Anime

...czyli sprawy nie-disneyowe widziane oczami Disneymaniaków...

Re: Anime

Postprzez Maciek! » Pn lut 07, 2011 7:52 pm

Generalnie słyszałem kiedy wypowiedzi jednego fana o tym jak "poza Japoniom" Pokemony są kompletnie prze-dubingowane. W serialu jest postać Broka który o ile w wersji Amerykańskiej (z której
była tłumaczona Polska) poprostu podrywa dziewczyny, w oryginale mówi wprost o "pójściu do łóżka", że o wspomnianym w innym poście wyciętym wątku Mewtwo nie wspomnę.

Co do tego przypadku masowej epilepsji - mi się wydaje, że to wina braku focus group z dzieciakami. Dorosły człowiek obejrzy coś takiego i go nie ruszy, dziecko już jest słabsze, a biorąc pod uwagę tępo produkcji Japońskich serialii, wątpię by mieli czas by każdy pokazać grupie dzieci i zobaczyć jakie są ich odczucia... w tym przypadku skutek był tragiczny.

Cenzura w Japonii faktycznie jest mniej zaostrzona jeśli codzi o seriale dla dzieci... co niekoniecznie jest czymś złym. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył odcinek serialu "Bottle Fairy".
Serial na pozór prosty, zabawny, z prostymi problemami i całkiem dobrym humorem... A tu nagle walą ci następujący wątek :
Bohaterki (które mają magiczne moce) zaczynają pielęgnować kwiatki w ogródku. Niestety pewnego dnia jedna z roślinek zaczyna wiednąć. Bohaterki używają swoich mocy by przywrócić kwiatkowi życie... ale ten po jakimś czasie znów zaczyna umierać. I tak w kółko. W dodatku wyczuwają, że kwiat jest z jakiegoś powodu bardzo nieszczęśliwy, gdyż jak się okazuje... On CHCE umrzeć. Jedna z bohaterek musi pogodzić się, z tym że wszystko kiedyś musi umrzeć gdy przyjdzie jego pora i daje kwiatkowi zwiędnąć i wszyscy się cieszą ponieważ teraz jest nareszcie szczęśliwy...
WOW!
Widziałem już w "Smerfach" czy "Świecie według Ludwiczka" odcinki gdzie bohaterowie muszą się pogodzić ze śmiercią bliskiego, ale tu odcinek rozgrzebuje problem o wiele bardziej, wchodząc w naprawdę filozoficzne (i co tu wiele mówić kontrowersyjne) zagadnienia... W dodatku jak na serial który był do tej pory o "głupiutkich wróżkach" - bardzo ciężko podane.

Swego czasu Japońskie "podejście do cenzury" okazało się całkiem przydatne dla Batmanowskiego fanostwa. Gdy na podstawie serialu "Batman Beyond" ("Batman przeszłości") powstał film "Return of the Joker" który był co tu mówić - przeznaczony dla dorosłego widza. Niestety Warner Brother bardzo nie podobało się dzieło twórców - film chcieli wydać bez obawy o ograniczenia wiekowe (więcej kasy jak miłujące się w Batmanie dzieciaki kupią) jednak całość była stanowczo zbyt brutalna by film mógł sobie na dystrybucje w stanach czy w Europie pozwolić. Twórcy zostali (odgórnie) zmuszeni do kompletnego przemontowania filmu, zastąpienia kilku scen gdzie postacie giną jakimiś subtelniejszymi rozwiązaniami, zamienienie "ostrego dialogu" na spokojniejszy i ogółem całość wyszła w niezwykle zsoftowanej wersji... i prawdę mówiąc - dosyć nijakiej.
Jak się jednak okazało Japońscy dystybutorzy nie mieli najmniejszego problemu z filmem w swojej pierwotnej formie, więc twórcy wydali go tam bez problemu w swojej orygilanej intencji, dzięki czemu poprzez magię Amazona prędko trafił na półki wiernych fanów.
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez KamilSz96 » Wt lut 08, 2011 8:39 am

że o wspomnianym w innym poście wyciętym wątku Mewtwo nie wspomnę.

Gdzie mogę znaleźć wersję oryginalną, albo chociaż sam tekst?
"Urok cichych, spokojnych miejsc, majestat srebrnego księżyca i gwiazd... Gdzie wędrowiec widzi piękno wschodów i zachodów słońca w głuszy, nietkniętej ludzką stopą i kaczą płetwą. Miejsc, które zmienia tylko upływ czasu."
KamilSz96

Imię: Kamil
GG: 0

Postprzez Scarpomaniak » Wt lut 08, 2011 10:51 am

Maciek! napisał(a):Generalnie słyszałem kiedy wypowiedzi jednego fana o tym jak "poza Japoniom" Pokemony są kompletnie prze-dubingowane. W serialu jest postać Broka który o ile w wersji Amerykańskiej (z której
była tłumaczona Polska) poprostu podrywa dziewczyny, w oryginale mówi wprost o "pójściu do łóżka", że o wspomnianym w innym poście wyciętym wątku Mewtwo nie wspomnę.

Może w pierwszych seriach, ale nie w ostatnich , bood 3. serii Pokemony się zrobiły bardzo cukierkowate, że oryginalną wersja japońską mogą oglądać nawet dzieci o lat 7.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez Maciek! » Wt lut 08, 2011 2:01 pm

KamilSz96 - Wersji japońskiej z napisami nie znalazłem, ale natrafiłem natomiast na pierwsze 10 minut które zostało wycięte w "nie-Japońskiej" wersji :
http://www.youtube.com/watch?v=vQfeZmm68WM
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez KamilSz96 » Wt lut 08, 2011 6:15 pm

W sumie to dziwie się, że wycieli cały fragment, przecież nic tam nie było do cenzurowania.
"Urok cichych, spokojnych miejsc, majestat srebrnego księżyca i gwiazd... Gdzie wędrowiec widzi piękno wschodów i zachodów słońca w głuszy, nietkniętej ludzką stopą i kaczą płetwą. Miejsc, które zmienia tylko upływ czasu."
KamilSz96

Imię: Kamil

Postprzez Scarpomaniak » Wt lut 08, 2011 6:38 pm

Ja go oglądałem po angielsku, był on na płycie do pierwszego filmu Pokemon.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez Pahan » Wt lut 08, 2011 8:08 pm

KamilSz96 napisał(a):W sumie to dziwie się, że wycieli cały fragment, przecież nic tam nie było do cenzurowania.

Miałem kiedyś ten film na VHS, i owszem, był ten prolog, jednak wyglądał inaczej. Początek był taki sam, aż do momentu kiedy widzimy Mewtwo śpiącego, i pojawia się dziewczynka - cały ten wątek widzę pierwszy raz (a szkoda, bo wyjaśnia właściwości łez w scenie finałowej). W mojej wersji od razu następowała dalsza część historii (wydostanie się Mewtwo, zniszczenie laboratorium itd.). Z tego co wyczytałem na Wikipedii, ten prolog pojawił się w pełnej postaci w filmie "Mewtwo Returns", który też miałem na kasecie, ale nie przypominam sobie wyżej wymienionej sekwencji.

Aha, i powodem wycięcia tych scen, był ich mroczny i ponury nastrój.
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez Maciek! » Wt lut 08, 2011 10:29 pm

KamilSz96 napisał(a):W sumie to dziwie się, że wycieli cały fragment, przecież nic tam nie było do cenzurowania.

Mi isę wydaje, że głównie wini tu takie typowo marketingowe myślenie - "E dzieci to tylko zanudzi, wprowadza filmowi bardzo przygnębiający ton na dzieńdobry i będą się pewnie tylko pytać kiedy Pikachu się pojawi, więc poprostu wytnijmy pierwsze film minu by akcja jak najszybciej przeszła do głównych bohatrerów i do akcji."

Ale z powodów bardziej "cenzurowych" :
- mamy wątek naukowca który chce sklonować córkę która mu umarła.
- Te Pokemony i dziewczynka z którymi skontaktował się telepatycznie Mewtwo znikneły ponieważ... UMARŁY(!!!)

Poza tym film ogółem porsza niesmacznie kontrowersyjny wątek etyczny klonowania istot żywych, więc musieli to stonować gdyż... no właśnie by wywołał kontrowersje.

Dla odświeżenia filmu obejrzałem recenzję Nostalgia Critica (którego jestem fanem, polecam bo zabawne) :
http://www.youtube.com/watch?v=4kP499FCyJs CZ 1.
http://www.youtube.com/watch?v=n4YpF6nI ... re=related CZ 2.

Tu Pan krytyk ("jadąc" Amerykańśką wersję) gani scenarzystów za brak motywacji dla głównego antagonisty czy też bezsensowność sceny z łazmi... co tak naprawdę nie jest winną twórców oryginału, a późniejszego "cięcia".
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez Szympi » N lut 26, 2012 4:24 pm

Anime jest cudowne, uwielbiam je. Niestety, wiele anime ma strasznie dużo odcinków i to mnie od danej serii odpycha... bo jeżeli jakiś serial ma 100 odcinków, to nie chce się go zaczynać oglądać, ani nic. Nie znam anime, które po 100 odcinków byłoby tak samo ciekawe, jak na początku.
Kocham Death Note - jedno z najlepszych anime... super openingi (ENDINGI! <3), super fabuła, zaskakujące zwroty akcji, wzruszenia, mroczność, "układanie w głowie"... to anime jest cudowne. Ogólnie to ja kibicowałem Kirze - szkoda, że
Spoiler:
i nie lubiłem L'a.
Inne anime... Shaman King! Haha, oglądało się kiedyś na Jetixie. ^^' Ogólnie, większość anime jest bardziej poważne niż większość seriali.
Bokurano też jest fajne... i ANIME YAOI! <3 (anime o związkach homoseksualnych.) Kocham je! <3
Spójrz na gwiazdy. To z nich patrzą na nas wszyscy władcy z przeszłości. Jeśli będziesz samotny, nie zapomnij, że ci królowie pośpieszą ci z pomocą. I ja także.
Szympi

Imię: Szymon

Postprzez cziksel » Pt kwi 13, 2012 3:36 pm

Szympi napisał(a):Kocham Death Note - jedno z najlepszych anime... super openingi (ENDINGI! <3), super fabuła, zaskakujące zwroty akcji, wzruszenia, mroczność, "układanie w głowie"... to anime jest cudowne. Ogólnie to ja kibicowałem Kirze - szkoda, że
Spoiler:
i nie lubiłem L'a.

aaaaaaw, nie przepadałeś za eLem? Wg mnie jest to jedna z lepszych postaci pośród wszystkich anime ;)
Choć swoją drogą, Death note nie zachwycił mnie ani trochę po tym jak przeczytałam mangę. GENIALNA! Polecam, wg mnie, 100 razy lepsza od anime :D
cziksel

Imię: Ada
GG: 461091

Poprzednia strona

Powrót do Rozmówki