Lucky Luke

...czyli sprawy nie-disneyowe widziane oczami Disneymaniaków...

Lucky Luke

Postprzez Scarpomaniak » Cz sty 07, 2010 8:16 am

Co sądzicie o komiksach z Lucky Luke'a? Wg mnie są na równi z Asteriksem, ostatnio sobie zakupiłem w Incalu dwa tomu "Kanion Apaczów" i "Śpiewający drut". Poza tym mam integral składający się z tomów "Lucky Luke kontra Joss Jamonn", "Kuzyni Daltonów" i "Szyny na prerii". Czy macie jakieś komiksy z Lucky Luke'a i co o nich sądzicie?
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław
GG: 0

Re: Lucky Luke

Postprzez Maciek! » Cz sty 07, 2010 9:09 am

Mam prawie wszystkie Lucky Luke co wyszły w Polsce plus kilka zagranicznych. Szczerze polecam wszystkie ze słowem "Dalton" w tytule, gdyż zwykle wszystkie z Daltonami mają najlepszą dynamikę, aczkolwiek "Dyliżans" i "Wrażliwa Stopa" i jeszcze kilka "bez-Daltonowych" były strasznie dobre i z takim świetnym westernowym klimatem. Niektóre albumy jak "Wielki Książę" czy "Cesarz Smitth" są też spoko ale jednak względem innych wydają się miejscami nieco ubogie.

Polecam też animacje "Ballada Daltonów". To jeden z dwóch który robili osobiście twórcy Lucky Luke (Gościnny & Morris) i jest poprostu wyśmienity (ich inny "Dais Town" jest moim zdaniem taki sobie... poprawny ale bez rewelacji plus jest w nim trochę oklepanych do bólu motywów). Humor miejscami dosyć czarny i w niektóre motywy robione bardziej pod dorosłego widza (przyznam się, że jak oglądałem to w wieku 10-lat to się nudziłem bo postacie większość czasu gadają a mało akcji), świetne dialogi między Daltonami (choć LL też ma swoje momenty), zapadająca w uchu muzyka i generalnie seans równie satysfakcjonujący co lektura czterech albumów. Jak ktoś widział "12 prac Asteriksa" (ta sama ekipa robiła) to polecam gorąco.
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez Scarpomaniak » Śr sty 27, 2010 11:16 am

Tak jak poleciłeś kupiłem dwa tomy z Dalotami "Dalton City" i "Tortilla dla Daltonów" i uważam, że są po prostu super! Szczególnie Dalton City (m.in. scena z indianiniem), też kupiłem album "Daisy Town" (na podstawie wspomnianego tutaj filmu pod tym samym tytułem) i uważam, że on jest mocno średni m. in. z powodu małej ilości tekstu, choć końcówka jest fajna.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Maciek! » Śr sty 27, 2010 1:49 pm

Przy okazji - Czy też cię wkurza jak imiona Daltonów Jacka i Williama (a może jednak Williama i Jacka) są ciągle zamieniane? W „Dlaton City” np. Jack to ten niższy, a w „Tortilli” jest vice versa.. Zresztą czasem im się to zdarza kilka razy w historii. W sumie te zamianki mają miejsce dosyć często (nawet w adaptacjach filmowych im się mieszało) i jestem ciekaw, czy to wina scenarzysty, czy rysownika... Jestem ciekaw czy kiedyś zostało to bezpośrednio zaadresowane/wyjaśnione w jakimś wywiadzie z Morrisem czy Gościnnym...

Jakbyś kiedyś miał okazję to zakup "Dyliżans" (ma naprawdę fajny klimat starego westernu) i "Wrażliwa Stopa" (chyba najczarniejszy jeśli o humor chodzi) Je niestety ciężko dostać, gdyż wyszły dosyć dawno, osobiście dorwałem je dopiero na jakimś konwencie kilka lat temu.
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez Scarpomaniak » Śr sty 27, 2010 2:01 pm

Nawet nie zauważyłem :oops: Ale wszystkie Lucky Luke'a (od 1999) tłumaczy jeden tłumacz - Marek Puszczewicz - powinien bardziej uważać przy tłumaczeniu, ale raczej to wina Goscinnego (lub innego scenarzysty), bo raczej on nie przetłumaczył by Jacka na Willama.
EDIT:
Bliski bracia nieco bezbarwny osobowości i przede wszystkim rolę bufora między Joe i Averell, uspokaja byłych i zamykanie się ostatni. Często powtarzają to samo zdanie: "Uspokój się, Joe", "Joe, uspokój się". Pierwotnie William był mistrzem kamuflażu i Jack maniak broni, ale te cechy charakteru nie były prowadzone. William jest zazwyczaj mniejszym z dwójki, ale czasami błędy ciągłości włączeniu ich okolice: w Dalton City na przykład William jest najwyższym z dwójki.

Oto fragment o tym z angielskiej Wikipedii (przetłumaczony przez Google).
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Scarpomaniak » So wrz 10, 2011 11:45 am

Od półtorej roku dużo się zmieniło. Mam już prawie wszystkie "Lucky Luke'a", które się ukazał, prawie, ponieważ nie mam tomów: "Dyliżans", "Wrażliwa stopa", "Jesse James", "Cyrk Western", "Mama Dalton", "Daltonowie na kuracji" i "Narzeczona Lucky’ego Luke’a" oraz najnowszego integrala (3 tomy w 1), którego już zamówiłem.

Trudno mi teraz wskazać, który tom jest najlepszy, ponieważ wszystkie są bardzo dobre, oprócz wyjątków.

Teraz pytanie do was: jakie macie tomy Lucky Luke'a oraz dlaczego go lubicie?

PS: Jeżeli ktoś ma już najnowszego integrala (niebieskiego), czy może napisać jakie komiksy mają być w następnym tomie?
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Maciek! » So wrz 10, 2011 6:40 pm

Na tę chwilę mam wszystkie tomy minus najnowszy "integral".
"Dyliżans", "Wrażliwa stopa", "Jesse James", "Cyrk Western" i "Daltonowie tracą pamięć" są niestety na tę chwilę bardzo ciężkie do zdobycia biorąc pod uwagę, że były w Polsce wydane jakieś 20 lat tmeu (sam kupiłem "używane" na festiwalach komiksowych) ale może kiedyś będzie wznowienie.

Serię tę lubię rzecz jasna za humor. Subtelny, inteligentny, a w niektórych tomach dosyć czarny (w późniejszych robił się też coraz bardziej "Dorosły") Sam Lucky Luke to taka sobie postać. Ot - steretypowy bohater stróż prawa, ale całość tak naprawdę zwykle napędzają barwne postacie drugoplanowe.

Swoją drogą jedna rzecz za którą bardziej doceniam "Bez-Daltonowe" odsłony ucky Luke to fakt, że często mają bardziej "Westernowy" klimat (czyt. nie wydają się parodią westernów, a poprostu westernami ale z "jajem") Te z Daltonami są jakby bardziej "slapstikowe"/kreskówkowe. Na swój sposób te komiksy czują się jak dwie różne serie... choć obie genialnie dobre.
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez Scarpomaniak » So wrz 10, 2011 7:56 pm

"Daltonowie tracą pamięć", udało mi się zdobyć nowy, ponieważ jakiś sklep z Bielsko-Białej miał go na stanie.

Właśnie się dowiedziałem, że przesyłka z Lucky Luke'iem i nowym wydaniem Profesora Kosmosika już idzie kurierem, dokładnie od pół doby jest w Katowicach (godzina autem do Rybnika), ale niestety w UPS, kurierzy nie pracują w soboty i niedziele (chyba, że się zapłaci ekstra), ale jak wrócę ze szkoły w poniedziałek, to już powinna być przesyłka.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Scarpomaniak » Pn wrz 12, 2011 9:59 am

Już mam! Przyszedł do mnie trzeci integral (niebieski)!

Cena 49,99 (za 42,99 na razie na empik.com i darmowa wysyłka do salonu) jest dobrą ceną jak za takie wydanie. Sam kupiłem w sklep.gilda.pl za 37,50 (+ 10 złoty za przesyłkę dwóch komiksów, o drugim później)

Jeszcze nie przeczytałem całego tomu, ale jedna rzecz mnie zaniepokoiła. Nie ma wymienionych komiksów, jakie mają być w następnym tomie, co oznacza, że nieprędko doczekamy się czwartego tomu, którego okładka najprawdopodobniej będzie seledynowa lub czerwona.

Jednocześnie przybyło do mnie drugie wydanie "Kajtek i Koko: Profesor Kosmosik" (z brakującymi paskami), kupiłem je w tym samym sklepie też za 37,50, a jednocześnie sprzedałem stare wydanie za 60 złoty, i tak się robi interes.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez cziksel » Pn wrz 12, 2011 5:27 pm

Ja kocham ,,Daltonowie tracą pamięć" ten tom był czytany przeze mnie tyle razy, że aż się rozpada ;)
cziksel

Imię: Ada
GG: 461091

Postprzez zieloneserduszko » Pt lis 15, 2013 6:36 pm

Do dziś pamiętam piosenkę z bajki w stylu benk benk laki luk :D
zieloneserduszko

Imię: Ewelina
GG: 1547789

Powrót do Rozmówki