Niedisneyowskie komiksy Carla Barksa

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Niedisneyowskie komiksy Carla Barksa

Postprzez Gladstone » Śr wrz 22, 2010 3:02 pm

Ostatnio robiłem porządki w szafce i znalazłem trochę numerów czasopisma komiksowego Tom & Jerry z lat 95-98. Były to moje pierwsze komiksy więc z sentymentu zajrzałem do nich i okazało się, że zawierają komiksy Carla Barksa! Znalazłem 4 historyjki, bohaterem jednej jest pies nazywany Szczęściarzem, dwóch osiołek Benny, a ostatniej osiołek Benny i niedźwiedź Bruno.

Zdjęcia:http://yfrog.com/nedsc00039pjx

Więcej informacji o tych postaciach po angielsku: tutaj

Jestem ciekaw, czy ktoś też spotkał się z tymi komiksami.
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Gladstone

GG: 0

Re: Niedisneyowskie komiksy Carla Barksa

Postprzez Pahan » Śr wrz 22, 2010 4:46 pm

Dobrze by było zebrać gdzieś spis komiksów Barksa w tych czasopismach (nie mówię o Inducks, tylko o jakimś normalnej liście, po prostu żeby informacje o tych historyjkach nie zaginęły w pomroce dziejów :) )
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez KamilSz96 » Śr wrz 22, 2010 5:01 pm

muszę kiedyś się wybrać do biblioteki i przegrzebać numery toma i jerreg.
"Urok cichych, spokojnych miejsc, majestat srebrnego księżyca i gwiazd... Gdzie wędrowiec widzi piękno wschodów i zachodów słońca w głuszy, nietkniętej ludzką stopą i kaczą płetwą. Miejsc, które zmienia tylko upływ czasu."
KamilSz96

Imię: Kamil

Postprzez Gladstone » Śr lis 17, 2010 7:28 pm

http://greatestape.blogspot.com/search/label/Carl%20Barks
Kilka niekaczych komiksów Barksa do poczytania w oryginale
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Gladstone

Postprzez Pahan » So lis 27, 2010 11:14 am

Gladstone, byłbyś w stanie podać bardziej szczegółowe informacje na temat numerów "Toma i Jerry'ego", które zawierają historyjki Barksa? Tzn. numer, data wydania, tytuł komiksu itd. Widzę, że historyjki mają wydrukowane kody. Może uda Ci się (lub udało) je zidentyfikować z pomocą tej strony? Jeszcze raz zachęcam ewentualnych posiadaczy "Toma i Jerry'ego" do poszukiwań i być może uzupełniania tej listy.

To dość ciekawy okres u Barksa o którym mało się mówi, i w sumie mało kto o nim wie. Carl narysował te 33 historyjki na samym początku swojej pracy w Westernie (1943-47) i musiał pogodzić to zadanie z tworzeniem historii z kaczkami. Komiksy z Osiołkiem Bennym i Droopy'm (który nazywał się wtedy Happy Hound) miały zazwyczaj 6-8 stron, a prawdziwym rarytasem jest historia "Porky of the Mounties" z 1944, która liczyła 24 strony i została narysowana jako One Shot (#48) dla wydawnictwa Dell Comics, podobnie jak wszystkie wczesne długie opowieści Barksa. Co ciekawe, wydawcy nie spodobała się... twarz Królika Bugsa w jego wykonaniu. Sam twórca mówi, że to jedyna rzecz która mu nie wychodziła. W efekcie, każdy panel z Bugsem był poprawiany przez Carla Buettnera, a Barks nie został więcej poproszony o rysowanie innych postaci niż disnejowskie.

Ciekawostka:
Unikalne szkice Osiołka Benny'ego i Misia Barney'a w wykonaniu Barksa. Barks wizerunki postaci brał z ich wzorów do 4 planowanych krótkometrażówek z MGM w reżyserii Rudolfa Isinga. Powyższe szkice zostały przez niego wykonane na odwrocie dwóch kart z wzorami które otrzymał.

źródła informacji:
CarlBarks.dk
A Guidebook to the Carl Barks Universe
Obrazek
Pahan

Postprzez Gladstone » So lis 27, 2010 12:23 pm

Tom & Jerry Nr indeksu 378658 ISSN 1230-848X wydawnictwo TM-Semic redakcja Danuta Hernik (red. nacz.), Jolanta Tomala, Marek Skręta (DTP) nie ma podanego tłumacza, pewnie ktoś z redakcji tłumaczył

Tom i Jerry 4/97(miesięcznik a więc kwiecień, nie ma dokładnej daty wydania) na kodzie kreskowym jest jeszcze numer 9 771230 848977 - str. 12 do 19 (włącznie) "PRZYJACIELSKA POMOC" osiołek Benny, wydrukowany kod O.G 8/1943 -

Tom i Jerry 11/1996 str.16 do 23, "SZCZĘŚLIWY HUGO" 9/1944 (widzę po obrazku) nie ma wydrukowanego kodu, jest tylko tytuł i napis Metro-Goldwyn-Mayer-Cartoons

Tom i Jerry 12/96 str.20 do 27 "CUDOWNY PTAK" kod O.G 10/1944 Benny, pojawia się Papuga (nazywana Senior)

Tom i Jerry 7/96 str. 36 do 43, "MIŚ BRUNO I OSIOŁEK BENY" bez wydrukowanego kodu, jest to 15/1945 w tytule jest Beny a w tekście Benny

Więcej numerów nie mam, tylko te cztery.

Pomyślcie tylko co by było gdyby Barks jednak dobrze rysował Królika Bugsa i z jakiegoś powodu zamiast kaczek rysował dalej Hugo, Bruna, Benny-ego, Bugsa... Aż mnie ciarki przeszły :D

W komiksie Rosy The Crocodile Collector z tego co pamiętam pojawia się ... Andy Panda! W klatce w zoo...
Gladstone

Postprzez Pahan » So lis 27, 2010 5:28 pm

Masz więc szczęście posiadać trzy pierwsze historyjki tego typu zrobione przez Barksa (OG 8, 9 i 10).

On sam mówił, że nigdy przedtem nie słyszał o tych postaciach. Poznał je dopiero z przesłanych mu wzorów. Tak naprawdę nie wiedział dlaczego właśnie jemu powierzono rysowanie tych komiksów (domyślał się, że brakowało innych rysowników). Po tym jak wydawcy spodobała "Przyjacielska pomoc", Barks został poproszony o następną historyjkę. Dostał do niej bezimienną postać - psa, którego on sam nazwał Happy Hound. Potem zobaczył go na ekranie kinowym jako "Droopy". Po sukcesie "Szczęśliwego Hugo" i następnej historyjki z Benym ("Cudowny ptak"), począwszy od 11 numeru Our Gang, Barks miał już rysować wspólne przygody Osiołka Benego i Misia Bruno - czego przykładem może być komiks wydany u nas w "Tomie i Jerrym" nr 7/96.
Obrazek
Pahan

Postprzez diego » Wt sty 18, 2011 4:49 pm

Z tego co mi powiedział przyjaciel dowiedziałem się, że podobno Carl tworzył jakieś komiksy dla Looney Tunes... :wink:
A! E! I! O! U! AEIOU! A! E! I! O! U! AEIOU!...
diego

Imię: Kuba

Postprzez Gęgul » Wt sty 18, 2011 5:41 pm

Wszystkie posty wyżej dotyczą właśnie tego zagadnienia ;).
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez diego » Wt sty 18, 2011 6:26 pm

A no może, ja wiem , że Looney Tunes to Królik Bugs... a skoro o tym to niedługo w Polsce będzie The Looney Tunes Show, gdzie Struś Pędziwiatr bądzie w wersji trójwymiarowej, no ale to tylko ciekawostka...
A! E! I! O! U! AEIOU! A! E! I! O! U! AEIOU!...
diego

Imię: Kuba

Postprzez Arcer » Pn cze 22, 2015 6:06 pm

Znalazłem w domu jeden numer "Toma i Jerry'ego", prawdopodobnie 5/96 (brak okładki więc mogę tylko domniemywać po zawartości). Od strony 16 do 23 jest wydrukowany komiks pt. "Miś Bruno i Osiołek Benny", jest to historyjka numer 23 z 1946 roku.
Arcer
el moderatoro

Powrót do Komiksy