Nowy numer KD

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Re: Nowy numer KD

Postprzez kuperkowo » N cze 21, 2015 7:34 pm

Zbiorczo o dwóch ostatnich numerach Kaczora Donalda:

KD 2015/12

W numerze mamy 2 nudne komiksy: ,,Wielki finał'' i ,,Wespół w zespół'' , jeden średni komiks ,,Czas na relaks'' (taki ujdzie, ale nic specjalnego) i jeden komiks ,,dobry z plusem'' czyli 7 stronicowy komiks Carla Barksa z Babcią Kaczką ,,Kaczor i kura''. Komiks jak na Carla przystało czytało się przyjemnie i mnie się podobał. Nie mój ulubiony Barksa z Babcią Kaczką , ale na ,,4+'' na pewno zasługuje. Na plus w numerze zasługują też działy niekomiksowe a mianowicie mamy artykuł o urodzinach Kaczora Donalda . Nawet dobry tylko wątpię by fakt, że Donald urodził się 13 marca w piątek został ,,wzięty'' z numeru rejestracyjnego (313) Trzystatrzynastki a raczej po prostu chciano podkreślić, że z Donalda taki pechowiec. Tak na marginesie wg. Wikipedii jest to fakt zaczerpnięty z jakiegoś komiksu Barksa. Ktoś się orientuje z jakiego ? W numerze mamy też ciekawy quiz piłkarski oraz Figle Figlarzy.

Ogólnie: Nie licząc komiksu Barksa komiksowo jest słabo.

KD 2015/13

- ,,Kto ochroni ochroniarza?'' - dość przeciętny komiks. Nic specjalnego.
-,,Suche komputery na dnie morza'' - tutaj miła niespodzianka, bo komiks naprawdę mnie się spodobał. Ładne rysunki, ciekawa fabuła, Myszka Miki i Goofy czynią z niego udany komiks.
-,,Statek z forsą'' - Z tym komiksem mam trochę problem, gdyż część 1 była całkiem w porządku. Ciekawy pomysł (mimo, że trochę przerysowana wioska) i nie było wcale źle. Druga część za to jak dla mnie nudna, bardzo się wlecze. Trochę ratuje to końcowy gag, ale ogólnie komiks zawiera trochę dłużyzn i zwłaszcza w drugiej części mało urozmaiconej akcji i generalnie mógł być znacznie lepszy a wyszło przeciętnie.

Generalnie powiem tak, że dwa ostatnie numery było trochę dla mnie rozczarowujące. Osoby kupujące sporadycznie tylko lepsze numery raczej nie muszą moim zdaniem po nie sięgać. Numer 2015/12 byłby wręcz fatalny gdyby nie komiks Barksa. Drugi numer pod względem komiksów trochę lepszy ale to ciągle nie poziom wielu poprzednich numerów z tego roku i generalnie jeśli nie kupujesz wszystkich numerów to raczej odradzam zakup, bo numery nie są dobre.
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

GG: 0

Postprzez kuperkowo » Wt sie 04, 2015 7:53 pm

Zanim napiszę od dwóch ostatnich numerach KD napiszę trochę jak je zdobyłem. Niedawno wróciłem z wyjazdu, więc byłem trochę do tyłu z nowościami komiksowymi a jako, że zawsze kupuje wszystkie wydania w dniu premiery trochę się bałem, że nie uda mnie się zakupić i będzie ,,dziura'' w kolekcji (od kd 2012/30 nie przegapiłem żadnego numeru kd). I miałem farta, bo wchodzę do pierwszego saloniku Kolportera i wszystko co zamierzam kupić tam jest. Nawet kd 2015-15 po 19 dniach od premiery,
Ale dość o zakupach czas napisać co nieco o komiksach.

Kaczor Donald 2015-15

Numer otwiera dwa krótkie gagi. Mnie bardziej podobał się komiks (dodajmy, że holenderski) Wolny dzień z Diodakiem, który był całkiem niezły. Pieniądze leżą w ogródku był ciut słabszy, choć sposób w jaki Siostrzeńcy nabrali Donalda był dość pomysłowy i generalnie komiks nie był zły. Następnie mamy komiks Niezły pies , który moim zdaniem był dość nudnawy. Po krótkiej przerwie na jednostronicówkę Barksa (poprawny tytuł to ,,Chodliwy towar'' - zmień to Arcer) mamy naprawdę bardzo dobry komiks z rysunkami Jippesa Dzieje Donalda mleczarza. Bardzo ładne rysunki Jippesa (bardzo charakterystyczna kreska) i ciekawy scenariusz Pascala Oosta czyni z niego naprawdę świetny komiks (jeden z lepszych ostatnio w kd). Na plus mnie zaskoczył też komiks Noela Van Horna Ogrom magii. Rysunki jak Noela bardzo szczegółowe (choćby gabinet Magiki na pierwszych dwóch/trzech stronach) i całkiem ładne. Szczególnie podobało mnie się sposób narysowania ,,potężniejszego klona Magiki''. Ładnie to wyglądało zwłaszcza, że postać była wręcz ogromna. W numerze mamy też Kurier Kaczogrodzki (mocno średni), ciekawie zrobione ,,Figle Figlarzy'' , bardzo śmieszny pasek komiksowy z Goofim (dawno się tak nie uśmiałem czytając jakiś komiks), Puchar za suchar ze słabawymi żartami oraz ,,Nie przegap'' i ,,Fanklub''.
Ogólnie numer prezentuje się dobrze lub nawet bardzo dobrze(zwłaszcza dwa ostatnie komiksy są bardzo wysokim poziomie) i moim zdaniem jest wart zakupu bardziej niż poprzedni numer.
kuperkowo

Postprzez kuperkowo » So wrz 26, 2015 5:11 pm

Dawno nie pisałem, więc od razu ,,z grubej rury'' ocenię numery 2015-16 do 2015-20. :) Może się komuś przyda jak będzie chciał kupić jakieś numery (choć oprócz dwóch ostatnich numerów może być problem z zakupem).

Zaczynając podsumowaniem zbiorczym to moim zdaniem jeśli chodzi o numery 15-20 to definitywnie słabe i niewarte zakupu są numery 18 i 19. Mimo, że każdy zawiera jakiś przyzwoity komiks (w numerze 18 - Jeden za trzech, trzech za jednego , w numerze 19 - Papier nie wszystko zniesie ) to generalnie na tle numerów z całego roku niczym się nie wyróżniają i raczej polecam tylko kolekcjonerom. Osobom, które kupują Kaczora Donalda okazjonalnie bez cienia wątpliwości poleciłbym numery 15,16 i może 20.
Numer, w którym każdy komiks bez wyjątku jest wart polecania (i jeden z lepszych numerów od dawna) to numer 16. Dwa świetne komiksy z rysunkami Midthuna, bardzo dobry komiks Maximino i Sune Troelstrup o ,,Wzmacniaczu Pozytywnego Myślenia'' Diodaka to solidny atut by numer nabyć. W numerze 15 wprawdzie początek numeru jest taki sobie to uważam, że choćby tylko dla komiksu Jippesa warto nabyć ten komiks. Rysunki przecudowne, wyraziste,klimatyczne, bardzo bardzo dobry scenariusz. Ja chcę więcej komiksów Jippesa w KD ! Zresztą komiks Noela Van Horna również jest niczego sobie (i rysunki też są ładne).
Co do numeru 17 to mamy w nim: słaby komiks Maximino, średni komiks małżeństwa Shaw, dobry stary komiks Vicara, dobry krótki komiks Rodriquza. Nie rozczarowuje, ale do jakiś najlepszych też bym go nie zaliczył.

A teraz odnośnie nowego numeru (KD 2015-20): Rozczarował mnie komiks na który liczyłem najbardziej (po Barksie oczywiście) czyli komiks ,,Gargulce i kaczory''. Rysunki Roty ładne, ale nic po za tym. Na plus komiks Midthuna ,,Trzy kaczorki, trzy koziołki'' z bardzo dobrymi dialogami Tormonda Loklinga. Najbardziej podobały mnie się tutaj różne gry słowne, humor słowny, rysunki (np. Donald str.1 kadr.3 czy postać tego trolla). Tak przy okazji to czy postać trolla nie przypomina wam jak gdyby była ,,wzięta'' z jakiegoś filmu Hayao Miyazakiego ? Potem mamy humorystyczny komiks mistrza Carla z Babcią Kaczką i Diodakiem jak dla mnie lepszy od komiksu ,,Kaczor i kura'' z KD 2015-12. Numer zamyka również ciekawy komiks ,,Zza kulis''. Oglądając scenę początkowo można się spodziewać zupełnie innej fabuły a scenarzysta zakpił sobie z tego i potraktował wszystko w ramach żarty/na pół serio i wyszło to całkiem oryginalnie.

Generalnie najnowszy numer również polecam, ciut mniej niż numery 15 i 16.

PS. Ktoś nabył lub widział w kiosku ten zestaw i wie o jakie numery kd chodzi ?

Obrazek
kuperkowo

Postprzez Arcer » N wrz 27, 2015 1:45 pm

kuperkowo napisał(a):PS. Ktoś nabył lub widział w kiosku ten zestaw i wie o jakie numery kd chodzi ?

Właśnie dziś kupiłem ten numer i chciałem zapytać o to samo...
Arcer
el moderatoro

Postprzez Scarpomaniak » N wrz 27, 2015 2:48 pm

Arcer napisał(a):
kuperkowo napisał(a):PS. Ktoś nabył lub widział w kiosku ten zestaw i wie o jakie numery kd chodzi ?

Właśnie dziś kupiłem ten numer i chciałem zapytać o to samo...

Wydaje mi się, że taki zestaw składa się z losowych numerów, ale mogę się mylić. Tzn. pamiętam że kiedyś ktoś informował o tym, że w niektórych kioskach dało się spotkać zestaw z dwoma "Gigantami" w niższej cenie i wówczas znajdowały się tam różne tomy.
Ale dobrze (a może niedobrze) że dali napis (REEDYCJA), bo jeszcze ktoś by kupił myśląc, że to są zupełnie nowe magazyny.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez kuperkowo » Cz lis 26, 2015 7:49 pm

http://coa.inducks.org/story.php?c=D+2012-055 Występują: Carl Barks (!)..... Ten nauczyciel to Carl Barks ? Muszę przyznać, że jestem zdziwiony ? Może chodzi im o inną postać, obrazek/wizerunek albo to błąd na inducks. Jak wy sądzicie?
kuperkowo

Postprzez vicar » Cz gru 17, 2015 8:46 pm

Z obawą wyczekiwałem numeru świątecznego ale nie jest najgorzej. Cały czas się łudzę, że kiedyś w końcu doczekamy się na Święta numeru podwójnego. To było zawsze takie fajne. Podobało mi się jak taki numer aż kipiał zimą czy świętami. Ostatnio tego brakowało, a już szczytem był chyba numer z przed trzech lat, kiedy to był tam tylko jeden sześciostronicowy komiks świąteczny (czy w ogóle zimowy)! W zeszłym roku też było niewiele lepiej. A ja lubię jak właśnie ten ostatni numer jest specjalny. Tego Świątecznego klimatu trzy lata temu brakowało mi tak bardzo, że aż kupiłem szybko na allegro "Powracające prezenty"...

W tym roku nie jest źle, jest świąteczny Branca i Korhonen. Nadal nie jest to coś wybitnego, ale chyba po prostu się pogodziłem, że te świąteczne numery jak w latach 90-tych już nie powrócą... Brakuje mi tego klimatu.
vicar

Postprzez kuperkowo » Cz gru 17, 2015 9:15 pm

Rok ten był w numerze 2014-25 bardzo dobry długi komiks ,,Pociąg z forsą". W ogóle brakuje mnie numerów podwójnych 80 stronicowych KD. Z tych bożonarodzeniowych najmilej wspominam numer z 2005r. a na drugim miejscu 2008r. z ,,Opowieścią przedświąteczną" Barksa. I liczę bardzo na ten komiks - http://coa.inducks.org/story.php?c=D+2014-106 - w najbliższym czasie w KD.
kuperkowo

Postprzez kuperkowo » Śr gru 30, 2015 6:50 pm

http://www.komiksydisneya.pl/2015/12/ka ... 6.html?m=1 , http://www.komiksydisneya.pl/2015/12/ka ... y.html?m=1 Pokażmy redakcji że jest zainteresowanie komiksami czterorzędowymi dlatego apeluję do wszystkich ,,KUPCIE DZISIEJSZY I KOLEJNY NUMER KD" aby pokazać że są jeszcze czytelnicy KD. Niech zaskoczy ich wysoka sprzedaż. I KUPUJCIE KD w 2016r. Już lepiej zrezygnujcie z Megagigi i Mamuta ale kupcie KD bo teraz wysoka sprzedaż jest na gwałt potrzebna bo może to walka o utrzymanie pisma na rynku. Myślę, że przy formule miesięcznika jedynym sensownym wyjściem jest zwiększenie liczby stron do co najmniej 56. Pytany o cenę i liczbę stron KD jako miesięcznika Komiksy Gigant na fb napisały że się dowiedzą i dadzą znać. KD 2016-02 prawdopodobnie za 7,99 zł
kuperkowo

Postprzez vicar » Śr sty 06, 2016 1:57 pm

No niestety. Zmianą formuły pisma na miesięcznik jest smutną wiadomością. Myślę, że to jest oznaką powolnego umierania pisma. Wg mnie za 2-3 lata już go nie będzie, nie dotrwamy więc do numeru 1000. Mam tylko szczerą nadzieję, że zwiększy sie liczba stron co najmniej do 64. Przemianowanie pisma z tygodnika na miesięcznik bez zwiększenia liczby stron będzie oznaką że ktoś celowo chce zarżnąć pismo. Że nikt nie ma na nie pomyslu i że jest tylko balastem.

A szkoda. Moda na komiksy jest teraz jak nigdy. Do tego jest sytuacja inna niż w latach 90-tych: teraz ludzie co czytali komiksy kiedyś mają już własne dzieci, więc łatwiej im je tym zarazić. Popyt na fajne pismo jest. Nikt tego pisma nie chce jednak zrobić.

Może musi zaistnieć sytuacja jak w USA. KD z pod znaku Egmont musi upaść, za 2-3 lata kto inny wznowi serię i wtedy pismo odżyje. Oby.
vicar

Postprzez Scarpomaniak » Śr sty 06, 2016 4:40 pm

vicar napisał(a): Wg mnie za 2-3 lata już go nie będzie, nie dotrwamy więc do numeru 1000.

Powiem tak - nie ma szans na to, żeby pismo umarło w ciągu następnych 2-3 lat. Z czego to wynika? KD był pismem wyjątkowym, jedynym pismem Egmontu, który ukazywał się więcej niż co miesiąc, a ile jest miesięczników? Kilkanaście. Biorąc pod uwagę, że w 2017 zadebiutują nowe "Kacze Opowieści", to jeżeli Egmont nic nie zrobi, to KD będzie się "tak se" sprzedawać (pewnie koło 25-28 tyś. egz.) przez następne 4-5 lat. Chyba że Egmont będzie chciał eksperymentować, wówczas może się zmienić, ale los pisma na następne 5 lat, według mnie, jest pewny. Sytuacja nie jest tragiczna, tylko sprzedaż powoli, powoli, ale spada.
vicar napisał(a): Może musi zaistnieć sytuacja jak w USA. KD z pod znaku Egmont musi upaść, za 2-3 lata kto inny wznowi serię i wtedy pismo odżyje. Oby.

Mogę się mylić, ale podejrzewam, że za jakiś czas IDW wprowadzi "redukcję" komiksów Disneya albo będzie musiało wprowadzić jakieś zmiany. Sprzedaż spada z miesiąca na miesiąc, już teraz WDC spadło poniżej 7 tysięcy (czyli gorzej niż u Gemstone). Poza tym, Polska to nie USA, u nas Egmont ma chyba licencje na Disneya na "wieczyste użytkowanie".
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez kuperkowo » Śr sty 06, 2016 5:58 pm

W ogóle to jest miszmasz, bo nie wiadomo czy nr 2016/01 jest ostatnim numerem jako dwutygodnik czy dopiero kd 2016/02. Mnie się wydaje, że najnowszy kd będzie normalnie dwa tygodnie po poprzednim i wtedy Egmont wyślę wiadomość do ,,prasy". Brak informacji o zmianie częstotliwości wydawania trochę boli choć dla mnie osobiście mało kto tak naprawdę oprócz nas na to zwraca uwagę. Mimo wzrostu ceny Giganta (a jako osoba nie mająca prenumeraty czuję się trochę oszukany) o 1 zł i nawet jeśli cena kd wzrośnie do 9,99 to i tak w tym roku wydamy na komiksy ponad 80 zł mniej niż rok temu ale chyba nie oto chodzi. Myślę, że jedynym sensownym wyjściem byłoby teraz zwiększenie objętości do co najmniej 56 stron nawet kosztem ceny 9,99 zł. 48 stron co miesiąc to bardzo mało ( a jako tygodnik było 192 na miesiąc ). Myślicie że kd jako miesięcznik będzie miał większy nakład bo będzie dłużej w sprzedaży pojedynczy numer? Czas na odważne decyzję: prenumerata kd+gigant, zwiększenie liczby stron kd (a jak nie to choćby 2 numery 80 stronicowe na rok) , nie dawania losowych historyjek, ciekawsze bardziej disnejowskie działy niekomiksowe (dział ,,od czapki" w obecnej formie jest nie do przyjęcia, poziom sięga dna). w ogóle redukcja działów nie komiksowych a więcej komiksów, likwidacja gadżetu (lub ciekawszy gadżet np plakaty ). Z Kaczorem Donaldem nie jest fatalnie, jest nawet może lepiej niż rok temu ale ciągle do poziomu nawet z 2006r. ( i z lat 90) sporo brakuje . Brak pomysłu na pismo. Mam wrażenie że stałych czytelników jest bardzo mało a większość kupujących to przypadkowe osoby. I redakcja mało robi by to zmienić. Może sprzedaż niesprzedanych egzemplarzy w internecie? W ogóle przez rozwój internetu prasa ma coraz gorzej. Kiedyś dzieciak w wolnym czasie poczytał sobie ,,kaczora" a teraz jakiś głupawy serial na tv czy internet. Kiedyś wbrew pozorom było większe wsparcie postaci w tv (vide Walt Disney Przedstawia). Szczerze wątpię by przy braku zmian sprzedaż wzrosła jako miesięcznik (choć może kogoś będzie stać na 8-10 zł na miesiąc a nie miał 8 zł co dwa tygodnie? ). Kaczora teraz się czyta głównie z sentymentu a nie z powodu wysokiej jakości komiksów. Straszna masówka się zrobiła. Rozciągnięte komiksy w których mało się dzieje. Zobaczcie tenpagery Barksa czy Vicara. Tylko 10 stron a gag gonił gag i nie dało domyślić się zakończenia po pierwszej stronie. Komiksy miały jakąś fabułę, zwroty akcji, dbałość o rysunki a teraz wszystkie komiksy są na ,,jedno kopyto". Po przeczytaniu tych setek komiksów człowiek robi się wybredny :)
kuperkowo

Postprzez Scarpomaniak » Cz sty 07, 2016 3:16 pm

kuperkowo napisał(a):Mimo wzrostu ceny Giganta (a jako osoba nie mająca prenumeraty czuję się trochę oszukany) o 1 zł

Oszukany? Nikt nie obiecywał stałej ceny. Równie dobrze cena mogłaby spaść, a prenumerata kosztować tyle samo.
kuperkowo napisał(a):kd jako miesięcznik będzie miał większy nakład bo będzie dłużej w sprzedaży pojedynczy numer?

Jeżeli to ciut.
kuperkowo napisał(a):Z Kaczorem Donaldem nie jest fatalnie, jest nawet może lepiej niż rok temu ale ciągle do poziomu nawet z 2006r. ( i z lat 90) sporo brakuje .

Chodzi ci o poziom komiksów? W 2014 dzięki Barksowi i Midthunowi było ciut lepiej. W 2006 było lepiej, ponieważ było więcej numerów, ale poziom komiksów w jednostkowym numerze był słabszy.
kuperkowo napisał(a):Może sprzedaż niesprzedanych egzemplarzy w internecie?

Nieopłacalne i byłoby małe zainteresowanie.
kuperkowo napisał(a):Szczerze wątpię by przy braku zmian sprzedaż wzrosła jako miesięcznik

A chwilę wcześniej.
kuperkowo napisał(a):Mam wrażenie że stałych czytelników jest bardzo mało a większość kupujących to przypadkowe osoby.

Jeżeli większość czytelników to przypadkowe osoby to zmniejszenie częstotliwości spowoduje wzrost sprzedaży pisma. Po prostu przez to że pismo będzie dłużej w kioskach, więcej osób się na nie natknie.
kuperkowo napisał(a):Zobaczcie tenpagery Barksa czy Vicara. Tylko 10 stron a gag gonił gag i nie dało domyślić się zakończenia po pierwszej stronie. Komiksy miały jakąś fabułę, zwroty akcji, dbałość o rysunki a teraz wszystkie komiksy są na ,,jedno kopyto". Po przeczytaniu tych setek komiksów człowiek robi się wybredny

Ten-pagery Barksa też cudowne nie były, jak czytałem roczniki 1997-1998 to po pewnym czasie musiałem sobie zrobić przerwę, ponieważ w niektórych był straszny recykling wcześniejszych pomysłów, więc wszystko w dużych dawkach się przejada. A o Vicarze to nie będę pisał, ponieważ w w sporej części byli to scenarzyści, którzy do dziś tworzą komiksy. Sentyment. Obecnie komiksy mają dobrą fabułę, dobre zwroty akcji, powiem więcej, komiksy duńskie są średnio lepsze niż wcześniej. Teraz da się znaleźć kilkanaście słabych komiksów Maximina (choć 2-3 miał w tym roku dobre), ostatnio czytałem KD z 1999, komiksy Barksa, Vicara, Roty itp. były fajne, ale co numer był 1, 2 komiksy, których kolejne strony czytałem tylko po to by przeczytać cały numer. Teraz tak źle nie ma. Problemem jest to, że kiedyś się zmarnowało 60 stron miesięcznie na wypełniacze, ale miesięcznie było ponad 140 stron komiksów. Ale teraz każdy wypełniacz to jest totalna strata miejsca. Jeżeli się popatrzy na to co jest drukowane w Danii to bez problemu da się zrobić miesięcznik zbierający 48 stron komiksów (tu mówię o wydłużeniu numeru do 64) zbierający to co najlepsze jest tworzone plus trochę klasyki. Ponieważ jest wiele ciekawych komiksów.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez kuperkowo » Cz sty 07, 2016 4:30 pm

Nie czytałem numerów kd z lat 90 i nie mam porównania ale numery kd z lat 2005-2010 czytało mnie się lepiej niż te najnowsze. Może kwestia wieku . W dzisiejszym kd brakuje mnie komiksów dłuższych ponad 12 stronicowych zamiast 5 stronicowych wypełniaczy. Dział ,,Od czapki " w obecnej formie do likwidacji. Może powrót do ,,starego papieru ". Może offset jest ciut lepszej jakości ale nasycenie kolorów jest w nim gorsze (barwy są ciemniejsze, mniej żywe i kolorowe). Co do sprzedaży Kaczora Donalda przez internet: Co redakcji szkodzi? Nawet jak 50 osób tylko kupi to przecież nic na tym nie traci a może tylko zyskać. Co do ceny Giganta to może nie czuję się oszukany ale jak bym nie lubił Gigantów to bym się poważnie zastanawiał czy nadal to pismo kupować. Nie widzę powodu tego wzrostu ceny. Według mnie cena 16 zł na miesiąc niebezpieczne zbliża się do granicy ,,za dużo ". Ja będę kupował nadal bo lubię pismo ale czy niektórzy się nie zniechęcą wyższą ceną?
kuperkowo

Postprzez Scarpomaniak » Cz sty 07, 2016 5:26 pm

kuperkowo napisał(a):Może powrót do ,,starego papieru ". Może offset jest ciut lepszej jakości ale nasycenie kolorów jest w nim gorsze (barwy są ciemniejsze, mniej żywe i kolorowe).

Bo się przyzwyczaiłeś do starego papieru. To tak jakby zmienili papier w "Gigancie" na kredowy, też byś pisał, że teraz kolory są za bardzo nasycone. Na takim papierze wychodzą pisma w Skandynawii i jakoś nikt nie narzeka.
kuperkowo napisał(a):Co do ceny Giganta to może nie czuję się oszukany ale jak bym nie lubił Gigantów to bym się poważnie zastanawiał czy nadal to pismo kupować.

Jeżeli ktoś nie lubi Giganta, to raczej go nie kupuje.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Komiksy