Gigant

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Re: Gigant

Postprzez Spooky » Wt sty 16, 2018 6:40 am

Dużo do myślenia dało mi kilka komiksów zamieszczonych w ostatnim numerze "Giganta", w "Czerwonym smoku". Mam tutaj na myśli "Dla wspólnej korzyści", "Krecią robotę", a zwłaszcza "Starość i radość" (które jednak rozczarowuje zakończeniem). Te trzy historie bardzo ciekawie (momentami wręcz "przenikliwie") podejmują współczesne problemy, a zwłaszcza mierzą się z tematem, który można by określić jako "człowiek a dzisiejsza technologia". Trochę prześmiewczo, trochę ironicznie, trochę refleksyjnie, jednak warto zapoznać się z tymi historiami. Wydaje mi się, że to dobrze, iż twórcy disneyowskich komiksów wchodzą w polemikę z ważnymi dla nas tematami, takimi jak np. rola mediów społecznościowych. Wnioski niekoniecznie muszą się podobać (mam tutaj na myśli chociażby 'Dla wspólnej korzyści"), niemniej miło, że twórcy nie piszą swoich komiksów "w próźni", w oderwaniu od współczesnych realiów.

Pomyślałem również, że wiele komiksów znakomicie może pełnić funkcję... źródła historycznego. Przecież rysownicy i scenarzyści wyposażają swoich bohaterów w gadżety ważne dla konkretnej sytuacji historycznej, co więcej postaci często mierzą się z problemami, które są istotne dla dzieci żyjących w danym okresie czasu (jak w historiach z najnowszego GP). Tutaj przychodzą mi na myśl chociażby historyjki z początku wieku, które nawiązywały do Pokemonów i szału, jaki był związany z tą serią. Podobnie rysownicy nieświadomie przedstawiają, jak wyglądała rzeczywistość w danym okresie czasu (np. poprzez rysowanie komputerów i telefonów).
Spooky
Postrach Transwalu

Imię: Albert
GG: 4520377

Poprzednia strona

Powrót do Komiksy