KOMIKSY DONA ROSY!

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Re: KOMIKSY DONA ROSY!

Postprzez Arcer » Śr sty 14, 2009 8:43 pm

Ale to jedyny znany mi komiks, który tak bardzo szczegółowo mówi o życiu. Tak wprost przedstawiony motyw śmierci rodziców (zupełnie niespotykana rzecz w komiksie disneyowskim, a i w filmach to rzadkość), ale jednocześnie w granicach dobrego smaku i disneyowskiej konwencji. Dlatego jest taki świetny!
Arcer
el moderatoro

GG: 0

Postprzez goldie » Śr sty 14, 2009 9:54 pm

jest doskonały dla tego, że to nie jest disneyowska bajeczka na dobranoc, tylko poważna opowieść o życiu
Don Rosa pany !!!!!!
goldie

Postprzez Retlaw » Pn sty 26, 2009 9:22 am

Zgodzę się że jest dobry, a nawet bardzo dobry, każdy kadr docackany, a do tego historie jak żywcem wzięte z filmu przygodowego, ale nie jet doskonały. Historie Disneya krążą wokół świata magii, wielu spraw nie dopowiadając. Jest zostawione miejsce na własne uzupełnienie tego miejsca. Don tej luki nie zostawił, dopowiadając i odkrywając własne marzenia. Umiejscawia wszystko we własnym czasie, zamykając przestrzeń czasową w której dzieje się akcja. Żaden z rysowników tego nie robił i nie robi, nawet mistrz Barks tworząc w latach 60 umieszczał elementy wyprzedzające jego epokę. Don zamknął te historie w granicach własnej wyobraźni. Uważam Dona za świetnego autora komiksów, które doskonale się czyta, ale dla mnie są lepsi, choćby Barks, Rota, Fecchi, Cavazzano.
this time the magic is real
http://lucasfilm.pl/
http://www.beelive.pl
http://www.studioant.pl - tym się zajmuję :-]
Retlaw

Postprzez fan kaczek » N maja 03, 2009 7:33 pm

Disneyowska kariera Dona Rosy zaczęła się od Kapitana Kentucky i było jeszcze kilka przygód Sknerusa,Donalda,Siostrzeńców i spółki nawiązujących (a raczej odtwarzających) do Kapitana Kentucky-ego i może jeszcze kilka wyjdzie.Potem zwykle były komiksy nawiązujące do komiksów Barksa.I oczywiście komiksy bez nawiązań (chociaż było ich mało).A właśnie,przy okazji,jak sądzicie czy Rosa narysuję jeszcze jakiś komiks?Czy już naprawdę zakończył swoją karierę?Czy coś go przekona?
Małysz na prezydenta!
fan kaczek
Moje życie. Kaczki i myszy!

Imię: Patryk

Postprzez Mateusssz » Pn maja 04, 2009 6:21 am

Według mnie, raczej nie. Może jakiś pisze scenariusz czy rysuje storyboard, ale raczej tylko dla własnej przyjemności.
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Imię: Mateusz

Postprzez rav815 » Śr sie 05, 2009 2:48 pm

Mam małe pytanie: czy ktoś chciałby się zamienić np. ok. 10 numerów Kaczora Donalda, na jeden numer z komiksem Dona Rosy.
Poszukuję także 3 Sknerusa, więc mógłbym za niego dać jakieś 30 kaczorów! Czy jest ktoś chętny dokonać takiej wymiany?
rav815
Bo$$ of Beagle Boy$

Postprzez Pahan » Wt mar 16, 2010 5:25 pm

Czy znacie ten krótki komiks? Może jestem zacofany, ale natrafiłem na niego przez przypadek, dosłownie przed chwilą. To krótka historyjka narysowana przez Dona w 1998 dla holenderskiego magazynu Speedskating World - co ciekawe bez disnejowskiej licencji (!). Wiążą się z tym pewne zabiegi: żaden z bohaterów nie jest nazwany po imieniu, oraz żaden nie jest pokazany w całości, w swoim klasycznym wydaniu tzn. mają czapki, kurtki, kombinezony, czasem nawet całkiem zakryte twarze (Diodak). Oficjalnie więc, postacie disnejowskie w nim nie występują. Ciekawe.

Pozostaje pytanie: kto podejmie się tłumaczenia? :)

EDIT:

Widzę, że na stronie Mateusssza jest już od dawna, i to po angielsku. Czyli jestem zacofany. Może jednak nie wszyscy to znają, więc post zostawiam.
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez dokil » Wt mar 16, 2010 6:34 pm

Ja przetłumaczyłem go. Można było go podzwiać na stronie Mateusssza, tylko że teraz go tam nie ma. Mam go na dysku, mogę Ci go przesłać (tylko podaj mi swój e-mail).
"Nie ma geniuszu bez ziarna szaleństwa." - Arystoteles
dokil

Imię: Daniel

Postprzez Gęgul » Wt mar 16, 2010 7:08 pm

Komiks ten powstał na zlecenie jakiegoś magazynu narciarskiego z jakiegoś kraju skandynawskiego. Nie ma swojego oficjalnego kodu, a autorem scenariusza jest były szef Grupy Olimpijskiej właśnie tego kraju. Ten oto szef w latach 50. był fanem komiksów z Donaldem ;).

Nawet dziwne, że takie rzeczy pamiętam ;)
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez Pahan » Wt mar 16, 2010 10:46 pm

dokil napisał(a):Ja przetłumaczyłem go. Można było go podzwiać na stronie Mateusssza, tylko że teraz go tam nie ma. Mam go na dysku, mogę Ci go przesłać (tylko podaj mi swój e-mail).

Dzięki, ale angielski mi w zupełności wystarczy. Problemem była wersja niemiecka, którą podałem w swoim poście. :)

W dalszym ciągu jestem zdumiony, że nie wiedziałem o tej historyjce. Żyłem w przekonaniu, że znam twórczość Rosy raczej dokładnie. :roll:
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez dokil » Śr mar 17, 2010 1:15 pm

I pewnie będziesz zdziwiony, bo tłumaczyłem go z niemieckiego. Na angielskim się nie znam :) .
Ale wracając do tematu: uwielbiam komiksy Rosy, a w rankingu stawiam na równi z Barksem.
Ostatnio edytowano N kwi 04, 2010 7:52 pm przez dokil, łącznie edytowano 1 raz
"Nie ma geniuszu bez ziarna szaleństwa." - Arystoteles
dokil

Imię: Daniel

Postprzez Mateusssz » Cz mar 18, 2010 4:37 pm

Bardzo mi miło, że jeszcze czasami moja strona się przydaje ;)
Trzeba więc kiedyś ruszyć cztery litery i wziąć się za aktualizację, bo strona leży i kwiczy...
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Imię: Mateusz

Postprzez KamilSz96 » N sie 08, 2010 11:15 am

Hej! W komiksie Spryciarz z Panamy okazało się, że miś Roosevelta jest pierwszym misiem Teddy na świecia, a ponieważ Rosa robił jakby historię na faktach i bogacił je swoimi pomysłami to czy rzeczywiście pierwszy miś Teddy to miś Roosevelta? :)
"Urok cichych, spokojnych miejsc, majestat srebrnego księżyca i gwiazd... Gdzie wędrowiec widzi piękno wschodów i zachodów słońca w głuszy, nietkniętej ludzką stopą i kaczą płetwą. Miejsc, które zmienia tylko upływ czasu."
KamilSz96

Imię: Kamil

Postprzez esio » N sie 08, 2010 11:45 am

Podobno tak, tzn. nazwa "teddy bear" pochodzi właśnie od Roosevelta, który miał na polowaniu darować życie jakiemuś małemu niedźwiadkowi :)
użytkownik przechodzi kryzys kaczkofaństwa
esio

Postprzez KamilSz96 » N sie 08, 2010 12:05 pm

Ciekaw jestem skąd Rosa brał te wszystkie pomysły i skąd znał te legendy np. Syn słońca, albo był komiks z mitologią Nordycką. :D Wg mnie Dona nie wyróżnia tylko kreska. On potrafi właśnie na prawdzie wszystko oprzeć, dołożyć swoje wymysły i to wymieszać. Czego większość scenarzystów nie stosuje.
"Urok cichych, spokojnych miejsc, majestat srebrnego księżyca i gwiazd... Gdzie wędrowiec widzi piękno wschodów i zachodów słońca w głuszy, nietkniętej ludzką stopą i kaczą płetwą. Miejsc, które zmienia tylko upływ czasu."
KamilSz96

Imię: Kamil

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Komiksy