Petycja do redakcji GP

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Re: Petycja do redakcji GP

Postprzez Scarpomaniak » Pt sty 25, 2013 4:22 pm

lamero napisał(a):Scarpa, a skąd Ty wiesz, że akurat przy Twoich założeniach KzK byłoby opłacalne? Dysponujesz jakimiś danymi nt. tego ile zainwestowała redakcja, ile się zwróciło, ile zarobili, a ile chcieliby zarobić? Nie sądzę, a wydaje mi się, że gdyby opłacalność KzK była kwestią podwyżki o 5zł i zmniejszenia nakładu, to na pewno znalazłby się ktoś (zapewne lepiej znający się na kwestiach ekonomicznych niż my), kto by to doradził.

Analizuje różne serie wydawnicze wydawane przez Egmont i muszę jedną rzecz powiedzieć.
"Fantasy komiks" ukazywało się przez cały rok 2010 w wersji jak KzK, mając 160/168 stron i kosztowało 20 złotych, niestety się nie sprzedawało (czasami zostawały sterty egz., a z KzK tak się nie zdarzało, nie licząc ostatniego numeru), od 2011 roku ma 148 stron i kosztuje 30 złotych, lecz jest drukowane na lepszym papierze, ma fajną okładkę (taką jak GP, lecz lakierowaną lepiej) i ma kilka razy mniejszy nakład (słyszałem o 4 tyś) i ukazuje się tak co 2-3 miesiące.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław
GG: 0

Postprzez solariskuba » Pt sty 25, 2013 4:25 pm

Tak naprawdę to po co ta cała dyskusja??? Przecież jak nie będziemy próbować to nigdy nic nie wskóramy. Ja bym zrobił... Czy dużo czasu wam zajmie napisanie propozycji? A może nawet coś pomoże...
solariskuba

Postprzez Kwalutek » Pt sty 25, 2013 4:38 pm

solariskuba napisał(a):Już kiedyś tu się chyba pisało o tym. Ja osobiście ciągle słyszę coś o jakimś Spider Manie czy o innych dosłownie wszędzie, a poza tym teraźniejsze dzieci już nie lubią klasyki tylko te nowe łajna. Ja osobiście w moim mieście jeszcze ani razu nie słyszałem słowa o Kaczorze Donaldzie, albo żeby ktoś go kupował. Nawet jak u kogoś jestem to mają wytapetowane pokoje tymi postaciami, a Kaczorem Donaldem nikt...

Po pierwsze to oznacza, że twoi znajomi wolą komiksy superbohaterskie niż te Disneya.
Po drugie to że ktoś ma w pokoju plakaty z supermanem nie oznacza jeszcze że kupuje komiksy z nim. To postać znana także na przykład z filmów.
Po trzecie nawet jeśli ktoś kupujący komiksy z superbohaterami zobaczy w sklepie Ultraheroes, to jeszcze nie znaczy, że to kupi. Dla większości ludzi komiksy Disneya to jedynie głupie historyjki ze zwierzątkami dla dzieci.
Kwalutek

Postprzez solariskuba » Pt sty 25, 2013 4:45 pm

Ale może kupi Ultraherosów bo są tacy nowocześni (a dzieciaki teraz takie są). Jeżeli się zaciekawi może kupi też następne numery...
solariskuba

Postprzez Kwalutek » Pt sty 25, 2013 4:57 pm

solariskuba napisał(a):Ale może kupi Ultraherosów bo są tacy nowocześni (a dzieciaki teraz takie są). Jeżeli się zaciekawi może kupi też następne numery...

Akurat wśród dzieci na pewno jest więcej czytelników Kaczora Donalda i Gigantów niż komiksów z superbohaterami.
Kwalutek

Postprzez Wojtas » Pt sty 25, 2013 7:08 pm

Cała ta dyskusja wydaje mi się całkowicie bezsensowna, pomijam już fakt, że w ciągu kilku ostatnich lat przy różnych okazjach pojawiała sie ona na forum wielokrotnie. Całkowicie się zgadzam z tym co napisali Kwalutek i lamero - doświadczenie pokazało, że w Polsce wydania specjalne typu KzK czy Kaczogród nie mają racji bytu. Trudno nawet stwierdzić czy wynika to faktycznie z nieopłacalności, czy z braku chęci ze strony wydawcy, ale tak już jest i żadne prośby, petycje i błagania na kolanach tego nie zmienią. Nie chcę być pesymistą, ale przestałem już wierzyć, że w ciągu kilku następnych lat zostanie wydane chociażby kolejne KzK... Więc zejdźmy na ziemię i przestańmy udawać, że mamy jakikolwiek wpływ na to co redakcja wydaje, bo tak nie jest.
Wojtas

Imię: Wojtek

Postprzez Scarpomaniak » Pt sty 25, 2013 7:58 pm

Chyba muszę odejść z tego forum, ponieważ nie wiem od kiedy pierwszą zasadą forum stało się "bądź pesymistą".
Trzeba wierzyć, że w końcu uda się wydać jakąś dłuższą serię z klasycznymi komiksami, ponieważ taka seria ma rację bytu, a Egmont po doświadczeniu z KzK i KGD (które wcale nie przyniosły straty, jeżeli coś przynosi w Egmoncie straty to jest odwoływane NATYCHMIASTOWO, a te się jednak trochę trzymały), może teraz udałoby się bardziej dopasować nakład i cenę. A trzeba pamiętać, że za rok 20-lecie "Kaczora Donalda", a jeżeli pamiętacie, to ktoś z Egmontu, napisał, że jest coś planowane na 2014 rok.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Young_McDuck » Pt sty 25, 2013 8:00 pm

solariskuba napisał(a):Ale może kupi Ultraherosów bo są tacy nowocześni (a dzieciaki teraz takie są). Jeżeli się zaciekawi może kupi też następne numery...

solariskuba napisał(a):Ale fanów superbohaterów jest więcej dlatego radzę żeby najpierw dać Ultraherosów i Robin Ducka. Wtedy nawet jeżeli ktoś nie lubi Kaczora to kupi i zobaczy co to jest.

Nikt, kto nie zna komiksów Disneya, nie kupi Ultraherosów, bo widzi, że to komiks superbohaterski. Tak to nie działa. Sam nie pochwalam tworzenia superhero w stajni Disneya (poza Superkwękiem). Twierdzę, że słabo to wychodzi. Ale jestem fanem komiksu superbohaterskiego. Gdybym nie był fanem historyjek obrazkowych spod znaku Disneya, bym Ultraherosów nie kupił. I znajdziesz wiele takich "nowoczesnych" prac jak wspomniana seria.

solariskuba napisał(a):Już kiedyś tu się chyba pisało o tym. Ja osobiście ciągle słyszę coś o jakimś Spider Manie czy o innych dosłownie wszędzie, a poza tym teraźniejsze dzieci już nie lubią klasyki tylko te nowe łajna. Ja osobiście w moim mieście jeszcze ani razu nie słyszałem słowa o Kaczorze Donaldzie, albo żeby ktoś go kupował. Nawet jak u kogoś jestem to mają wytapetowane pokoje tymi postaciami, a Kaczorem Donaldem nikt...

Co nazywasz "nowym łajnem"? Superhero Marvela? Gry komputerowe? To też może być klasyka, tylko że w swoim zakresie.

BTW, Egmont nigdy nie eksperymentował z wydawaniem komiksów. Stawia raczej na sprawdzone tytuły. Czyli, niestety, nie na KD.
Young_McDuck

Postprzez Scarpomaniak » Pt sty 25, 2013 8:09 pm

Young_McDuck napisał(a):BTW, Egmont nigdy nie eksperymentował z wydawaniem komiksów. Stawia raczej na sprawdzone tytuły. Czyli, niestety, nie na KD.

Przepraszam, KD nie jest sprawdzonym tytułem? Gdyby KD nie był sprawdzonym tytułem to patrząc na obecną politykę z wydań tomikowych powinien zostać tylko Gigant raz na 2 miesiące.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez solariskuba » Pt sty 25, 2013 8:19 pm

Ale napisałem wam już wyżej: Co wam zaszkodzi napisanie propozycji. Poza tym wy macie pisać swoje propozycje, a nie ciągnąć temat o KZK.
solariskuba

Postprzez Young_McDuck » Pt sty 25, 2013 10:51 pm

Scarpomaniak napisał(a):
Young_McDuck napisał(a):BTW, Egmont nigdy nie eksperymentował z wydawaniem komiksów. Stawia raczej na sprawdzone tytuły. Czyli, niestety, nie na KD.

Przepraszam, KD nie jest sprawdzonym tytułem? Gdyby KD nie był sprawdzonym tytułem to patrząc na obecną politykę z wydań tomikowych powinien zostać tylko Gigant raz na 2 miesiące.

Moim zdaniem KD już nie jest przodującym tytułem. Źle się wyraziłem używając słowa "sprawdzony", bardziej pasuje (ale nie idealnie) "niepopularny". Sprawdzonym jest, w tym się zgodzę. Ale nie jest popularnym tytułem, co widzimy w ograniczeniu wydawania (KD dwutygodnikiem, Mamuty i MegaGiga półroczniakami). Egmont wydaje tylko tytuły mające dużą popularność (np. Batman, Usagi, Asteriks, Kajko i Koko). Unika eksperymentów (np. nie chce wydać komiksu "The Long Halloween", który ma 400 stron). Gigant jest sprawdzonym i popularnym tytułem - dobry stosunek ceny do wydawanych komiksów. Więc ukazuje się w formie miesięcznej. Natomiast grubsze, a więc droższe, wydania nie są popularne. Dlatego ograniczono ich wydawanie. To miałem na myśli pisząc o eksperymentowaniu z wydawaniem komiksów.
Young_McDuck

Postprzez Scarpomaniak » Pt sty 25, 2013 11:25 pm

Young_McDuck napisał(a):(np. Batman, Usagi, Asteriks, Kajko i Koko). Unika eksperymentów (np. nie chce wydać komiksu "The Long Halloween", który ma 400 stron). Gigant jest sprawdzonym i popularnym tytułem - dobry stosunek ceny do wydawanych komiksów. Więc ukazuje się w formie miesięcznej. Natomiast grubsze, a więc droższe, wydania nie są popularne. Dlatego ograniczono ich wydawanie. To miałem na myśli pisząc o eksperymentowaniu z wydawaniem komiksów.

Pomyśl co piszesz.
Mamut/MegaGiga - w sumie 4 razy do roku - nie popularny
Usagi - średnio 2 razy do roku - popularny
Kajko i Koko - reedycja skończona, nie dodano brakujących pasków do 3 tomów.
I jeszcze MegaGiga i Mamut to były eksperymenty? Eksperymentem jest wydanie "Batmana" grubego, lecz eksperymentem nie jest częściejsze wydawanie MAM/MGG. Aha, gdybyś wiedział, żaden "Usagi" nigdy się nie sprzedał tak dobrze jak najgorszy MAM/MGG.
Aha, ciekawe jak dużo popularnych tytułów ma Egmont
Co jest wydawane częściej niż Mamut i MegaGiga?
Asteriks, Throlgal i Batman
Co jest wydawane rzadziej niż Mamut i MegaGiga?
Baśnie, Lucyfer, Usagi, Hellboy, FK (teraz jakieś 3-4 razy do roku będzie) i kilkanaście innych serii (Armada, Lucky Luke itd.).
Young_McDuck napisał(a):Moim zdaniem KD już nie jest przodującym tytułem.

Zdanie bezsensu. Kompletnie. Ile czasopism Egmontu ma lepszą sprzedaż od KD? Kilka! Ale wszystkie to są miesięczniki, nadal miesięcznie najwięcej się sprzedaje "Kaczora Donalda", więc taki tytuł nie jest przodujący? Twoja logika jest bezsensu. Ponieważ niektóre czasopisma Egmontu mają sprzedaż 40-50% większą (ale 3-4, "Kubuś i przyjaciele", "Barbie" i coś jeszcze), lecz miesięcznie sprzedaje się ich mniej.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez kendo » So sty 26, 2013 12:59 am

Od lat kupuję komiksy i obserwuję sytuację na rynku. Musicie wiedzieć, że mają one nakłady 800-1500 egz. Najczęstszym nakładem jest 1000 egzemplarzy jednego komiksu. Przypuszczam, że Usagi ma właśnie około 1000.
Wyjątki: Thorgal: 15 000 - 20 000 egzemplarzy i Kaczor Donald, który obecnie ma około 30 000 nie?

W każdym razie KD ma największą sprzedaż ze wszystkich komiksów wydawanych w tym kraju. Odsadza je masakrycznie. Dodatkowo wychodzi raz na dwa tygodnie (a wcześniej raz na tydzień).

Zdecydowanie można domagać się przynajmniej zamieszczania w KD dobrych komiksów. KD przynosi zysk Egmontowi i spokojnie można starać się o lepsze komiksy.

Problemem może być fakt, że teraz liczy się zabawka, a nie jakie komiksy są w środku, dlatego Egmont może mieć wywalone na bardziej wymagających czytelników.

Zastanawia mnie też, czy przypadkiem te dobre komiksy gwiazd jak Rosa, czy Barks nie mają droższych praw autorskich, od słabych twórców. W przypadku Rosy chyba nie ma problemu, bo przecież tworzył dla Egmontu.
Coś mi się wydaje, że gdyby redakcja naprawdę chciała, wydałaby te rzeczy. Jakieś wydanie specjalne można by skombinować. Pytanie czy im się chce? W każdym razie Kaczory sprzedają się na pewno dobrze, a jeśli nie dobrze, to na pewno lepiej od innych komiksów. Ograniczenie KD do 26 numerów rocznie, to i tak wielkie rozpuszczenie czytelników Disneya. 26 numerów + te różne grubasy. Dobrze jest. Ja na nowego Usagiego czekałem cały rok, od listopada do listopada. :) Bo nowy tomik Usagiego pojawia się raz na rok, a nie dwa razy w roku.
kendo

Imię: Krzysztof

Postprzez Scarpomaniak » So sty 26, 2013 4:46 am

kendo napisał(a): że Usagi ma właśnie około 1000.
Wyjątki: Thorgal: 15 000 - 20 000 egzemplarzy i Kaczor Donald, który obecnie ma około 30 000 nie?
W każdym razie KD ma największą sprzedaż ze wszystkich komiksów wydawanych w tym kraju. Odsadza je masakrycznie. Dodatkowo wychodzi raz na dwa tygodnie (a wcześniej raz na tydzień).
Ja na nowego Usagiego czekałem cały rok, od listopada do listopada. :) Bo nowy tomik Usagiego pojawia się raz na rok, a nie dwa razy w roku.

Nie, raczej więcej ma "Usagi" (1000 to miały te serie z których Egmont rezygnuje), może 2 tysiące?
Kaczor Donald około (od miesiąca) 25-35 tyś, Gigant kilkanaście, MAM/MGG kilka.
W poprzednim roku były 2 tomy Usagiego powtórzone i jeden nowy, a w tym roku mogą być dwa nowe.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Kwalutek » So sty 26, 2013 8:40 am

Scarpomaniak napisał(a):Kaczor Donald około (od miesiąca) 25-35 tyś, Gigant kilkanaście, MAM/MGG kilka.

Skąd masz dane na temat nakładów Gigantów i Mamutów?

Moim zdaniem akurat dla Egmontu wydawanie komiksów Disneya jest najbardziej opłacalne ze wszystkich komiksów jakie wydaje. Ale to nie zmienia faktu, że więcej wydawać się już nie da. To że się sprzedaje jedna seria w nakładzie 10 tys., nie znaczy, że trzy serie będą się równie dobrze sprzedawały. A najgorsze jest to, że w Polsce jest za mało fanów komiksów Disneya, żeby wydać jakieś ekskluzywne wydania specjalne. Z powodu ich ceny nie sprzedałoby się nawet te 1000 egzemplarzy.
Kwalutek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Komiksy