Liczba fanów

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Liczba fanów

Postprzez Gal » N sie 10, 2014 7:41 pm

Ciekawi mnie, ile mniej-więcej jest w Polsce fanów komiksów Disneya. Mi ciężko coś o tym powiedzieć, ale może bardziej doświadczeni użytkownicy będą o tym wiedzieć więcej.
Gal

GG: 0

Re: Liczba fanów

Postprzez Kwakarianin » Pn sie 11, 2014 7:25 am

Dobre pytanie, choć chyba nie ma na nie prostej odpowiedzi. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy czytelnik to fan ;)
No i nie każdy korzysta z DP, więc chyba nie ma jak do końca określić ich liczby.
Ale próbować zawsze można ;)
"Kwakarium" - darmowy fanzin czytelników i kolekcjonerów komiksów disneyowskich
Kwakarianin

Postprzez Gal » Śr sie 13, 2014 7:19 am

Większość kupujących KD to dzieci, którym zależy tylko na gadżecie
Gal

Postprzez Kwakarianin » Śr sie 13, 2014 9:10 am

Nie ma chyba co ukrywać, że taka jest główna grupa docelowa. Gadżety również teoretycznie są do niej dopasowane.
Wielu młodych czytelników swoją przygodę z komiksami rozpoczyna od KD właśnie. Czasem ta przygoda trwa dłużej, czasami kończy się na jednym numerze.
To, że KD jest pismem tylko dla dzieci to też pewien stereotyp. Wielu z tych dzieci dorosło i nadal kupują KD, może z sentymentu, a może jako kolejny egzemplarz do kolekcji.
Jest jednak bez wątpienia wielu starszych fanów i kolekcjonerów ;) Choć liczbę ich wszystkich ciężko oszacować :)
"Kwakarium" - darmowy fanzin czytelników i kolekcjonerów komiksów disneyowskich
Kwakarianin

Postprzez kuperkowo » Wt gru 16, 2014 7:14 pm

Nie każdy fan kupuje aktualnie regularnie (czy w ogóle kupuję) najnowsze numery kd i giganta.
Zależy też jak zdefiniujemy ,,fana''. Jeśli to ktoś to czyta regularnie kd to takich ,,fanów'' mamy obecnie ok. 25 tys.
Myślę jednak, że trzeba tą definicję znacznie rozszerzyć. Fan to każda osoba, która kiedyś czytała (teraz też może ale niekoniecznie) komiksowe czasopisma Disneyowe z komiksami (kd, giganty itp.) i posiada o tym jakąś wiedzę (kojarzy twórców, postacie itp.).
Biorąc pod uwagę, że w latach 90 sprzedaż kd oscylowała w granicach 200 tys. (a na pewno ponad 100 tys.) co stanowiło wtedy znaczny odsetek dzieci w wieku nazwijmy to ,,podstawówkowym'' (niemal połowa z nich czytała kd) to nasuwa się refleksja ,,Co się stało z tymi 200 tysiącami osób'' ? Bo chyba nie wyparowali ? :)
Wiele z nich po pewnym czasie i osiągnięciu pewnego kiedy zaprzestała czytania komiksów i znalazła inne hobby, ale pewna mała ich część nadal pozostała ,,może trochę mniej aktywnymi zwłaszcza jeśli chodzi o numery bieżące'' fanami i dalej poszerzała swoją kolekcję (gro z nich jest zarejestrowanych na tym forum, ale zapewne nie wszyscy). Teraz pytanie ,,Dlaczego te osoby nie zaprzestały swojej pasji i nadal są fanami ?" . Myślę, że to przez , że kiedy byli młodsi i rozpoczynali swoją przygodę z komiksami to natrafili na ciekawe komiksy oraz na fajnie wydawane pismo z ciekawymi artykułami, prezentami przystępną ceną itp.
Każdy z nas przecież zaczął czytać kd jak chodził do podstawówki, więc nie oszukujmy się, że dzieci w wieku do 12 lat są głównym targetem kd, gdyż to nieuniknione.
To może nawet dobrze, gdyż komiksy są sztuką dostępną dla osób w każdym wieku bez niepotrzebnej nutki przemocy i innych rzeczy ,,dla starszych''.
Myślę, że jeśli popatrzymy po swoich rówieśnikach to duża ich część w przeszłości przez pewien chociaż czas miało styczność z komiksami Disneya (wystarczy spytać czy kojarzą takie postaci stricte komiksowe jak Sknerus, Diodak czy Kwakerfeller). Nie zapominajmy też , że Kaczor Donald i Myszka Miki są znani także z telewizji (po części niestety z ,,Klubu Przyjaciół Myszki Miki'').
Myślę, że ważne jest utrzymanie stałego czytelnika przy kd, aby pozostał z pismem dłużej. Obecnie tych nowych fanów przybywa mniej niż kiedyś.
A dlaczego to już temat na inny post :)
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Powrót do Komiksy