Pytania do redakcji KD (zanim napiszesz - przeczytaj!)

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Re: Pytaniaa do redakcji KD (zanim napiszesz - przeczytaj!)

Postprzez kuperkowo » Wt kwi 15, 2014 3:52 pm

Odpowiedzi redakcji: http://www.alejakomiksu.com/nowosci/199 ... cien-2014/ (teraz już wiemy kto na nie odpowiada a jest Artur Skura - redaktor Gigantów, Mamuta i MegaGigi).

Komentarz do odpowiedzi: Szkoda, że w tym roku nie planują wznowienia Kzk , ale dobrze, że myślą o tym i że może będzie wznowione w 2015r. (na faceboku na moją wiadomość o tym czy będą jakieś specjalne wydania napisali , że są na etapie ustaleń i że będzie ciekawie i wspominali, że będą świętować rocznicę KD. jak ? Nie wiem).
Ciekawe (choć bym może tak tylko napisali) możliwe, że w 2016r. będzie jakiś niekoprodukcyjny numer Giganta.
Co do komiksów Barksa to mogą być te: http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+260-02 , http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+152-01, http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+187-01 , http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+125-02 . Wszystko to niestety reprinty. Dziwne, że 2 z nich nie były ostatnio w Danii w 2008. Jak już redakcja nie bierze z nowych Anders Andów mogli by chociaż dawać nie reprinty (choćby niedawno publikowany w danii ,,powrót do pizen puff''). Choć lepsze to niż nic (inni mogą się zgrzytać, ale jeśli chodzi o mnie to oprócz ,,Psiego gadania'' nie czytałem żadnego z tych komiksów , bo po prostu nie mam żadnego kd z lat 90). I moim zdaniem redakcja niepotrzebnie obawia się, że komiksy Barksa się nie przyjmą. Przyjmą czy nie , sprzedaż przez to nie spadnie.

A co do dzielenia długich komiksów Barksa to ja osobiście nie mam nic przeciwko a nawet jestem za jeśli to jedyna możliwość dania tak długiego komiksu do KD. Można by tylko dawać na raz 14 stron a nie 7 jak w innych krajach. Przecież to napędza sprzedaż, bo każdy chcę dowiedzieć się jaka będzie końcówka i na pewno kupi następny numer. Redakcja boi się, że będzie tak jak z komiksem ,,Poszukiwacze zaginionej świątyni'' że 2 części się nie doczekamy. Aby temu zapobiec można takie dzielenia stosować raz na rok. Rocznica KD wydaje się idealnym czasem na to.

Zastanawia mnie o jakim tomie redakcja mówiła, że jest o tematyce ,,Średniowiecze''. Jedyny jaki mi przychodzi do głowy to tom ,,Royal'' http://coa.inducks.org/issue.php?c=dk%2FJT+++55 . Bardzo bym na niego liczył, choć równie dobrze może być to jakiś nowy tom.

Moje zapytanie o niedisnejowskie komiksy Rosy i Barksa mogło trochę namieszać (choć papersa i kentuckiego chętnie bym poczytał) proponuję by na wszelki wypadek ,by redakcja nie wydała ich kosztem disnejowskich komiksów taką oto notkę:
W poprzedniej turze pytań padło pytanie o niedisnejowskie komiksów 2 wielkich mistrzów: Carla Barksa i Dona Rosy. Wydanie ich byłoby niewątpliwie kuszące dla fanów, jednakże bardziej zależałoby nam na ich disnejowskich komiksach. Jeśli wznowiliby państwo serię ,,Komiksy z Kaczogrodu'' prosilibyśmy aby były w niej komiksy z Kaczorem Donaldem, ewentualnie z Myszką Miki

Niby redakcja o tym napisała, ale można jeszcze to podkreślić.

To chyba tyle. A wy co sądzicie o tych odpowiedziach ?
kuperkowo

GG: 0

Re: Pytania do redakcji KD (zanim napiszesz - przeczytaj!)

Postprzez Arcer » Śr kwi 16, 2014 8:02 am

Spodziewałem się podobnych odpowiedzi, bo jak już parę miesięcy temu wspominałem, redakcja naprawdę ma bardzo ograniczoną pulę historyjek. O ile wiem, to nawet niekoniecznie jest związane z ostatnio wydanymi w Anders And historyjkami, dobór jest znacznie bardziej zagadkowy. Stąd nawet te reprinty powinny cieszyć, bo to naprawdę świetne komiksy.
W Wielkanoc muszę sobie odświeżyć "Urodziny Kaczora Donalda", dziękuję za przypomnienie historyjki "Bernardyn pełnej krwi"!
Arcer
el moderatoro

Postprzez lamero » Śr kwi 16, 2014 10:29 am

Co do wznowienia KzK, o którym redakcja ma pomyśleć w roku 2015, to nie uważam, żeby to była jakaś bardzo optymistyczna odpowiedź, bo z tego co pamiętam, to rok temu pisano, że w 2014 możliwe jest wznowienie serii, czy też wydanie czegoś podobnego.
Nie rozumiem trochę sensu zadawania pytań o niedisneyowskie komiksy Barksa i Rosy. Skoro redakcja od kilku lat uważa za nieopłacalne wydanie czegoś z kaczkami, to chyba oczywiste, że nawet nie myślą o drukowaniu czegoś, co w Polsce jest jeszcze mniej znane.
Mnie osobiście reprinty komiksów Barksa nie cieszą jakoś szczególnie, zwłaszcza, że (być może ze względów sentymentalnych) stare tłumaczenia prawie zawsze bardziej mi się podobają od tych z wydanych kilka-kilkanaście lat później reprintów. Zamiast Barksa, którego już od dawna mam, wolałbym komiks np. Marco Roty czy Vicara, który być może będzie nieco słabszy, ale jednak będzie dla mnie nowością. Oczywiście, jeżeli przez to, że wydawane będą wymienione przez kuperkowo reprinty, zwiększyć miałaby się liczba fanów Barksa, to byłoby bardzo fajnie, ale kto wierzy w to, że osoba, która może mieć kontakt z jego komiksami raz na kilka miesięcy, stanie się takim fanem?
lamero

Postprzez Scarpomaniak » Pt kwi 18, 2014 9:59 am

Według mnie Egmont zaczyna dostrzegać, że jest sporo fanów komiksów Dona Rosy, co widać na wszelakich forach, czy festiwalach, tylko się zastanawiają, czy lepiej wydać jego komiksy tak jak "Komiksy z Kaczogrodu" (czyli duży nakład), czy może tak jak komiksy z Batmanem z "New 52" (czyli mniejszy nakład, tylko księgarnie). A jeżeli myśl jest jeszcze bardziej perspektywiczna to sądzę, że jeżeli taka opcjonalna kolekcja komiksów Rosy dobrze by się sprzedała, to następnym krokiem będą komiksy Barksa. Chyba, że Egmont nie dostrzega, że Don Rosa ma w Polsce tylu fanów, ale to już inna sprawa.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez kuperkowo » Pt kwi 18, 2014 10:24 am

Ale ,,mniejszy nakład'' czyli coś jak ,,Diodakowy wynalazek'' ? Przecież jakby wznowili Kzk to nie musiałby być przecież taki sam nakład jak kiedyś.
I nie rozumiem czemu komiksów Barksa i Rosy nie można dać do Kaczora Donalda (byłby dłuższy numer, wiem). No , ale skoro nie mogą to niech próbują z wydaniem specjalnym bo zasadniczo wszystko jedno gdzie przeczytamy te komiksy, ważne, że przeczytamy.
Zawsze mi się wydawało, że Egmont wydaje masę wątpliwej jakości komiksów , ,,eksperymentów'' , które kupuje może ze 100 osób , a nie chcę wydać wydań specjalnych komiksów Disneya, które kupuje kilka tysięcy osób. Wszystko dobrze, ale komiksy Disneya to jedno z nielicznych regularnie wydawanych magazynów w Polsce z komiksami. Te wszystkie mangi i komiksy superbohaterskie czy Thorgale nie wychodzą zawsze równo co miesiąc czy 2 tygodnie tylko nieregularnie.
Są droższe, ale tam mamy zasadę ,,mało i drogo'' a przy KD ,,stosunkowo dużo i tanio''. Komiksów Disneya i tak mamy w Polsce najwięcej ze wszystkich komiksów, a jakby zaczęli wydawać jeszcze kolejną serię to nikogo by na to nie było stać. Inny aspekt to to, że często komiksy Disneya serwowane nam są dość słabe. Nie musi być ich więcej, ale niech będą lepsze i niech dają więcej starszych komiksów. Choć 1 wydanie specjalne na rok to naprawdę nie tak dużo biorąc pod uwagę, że po przejściu KD na dwutygodnik fani wydają trochę mniej pieniędzy.
kuperkowo

Postprzez Scarpomaniak » Cz maja 15, 2014 9:13 am

kuperkowo napisał(a):Zawsze mi się wydawało, że Egmont wydaje masę wątpliwej jakości komiksów , ,,eksperymentów'' , które kupuje może ze 100 osób

Czy Egmont wydaje na chwilę obecną jakieś eksperymenty? Nie. New 52, Batman, Thorgal, Usagi, Asteriks, Lucky Luke, Tintin, Kleks, Hellboy, SinCity to serie, które się bardzo dobrze sprzedają? A mało znanych serii Egmont nie wydaje od dawna.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez kuperkowo » Pn cze 23, 2014 3:38 pm

http://www.alejakomiksu.com/nowosci/201 ... wiec-2014/
W KD BĘDZIE 20 STRONICOWY KOMIKS BARKSA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Po 2 latach redakcja się opamiętała i zrozumiała, że można dawać komiksy dłuższe niż 16 stron. Wielkie brawa! Ciekawe też jaki to będzie komiksy , ale każdy nie reprint mnie zadowoli . W ogóle mamy dopiero połowę roku a tu już 2 komiksy Rosy i Barksa (w tym po 1 reprintach). Oby tak dalej.
Dobrze też, że są szanse na powrót Kzk.
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Postprzez lamero » Pn cze 23, 2014 7:30 pm

Zapowiedź dłuższego komiksu Barksa to zawsze dobra wiadomość. Nie biorę w ogóle pod uwagę, że mógłby to być reprint, bo wszystkie dłuższe historie, których długość pozwala na ich opublikowanie w KD, ukazała się w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat.
Co do KzK, to jak wspomniałem kilka postów temu, odpowiedź w stylu "zobaczymy w przyszłym roku" nic nam nie mówi, bo to samo mówiono rok temu.
Ogólnie większość odpowiedzi jest bardzo typowa, właściwie już przed ich opublikowaniem można było zdecydowaną większość przewidzieć.
Smuci mnie trochę (choć nie dziwi) wiadomość o tym, że brak jest informacji o przyjeździe jakiegoś rysownika Disneya na festiwal do Łodzi, ale to już chyba będzie tradycja, że redakcja nikogo nie będzie "ściągać" (Don Rosa w zeszłym roku także nie przybył na zaproszenie redakcji). Dodatkowo szansa na przyjazd rysownika na pewno znacząco spadła po wizycie Gianluci Panniello na 20. urodzinach KD. Szkoda, bo mimo że udało mi się dostać rysunek, a sam Panniello był bardzo sympatyczny, to jednak nie jest to rysownik (chociaż może kiedyś będzie), który może wzbudzać wśród polskich czytelników jakieś szczególne emocje.
lamero

Postprzez kuperkowo » Pt wrz 12, 2014 8:14 pm

kuperkowo

Postprzez lamero » So wrz 13, 2014 5:20 pm

Powoli można już chyba dochodzić do wniosku, że zadawanie pytań redakcji nie ma większego sensu. Właściwie wszystkie odpowiedzi są w stylu "nie da się" lub "na pewno nie teraz", nie pierwszy raz zresztą. Widać, że nie mamy praktycznie żadnego wpływu na to, co Egmont zrobi. Według mnie można się ograniczyć jedynie do stałej prośby o informowanie o możliwości wydania dłuższego komiksu jakiegoś klasycznego twórcy, oszczędzi to trochę czasu redakcji :).
lamero

Postprzez vicar » Wt wrz 30, 2014 11:49 am

Właściwie jakie pytania takie odpowiedzi. Zawsze jest pytanie czy KD będzie większy, na lepszym papierze, czy będzie w nim więcej Rosy i Barks i czy będą osobno wydane jakieś Rosy i Barksy.
vicar

Postprzez kuperkowo » Pn gru 08, 2014 2:07 pm

kuperkowo

Postprzez kuperkowo » Wt gru 09, 2014 7:19 pm

Czas na krótką opinię jeśli chodzi p pytania . Tak na marginesie to ich autorem jestem ja.

Powiem tak. Byłoby bardzo fajnie jakby wydali któreś z tych komiksów. Cieszę się, że myślą o W US 27-04 (http://coa.inducks.org/s.php?c=W+US+++27-04). Byłby to bardzo dobry pomysł (w końcu to Barks). Muszę też trochę złożyć samokrytykę, bo trochę nieroztropnie zapytałem o komiks ,,Przez hałas do sławy''. To przecież reprint, a o ile redakcja się nie pomyliła i jest w stanie opublikować/ dotrzeć do materiałów komiksy Barksa, które ukazały się w Danii parę lat temu (,,Przez hałas do sławy'' w Anders And był jeszcze w XXw. a ostatnio był wydany w Danii w 2005r.) to bardziej preferowane byłyby oczywiście nie reprinty (choćby Taming the Rapids czy Return to Pizzen Buff). Oczywiście jest to bardzo dobry komiks i nie byłoby źle jakby go zamieścili (pamiętajmy, że statystyczny czytelnik kd rezygnuje z kd po 3-5 latach i jeśli w tym czasie nie zostanie mu zaserwowany Barks/dobry komiks to prawdopodobnie nigdy się z nim nie spotka i nie zaciekawi uniwersum). Nie wiem czy to nie aby błąd redakcji (w sensie, że na każdą propozycję barksa odpowiedziała by tak), ale jeśli od tego roku mieliby większą swobodę w doborze komiksów to byłby to dobry prognostyk na przyszłość.

Czy są planowane w najbliższym czasie jakieś komiksy Barksa, Rosy lub komiksy dłuższe niż 16 stron ? Jeśli tak, to jakie ?

Nie. W ogóle z dłuższych niż 16 stron możemy wymienić tylko D 2013-132 w KD 2/2015. Natomiast jeśli chodzi o Barksa, mamy np. W!O.S._1095_D w 1/2015 – ale niestety tylko 7 stron. Rosa bywa ostatnimi czasy bardzo rzadko.

Jak ktoś jeszcze osobiście nie sprawdził w INDUCKS to możemy liczyć na tą 7-8 stronicówkę Barksa z Diodakiem:
http://coa.inducks.org/story.php?c=W+OS+1095-04 albo http://coa.inducks.org/story.php?c=W+OS+1095-03 (kod wskazuje bardziej na tą pierwszą, ale liczba stron na tą drugą).
Super wiadomość ! Oby nadchodzący rok był rokiem w którym ukaże się więcej komiksów Barksa niż w poprzednim i może redakcja wreszcie przestanie pisać głupoty, że jego komiksy mogą być niezrozumiałe przez współczesny target kd (czytaj 6-10 latków). To chyba pierwsza sytuacja w KD od dawna w którym redakcja publikuje jakiś komiks, który ostatnio ukazał się w Danii 3 lata temu, czyli widać, że ma możliwości zdobyć materiały i niekoniecznie musi wydawać TYLKO to co aktualnie w Danii. Jest to dobry (o ile prawdziwy i nie jednorazowy) prognostyk. Myślę, że w następnej turze można by się zapytać czy rzeczywiście mają taką możliwość i podesłać listę pominiętych komiksów Barksa krótszych niż 16 stron w ciągu ostatnich 3 lat.

Oto lista:
- http://coa.inducks.org/story.php?c=W+OS++495-03
- http://coa.inducks.org/story.php?c=W+US+++11-02
- http://coa.inducks.org/story.php?c=W+KGA+++2-01
- http://coa.inducks.org/story.php?c=W+CP++++8-06
- http://coa.inducks.org/story.php?c=W+US+++26-04
- http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC++58-02

Czy są znane wstępne tematyki kolejnych numerów MegaGiga i Giganta Mamuta ?

Bardzo wstępnie:
Mamut 1 – Pirackie potyczki
Mamut 2 – Wakacyjne wyprawy
MegaGiga 1 – Przygody na Dalekim Wschodzie
MegaGiga 2 – Gwiezdne Wojny

Z zastrzeżeniem, że każdy z w/w może ulec zmianie.

Kilka miesięcy temu napisali państwo, że jest szansa na wydanie w Polsce któregoś z tych numerów:
- http://coa.inducks.org/issue.php?c=dk%2FJT+++55
- http://coa.inducks.org/issue.php?c=dk%2FJT+++53
Czy na chwilę obecną ich wydanie jest możliwe ?

To nie jest tak, że pisaliśmy o jakiejś szansie. Co jakiś czas dostajemy pytania o tomy/komiksy, których wydania nie planujemy – a przynajmniej nie w okresie, który obejmują bieżące plany. Dotyczy to np. drugiej części Wizards of Mickey. Nie odpowiadamy wtedy, że jest to niemożliwe, ponieważ pewne są tylko dwie rzeczy. Nie oznacza to jednak, że trzeba te pytania cyklicznie powtarzać. Na razie mamy tylko trzy serie pocketowe – Gigant, Mamut i MegaGiga i najprawdopodobniej przynajmniej do końca 2015 r. się to nie zmieni.

Co do tematów Mamutów i Megagigów to trudno coś powiedzieć nie znając komiksów jakie będą w środku. Trzeba tylko liczyć, że będą one przednie i że będzie mało reprintów :) Co do drugiego pytania to chodziło oczywiście o wydanie któregoś z tych tomów w ramach już istniejących pism (MegaGiga lub Mamut) zamiast jakiegoś słabszego (czy zawierającego dużą ilość reprintów) tomu bieżącego. Powtórzenie już chyba drugi raz pytania mogło zostać uznane za trochę nachalne, więc myślę, że przynajmniej przez jakiś czas powinniśmy go zaniechać.

Tak podsumowując to odpowiedzi (zwłaszcza odnośnie kd) są trochę bardziej optymistyczne od poprzednich. Bądźmy dobrej myśli :) .
kuperkowo

Postprzez Scarpomaniak » Śr gru 10, 2014 3:19 pm

kuperkowo napisał(a): Muszę też trochę złożyć samokrytykę, bo trochę nieroztropnie zapytałem o komiks ,,Przez hałas do sławy''. To przecież reprint, a o ile redakcja się nie pomyliła i jest w stanie opublikować/ dotrzeć do materiałów komiksy Barksa, które ukazały się w Danii parę lat temu (,,Przez hałas do sławy'' w Anders And był jeszcze w XXw. a ostatnio był wydany w Danii w 2005r.) to bardziej preferowane byłyby oczywiście nie reprinty (choćby Taming the Rapids czy Return to Pizzen Buff).

Tylko, że panie Kuperkowo, komiks był w 41. numerze skandynawskich tygodników (czyli Norwegia, Szwecja, Dania), a po prostu ten numer nie został przez Duńczyków zaindeksowany. Jakby co, jak go wydrukują to powiem "dziękuję, Kuperkowo" [taki żart, ponieważ niezależnie czy reprint czy nie to w jakimś stopniu jestem zadowolony z każdego Barksa]
kuperkowo napisał(a):
Czy są planowane w najbliższym czasie jakieś komiksy Barksa, Rosy lub komiksy dłuższe niż 16 stron ? Jeśli tak, to jakie ?

Nie. W ogóle z dłuższych niż 16 stron możemy wymienić tylko D 2013-132 w KD 2/2015. Natomiast jeśli chodzi o Barksa, mamy np. W!O.S._1095_D w 1/2015 – ale niestety tylko 7 stron. Rosa bywa ostatnimi czasy bardzo rzadko.

Jak ktoś jeszcze osobiście nie sprawdził w INDUCKS to możemy liczyć na tą 7-8 stronicówkę Barksa z Diodakiem:
http://coa.inducks.org/story.php?c=W+OS+1095-04 albo http://coa.inducks.org/story.php?c=W+OS+1095-04 (kod wskazuje bardziej na tą pierwszą, ale liczba stron na tą drugą).
Super wiadomość ! Oby nadchodzący rok był rokiem w którym ukaże się więcej komiksów Barksa niż w poprzednim i może redakcja wreszcie przestanie pisać głupoty, że jego komiksy mogą być niezrozumiałe przez współczesny target kd (czytaj 6-10 latków). To chyba pierwsza sytuacja w KD od dawna w którym redakcja publikuje jakiś komiks, który ostatnio ukazał się w Danii 3 lata temu, czyli widać, że ma możliwości zdobyć materiały i niekoniecznie musi wydawać TYLKO to co aktualnie w Danii. Jest to dobry (o ile prawdziwy i nie jednorazowy) prognostyk. Myślę, że w następnej turze można by się zapytać czy rzeczywiście mają taką możliwość i podesłać listę pominiętych komiksów Barksa krótszych niż 16 stron w ciągu ostatnich 3 lat.

Panie Kuperkowo, redakcji NA PEWNO NIE chodziło o W OS 1095-04, w numerze pojawi się -03 lub -05, ponieważ kody duńskie rzadko kiedy są nadawane zgodnie z kolejnością, a szansa na pomyłkę przy liczbie stron jest minimalna. Po prostu ten komiks pojawi się w grudniu/styczniu w Anders Andzie i dlatego Polska będzie mogła go wydać. Więc wszystko co napisałeś później jest bezpodstawne.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez kuperkowo » Cz lut 12, 2015 8:30 pm

Z racji, że już za niedługo na alei komiksów będzie nowa runda (marcowa) pytań do Egmontu pozwolę sobie zamieścić wstępną listę pytań do redakcji zredagowaną przeze mnie:

1) Odnośnie strony www.kaczordonald.pl : Dział ,,komiks tygodnia'' od dawna nie był aktualizowany. Czy można by w najbliższym czasie zamieścić tam jakiś komiks ?
2) Dawno nie było w Kaczorze Donaldzie żadnego komiksu z Młodymi Skautami. Czy można by jakiś opublikować?
3) Kiedyś w Kaczorze Donaldzie w zapowiedziach kolejnego numeru była również zapowiedź komiksu tygodnia wraz z kadrem i krótkim opisem. Czy można by do tego wrócić ?
4) Czy byłoby możliwe aby w niektórych numerach Kaczora Donalda pojawiły się jakieś teksty okołokomiksowe np. o postaciach, twórcach czy jakieś ciekawostki komiksowe ?
5) Czy niektóre numery Kaczora Donalda mogły by mieć o kilka stron więcej stron komiksów (np. jak KD 2014-16) ?
6) Jaki wpływ na dobór komiksów do Kd ma redakcja ? Czy może pani publikować tylko komiksy z puli dostępnej dla danego numeru czy może jest pani w stanie (o ile istnieją materiał cyfrowe) zdobyć skany do komiksów, które ukazały się w Danii kilka lat wstecz i zostały pominięte w Polsce ?
7) Czy do Kaczora Donalda mógłby być dołączony jakiś plakat ,,kaczorowy'' i/lub jakieś prezenty bardziej ,,kaczorowe'' np. karty z postaciami, prezenty kartonowe, coś co trzeba by zbierać przez kilka numerów itp. ?
7) W Kaczorze Donaldzie stosunkowo rzadko pojawią się komiksy holenderskie. Niektóre z nich są jednak godne wydania, więc mam pytanie. Czy raz na jakiś czas można by dać jakiś komiks holenderski ?

Co sądzicie o tych pytaniach ? Co byście w nich zmienili, co usunęli, co dodali ? Myślę, że jak to już bywało jedna osoba (ja :) ) zamieściła by jedną wspólną serię pytań zamiast dawania pojedynczych pytań przez kilka osób.

Parę uwag ogólnych: W poprzednich turach oprócz pytań wysyłałem też proponowane komiksy (tylko te z ostatnich kilku miesięcy z norwegii czy danii), ale teraz tego nie zrobię, bo ewentualnie takie zapytanie można w przyszłości uzależnić od odpowiedzi redakcji na pytanie nr 6
Chciałem też zadać pytanie o możliwość powrotu pasków komiksowych do gigantów oraz możliwość pomijania w niektórych numerach działu ,,Od czapki'' kosztem 2 stron więcej komiksów, ale uznałem to za zbytnie rozdrabnianie się. Chyba, że uważacie, że te pytania można by zadać. Jak tak to piszcie.
kuperkowo

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Komiksy