Komunikacja miejska :)

...czyli sprawy nie-disneyowe widziane oczami Disneymaniaków...

Komunikacja miejska :)

Postprzez Gęgul » Cz sty 10, 2013 7:58 pm

I kto tu mówi o komunikacji miejskiej :twisted:
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor
GG: 0

Re: A może by tak coś o sobie? :)

Postprzez Arcer » Cz sty 10, 2013 9:58 pm

Do mnie to było? Ja lubię jeździć dobrze rozbudowaną komunikacją miejską. A że inne środki transportu cenię znacznie bardziej, to już inna sprawa :).
Arcer
el moderatoro

Postprzez Scarpomaniak » Pt sty 11, 2013 6:04 am

Gęgul napisał(a):I kto tu mówi o komunikacji miejskiej :twisted:

Nie wiem, czy mówiłem, lecz też lubię jeździć komunikacją miejską (mimo, że do szkoły chodzę piechotą), w Rybniku objechałem prawie wszystkie linie (a ze 40 ich jest).
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez solariskuba » Pt sty 11, 2013 6:45 am

No widzisz... W Toruniu mamy ok. 40 linii autobusowych i też z 98% przejeździłem. :D
solariskuba

Postprzez Gęgul » Pt sty 11, 2013 1:50 pm

Może liczba 16 linii i 41 autobusów w Krośnie nie jest imponująca, ale ich niezwykle skomplikowany układ* znacząco utrudnia zapamiętanie czegokolwiek :D. Ale przynajmniej mogę się pochwalić, że w całości znam układ, jak w jaki dzień jeździ dany autobus (a to nie jest proste, gdyż autobusy nie jeżdżą na danej linii, tylko zmieniają je jak chorągiewki nawet w trakcie jazdy 8) ) i wszystkie godziny odjazdów z 219 przystanków :twisted: Po co mi jest to potrzebne, to nie mam pojęcia...

* przykładowo: poszczególne kursy jednej linii kończą w zupełnie różnych dzielnicach, poruszają się innymi ulicami, zdarza się, że z jakiegoś przystanku odjeżdża tylko jeden kurs danej linii, a w soboty i niedziele trasa różni się od tej obowiązującej w dni robocze
Gęgul

Postprzez Young_McDuck » Pt sty 11, 2013 3:13 pm

Widzę, że z niewinnego postu wynikła całkiem ładna dyskusja. I jak dotąd wszyscy: a: lubią/uwielbiają jeździć środkami komunikacji miejskiej, b: chwalą się znajomością tras środków komunikacji miejskiej.

Czas na odezwanie się kogoś, kto nienawidzi środków komunikacji miejskiej. Codziennie muszę jeździć na drugi koniec Poznania tramwajem i wprost nie mogę tego znieść. To takie monotonne... zwyczajne... Ech. Jeździć w tym ścisku. Okropne. Uch. Jeździć w tych, łagodnie mówiąc, nie najnowszych tramwajach. Znowu uch.

Wiem, że ten post nie wnosi wiele dla forum. Ale wprost musiałem go napisać. Bo dziwnie się czułem, gdy widziałem tylko pozytywne opinie o środkach komunikacji miejskiej. A zresztą przydają się takie dyskusje nie na temat. Bo myślę, że na DisneyPolsce! i tak za mało się dzieje. Ilu użytkowników pisze przez miesiąc więcej niż 10 postów? Niewielu. Kaczogród swego czasu próbował "obudzić" forum. Ale mu się nie udało. Z powodu złego podejścia do sprawy. Nie trzeba zakładać bezsensownych wątków, które jedynie drażnią forumowiczów. Tu potrzeba reakcji samych użytkowników. Jakiś rok temu pojawiła się propozycja komentowania nowych numerów KD (swoją drogę wiem czyja propozycja, ale to nie ma znaczenia). Ja wytrzymałem najdłużej. Ale przestałem. Bo uważałem, że nie ma sensu takie działanie, jeżeli nikt nie wyraża zainteresowania tematem. Pochwalam aktywność solariskuby. Za upór. Pochwalam także kilka innych osób i przepraszam, że nie wymienię ich tu z nicku. Jeżeli mój post kogoś uraził, to bardzo przepraszam. Nie to było moją intencją. Dziękuję za uwagę.
Young_McDuck

Postprzez solariskuba » Pt sty 11, 2013 3:48 pm

Dziękuje. :D Ja znam wszystkie linie i w autobusach udaję spikerkę, czyli "Następny przystanek: Kraszewskiego" itp. Wszyscy ludzie wytrzeszczają oczy... W Toruniu też nie ma pięknych tramwajów. Najmłodszy to Konstal z 1990r. Kto umie rozpoznawać marki autobusów? :twisted: :?:
solariskuba

Postprzez lamero » Pt sty 11, 2013 4:11 pm

Pociągnę jeszcze trochę ten off-topic.
Ja jeżdzę warszawską komunikacją miejską praktycznie codziennie już jakieś 10 lat, ale jakimś wielkim fanem nie jestem, może dlatego, że co za dużo, to niezdrowo :).
Lubię się czasem przejechać SKMką, ale mimo to, jeżeli nie muszę (a rzadko muszę), to omijam pociągi, bo po prostu zbyt często zdarzały mi się sytuacje, kiedy nie przyjeżdżały po 30-40 minut, wolę już stać w korku w autobusie, niż czekać na mrozie.
Chętnie jeżdżę metrem, ale tylko jakieś 5-6 stacji, bo potem jest już po prostu nudno, zwłaszcza, jeżeli przeczyta się już wszystkie wiadomości wyświetlane na tych telewizorkach ;).
Tramwaje mają dla mnie najfajniejszy klimat, ale strasznie denerwuje mnie to, że mają tak gęsto rozmieszczone przystanki i co chwilę się zatrzymują.
Jak widać w każdym środku komunikacji widzę jakąś wadę i na dłuższą metę podróż każdym mnie nuży, ale wbrew pozorom wiem, że nie ma co narzekać, jeżeli chodzi o komunikację miejską w Warszawie (oczywiście w ogólności, bo znajdzie się kilka wad). Dodatkowo dodam, że specjalnie pojechałem na plac Narutowicza (a mam tam ze 35-40 minut drogi), żeby przejechać się ostatni raz wycofanym w ostatnią sobotę z warszawskich torowisk tramwajem 13N, zmarzłem w nim nieludzko ;).
Jak kiedyś będzie pożegnanie Ikarusów, to też się wybiorę, chociaż strasznie na nie psioczyłem.

Solariskuba, ja rozpoznaję tylko Solarisy ;).
lamero

Postprzez solariskuba » Pt sty 11, 2013 5:02 pm

Fajne są. prosto z polskiej firmy. 8) Ikarusiki.... W Toruniu ich nie było, a w innych miastach rzadko kiedy jestem, a jeżeli jestem to nie jeżdżę MZK/MPK/MZA itp. ... 13N też były fajne (wiem bo na You Tube kiedyś jakiś film oglądałem z przejazdu. :lol: Może stworzymy odrębny temat, żeby tu nie zawalać, bo widzę że wyciągnęła się duża dyskusja... :D
solariskuba

Postprzez Scarpomaniak » Pt sty 11, 2013 6:59 pm

W Rybniku są tylko autobusy i chyba przez to wolę tramwaje - w roku 2011 lub 2012 udało mi się przejechać nimi (i to przynajmniej po 2-3 linie) w Katowicach, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Poza tym jechałem trolejbusem w Tychach (czegoś takiego to w Warszawie nie macie!) i metrem w Pradze (jedna cała linia i spora część dwóch pozostałych). A mój region - ZTZ - prawie wszystkie (jest kilka podobnych 1/2/3/6 i już nie pamiętam jakimi jechałem), MZK - wieloma (szczególnie tymi z Wodzisławia), KZK GOP - kilkanaście.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez solariskuba » Pt sty 11, 2013 7:12 pm

Dziś przez 2 godziny jeździłem busami i tramwajami. Trafiłem na nową solarkę (dostaliśmy pięć nowych). W waszych miastach działa system głośnomówiący?
solariskuba

Postprzez lamero » Pt sty 11, 2013 7:30 pm

W Warszawie w sporej części autobusów i tramwajów działa, chociaż często jest chyba źle skalibrowany (zwłaszcza w autobusach) i Tomasz Knapik (dzięki niemu jadąc autobusem czuję się, jakbym oglądał Bundych ;)) zapowiada, że oto właśnie mamy przystanek, do którego w rzeczywistości zostało jeszcze ze 300 metrów.

Chyba faktycznie warto wydzielić ten off topic, nawet jeżeli nie będzie się on ciągnął jeszcze długo.
lamero

Postprzez Scarpomaniak » Pt sty 11, 2013 7:31 pm

solariskuba napisał(a):Dziś przez 2 godziny jeździłem busami i tramwajami. Trafiłem na nową solarkę (dostaliśmy pięć nowych). W waszych miastach działa system głośnomówiący?

Solarisy to według mnie najbrzydsze autobusy jakie znam (no, czeskie Karosy i węgierskie Solarisy były gorsze, bo Jelcze na zewnątrz były ładniejsze). Za to do Rybnika przyjedzie DWANAŚCIE nowiutkich Mercedesów w tym CZTERY przegubowe - w sumie w Rybniku jeździło do tej pory już kilka (może 10) nowych Mercedesów i drugie tyle, a może więcej używanych (sprowadzane z Holandii - ładniejsze niż niektóre nówki). W tych nowych działa system czytania przystanków.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Arcer » Pt sty 11, 2013 8:15 pm

lamero napisał(a):Chyba faktycznie warto wydzielić ten off topic, nawet jeżeli nie będzie się on ciągnął jeszcze długo.
Co niniejszym czynię.
Young_McDuck napisał(a):Codziennie muszę jeździć na drugi koniec Poznania tramwajem i wprost nie mogę tego znieść. To takie monotonne... zwyczajne... Ech. Jeździć w tym ścisku. Okropne. Uch. Jeździć w tych, łagodnie mówiąc, nie najnowszych tramwajach. Znowu uch.
Najwyraźniej smutek doskwiera Poznaniakom podczas jazdy tramwajami już od wielu, wielu lat... :lol:
lamero napisał(a):W Warszawie w sporej części autobusów i tramwajów działa, chociaż często jest chyba źle skalibrowany (zwłaszcza w autobusach) i Tomasz Knapik (dzięki niemu jadąc autobusem czuję się, jakbym oglądał Bundych ;)) zapowiada, że oto właśnie mamy przystanek, do którego w rzeczywistości zostało jeszcze ze 300 metrów.
W ogóle bardzo podoba mi się motyw znanych głosów w zapowiedziach, ale Knapik faktycznie jest tu najlepszy :). Głos Macieja Gudowskiego (chyba jeden z najpopularniejszych głosów telewizji) w SKM jest prawie nie do rozpoznania przez jakość nagrania.
A kalibracja to wina kierowców, to oni przełączają kolejne przystanki. Nierzadko zdarzało mi się podglądać jak wygląda ich praca, z nudów podczas jazdy :).
Scarpomaniak napisał(a):Za to do Rybnika przyjedzie DWANAŚCIE nowiutkich Mercedesów w tym CZTERY przegubowe - w sumie w Rybniku jeździło do tej pory już kilka (może 10) nowych Mercedesów i drugie tyle, a może więcej używanych (sprowadzane z Holandii - ładniejsze niż niektóre nówki). W tych nowych działa system czytania przystanków.

Z tego co się dowiedziałem, Warszawa też ma otrzymać Mercedesy jeszcze w tym roku. O tyle ciekawa sytuacja, że autobusy tej marki ostatnio zostały zakupione do stolicy w roku 1937 :shock:.
Scarpomaniak napisał(a):Poza tym jechałem trolejbusem w Tychach (czegoś takiego to w Warszawie nie macie!) i metrem w Pradze (jedna cała linia i spora część dwóch pozostałych).

Jeździłem kilka razy trolejbusem w Lublinie, podoba mi się świetne przyspieszenie (ale w końcu to silnik elektryczny). Bardziej boję się stać na chodniku, gdy trolejbus skręca, bo patograf jest dość długi i ciężki :). Jakiś czas temu zaczytywałem się na Wikipedii w artykułach o wszelkich formach transportu szynowego i od artykułu do artykułu zainteresowały mnie najbardziej te o metrze w Berlinie. Największą dla mnie ciekawostką jest fakt, że część stacji, które przemierzaliśmy w październiku podczas wizyty Dona Rosy, była zamurowana w latach istnienia Muru Berlińskiego. Podziemne enklawy... Fascynujące!
lamero napisał(a):Chętnie jeżdżę metrem, ale tylko jakieś 5-6 stacji, bo potem jest już po prostu nudno, zwłaszcza, jeżeli przeczyta się już wszystkie wiadomości wyświetlane na tych telewizorkach ;).
Ludzie w porannych kursach wyglądają jak słoneczniki, wszyscy obróceni w stronę tych ekranów, ewentualnie czytają Metro... Agorowa propaganda ze wszystkich stron. Z uwagi na wartość merytoryczną (a często nawet i ortograficzną) tych wypocin nie czytam ich, i dlatego lubię wagony rosyjskie które w większości nie mają wyświetlaczy. One nawet pachną tak samo, jak mój kilkudziesiecioletni mikser Made in USSR podczas pracy :). Koleżanka - obieżyświat przy pierwszym przejeździe metrem w Warszawie, podobnie jak solariskuba wyżej, z przyzwyczajenia wygłaszała mi zapowiedzi kolejnych stacji - ale po ukraińsku :), bo takie same wagony z fabryk w Petersburgu jeżdżą m. in. po 3 liniach kolejki w Kijowie. Chciałbym kiedyś pojeździć metrem w Nowym Jorku i w Moskwie (charakterystyczny plan tego ostatniego zdobi okładkę każdego podręcznika do rosyjskiego). Byle nie trafić tam nadomorosłego Harry'ego Pottera.

lamero napisał(a):Tramwaje mają dla mnie najfajniejszy klimat, ale strasznie denerwuje mnie to, że mają tak gęsto rozmieszczone przystanki i co chwilę się zatrzymują.

Rozkład przystanków jest ściśle związany z innym "rozkładem" statystycznym w mieście, więc naprawdę pozostaje tylko się cieszyć 8)
Arcer
el moderatoro

Re: Komunikacja miejska :)

Postprzez Gęgul » Pt sty 11, 2013 8:36 pm

W waszych miastach działa system głośnomówiący?

W Krośnie 10 autobusów Autosan Sancity ma wbudowaną opcję zapowiedzi głosowych, ale jest ona wyciszona ze względu na... brak możliwości nagrania. WTF?

Za to do Rybnika przyjedzie DWANAŚCIE nowiutkich Mercedesów w tym CZTERY przegubowe - w sumie w Rybniku jeździło do tej pory już kilka (może 10) nowych Mercedesów i drugie tyle, a może więcej używanych (sprowadzane z Holandii - ładniejsze niż niektóre nówki). W tych nowych działa system czytania przystanków.

U mnie trochę biednej, bo od czasu kupna w/w Autosaników psujących się praktycznie notorycznie (co to będzie po gwarancji?) to Krosno stać jedynie na cztery używane busy Renault kupione od jakiejś firmy z Krakowa ;).

Chociaż i tak MKS Krosno (nie, nie Miejski Klub Sportowy ;)) jest w najlepszej sytuacji z całego województwa, bo liczba przewożonych pasażerów wzrasta, a ceny biletów spadają ;).
Gęgul

Następna strona

Powrót do Rozmówki