Wojtas » Pt wrz 26, 2008 11:12 am

48 - The Transmutant Gift ze scen. I rys. Scarpy, Scrooge For A Day W. Van Horna, Droppin' A Date Gottfredsona

Już zaczynam się gubić. Czyli ze w końcu nie będzie Fireman Mickey?
Wojtas

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Komiksy