Komiksowy słownik skrótów i pojęć

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Komiksowy słownik skrótów i pojęć

Postprzez Gęgul » N wrz 04, 2011 12:19 pm

W kolejności alfabetycznej:

Coloring - kolorowanie kadrów w komiksie, często mylony z inkingiem. Jest robiony przez wydawcę, nie przez rysownika, dlatego zdarzają się różnice w wydaniach, np. między kolorem pieniędzy w Skarbcu, płaszczem Sknerusa czy strojami Braci Be.

CBL - Carl Barks Library (dosł. "Biblioteka Carla Barksa"), kompletna kolekcja komiksów Carla Barksa. Skrót może dotyczyć różnych [nowszych/obcojęzycznych] wydań, lecz wywodzi się od nazwy pierwszego zbioru prac Barksa wydawanego w USA w latach 80-tych przez wydawnictwo Another Rainbow.

DD - czyli Donald Duck - dwutygodnik wychodzący w 1992 i 1993 równolegle z pismem Mickey Mouse (MM) - prezentowane były historyjki 4-panelowe z Danii i USA. Początkowo postacie miały zmienione imione (szczegóły patrz: MM: Mickey Mouse)

DiPol - fanzin, czyli tworzone przez fanów, nieprofesjonalne pismo zawierające teksty na temat komików. DiPol jest dostępny w wersji elektronicznej. Szczegóły.

DiS - skrót od nazwy "Donald i spółka" - zwane też czasem "małym Gigantem"; seria 43 tomików z 3-panelowymi komiksami włoskimi i sporadycznie duńskimi i amerykańskimi. Pierwszy numer ukazał się w 1991, a ostatni w 1994. W 43 numerze zapowiedziano wydanie 2 serii, co nigdy nie nastąpiło i prawdopodobnie nie nastąpi.

Egmont Polska - także jako Egmont Poland, Egmont American Ltd.; jedyny wydawca komiksów Disneya o Donadzie i Mikim w Polsce, jak i w większości europejskich krajów.

GP - skrót od nazwy "Gigant Poleca" - pismo ukazujące się w postaci tomików co 4 tygodnie (łącznie 13 tomów w roku). Zawiera 3-rzędowe historyjki z Danii i Włoch. Redaktorem naczelnym jest Artur Skura. Zawiera 254 strony. Poprzednikiem tytułu był "Komiks Gigant" (KG). Odpowiednikiem w innych krajach jest m.in. duński Jumbobog czy niemiecki Lustiges Taschenbuch.

GX - skrót od Gigant Extra - tomik z roku 2005 zawierający serię autorstwa Giorgia Cavazzana i Byrona Ericksona pt. Władcy Smoków. Stanowi początek serii MegaGiga. Został przetłumaczony przez założyciela forum, Mateusza Lisa.

HoF - Hall of Fame (pl. Aleja sław) - nieregularna, luksusowa seria z komiksami ukazująca się w krajach skandynawskich oraz w Niemczech, w Polsce pod tytułem "Kaczogród". Każdy tom poświęcony jest innemu znanemu autorowi; znajdują się w nim najsłynniejsze komiksy tego autora i artuykuły o Nim i jego historyjkach. W Polsce ukazały się wydania o Romano Scarpie, Carlu Barksie, Vicarze, Donie Rosie i Marco Rocie.

INDUCKS (ew. I.N.D.U.C.K.S.) - baza komiksów Disneya. Można tam znaleść informacje o twórcach większości historyjek, miniaturki pierwszych stron/okładek, składy wydań komiksowych czy notaki o twórcach. Adres strony to coa.inducks.org

Inking - pokrywanie tuszem konturów postaci i tła; często mylony z coloringiem.

KD - skrót od nazwy "Kaczor Donald" - tygodnik z komiksami 4-panelowymi pochodzącymi najczęściej z USA, Danii i Holandii. Redaktorem naczelnym jest Grzegorz Rutke. Ma ok. 45 stron. Poprzednikiem serii do 1994 roku było pismo "Mickey Mouse" (MM).

KDWS - Kaczor Donald Wydanie Specjalne - okolicznościowe tomiki Kaczora Donalda. W 2001 roku wydrukowano na łamach pisma serię ŻiCSmK, w roku 2005 pojawiła się seria Komiksów Przygodowych (w tym także historyjek Rosy i Barksa) i jedno wydanie specjalne Giganta w postaci tomiku świątecznego.

Kod - najprościej mówiąc oznaczenie komiksu, znajdujące się najczęściej w pierwszym kadrze.
Odczytywanie różnych kodów:
D 2006-145, gdzie D oznacza kraj (Danię), 2006 - rok powstania, 145- numer z kolei
H 96056, gdzie H oznacza kraj (Holandię), pierwsze dwie liczby rok (w przypadku historyjek powstalych po 2000 roku oznacza się je pierwszą i ostatnią cyfrą roku, np. 24046 oznacza rok 2004), 0 to rozdzielnik, a 56 numer z kolei.
W/WDC 50-02, gdzie W oznacza kraj (USA), WDC skrót nazwy czasopisma (w tym przypadku Walt Disney's Comics and Stories), 50 numer czasopisma a 02 kolejność w gazecie
I TL 2056-1, gdzie I oznacza kraj (Włochy), TL skrót nazwy czasopisma (w tym przypadku Topolino), 2056 numer czasopisma a 02 kolejność w tomiku

KzK - czyli Komiksy z Kaczogrodu - nieregularne pismo wychodzące początkowo w roku 2001, gdzie ukazały się komiksy Dona Rosy (w tym rodziały dodatkowe do ŻiCSmK) i ponownie na przełomie lat 2010-2011, gdzie także wydrukowano historyjki Rosy, w tym pełną sagę o Sknerusie. Niestety, z powodu niskiej sprzedaży czasopismo zostało narazie zawieszone - redaktorem drugiej serii był Artur Skura.

Lettering - wpisywanie tekstu do dymków, komputerowo lub ręcznie.

MAM - skrót od nazwy "Gigant Mamut" - kwartalnik z komiksami włoskimi i duńskimi o układzie 3 paneli na stronie. Redaktorem naczelnym jest Artur Skura. Zawiera 512 stron. Skład pisma jest identyczny z wydawnictwami duńskimi (Mammutbog, Jumbo-Temabog) lub niemieckimi (Lustiges Taschenbuch Spezial). Początkowo komiksy nie były powiązane ze sobą tematycznie, obecnie coraz częściej pojawiają się tomiki z powiązaniem tematycznym.

MGG - skrót od nazwy "MegaGiga" - dwumiesięcznik z 3-panelowymi komiksami włoskimi i duńskimi, sporadycznie też pochodzącymi z USA. Redaktorem naczelnym jest Artur Skura. Wszystkie historyjki są powiązane tematycznie. Do tomu 23 pismo zawierało do 448 stron, obecnie górną granicą jest 512 stron. Podobnie jak Gigant i Mamut wzorowany jest na zagranicznych pismach. Pierwowzorem serii był Gigant Extra (GX).

MM - czyli pismo Mickey Mouse - pierwsze w Polsce po II wojnie regularne wydawnictwo z komiksami Disneya o Donaldzie, Mikim itd. Pierwszy numer ukazał się w 1990 roku. Początkowo miesięcznik, potem dwutygodnik. W pierwszych numerach czasopisma postacie miały zupełnie inne imiona takie jak: Sknerus McKwacz -> Wuj Sknera/Sknera MacKwak, Bracia Be -> Równe Chłopaki, Gęgul Gęg -> Gąsior Gienio, Goguś -> Miluś/ Gąsior Gladstone. W 1994 roku pismo ustąpiło miejsce dwutygodnikowi Kaczor Donald (KD).

Panel - czyli rząd kadrów historyjki na jednej stronie komiksu. Komiksy włoskie są najczęściej 3-rzędowe, duńskie publikowane w KD 4-rzędowe a w GP, MGG i Mamucie 3-rzędowe, amerykańskie 4-rzędowe a holenderskie 4-rzędowe.

Reprint - czyli powtórne wydanie tego samego komiksu w tym samym kraju, czasami też nazywa się tak prezentacja historyjki w każdym innym wydaniu od pierwszego.

Ten-pagery (ew. tenpagery lub 10-pagery - komiksy 10-stronicowe, zazwyczaj o zabarwieniu komediowym, z "zabawną puentą". Często rozpoczynają/rozpoczynały nowy numer "Kaczora Donalda". "Trend" zapoczątkowany przez Carla Barksa w latach 40-tych.

UKD - Urodziny Kaczora Donalda, tomik wydany w 1994 roku z okazji 60 rocznicy powstania postaci Kaczora Donalda oraz przyjeździe do Polski Carla Barksa.

ŻICZSMK - ewentualnie ŻiCSmK; czyli Życie i Czasy Sknerusa McKwacza - 12- częściowa saga autorstwa amerykańskiego scenarzysty i rysownika Dona Rosy. Przedstawia ona życiorys wujka Sknerusa począwszy od 10 urodzin i zarobienia pierwszej dziesięciocentówki do starości i pierwszego spotkania z Donaldem. Najbardziej znany w Polsce komiks Disneyowski, w roku 1995 uhonorowany Nagrodą Eisnera, czyli komiksowym Oscarem. W naszym kraju ukazała się dwa razy: pierwszy w 2001 w wydaniu specjalnym Kaczora Donalda i drugi w 2010 roku w Komiksach z Kaczogrodu (KzK) wraz z rodziałami dodatkowymi, które dotychczas ukazały się niezależnie od siebie w Kaczorze Donaldzie. Wszystkie wątki z życia Sknerusa wzorowane były na komiksach Carla Barksa.
Ostatnio edytowano N wrz 04, 2011 2:47 pm przez Gęgul, łącznie edytowano 2 razy
To jest twoja chwila prawdy.
Avatar użytkownika
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego
 
Posty: 1918
Dołączył(a): Pn gru 29, 2008 3:03 pm
Lokalizacja: Krosno, lecz nie tkackie, województwo podkarpackie
Imię: Wiktor
GG: 0

Powrót do Komiksy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron