Zapytaj eksperta, czyli różne pytania dotyczące komiksów

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Re: Zapytaj eksperta, czyli różne pytania dotyczące komiksów

Postprzez vicar » Wt wrz 30, 2014 12:24 pm

Mam takie ogólne pytania, które wiem, że były tu już poruszane, ale nie mogę znaleźć. Chodzi mi o ogólny cykl wydawniczy KD - jak to wygląda? Rozumiem, że większość materiałów dostarcza Dania, ale czasami są komiksy inne niż u nich? Na jakiej zasadzie to jest wybierane? Czy redakcja może sobie wybrać dowolne komiksy? Kiedyś kupiłem komiks w Czechach czy Chorwacji i skład był ten sam co u nas i druk był by Quad\Winkowski. Robimy jakąś dystrybucję do innych krajów? Z kolei Giganty są drukowane tak jak w Skandynawii przez Nordhaven. Chodzi mi mniej więcej o to jak cały ten cykl wygląda.
vicar

GG: 0

Postprzez kuperkowo » Wt wrz 30, 2014 3:16 pm

Ekspertem jest tutaj Scarpomaniak :) ale postaram się przybliżyć Ci tą sprawę. Jeśli chodzi o pismo Kaczor Donald to redakcja otrzymuje paczki/skany z komiksami, które ostatnio (zwykle góra rok wcześniej) ukazały się w Danii a mianowicie w magazynie Anders And. Z tej puli mogą wybrać dowolne komiksy uwzględniając maksymalną liczbę komiksów na numer (ok. 35, choć zwykle mamy ok .33 stron komiksów) + to , że generalnie nie można dawać komiksów dłuższych niż 16 stron (nie rozumiałem nigdy wyjaśnień dlaczego , ale tak po prostu jest). Czasem (jak np. w przypadku ,,The Duck who never was'' Rosy) mogą dać jakiś komiks , który nie był w danym roku w Danii , ale tak czy siak musiał kiedyś zostać wydany w Danii, bo to stamtąd Polska bierze skany. Czyli jeśli jakiś komiks nie ukazał się w Danii to nie ma szans na to by został wydany w Polsce. Komiksy w KD nie są dokładnie tak samo ułożone jak w Anders And i niektóre są pomijane, ponieważ Anders And wychodzi co tydzień a KD (niestety!) co dwa tygodnie. Co do kooperacji z innymi państwami ,,słowiańskimi'' że tak powiem (choćby np. Czechy) to ich skład jest ustalany przez redakcję w Polsce i jest taki sam lub bardzo podobny jak ma KD. KD w Czechach jest wydawane co 3 tygodnie , więc niektóre polskie numery są pomijane i jest brany co 2 kd czy jakoś tak.
Co do Gigantów to są one identyczne z duńskim tomem Jumbobog , który zaś jest identyczny z niemieckim tomem ,,Lustiges Taschenbuch'' , czyli to Niemcy ustalają składy Gigantów. Co do Mamutów i MegaGig to są one identyczne z duńskimi tomami ,,Jumbo - temabog'' które zwykle są identyczne z niemieckimi tomami Lustiges Taschenbuch Special (zwykle te numery są lepsze i mają mniej reprintów np. Poznaj moich kuzynów'') . Niektóre numery są też układane wyłącznie przez Duńczyków (zwykle te tomy są gorsze i zawierają więcej reprintów np. Pogromca duchów'').

Wyjaśniło się ?
Ostatnio edytowano Pn lis 24, 2014 7:08 pm przez kuperkowo, łącznie edytowano 2 razy
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Postprzez vicar » Pt paź 03, 2014 11:26 am

Trochę tak, dzięki :) Ale skoro ekspertem jest scarpomaniak, to z chęcią przeczytam też jego wypowiedź ;)
vicar

Postprzez kendo » Pt paź 10, 2014 8:13 pm

Jest taki komiks, w którym Donald porusza się bardzo sprawnie po mieście, bo ma taką super książeczkę, gdzie zapisał rozkłady autobusów i inne rzeczy.
Donald chyba przed kimś przez cały komiks ucieka i z pomocą informacji zawartych w notatniku zawsze jest kilka kroków przed osobami go goniącymi (domokrążcy? jacyś bandyci? Nie pamiętam dokładnie). Znacie tytuł?
kendo

Imię: Krzysztof

Postprzez lamero » So paź 11, 2014 10:51 am

Najprawdopodobniej chodzi Ci o "Sztukę ucieczki" z Giganta 2/1997.
Bardzo fajny komiks, pamiętam, że kiedy czytałem go w dzieciństwie, to marzyło mi się posiadanie takiego planu szybkiego przemieszczenia się, jaki Donald miał w tej historii.
lamero

Postprzez kendo » Pn paź 13, 2014 11:05 am

Dziękuję. :)
To pewnie będzie to. Dla mnie też książeczka Donalda była obiektem westchnień. :)
kendo

Imię: Krzysztof

Postprzez vicar » Wt paź 14, 2014 11:52 am

Jeden z nielicznych Gigantów jakie posiadałem za młodu :) Pamiętam, że ten komiks strasznie mi się podobał.
vicar

Postprzez Arcer » Śr paź 22, 2014 7:09 pm

Hej, ja też marzyłem o takim zeszyciku :). Co więcej, zachęcony treścią komiksu, zacząłem rysować taki sam - łącznie z mapami mojej miejscowości. Niesamowite, jak sugestywne potrafią być niektóre scenariusze.
Już wiem, które numery sobie odświeżę podczas wizyty w domu na 1. listopada!
Arcer
el moderatoro

Postprzez kuperkowo » Pn lis 24, 2014 7:05 pm

Kojarzy ktoś może następujące komiksy:

1)Donald lunatyk, który nieświadomie pomagał w przestęptwie/kradzieży i przy tym utrudniał prace policji (pamiętam scenę gdzie cały kaczogrodzki pułk policji nie mógł go złapać).
2)Komiks z Braćmi Be zaczynający się sceną uciekających Braci Be pod mostem gonionych przez policje. Potem wchodzą do jakiegoś domku, w którym są jakieś schody prowadzące w dół, biorą pochodnie i coś tam dalej robią
3)Komiks, w którym Sknerus chcę odkryć tajny przepis na coś i ten tajny przepis odkryty przypadkowo przez Donalda to lody pistacjowe (Donald jadł lody i wpadły one do gara). Dodam, że chodziło o jakiś napój, który odkrył jakiś wieśniak i napój ten miał kolor fioletowy.

Pamiętam, że w podstawówce czytałem te komiksy i bardzo mnie się podobały, a teraz nie mogę je znaleźć na INDUCKS.
Wszystkie komiksy były na 100 % w magazynie ,,Kaczor Donald'' w latach 2004-2010

Jakby ktoś któryś kojarzył to byłbym wdzięczny.
kuperkowo

Postprzez Famous » Pn gru 22, 2014 4:39 pm

Trochę odkop, ale co do trzeciego komiksu, to go kojarzę. Jestem na 99% pewny, że pochodzi z KD z początku roku 2007. Poszukaj, a na pewno znajdziesz :)
"Oszczędnością i pracą kaczki się bogacą"
Obrazek
Famous

Imię: Damian

Postprzez kuperkowo » Pn gru 22, 2014 5:03 pm

Poszukałem i na 99 % chodzi o komiks ,,Gorące dni'' z KD 2007/29 (środek a nie początek roku, ale byłeś blisko). Dzięki za pomoc ! EDIT: Komiks numer 2 to https://coa.inducks.org/story.php?c=D+2004-192
kuperkowo

Poprzednia strona

Powrót do Komiksy