KOMIKSY DONA ROSY!

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Re: KOMIKSY DONA ROSY!

Postprzez Scarpomaniak » Pt cze 07, 2013 5:38 am

solariskuba napisał(a):Inducks, słoneczko INDUCKS - to trzeba znać. Wiem, że jesteś nowy, ale trzeba było przeszukać trochę bardziej neta. ;) http://coa.inducks.org/issue.php?c=pl%2FKOM2011-01

Ale co to ma związek z "Cyklem podróżniczym Rosy". Doczytałeś pierwszy post - linkiem po prostu przesłałeś odpowiedź, gdzie się ukazał ten komiks. Nie bądź zarozumiały, ponieważ nie pamiętam, żebyś kiedyś dobrze zrozumiał pytanie.
Więc mam pytanie do Akummo, na której stronie i gdzie, został wspomniany ten cykl, ponieważ nie wiem o co chodzi.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław
GG: 0

Postprzez Akuumo » Pt cze 07, 2013 12:54 pm

Ups, pomyliłem się. Na końcu 9 strony (Mieć przygodę we krwi) jest informacja, że niektóre komiksy stanowią przymiarkę Rosy do jego cyklu przygodowego. Właśnie o to mi chodziło.

Dzięki solariskuba -.-

I to się pisze przez dwa u. Akuumo.
Akuumo

Postprzez Scarpomaniak » Pt cze 07, 2013 1:28 pm

Akuumo napisał(a):Na końcu 9 strony (Mieć przygodę we krwi) jest informacja, że niektóre komiksy stanowią przymiarkę Rosy do jego cyklu przygodowego. Właśnie o to mi chodziło.

Cykl przygodowy to większość komiksów tutaj wymienionych. Większość z nich była w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Akuumo » Pt cze 07, 2013 4:29 pm

Dzięki serdeczne :D
Akuumo

Postprzez kuperkowo » N maja 25, 2014 11:02 am

lamero napisał(a):Kupiłem ostatnio okazyjnie drugi tom KzK z 2010 roku i przypominałem sobie zawarte w nim komiksy (wszystkie znałem już dużo wcześniej z innych wydań).
Według mnie jedną z najlepszych historii w tym tomie, a także jedną z najlepszych w ogóle historii Rosy jest "Czy to jawa, czy sen?".
Wydaje mi się jednak, że w komiksie tym jest dosyć poważna luka/błąd, po zidentyfikowaniu której dalsze czytanie może być nieco mniej przyjemne.

Przypomnę krótko (osoby nieznające komiksu powinny tutaj przestać czytać mój post), że ogólnie chodzi o to, że Bracia Be włamują się przy pomocy specjalnego urządzenia do umysłu śpiącego Sknerusa. McKwacz we śnie nie ma oporów przed wyjawieniem kodu do swojego sejfu, co złodzieje chcą wykorzystać.
W pewnym momencie do skarbca przyjeżdża policja (a może to była ochrona, musiałbym przeczytać komiks jeszcze raz, bo powtarzając go sobie przeleciałem go jedynie łebkach), która nie może jednak po prostu odpiąć od aparatury Braci Be i ich aresztować, bo mogłoby to mieć groźne konsekwencje dla śpiących osób. Do snu Sknerusa wysyłany jest Donald, który ma dopilnować tego, żeby Sknerus nie zdradził kodu.
I teraz dochodzimy do tego błędu. Po co te wszystkie kombinacje z Donaldem, skoro Sknerus mógłby po prostu wyjawić interesujące złodziei dane, następnie wszyscy by się obudzili, policja aresztowałaby Braci Be, a Sknerus najzwyczajniej w świecie zmieniłby kod do skarbca.
Jasne, można sobie tłumaczyć, że żaden z bohaterów nie wpadł na przytoczony przeze mnie pomysł, ale Don Rosa raczej do takich banalnych rozwiązań nas nie przyzwyczaił.
A może błędu wcale nie ma? Może przegapiłem coś przeglądając komiks, a może Rosa sam próbował jakoś to wytłumaczyć? Fajnie by było, gdyby okazało się, że ktoś wie coś na ten temat.

Prawdopodobnie chodzi o to, że jakby Sknerus obudziłby się zanim Bracia Be wyjdą z jego snu to zostaliby tam na zawsze. Można powiedzieć, że byłby wtedy spokój, ale w końcu to też ludzie i to, że są w umyśle Sknerusa może odbiłoby się jakoś zdrowotnie na Sknerusie lub sam też by się nigdy nie obudził.
No dobra, ale czemu po prostu nie ściągnęli im tych hełmów? Może było tak, że nie spowodowałoby to jakieś komplikacje i to Bracia Be musieli sami sobie ściągnąć lub wypaść poza krawędź snu. Jest to może trochę naciągnięte, ale sednem komiksu są sny Sknerusa. nie osobiście poruszyło to, że wszyscy myśleli, że śni o skarbcu (nawet Donald, który czasem zdaje się wiedzieć dużo o jego przeszłości . Patrz np. ,,Więzień doliny białej śmierci'') a tak naprawdę wspomina dawne czasy. I te gadki Braci Be : ,,Dlaczego akurat dziś śni mu się koszmar'' ,,Pewnie przed snem napchał kałdun grzybkami marynowanymi w powidłach śliwkowych'':)
No i ta ostatnia scena ze Złotką...

ps
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Postprzez lamero » N maja 25, 2014 11:48 am

Ale mnie nie chodzi o to, że Sknerus miałby się obudzić w momencie, gdy bracia Be byliby w jego śnie, tylko o to, że Donald, Diodak czy siostrzeńcy, zamiast myśleć o tym jak upilnować Sknerusa w jego śnie, mogli wezwać policję, która zgarnęłaby braci zaraz po tym, jak sami postanowiliby się wybudzić.
lamero

Postprzez donald duck665 » N maja 25, 2014 1:38 pm

Na początku komiksu Diodak mówi: "Jeśli Sknerus się obudzi, kiedy będą jeszcze w jego śnie, zostaną tam uwięzieni na zawsze.", "Nie da się obudzić ich ciał, kiedy umysły są gdzieś indziej."
Wydaje mi sie, że najważniejszym zadaniem Donalda było obudzenie Braci Be, a nie zapobiegniecie zdradzeniu kodu do skarbca. Diodak wyraźnie na to zwraca uwagę, ale pod koniec akcja schodzi bardziej na nie zdradzenie kodu. Co do możliwości jego zmienienia, to możliwe, że Rosa poprostu nie wziął tego pod uwagę, poza tym w takim starym sejfie nie było możliwości szybkiego zmienienia kombinacji.
Zawsze też wydawało mi się że Sknerus ma tylko 1 kodowane drzwi do skarbca, a według tego komiksu są 3 pary drzwi, do których Bracia Be próbują zdobyć kod. Ale jest to mało istotny szczegół, który może się zmieniać z komiksu na komiks, tak jak budowa skarbca (np. w niektórych komiksach Sknerus ma oddzielny dom, a w innych śpi w skarbcu).
Najważniejsze w tym komiksie są jednak wspomnienia Sknerusa i to jakie w nich zmiany dokonują bohaterowie:
Spotkanie że Złotką, które nigdy nie miało miejsca - super, Sknerus może w końcu szczerze z nią porozmawiać, po przemysleniu sprawy z perspektywy czasu, albo zrobić coś innego ;)
Spotkanie Donalda z Mamą - bezcenne :D
donald duck665

Postprzez kuperkowo » N maja 25, 2014 1:51 pm

Zgadzam się z donald duckiem665. Donald został wysłany do snu Sknerusa, żeby wyprowadzić z niego Braci Be, żeby można było ich aresztować. Istniało ryzyko, że zostaliby uwięzieni w śnie. Musiał to zrobić zanim Sknerus się obudzi. A będąc już w śnie mógł o tym zapomnieć lub odruchowo tak postępować, choć pamiętał też o tym usunąć Braci Be ze snu. Może się bali, że im uciekną a będą znali kod lub to, że Sknerus nie zdąży go przeprogramować (co raczej jest możliwe). Ale przecież Diodak by to raz dwa zrobił:)
Ale jakby Sknerus wyjawił im ten kod a Donald nie byłby też w śnie Sknerusa to obudziliby się związani i nic by nie mogli zrobić. Nie można jednak było aż tak ryzykować, bo a nuż Sknerus obudzi się wcześniej...
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Postprzez vicar » Śr paź 29, 2014 9:37 am

Mam pytania na temat tej serii: http://www.bookdepository.com/Walt-Disn ... rrency=PLN

Jaki jest skład tych części? Czy wyszły dopiero dwa tomy? Ile jest planowanych tomów i kiedy mają się ukazać? Nie mogę tych informacji znaleźć ani na wiki, ani na Inducks. O serii Barksa jest całe info, o tym niestety nie.
vicar

Postprzez Scarpomaniak » Śr paź 29, 2014 12:51 pm

vicar napisał(a):Jaki jest skład tych części? Czy wyszły dopiero dwa tomy? Ile jest planowanych tomów i kiedy mają się ukazać? Nie mogę tych informacji znaleźć ani na wiki, ani na Inducks. O serii Barksa jest całe info, o tym niestety nie.

Był artykuł na CKD (trochę już nieaktualny), ale strona jest niedostępna, więc skrótowo o serii
Po pierwsze - wejdź na stronę Fantagraphics. http://www.fantagraphics.com/browse-sho ... l?vmcchk=1 Są pierwsze strony obu tomów.
Po drugie - taki skrót informacji
Ma być 10 tomów, na razie wyszły 1/2 (w tym tygodniu wychodzi 2.), mają być dostępne osobno lub w pakietach po 2 (tak jak ten co zalinkowałeś)
Każdy tom będzie miał zawartość komiksów jak odpowiednie tomy HoF-u (czyli tak jak nasz KGD/KzK), ale artykuły będą inne i będzie ich więcej. Np. 1 tom zawiera te same komiksy co 1 HoF (nasz KGD 4), ale zawiera inne artykuły, czyli 7-stronicowy wstęp, 23-stronicowe artykuły o historyjkach (pod koniec tomu) oraz galerię okładek (i to wszystkich, w tym te do komiksów Barksa), 208 stron. 2 tom zawiera te same komiksy co 2. HoF Rosy (nasz KzK 3 z 2011 roku) oraz 20 stron artykułów oraz tyle samo mającą stron galerię okładek, 216 stron. Format A4, twarda oprawa, papier offsetowy gruby, kolorowanie te same co w duńskiej kolekcji, ale z poprawkami. Tomy, jak we wszystkich kolekcjach Disneya wydawanych przez Fantagraphics, raz na pół roku.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez vicar » Cz paź 30, 2014 12:31 pm

Dzieki, o taka informacje mi chodzilo :) A nie wiesz moze czy te tomy wydawane podwojnie sa takie same tylko po prostu wsadzone w jakas oprawke, czy moze maja okladke zmieniona?
vicar

Postprzez Scarpomaniak » Cz paź 30, 2014 1:57 pm

vicar napisał(a):Dzieki, o taka informacje mi chodzilo :) A nie wiesz moze czy te tomy wydawane podwojnie sa takie same tylko po prostu wsadzone w jakas oprawke, czy moze maja okladke zmieniona?

Tak jak przy innych kolekcjach Fantagraphics, 10 dolarów taniej, 2 tomy włożone w karton.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez vicar » So lis 01, 2014 6:50 pm

A czy wiadomo wg jakiego schematu wybierają które tomy dadzą razem? Bo Lost in the Andes i Trail of last unicirn nie są akurat dwoma kolejnymi.
vicar

Postprzez Scarpomaniak » So lis 01, 2014 9:10 pm

vicar napisał(a):A czy wiadomo wg jakiego schematu wybierają które tomy dadzą razem? Bo Lost in the Andes i Trail of last unicirn nie są akurat dwoma kolejnymi.

Lost in the Andes to tom 7. chronologicznie, a "Trail of the Unicorn" to tom 8. chronologicznie.
Ale w przypadku pakietu świątecznego po prostu dano dwa tomy mające tytuły świąteczne, czyli 5. i 11.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez rav815 » N wrz 17, 2017 5:20 pm

Hej, miałem długą przerwę i ostatni numer KD, który kupiłem to 2011 rok z komiksem Dona Rosy /Kaczor który spadł na ziemie /. Czy od tamtego czasu pojawiły się jakieś inne komiksy Dona Rosy? :)
rav815
Bo$$ of Beagle Boy$

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Komiksy