Nowe tomy przygód Tintina!

...czyli sprawy nie-disneyowe widziane oczami Disneymaniaków...

Re: Nowe tomy przygód Tintina!

Postprzez Maciek! » So lis 05, 2011 4:56 pm

Tak offtopicując na moment apropo tych targów w Krakowie, to robiłem wywiad dla Kazetu z Gianlucą Panniello (rysowni W.I.T.C.H. ale Kaczora Donalda), pewnie będzie za jakiś miesiąć ;)

Co do tomów ot definitywnie najciekawze są 06 (najstarsze tomy Tintina z czasów gdy tokomiks ostro-propagandowy był) i 08 który poza świetnymi historiami zawiera scenariusz ostatniej przygody Tintina (autor zmarł nim go skończył... choć mam lekki problem z faktem, że tomik nie zawiera żadnego "przedsłowia", bo ja co prawda jestem w temacie ale mam wrażenie, że dla kogoś to może być dezorientujące..
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez rysownik » Pt lis 11, 2011 6:44 pm

Jako, że Maciek! sprezentował swoją recenzję, ja również pozwolę sobie dorzucić moje trzy grosze na temat filmu.

Nowych tomów jeszcze nie nabyłam, ale postaram się to nadrobić przy najbliższej sposobności, bo serię uwielbiam.
rysownik

Imię: Agata
GG: 0

Postprzez Scarpomaniak » Pt lis 11, 2011 8:19 pm

Ja jeszcze nie kupiłem najnowszych tomów (to znaczy 1, 2 i 8 - ponieważ lubię je numerować poprawnie, chronologicznie), nie z powodu braku pieniędzy, ale z braku miejsca i malowania mojego pokoju. Komiksy zostaną zakupione jeszcze w tym roku, ale widziałem już je w Empiku i takie krótkie komentarze.

1. tom - pierwszy komiks jest w czerni i bieli i ma grubość ponad dwóch albumów, a drugi już jest w kolorze, wg stopki komiksy przetłumaczył Marek Puszkiewicz (chociaż w I wydanie "Tintina w Kongo" przetłumaczył Daniel Wyszogrodzki), wg jednego użytkownika Gildii jedna strona została złagodzona (w porównaniu z wydaniem z 2001 roku)
2. tom - w tym tomie są trzy komiksy, więc tom jest... zwyczajny, wg stopki komiksu przetłumaczył go Daniel Wyszogrodzki, więc prawdopodobnie jest te same tłumaczenie co w I wydaniu (jak będę miał to sprawdzę z stronami przykładowymi I wydania w Internecie)
8. tom - wygląda monstrualnie (w porównaniu z innymi tomami), reszta tomów ma taką samą liczbę stron (tylko I jest grubszy o 16 stron), ten tom jest 96 stron grubszy od normalnego, więc przy innych tomach wygląda... grubo i monumentalnie, gratulacje dla Egmontu, że chociaż jest 1/2 grubszy to cena jest niska (49,99), trzeba powiedzieć, że to jest jeden z najtańszych komiksów KŚK od dawna 288 stron, kolor, kreda, tw. opr. i to wszystko za 49,99, a w Internecie za 37,50 (przy zakupie trzech tomów na tom wyjdzie mniej niż 41 złoty), zaskoczyła mnie informacja, że przetłumaczył go Daniel Wyszogrodzki, ponieważ resztę Egmontowskich tomów (1, 3-7) przetłumaczył p. Marek, czy ktoś może powiedzieć czy to prawidłowa informacja, a ja tak to dlaczego zmieniono (a raczej powrócono do starego) tłumacza.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez Maciek! » Pt lis 11, 2011 10:51 pm

Scarpomaniak napisał(a):1. tom - pierwszy komiks jest w czerni i bieli i ma grubość ponad dwóch albumów, a drugi już jest w kolorze, wg stopki komiksy przetłumaczył Marek Puszkiewicz (chociaż w I wydanie "Tintina w Kongo" przetłumaczył Daniel Wyszogrodzki), wg jednego użytkownika Gildii jedna strona została złagodzona (w porównaniu z wydaniem z 2001 roku)

Genealnie to co mamy w tym tomie to ocenzurowana wersja "Tintina w Konkgo" (choć ciągle niesamowicie kontrowersyjna według dzieisjszych standardów)
Oba komiksy wywodzą się z czasów gdy Tintin stanowił formę propagandy i razi podejście autora - Tintin jest Belgiem więc jest idealny pod każdym względem, wszystkie inne nacje które odwiedza są albo złe, albo głupie albo jedno i drugie... na szczęście po "Tintin w Ameryce" już tego nie czuć, ale mimo wszystko ciekawie się czyta komiksy z tego okresu.

Co do tomu ostatniego to nie wejdę w detale które oszczędzam na recenzję dla Kazetu ale ten ostatni tom zawiera scenariusz ostatniej, niedokończonej przygody Tintina (autor zmarł nim skończył scenariusz) i wszstk super tylko brakuje mi w komiksie jakiejś przedmowy wyjaśniającej historię tego dzieła bo niestety jak ktoś nie jest w temacie może być nieco pogubiony
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez Scarpomaniak » So lis 12, 2011 7:45 am

Maciek! napisał(a):Co do tomu ostatniego to nie wejdę w detale które oszczędzam na recenzję dla Kazetu ale ten ostatni tom zawiera scenariusz ostatniej, niedokończonej przygody Tintina (autor zmarł nim skończył scenariusz) i wszstk super tylko brakuje mi w komiksie jakiejś przedmowy wyjaśniającej historię tego dzieła bo niestety jak ktoś nie jest w temacie może być nieco pogubiony

Gdzieś to czytałem hmmm... na Gildi :D
Maciek! napisał(a):Genealnie to co mamy w tym tomie to ocenzurowana wersja "Tintina w Konkgo" (choć ciągle niesamowicie kontrowersyjna według dzieisjszych standardów)

Maćku, ja wiem, że Herge w którymś tam roku narysował kolorową wersję Tintina (która ukazała się w 2001 roku w Polsce), ale wydanie Egmontu ma jeszcze bardziej ocenzurowaną jakąś stronę. Jeżeli możesz to poszukaj w Internecie skanów tej wersji (tylko dla porównania) i sprawdź co to są za różnice.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez lis » Cz lis 17, 2011 9:43 pm

Wzorem Ryso i Mr. Milusia, linkuję do swoich wypocin. Nie chcę użyć słowa na "r", żeby nie dawać nikomu do rąk dodatkowego oręża krytyki. Pseudonaukowych słów też się wystrzegałem. ;)

Przy okazji, potwierdzam ciekawostkę ze spoilera w poście WDCManiaka. Jednocześnie jednak zastrzegam, że Spielberg nie jest scenarzystą filmu (aczkolwiek teoretycznie mógł coś zasugerować), a sama zbieżność obu utworów może być czystym przypadkiem. Zarówno tu jak i tam omawiana sytuacja - choć spektakularna i na pierwszy rzut oka zbyt odjechana, żeby podobieństwo mogło być dziełem przypadku - wynika z rozwoju fabuły.
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez jupix » Pt lis 18, 2011 3:46 pm

lis napisał(a):Nie chcę użyć słowa na "r", żeby nie dawać nikomu do rąk dodatkowego oręża krytyki.

Delikatna, ale bardzo czytelna aluzja do jednego z forumowiczów :wink:
600 postów w 6 lat, dwudziestka na karku, ale miłość do Disneya - dozgonna!
jupix

Imię: Wojtek

Postprzez lis » Pt lis 18, 2011 9:18 pm

Mam pytanie do osób, które były na wersji z dubbingiem: jak jest?
Na Wikipedii przeczytałem, że autorką polskich dialogów jest Katarzyna Wojsz, która wykonała świetną robotę przy okazji Mary Poppins. Z drugiej strony widzę, że reżyserem dubbingu został niejaki Wierzbięta, do którego twórczości nie pałam przesadną sympatią. Delikatnie mówiąc.
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez rysownik » Pt lis 18, 2011 9:51 pm

lis napisał(a):Mam pytanie do osób, które były na wersji z dubbingiem: jak jest?

Mimo, że jestem zwolenniczką dubbingu, to przymierzając się do oglądania filmu nie nastawiam się zbyt optymistycznie, bo ostatnimi czasy rzadko zdarza się, żeby głosy były dobrze podłożone. Muszę jednak przyznać, że podczas tego seansu pozytywnie się rozczarowałam. Nie są to, co prawda, wyżyny możliwości naszych rodzimych dubberów, nie mówiąc już o porównaniu do oryginału, ale było całkiem przyzwoicie. Tintin najmocniej mnie zawiódł. Co prawda może to być spowodowane tym, że głos Grzegorza Drojewskiego powtarza się w niemal co drugiej animacji i nieco mi już spowszedniał. Reszta jak najbardziej in plus.

Dialogi, moim zdaniem, przetłumaczono dobrze, żarty słowne momentami są naprawdę błyskotliwe. Wierzbięty, że tak powiem, "nie czuć".
rysownik

Imię: Agata

Postprzez Maciek! » Pt gru 02, 2011 9:23 pm

Pierwsza z długiej serii recenzji grupowych tomów (Ok, tylko trzy będą ;) ) :
http://kzet.pl/2011/12/przygody-tintina ... 80%9d.html
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez Maciek! » Pn gru 05, 2011 3:12 am

rysownik napisał(a):Muszę jednak przyznać, że podczas tego seansu pozytywnie się rozczarowałam. Nie są to, co prawda, wyżyny możliwości naszych rodzimych dubberów, nie mówiąc już o porównaniu do oryginału, ale było całkiem przyzwoicie.
(...)
Dialogi, moim zdaniem, przetłumaczono dobrze, żarty słowne momentami są naprawdę błyskotliwe. Wierzbięty, że tak powiem, "nie czuć".

Potwierdzam. Byłem dziś na Polskeij wersji i wszystko przetłumaczone doskonale. Zero nachalnych spolszczeń, wszystko utrzymane w duchu oryginału, a jak już jakieś gierki dialogowe między Tajniakiem i Jawniakiem trafione. Aktorzy moim zdaniem dobrani dobrze

EDIT : A jeszcze taka ciekawostka. Scenarzysta sequela zapowiedział, że (wbrew wcześniejszym informacją), że fabułą kolejnej części Tintina raczej nie będzie "Siedem Kryształowych kul"/"Świątynia Słońca", który z kolei posłuży za trzecią część planowanej trylogii... Aż mnie intryguje które tomy będą wykorzystane w kolejnej części, choć siłą rzeczy
Spoiler:
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez donat98 » So gru 31, 2011 2:42 pm

Co jak co, ale ja też sądzę, że 2 film powinien trochę odnosić się do "Skarbu...", bo "...Kul" i "Świątyni..." nie da się zrealizować bez prof. Lakmusa...
Następnym razem trzeba koniecznie wziąć rolki!
donat98

Postprzez Maciek! » N wrz 16, 2012 10:25 pm

Apropo Lakmus.

Hej fani Tintina!! Pamiętacie jak narzekaliście, że jego postaci nie ma w filmie?

A to, to co? :
Obrazek
:P :P :P

[Sam znalazłem :D ]
Maciek!
Dr Moderator

Poprzednia strona

Powrót do Rozmówki