KOMIKSY DONA ROSY!

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Postprzez WDCmaniak » Wt cze 10, 2008 8:23 pm

Sigvald Grøsfjeld jr. - webmaster www.duckman.pettho.com napisał(a):Byłem na zjeździe KOMIKS i słuchałem wywiadu.
Oto przyczyny, dla jakich Don odchodzi na emeryturę:
1. Jego wzrok stawał się coraz gorszy w ostatnich 5-10 latach. Bardzo detalistyczne rysunki zmuszały go do coraz większego wysiłku. Spotkałem się z nim kilka razy od 2001 roku, ale to jest pierwszy raz, kiedy ten problem stał się naprawdę poważny,
2. Kiedy kilka lat temu sprzedał część swojej kolekcji, okazało się, że przez 6 miesięcy zarobił tyle, ile zarabiałby przez 6 lat rysując komiksy dla Egmontu.
3. Wiele razy ma dość sposobu traktowania go przez wydawcę. Wspominał, że wydawcy greccy i brazylijscy używają jego nazwiska jako reklamy, aby zwiększyć sprzedaż. W dodatku niektóre wydawnictwa (nie Egmont) tłumaczą teksty Dona z "Hall of Fame" (razem z ilustracjami z "Pertwillaby Papers") i piszą © Disney Co., a nie (tak jakby Don chciał) © Don Rosa. Więc jego dodatkowy materiał jest traktowany, jak historyjka z Kaczorami (bo prawa autorskie należą do Disneya).
W ostatnim albumie z twórczością Dona (szóstym Hall of Fame) Don specjalnie poprosił o napis "© Don Rosa" przy stopce redakcyjnej. Tak było w wydaniu norweskim. Natomiast nie w duńskim, czy szwedzkim. W czasie KOMIKS Szwedzi powiedzieli, że nigdy w życiu nie usunęliby tej informacji specjalnie. Wygląda na to, że dział HoF w Norwegii zapomniał wysłać tej informacji do duńskiej i szwedzkiej filii.
Don Rosa nie jest też zadowolony z tego, że jego historyjki w HoF nie są dzielone na części. Egmont tłumaczy to tym, że czytelnikom to się nie podoba. Lecz Don dostaje od fanów mnóstwo pytań, dlaczego wersje dzielone na części nie było w HoF! W końcu powiedział, że w HoF powinny znaleźć się dwie wersje historyjek.
Powiedział też, że ma nadzieję, że Gemstone wyda obydwie wersje komiksów w "Don Rosa Library". Jednak sądzi, że to wydawnictwo nie przetrwa zbyt długo na rynku [...]
WDCmaniak

GG: 0

Postprzez fantomen » Wt cze 10, 2008 8:36 pm

A nie mówiłem, ża wzrok się może zepsuć od rysowania tylu detali.
fantomen

Postprzez Lone Star » Śr cze 11, 2008 12:03 pm

Szkoda.. Może jeszcze zmieni zdanie ? :(
Lone Star
Fan Barksa

Imię: Artur

Postprzez Danielburg » Pt cze 13, 2008 11:45 am

Nie może tego zrobić... Zawiódłby mnóstwo fanów z całego świata :( ...
Może również stracić na popularności...
Danielburg

Postprzez esio » Pt cze 13, 2008 2:29 pm

Myślę że Don nie jest człowiekiem, któremu najbardziej zależy na popularności. On w ogóle wydaje się być mocno... specyficzny.
użytkownik przechodzi kryzys kaczkofaństwa
esio

Postprzez WDCmaniak » So cze 21, 2008 10:37 am

Don Rosa sent me a letter and he told me that he's not retiring. He's just not doing any more stories. He is still drawing covers though.

http://dcf.outducks.org/viewtopic.php?id=239&p=5
WDCmaniak

Re: KOMIKSY DONA ROSY!

Postprzez goldie » N sty 11, 2009 9:34 am

Może przekonałoby go wydanie, naprawdę długiego komiksu który zawierałby wszystkie $kneru$ - y oraz pozostałe wstawki takie jak: Więzień Doliny Białej Śmierci podpisane c Don Rosa ? Ja bym kupiła na pewno, myślę, że wiele osób wolałoby to niż zbieranie poszczególnych historyjek.
Don Rosa pany !!!!!!
goldie

Postprzez Mateusssz » N sty 11, 2009 10:00 am

Podpisane przez Dona własnoręcznie? To chyba by mu ręka odpadła.

Na serio - redakcja KD ma zamiar wydać za rok, może dwa po raz kolejny całą historię Sknerusa. Na to możemy jednak długooo czekać.
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Imię: Mateusz

Postprzez goldie » N sty 11, 2009 9:02 pm

nie podpisane własnoręcznie przez Dona Rosę, tylko zamiast c Disney byłby znaczek c Don Rosa ( nie wiem jak zrobić takie c w kółeczku)
Don Rosa pany !!!!!!
goldie

Postprzez Arcer » N sty 11, 2009 9:27 pm

A to akurat nie jest chyba możliwe z punktu widzenia wydawcy. Don Rosa (i każdy inny rysownik) korzysta z postaci należących do Disneya i nie może sobie do nich rościć praw :-). Ma jedynie prawa autorskie, natomiast ten znaczek (copyright) oznacza, że komiks jest sygnowany prawami Disneya. Podobnie jak piosenkarze mają jedynie prawa autorskie do swojej piosenki, ale w praktyce umowy z wytwórniami ograniczają ich jedynie do samego posiadania tych praw, właściwie bez większych korzyści. To wytwórnia decyduje co zrobi z piosenką.
Arcer
el moderatoro

Postprzez goldie » Pn sty 12, 2009 2:25 pm

To chociaż wydanie tego ze znaczkiem c Disney
Don Rosa pany !!!!!!
goldie

Postprzez Mateusssz » Pn sty 12, 2009 2:47 pm

A nie jest tak? U nas, podobnie jak i w innych krajach było podzielone na główną część: Lo$ oraz rozdziały dodatkowe: Companion. Potem Rosa dorysował jeszcze "Spryciarza z Panamy" i "Więźnia Doliny Białej Śmierci". I o ile się nie mylę, na Sknerusie (bo tylko go mam w wersji papierowej) na tylniej okładce pisze © Disney.

EDIT: A jednak, na tylniej okładce, tylko że w środku komiksu ;)
Mateusssz

Postprzez goldie » Wt sty 13, 2009 3:27 pm

Tak, tylko żeby wydać jedną grubą książkę ze wszystkimi, bo jak chce się przeczytać kolejno, od deski do deski to ja mam tak:

- najpierw czytam początek z jednego tomu
- potem poszczególne komiksy z tomu I
- jak się dorwę do komputera ( mam 2 rodzeństwa, i mój tata pisze na komputerze pracę magisterską) to mogę przeczytać Więźnia.. i Spryciarza...

Oczywiście to wszystko poukładane jest w innej kolejności, i zajmuje około tygodnia, gdyby były w jednym tomie, sprawa byłaby o wiele prostsza, wiem że to nie jest wielki problem, lecz kwestia jedynie wygody.
Don Rosa pany !!!!!!
goldie

Postprzez Kasper13 » Śr sty 14, 2009 6:09 pm

Nie wiem jak wam (możecie to uznać za dziwne) ale mi całe wszystkie te komiksy (a szczególnie Rosy i Barksa) i filmy Disneya (w ogóle postać Disneya) wydają się jakieś zagatkowe. Jakby miały w sobie taki ukryty, zupełnie inny sens. Że ukrywają jakąś prawdę. Szczególnie nasuwa mi się ŻICSMC. Cała ta historia wydaje mi się jakaś zaszyfrowana.
PS.
Tylko nie uznajcie mnie za jakiegoś chorego spiskowca. :D
Kasper13

Postprzez Mateusssz » Śr sty 14, 2009 7:43 pm

Filmy Walta miały drugie dno. Ale to temat o komiksach Rosy ;)

ŻiCSMK czytałem kilka razy i nie zauważyłem czegoś szczególnie ukrytego. Tomik miał pokazać Sknerusa od strony bardziej życiowej, tej młodszej, nie zepsutej pieniądzem. Dlatego czasami pokazywane są jakieś bardziej osobiste rzeczy ;)
Mateusssz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Komiksy