Najlepsze czasopismo

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Re: Najlepsze czasopismo

Postprzez solariskuba » Cz sie 23, 2012 8:15 am

Wiem o tym, że są to bardzo dobre numery (1994-99), lecz po tym co widzę w tych numerach które mam to wygląd czasopisma nie był tak fajny jak innych (zarówno KG, GP, MGG, GM, DIS, KzK, obecny KD). Poza tym ciągłe dawanie 10-stronnicówek Barksa jest trochę nudne. Dlatego z tego roku KD dałem na ostatnie miejsce, bo rzadko są już w nim dobre komiksy. KD 2008-2011 jest na 2 miejscu bo tam była różnorodność (często były komiksy Rosy, ale nie za często [czyli co numer], często były dobre komiksy Barksa, ale nie za często). Np. {chodzi o KD 2008-2011} raz był koiks Vicara, raz Rosy i Barksa, raz Rosy, a poza tym w tym czasie opublikowano dużo fajnych, długich, przygodowych komiksów Rosy. Np. Stąd do małości, Skarbnica wiedzy, Pod kopułą, Zaginione mapy Kolumba. Poza tym KD teraz ładniej się prezentuje (oczywiście jeśli chodzi o dodatki to KD z 1994-1999 przerasta i to o bardzo teraźniejsze KD).
solariskuba

GG: 0

Postprzez Scarpomaniak » Cz sie 23, 2012 8:48 am

Ja cię bardzo przepraszam, ale 2012 rok na samym końcu? Za co? Za publikacje znacznie większej ilości dobrych komiksów niż w 2011 roku? Trzeba powiedzieć, że w tym roku były dwa długie komiksy Barksa oraz kilka naprawdę dobrych komiksów Midthuna. Poza tym był jeden z najśmieszniejszych komiksów Rosy. W tym roku było kilka komiksów Roty (w tym dwa znakomite), Midthuna oraz Ferioli'ego. Poza tym okładki są lepsze niż rok temu.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez solariskuba » Cz sie 23, 2012 12:04 pm

W obecnym roku (posiadam wszystkie numery) dobrymi numerami były 9/10, 11, 12, 13, 17, 18, 20, 22 (według mnie). Komiksów Barksa było mało, a tylko jeden komiks Rosy (w 2011 na początku roku były chyba 3 komiksy i jeszcze w 24/25, w 2008-10 były Zaginione mapy Kolumba, Pod Kopułą, Stąd do małości, Skarbnica wiedzy, o Wendigo był komiks). Midthun ma dobre komiksy, ale nie można go porównywać do takich twórców jak Rosa, Rota i Barks.
solariskuba

Postprzez Scarpomaniak » Cz sie 23, 2012 1:12 pm

To mam dla ciebie pytanie: czy lata 2000-2007 (szczególnie 2001) były lepsze - patrz rok 2001 - mało komiksów w numerze (średnio 28 stron), 2 komiksy Barksa przez cały rok (i to krótkie), 2 komiksy Rosy, 5 komiksów Roty.
Rozumiem, że nie lubisz tego roku (więc, jeżeli ten rok jest tak straszny to nie kupuj KD, proste), ale czy 2011 rok był lepszy.
Komiksy Barksa - więcej - tak, ale jakie. W poprzednim roku były 64 strony komiksów Barksa (nie reprintów, bo reprinty to były w co trzecim numerze), a w tym 52 strony (czyli nie dużo mniej, a do końca roku jeszcze 9 numerów), trzeba pamiętać o "Powrocie do Klondike", który powinien być liczony nawet podwójnie.
Komiksy Rosy - 3 komiksy rok temu (45 stron), w tym roku 0 (nie liczymy reprintów przypominam).
Komiksy Roty - rok temu: 6 komiksów (70 stron), teraz 5 komiksów (41 stron).
Komiksy Midthuna, którego komiksy wcale nie odstają od tych Roty (a wg mnie rysuje lepiej od Rosy), rok temu - 7 komiksów (68 stron), teraz 6 komiksów (aż 71 stron)
Komiksy Ferioli'ego - rok temu: 11 komiksów (121 stron), a teraz 7 (65 stron, ale za znacznie lepsze).
Komiksy z rysunkami Korhonena - rok temu: 4 (34 strony), a teraz 5 (40 stron)
Ogólnie rok wg mnie wcale nie jest dużo gorszy od poprzedniego, lepszym bym go nie nazwał, a gorszym nieznacznie. Wyeliminowano numery, w których żaden komiks nie był dobry jak KD 2011-16 czy (mój faworyt) KD 2011-29 albo numer podwójny KD 2011-35-36 16 stron dobrych, reszta bardzo słaba oraz jeszcze kilka numerów jak KD 2011-30, a jest znacznie więcej numerów gdzie 2 komiksy są bardzo dobre.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez solariskuba » Cz sie 23, 2012 3:01 pm

Scarpomaniak napisał(a):To mam dla ciebie pytanie: czy lata 2000-2007 (szczególnie 2001) były lepsze - patrz rok 2001 - mało komiksów w numerze (średnio 28 stron), 2 komiksy Barksa przez cały rok (i to krótkie), 2 komiksy Rosy, 5 komiksów Roty.
Rozumiem, że nie lubisz tego roku (więc, jeżeli ten rok jest tak straszny to nie kupuj KD, proste), ale czy 2011 rok był lepszy.
Komiksy Barksa - więcej - tak, ale jakie. W poprzednim roku były 64 strony komiksów Barksa (nie reprintów, bo reprinty to były w co trzecim numerze), a w tym 52 strony (czyli nie dużo mniej, a do końca roku jeszcze 9 numerów), trzeba pamiętać o "Powrocie do Klondike", który powinien być liczony nawet podwójnie.
Komiksy Rosy - 3 komiksy rok temu (45 stron), w tym roku 0 (nie liczymy reprintów przypominam).
Komiksy Midthuna, którego komiksy wcale nie odstają od tych Roty (a wg mnie rysuje lepiej od Rosy), rok temu - 7 komiksów (68 stron), teraz 6 komiksów (aż 71 stron)
Komiksy Ferioli'ego - rok temu: 11 komiksów (121 stron), a teraz 7 (65 stron, ale za znacznie lepsze).
Ogólnie rok wg mnie wcale nie jest dużo gorszy od poprzedniego, lepszym bym go nie nazwał, a gorszym nieznacznie. Wyeliminowano numery, w których żaden komiks nie był dobry jak KD 2011-16 czy (mój faworyt) KD 2011-29 albo numer podwójny KD 2011-35-36 16 stron dobrych, reszta bardzo słaba oraz jeszcze kilka numerów jak KD 2011-30, a jest znacznie więcej numerów gdzie 2 komiksy są bardzo dobre.

Dlatego też lata 2000- 2007 są na 9 miejscu. Mogę uznać, że rok 2012 będzie na 9 miejscu, ale ubolewam, że minęło już ponad pół roku, a było tylko 5 komiksów Barksa i zero komiksów Rosy, a to moi ulubieni rysownicy.
solariskuba

Postprzez solariskuba » Śr gru 19, 2012 6:01 pm

Poza tym będę kupował KD bo chcę mieć wszystkie...
solariskuba

Postprzez solariskuba » Cz sty 24, 2013 2:43 pm

Scarpomaniak napisał(a):To mam dla ciebie pytanie: czy lata 2000-2007 (szczególnie 2001) były lepsze - patrz rok 2001 - mało komiksów w numerze (średnio 28 stron), 2 komiksy Barksa przez cały rok (i to krótkie), 2 komiksy Rosy, 5 komiksów Roty.

No i rok się skończył i nie wiele się poprawiło (więcej komiksów Roty)... Barksa od tego czasu i Rosy nie było. To gdyby w 2011 ukazałoby się 30 komiksów Barksa, a w 2012 tylko "Powrót do Klondike" to już rok lepszy? Poza tym pierwsze półrocze 2012 było tysiąc razy lepsze od drugiego półrocza...
solariskuba

Postprzez kuperkowo » Wt kwi 22, 2014 11:44 am

Ja bym chciał wyróżnić 2 tytuły, które moim zdaniem najbardziej zbudowały świadomość o komiksach Disneya w Polsce i miały na polski fandom największy wpływ.
Są to 2 magazyny: Kaczor Donald oraz Komiks Gigant/Gigant Poleca. Są to jedyne wydania , które ukazują się (niemal) bez przerwanie od ponad 20 lat.
Jeśli miałbym ułożyć je od najlepszego do najgorszego (biorąc pod uwagę numery od początku istnienia) to wyglądałoby to tak:

1. Kaczor Donald
2. Komiks Gigant/Gigant Poleca

Dlaczego tak ? Myślę, że większość osób swoją przygodę z komiksami Disneya zaczynało właśnie od Kaczora Donalda, a dopiero potem przeniosła się na Giganty , które dla wielu małych dzieci są po prostu za grube. Kaczora Donalda dałem na 1 miejscu za swoją niegdysiejszą zupełną bezkonkurencyjność, wspaniałe komiksy wielkich twórców takich jak Barks, Rosa ale też wielu innych, wspaniałe dodatki, ciekawe strony niekomiksowe i redaktorów, którzy robili to z pasją. Za danie nam wspaniałych wspomnień z dzieciństwa, setki godzin spędzonych przy lekturze, za poszerzenie naszego słownictwa i wiedzy, za niebanalne scenariusze, za 35 stron komiksów co tydzień, za numery świąteczne i podwójne z długim Barksem. Kaczor Donald jest bardzo rozpoznawalnym pismem (to znaczy każdy nawet osoba , która nigdy ich nie czytała wie o czym mowa) i chyba najdłuższym ciągle wydawanym pismem tego typu w Polsce. Komiksy Disneya oraz filmy są jednym z nielicznych rozrywek, które zachwycają zarówno 5 letnie dzieci jak i dorosłych. Taki komiks superbohaterski czy mangę dzieci za bardzo nie będą rozumieć, a taki komiks Barksa owszem. Nie są to też głupie, brutalne historyjki tylko opowiastki o życiu, ale przy tym śmieszne i gagowe.

Teraz dlaczego Giganty? Jak byłem mały to wydawały mnie one taką ,,wyższą półką'' komiksów. Dostarczały nam one zdecydowanie więcej stron komiksów. Zawierały też komiksy 3 rzędowe, przede wszystkim włoskie (Scarpy, Cimino, Carpiego itp.) ale także duńskie komiksy (Andersen, Fecchi, Ferioli itp.). Dlaczego nie MegaGiga czy Mamut? Po prostu są to wydania bardziej dla fanów (przez swoją cenę. Giganty były zawsze tańsze) i są wydawane dopiero od niedawna, a giganty już są na rynku 22 lata.

Komiksy Disneya budowały nasze dzieciństwo, dały nam pasję. DZIĘKUJEMY IM ZA TO.

Obrazek
Obrazek
kuperkowo

Postprzez solariskuba » Śr kwi 23, 2014 9:07 pm

Nie wiem, czy tak chciałeś miasto, ale dałeś okładkę pierwszego numeru z 1995 roku, a nie z 1994 roku, w którym to wyszedł pierwszy numer KD w historii.
No ok, może ja coś powiem na ten temat. Miasto napisało, że na pierwszym miejscu jest KD, a na drugim GP. Po części zgadzam się z nim, ale ja bym to ujął inaczej. Według mnie KD jest czasopismem, które przez wiele lat utrzymywało się na pierwszym miejscu. Około 2006 roku Gigant Poleca zaczął stawać się coraz lepszy. Były publikowane komiksy Scarpy, duńskich rysowników, Casty'ego, z Superkwękiem, Doubleduckiem i ogólnie wszystkie dobre komiksy. Zdarzały się oczywiście jak wszędzie wyjątki. Natomiast poziom KD również zaczął się podnosić po kilkuletnim spadku. W następnych latach pisma te cały czas ze sobą konkurowały, ale KD był niezwyciężony. Cały czas publikowano komiksy Barksa, Rosy i wielu innych, dobrych twórców. Niestety, w 2010 roku, kiedy KD stało się uzależnione od Danii jego poziom znacznie się obniżył. Cały czas w środku były dobre komiksy, ale nie było tych dwóch mistrzów Kaczek - Dona i Carla. I wtedy na prowadzenie wysunął się Gigant. Jednak 2014 rok znów przyniósł trochę zmian. Bardzo dużo numerów było świetnych (poza małymi wyjątkami). W dodatku pierwszy raz od 4 lat wydany nie-reprint komiks Rosy, a pierwszy raz od 2 lat w ogóle jakiś komiks Rosy! No i teraz KD chyba próbuje się wysunąć na lepszą pozycję. Co będzie dalej? Nie wiadomo... :twisted:
solariskuba

Postprzez kuperkowo » Śr maja 21, 2014 4:15 pm

Powiem tak, że raczej zgadzam się z solarisem. Czytam co prawda KD dopiero od 2004r., ale zawsze lubiłem ten magazyn. Niby takie narzekanie, ale ja bym nie nazwał numerów z lat 2004- 2007 słabymi. Mimo, że było mniej Barksa i Rosy. W ogóle jeśli chodzi o tenpagery Barksa to osoby, które nie żyły w lat ach 90 i wtedy nie kupowały KD i nie czytały skanów online - znają może max. 20 tenpagerów z KD czy Kaczogrodu. Wielki deficyt nastąpił w tym zakresie, być może spowodowany tym, że w latach 94-99 było komiksów barksa bardzo dużo. Moim zdaniem to trochę niekorzystne, bo choć wydano już wiele komiksów, to ciągle pozostaje wiele niewydanych, a tenpagery Barksa są bardzo dobre. Jak wspomniał solaris, od 2008r. pojawiła się duża ilość komiksów Rosy i długich Barksa. Był to bardzo dobry czas dla magazynu.
A teraz słówko o Gigantach. Komiksy Giganty poziom miały różny. Plusem była duża obecność długich komiksów i więcej komiksów z Myszką Miki. Ogólnie jednak (przynajmniej moim zdaniem, a bazuję na 10 numerów) najlepsza była 1 seria i ostatnie numery z lat 1999 i 2000. Poziom pierwszych 50 numerów Giganta Poleca był różny, choć raczej były to dobre komiksy. Mniej więcej od numeru 70-80 (akurat, gdy zacząłem to kupować)) nastąpił znaczny skok w górę ze względu min. na obecność w każdym numerze 1 komiksu starszego takich twórców jak Scarpa, Guido Martina, Cimino itp. . Taki stan utrzymał się do ok. numeru 120 (choć już od numeru 100-105 dawały się odczuć lekki spadek jakości komiksów). Jeśli chodzi o KD to było w miarę dobrze do końca roku 2012r. Ciągle były numery podwójne z długimi komiksami Rosy czy Barksa, ciągle KD był tygodnikiem. Od kiedy stał się dwutygodnikiem nastąpiła równia pochyła w dół (choć do listopada 2012r. było jeszcze w miarę dobrze). Sprzedaż gwałtownie spadła, cena poszła w górę. Rok 2013r. to być może najgorszy rok w historii KD, choć oczywiście bywały też dobre numery.
Jeśli chodzi o nowe numery Giganta to są one moim zdaniem gorsze od numerów od 100 w dół, choć to wina współczesnych twórców komiksów.
Co do innych magazynów:
- MegaGiga: Zawsze lubiłem numery MegaGiga. Kto pamięta jego początki, zachwyt nad tematycznością, szok, że ma aż tyle stron - ten wiem o czym mówię. W latach 2010-2012r. nie kupowałem komiksów, ale pierwszych 20 numerów było moim zdaniem bardzo dobre (zwłaszcza pierwsza 15).

-Mamut: Dla mniej zawsze był jakiś taki gorszy od MegaGigi. Może przez to, że miał mniej starszych komiksów. Ale zły też nie był.
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Postprzez solariskuba » Pt lip 25, 2014 11:37 pm

Poziom KD ostatnio bardzo wzrósł, mimo tego, że Giganta cały czas jest przyzwoity. Sądzę, że Kaczor Donald ma większe możliwości, aby wysunąć się na prowadzenie. :) Co do Gigucia to pamiętam jaka to była fajna odskocznia od rzeczywistości jak na koniec Giganta zawsze był starszy komiks. Cały czas pamiętam (akurat byłem u ciotki) jak ciocia mi kupiła 120 tom ze świetnym komiksem Scarpy na koniec. Non stop go mile wspominam, mimo tego że dawno już go nie czytałem i prawie że zapomniałem jego fabułę. Muszę go sobie odświeżyć. Ale mimo wszystko trzeba powiedzieć, że Gigant trzyma dobry poziom. :)
solariskuba

Postprzez Gal » Pn lip 28, 2014 7:23 pm

Zawsze lubiłem numery MegaGiga. Kto pamięta jego początki, zachwyt nad tematycznością, szok, że ma aż tyle stron - ten wiem o czym mówię.

Ja pamiętam początki MegaGiga, ale nie wiązało się to u mnie z jakimś szczególnym zachwytem. Możesz napisać o tym coś więcej?
Gal

Postprzez kuperkowo » Pt sie 01, 2014 3:39 pm

Może z tym zachwytem to trochę przesadziłem, ale pierwsze numery MegaGigi bardzo mnie się podobały. Wtedy były tylko Giganty i Kaczory (notabene bardzo dobre, a Giganty ze starszymi komiksami), ale MegaGiga to przecież 500 stron (jak się o tym pomyśli to się robi: WOW! Krzyżacy chyba nawet tyle nie mają:)).
I to jeszcze 6 numerów rocznie.
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Poprzednia strona

Powrót do Komiksy