Krótkie recenzje komiksów różnorakich

Tu dzielimy się wrażeniami na temat nowych, a także starych komiksów spod znaku Disneya.

Re: Krótkie recenzje komiksów różnorakich

Postprzez Scarpomaniak » Śr wrz 16, 2009 3:28 pm

Karateka z Myszogrodu
Scenariusz: Guido Martina Rysunki: Marco Rota

Komiks ten przczytałem w Kaczogrodzie (a gdzie indziej) Marco Roty. W Kaczogrodzie miał dodatkowy atut - coloring - po prostu olśniewał kolorami gdyby nie twarz Mikego i Goofy'ego to by pomyślałem, że zdobyli go od Amerykanów (tj. "Bolid, który skakał), ale odejdę od tematu kolorów, bo komiks powinno oceniać scenariuszem i rysunkami, a nie coloringiem i np. formatem, papierem. A więc rysunki są wspaniałe wyglądają jak Scarpy, ale lekko inaczej, co do scenariusza to on niej jest jakiś specjalnie ciekawy, ale trochę lepszy od niektórych komiksów z tej epoki, z powodu ręki Goofy'ego i związanym "żartem" z nią na koniec. Ale szkoda, że Rota rzadko rysuje myszy, bo całkiem ładnie je rysuje!

Scenariusz: 9/10 (jak mówiłem dobry, ale nie najlepszy)
Rysunki: 10/10
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław
GG: 0

Postprzez Wojtas » Pt wrz 18, 2009 4:59 pm

Uciekająca lokomotywa
scenariusz i rysunki: Carl Barks

Kolejny fantastyczny 10-pager Barksa, przedstawiony w chyba mój ulubiony sposób, jeśli chodzi o jego komiksy, a konkretnie bardzo mi się podobają historyjki z nutką napięcia i grozy (podobnie jak choćby w komiksie "Zawód - latarnik"). Wieki kadr ze zderzeniem pociągów na filmie był wspaniały - Mistrz świetnie narysował przerażenie Donalda. Podobała mi się tu także rola siostrzeńców, nie są oni zbyt często pokazani jako świetni matematycy. :) Mamy tu doczynienia ze świetnym połączeniem dwóch tematów: Donalda oglądającego film (było tu wiele naprawdę zabawnych gagów), oraz siostrzeńców głowiącym się nad tym jak obliczyć miejsce zderzenia pociągów i zapobiec katastrofie. Duża dawka humoru i napięcia, od pierwszej do ostatniej strony. Krótko mówiąc: super! :) Polecam!
Ocena: 10/10 - nie mam temu komiksowi nic do zarzucenia.
Wojtas

Imię: Wojtek

Postprzez Arcer » Pt wrz 18, 2009 6:30 pm

Od siebie mogę jedynie dodać, że komiks ten wywołuje u mnie dokładnie te same odczucia, a poza tym nutkę tęsknoty do minionych lat :-).
Kadr ze zderzeniem pociągów zaiste świetny. Podobało mi się złożenie akcji filmu oglądanego przez Donalda i ruch kolejek siostrzeńców ("Hurra! Nie zderzyły się!" :wink:). Choć wiele komiksów Barksa wspominam bardzo dobrze, to akurat ten chyba jest w moim TOP10 :)
Arcer
el moderatoro

Postprzez Angus » Wt wrz 22, 2009 3:54 pm

Straszni Kaczogrodzianie (KG nr. 1/2000)
I-2252-6
Scen. i rys. Corrado Mostantuono

Komiks opowiada o grupce wyalienowanych obywateli Kaczogrodu. Brak tolerancji to to, co ich spotyka na każdym kroku. Ich przywódca, planując zemstę, uświadamia sobie, że popełnia ten sam błąd, co ci "normalni" obywatele. Historia kruka mówi nam, że należy akceptować ludzi z ich wszystkimi wadami.
Krótki, ale ciekawy komiks, w dodatku z niegłupim morałem. Dość często do niego powracam.
Moja ocena 8,5/10
Tutaj należy chyba coś napisać... Chwilowo nie mam weny.

Obrazek
Angus
Stróż Kaczogrodu

Postprzez Wojtas » Pn lis 16, 2009 1:07 pm

Back to the Klondike
scenariusz i rysunki: Carl Barks

Prawdopodobnie moja ulubiona historyjka Barksa i ogólnie jedna z najlepszych jakie czytałem w życiu. Jeśli ktoś czytał ten komiks, a oprócz tego "Więźnia Doliny Białej Śmierci" Rosy, to można zauważyć mnóstwo podobieństw. Bardzo dużo kadrów (z ocenzurowanej wersji) zostało przerysowanych, atakujące komary to także pomysł zaczerpnięty z tej historyjki. W życiu czytałem bardzo dużo świetnych komiksów, ten jest jednak jednyn z niewielu, od których po prostu nie mogłem się oderwać. Akcja jest poprowadzona w sposób bezbłędny, zaczynając od zabawnych gagów ze słabą pamięcią Sknerusa, a kończąc na walce ze Złotką i jej niedźwiedziem w Klondike. Oczywiście w tej drugiej części też można się pośmiać w wielu miejscach. "Back to the Klondike" to również znakomity przykład na to, że Barks jest mistrzem jeśli chodzi o rysowanie widoków - w tle jest bardzo dużo przyrody, nie jest to jednak zbyt zapełnione szczegółami. A zakończenie? Z takim się u Barksa chyba jeszcze nie spotkałem. Kiedy czyta się ostatnią stronę, wydaje się, że już wszystko jest jasne - Sknerus przez swoją głupotę i skąpstwo stracił fortunę, a tu nagle Donald mówi siostrzeńcom jak było naprawdę, ukazując swojego wujka w zupełnie innym świetle. Rysunki są fantastyczne - jak dla mnie najlepszy okres twórczości Barksa. Niezbyt podobały mi się te chude jak patyki ręce Złotki, ale to już chyba szczegół. :)

Wypisałem tu wiele zalet, ale jeśli chodzi o humor, rysunki i przebieg akcji tego dzieła - to nie do opisania, to trzeba przeczytać! :) Polecam gorąco!
Wojtas

Postprzez rav815 » Pn lis 16, 2009 4:42 pm

Był w Polsce wydany ten komiks? Gdzie go czytałeś?
rav815
Bo$$ of Beagle Boy$

Postprzez dokil » Pn lis 16, 2009 4:50 pm

Napewno na stronie Beru.
"Nie ma geniuszu bez ziarna szaleństwa." - Arystoteles
dokil

Imię: Daniel

Postprzez Wojtas » Pn lis 16, 2009 5:14 pm

Nie był wydany w Polsce, nie czytałem go również na stronie Beru. :) Mam go w swojej kolekcji (w tomiku Carl Barks' Greatest DuckTales Stories # 1).
Wojtas

Postprzez dokil » Pn lis 16, 2009 5:16 pm

Ah, szczęściarzu...
"Nie ma geniuszu bez ziarna szaleństwa." - Arystoteles
dokil

Imię: Daniel

Postprzez Scarpomaniak » Pn lis 16, 2009 5:34 pm

Jaki szczęściarz? Przeceiż można prawie wszyskie wydawane przez Gemstone komiksy kupić w sklepie internetowym Empika! Sam zamówiłem dwa tygodnie temu "Walt disney Treasures - 75 years of innovations", a ceny są w granicach rozsądku!
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Pahan » Pn lip 26, 2010 8:28 am

Topolino e il doppio segreto di Macchia Nera (tytuł angielski: The Blot's Double Mystery)
I TL 116-AP
scen. Guido Martina, rys. Romano Scarpa

Ta opowieść to drugi występ Fantomena w historii (pierwszy włoski). Jest to kontynuacja dzieła Gottfredsona i De Marisa "Mickey Mouse Outwits the Phantom Blot" z 1939. Po pierwsze, komiks ten zasługuje na uwagę ze względu na niezatracony jeszcze, oryginalny image Fantomena. W dalszym ciągu jest to osobnik tajemniczy i budzący niepokój czytelnika (i częste pokazywanie go bez przebrania nie psuje tego efektu). To co zrobiono z jego wizerunkiem w USA w latach 60. to jakaś parodia (własne czasopismo "The Phantom Blot" z komiksami rysowanymi przez Paula Murry'ego - przepraszam fanów tego pana, ale IMO jego Fantomen wygląda tam jak przerośnięta fasola w kiepskim kostiumie na halloween*). W wydaniu Scarpy wypadł idealnie.
Nie chcę pisać tu nic o fabule, bo jest tak zawiła, że nie da się tego przedstawić w żaden sensowny sposób. Myślę jednak, że hasło zemsta dużo wyjaśni :wink:.
Historia ta jest nieco mroczna. Panuje specyficzny gęsty klimat, który nieco rozładowuje się mniej więcej po 2/3 komiksu. Cały czas coś się dzieje, nie można się nudzić. Perfekcyjny scenariusz. Mimo, iż akcja pędzi do przodu cały czas, Guido Martina nie pogubił się, i wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Jego dzieło nie jest w żadnym stopniu przewidywalne - znowu mamy świetny mysi kryminał. "The Blot's Double Mystery" pełne jest genialnych rozwiązań fabularnych, ale też i drobniejszych pomysłów (sam kilka razy nie mogłem wyjść z podziwu co do niektórych koncepcji, jak np. właściwości szaty Fantomena).
Podsumowując: fantastyczny komiks, który udowadnia, że włoscy mistrzowie mogą uważać się za spadkobierców Floyda Gottfredsona.
9/10

* No porównajcie sami: jedyna słuszna wersja i wersja Murry'ego. Jeszcze w miarę dobrze wyglądał u tego pana tutaj. Ale to? Dajcie spokój.

PS. Do przeczytania oczywiście na stronie Beru. Uprzedzam, aby zorganizować sobie trochę czasu na lekturę, bo 59 stron to nie w kij dmuchał (mi zabrały około 1,5 godziny). :)
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez Gęgul » N lut 13, 2011 8:59 pm

Naszła mnie niepochamowana ochota na pisanie, dlatego odkopuję temat i coś tu napiszę.

Piekielny spadek
Scenariusz: Laura i Mark Shaw, rysunki: Flemming
D 2005-234
Gigant Poleca "Piekielny spadek"

Komiks otwierający mój pierwszy własny egzemplarz tomiku z disneyowskimi komiksami. Spodobał mi się tak bardzo, że czytałem go kilkanaście razy w przeciągu miesiąca.
Muszę stwierdzić, że małżeństwo Shaw bardzo dobrze pisze horrorki. Wątek oczekiwania na potwora jest wprost genialny, szczególnie jeśli chodzi o groźby Donalda i Daisy wypowiedziane w formie żartu. Przez chwilę można było myśleć, że to stare dobre małżeństwo kłócące się o kostkę czekolady :). Ciekawie pomyślany też wątek spadku po byłej szkolnej koleżance - wiedźmie. Podczas pierwszego czytania bardzo bałem się zapisków czarnomagicznych, których tu było sporo.
Miły akcent z Myszką Minnie :).

Ocena: 9/10

Jutro postaram się uzupełnić tego posta innymi recenzjami :).
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Recenzje komiksów by manu22

Postprzez manu22 » So kwi 02, 2011 12:14 pm

W tym temacie mam zamiar przedstawiać recenzje komiksów zamieszczonych w wydaniach komiksowych począwszy od roku 1992 i pierwszych komiksów z serii Gigant.
Na początek jednak coś nowego czyli Gigant Poleca 4/2011: Zabójczy Duet.

Ścigający i Ścigani: Cztery części DoubelDuckaw numerze! Ostatni raz DD widzieliśmy w Gigancie w numerze 9/2010. Jak pamiętamy w końcówce cztero częściowego komiksu ,,Zwinna łódż podwodna" poznaliśmy wreszcie torzsamość wielkiego szefa, jednak na rozwianie wątpliwości i ukazanie nam prawdziwej tożsamości Wielkiego Szefa musieliśmy czekać aż do tego numeru. Komiks nie przyniósł jakichś znaczących zmian w uniwersum DD. Poznaliśmy tożsamość nowego szefa agencji oraz zakończony został (prawdopodobnie) wątek agenta Gomesa. Nietey nie dowiedzieliśmy się nic o dniach usuniętych z pamięći Donalda. Za małą przełomowość i nieco naciągany wątek z zawodami w agencji ocena: 4/6

Król Piotruś Pierwszy: Komiks Paula Halasa(za którym swoją drogą przepadam) jest kolejną warjacją na temat światów alternatywnych. Niestety komiks jest na maksa przewidywalny i niestety scenariusz broni się tylko doskonałą końcówką. Jest to jeden z najsłabszych komiksów Halasa. Niestety jakoś nie kupuje Piotrusia jako króla, a komiks jest krótki i nudnawy. Król Piotruś broni się tylko niezłymi rysunkami Joaquina i ciekawą końcówką. Ocena: 2+/6

Wielkie powielenie: Casty jest uwielbiany przeze mnie głównie jako autor komiksów z Mikim, więc do jego komiksów z kaczkami nie podchodzę z wielkimi nadziejami. Wielkie powielenie to komiks średniawy. Równe rysunki i średni scenariusz. Nie ma tu jakiegoś przełomu, ale nie jest to komiks sły. Bardzo ciekawa postać profersora z niechlubną przeszłością i kolejny pojazd z gatunku nietypowych. Ciekawie wygla\ąda także plemie ukrywające multiplikator, jednak jak zaznaczyłem na początku sszału nie ma... Ocena: 3+/6

Zwrot akcji: Komiks jest przezabawny i mimo powtarzalnego scenariusza (adekwatnego do tematyki komiksu) zasługuje na wysoką ocenę. Scenariusz Gliny na ostatniej stronie i kilka innych scen są najzabawniejszymi z całego Giganta.
Ocena: 4/6

Kierunek: Księżyc Moim zdaniem najsłabszy komiks w numerze. Siostrzńcy robią szkolny projekt o księżycu, a Diodak poszukuju swojej dziecięcej miłości. Niestety kaszana... Ocena: 1+/6

Zasłużony odpoczynek: Jednostronówek nie będę oceniał, ale zaztanawiam się jak Dizobas rozwiesił nad przepaścią hamak. Niezbadane są tajemnice wszechświata...

Żyć jak Kaczor Donald: Scenariusz Gilberta przypomina mi nieco Wileką blagę. Rysunki Bancellsa jak zawszę wymiatają. Bardzo fajnie wyglądało naśladowanie Donalda przez marsjanina(który swoją drogą też niczego sobie). Donald z wykałaczką też fajnie wyglądał. Ocena: 3+/6
manu22

Re: Recenzje komiksów by manu22

Postprzez Scarpomaniak » So kwi 02, 2011 12:24 pm

Przenieść do tematu "Gigant".
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Pahan » So kwi 02, 2011 2:24 pm

Połączyłem z tym tematem, bo chyba nie chodziło tylko o Giganty.

Scarpomaniaku, od recenzji Gigantów jest temat "Recenzje Gigantów", a nie "Gigant". :P Tak gwoli ścisłości.
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Komiksy