Słownik skrótów i pojęć

Tu rozważamy propozycje zmian na forum oraz oceniamy już zachodzące.

Słownik skrótów i pojęć

Postprzez Gladstone » So wrz 03, 2011 8:54 am

W postach (zwłaszcza tych dotyczących komiksów - bo w dziale Filmy się nie udzielam) często używamy skrótów i pojęć które niezaznajomionym użytkownikom mogą wydawać się obce. Nie każdy rozszyfruje od razu skróty takie jak ŻICZSMK, MAM nie mówiąc już o zwrotach typu reprint czy obco brzmiące zbitki w stylu W/WDC 41-01. Dlatego proponuję stworzyć mini słownik skrótów i terminów dla początkujących użytkowników i zamieścić go w widocznym miejscu. W temacie wymieniajcie wszelkie możliwe skróty i zwroty które mogą sprawiać trudności.

Ode mnie:
KD, GP, MAM, MGG, ŻICZSMK, MM, DiS, DD, KzK, reprint, coloring, HoF
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Avatar użytkownika
Gladstone
 
Posty: 403
Dołączył(a): Cz paź 15, 2009 3:49 pm
GG: 0

Re: Słownik skrótów i pojęć

Postprzez Pahan » So wrz 03, 2011 8:01 pm

Niezły pomysł. Chyba wypisałeś już większość, ale czasami używamy też:

- lettering
- komiksy przygodowe/wakacyjne/KDWS (chodzi o Wydanie Specjalne z 2005 roku)
- UKD

Więcej nie przychodzi mi teraz do głowy.
Avatar użytkownika
Pahan
 
Posty: 1621
Dołączył(a): Pt paź 28, 2005 1:31 pm
Lokalizacja: Krosno/Kraków
GG: 0

Re: Słownik skrótów i pojęć

Postprzez Gęgul » So wrz 03, 2011 8:19 pm

Popieram pomysł i spróbuję wytłumaczyć skróty i nazwy podane przez Ciebie i dorzucę kilka swoich:
EDIT: z postu Pahana też dorzucam :D

KD - skrót od nazwy "Kaczor Donald" - tygodnik z komiksami 4-panelowymi pochodzącymi najczęściej z USA, Danii i Holandii. Redaktorem naczelnym jest Grzegorz Rutke. Ma ok. 45 stron. Poprzednikiem serii do 1994 roku było pismo "Mickey Mouse" (MM).

GP - skrót od nazwy "Gigant Poleca" - pismo ukazujące się w postaci tomików co 4 tygodnie (łącznie 13 tomów w roku). Zawiera 3-rzędowe historyjki z Danii i Włoch. Redaktorem naczelnym jest Artur Skura. Zawiera 254 strony. Poprzednikiem tytułu był "Komiks Gigant" (KG). Odpowiednikiem w innych krajach jest m.in. duński Jumbobog czy niemiecki Lustiges Taschenbuch.

MAM - skrót od nazwy "Gigant Mamut" - kwartalnik z komiksami włoskimi i duńskimi o układzie 3 paneli na stronie. Redaktorem naczelnym jest Artur Skura. Zawiera 512 stron. Skład pisma jest identyczny z wydawnictwami duńskimi (Mammutbog, Jumbo-Temabog) lub niemieckimi (Lustiges Taschenbuch Spezial). Początkowo komiksy nie były powiązane ze sobą tematycznie, obecnie coraz częściej pojawiają się tomiki z powiązaniem tematycznym.

MGG - skrót od nazwy "MegaGiga" - dwumiesięcznik z 3-panelowymi komiksami włoskimi i duńskimi, sporadycznie też pochodzącymi z USA. Redaktorem naczelnym jest Artur Skura. Wszystkie historyjki są powiązane tematycznie. Do tomu 23 pismo zawierało do 448 stron, obecnie górną granicą jest 512 stron. Podobnie jak Gigant i Mamut wzorowany jest na zagranicznych pismach. Pierwowzorem serii był Gigant Extra (GX).

ŻICZSMK - ewentualnie ŻiCSmK; czyli Życie i Czasy Sknerusa McKwacza - 12- częściowa saga autorstwa amerykańskiego scenarzysty i rysownika Dona Rosy. Przedstawia ona życiorys wujka Sknerusa począwszy od 10 urodzin i zarobienia pierwszej dziesięciocentówki do starości i pierwszego spotkania z Donaldem. Najbardziej znany w Polsce komiks Disneyowski, w roku 1992 (wstawka: nie pamiętam dokładnie) uhonorowany Nagrodą Eisnera, czyli komiksowym Oscarem. W naszym kraju ukazała się dwa razy: pierwszy w 2001 w wydaniu specjalnym Kaczora Donalda i drugi w 2010 roku w Komiksach z Kaczogrodu (KzK) wraz z rodziałami dodatkowymi, które dotychczas ukazały się niezależnie od siebie w Kaczorze Donaldzie. Wszystkie wątki z życia Sknerusa wzorowane były na komiksach Carla Barksa.

MM - czyli pismo Mickey Mouse - pierwsze w Polsce po II wojnie regularne wydawnictwo z komiksami Disneya o Donaldzie, Mikim itd. Pierwszy numer ukazał się w 1990 roku. Początkowo miesięcznik, potem dwutygodnik. W pierwszych numerach czasopisma postacie miały zupełnie inne imiona takie jak: Sknerus McKwacz -> Wuj Sknera/Sknera MacKwak, Bracia Be -> Równe Chłopaki, Gęgul Gęg -> Gąsior Gienio, Goguś -> Miluś/ Gąsior Gladstone. W 1994 roku pismo ustąpiło miejsce dwutygodnikowi Kaczor Donald (KD).

DiS - skrót od nazwy "Donald i spółka" - zwane też czasem "małym Gigantem"; seria 43 tomików z 3-panelowymi komiksami włoskimi i sporadycznie duńskimi i amerykańskimi. Pierwszy numer ukazał się w 1991, a ostatni w 1994. W 43 numerze zapowiedziano wydanie 2 serii, co nigdy nie nastąpiło i prawdopodobnie nie nastąpi.

DD - czyli Donald Duck - dwutygodnik wychodzący w 1992 i 1993 równolegle z pismem Mickey Mouse (MM) - prezentowane były historyjki 4-panelowe z Danii i USA. Początkowo postacie miały zmienione imione (szczegóły patrz: Mickey Mouse)

KzK - czyli Komiksy z Kaczogrodu - nieregularne pismo wychodzące początkowo w roku 2001, gdzie ukazały się komiksy Dona Rosy (w tym rodziały dodatkowe do ŻiCSmK) i ponownie na przełomie lat 2010-2011, gdzie także wydrukowano historyjki Rosy, w tym pełną sagę o Sknerusie. Niestety, z powodu niskiej sprzedaży czasopismo zostało narazie zawieszone - redaktorem drugiej serii był Artur Skura.

Reprint - czyli powtórne wydanie tego samego komiksu w tym samym kraju, czasami też nazywa się tak prezentacja historyjki w każdym innym wydaniu od pierwszego.

Coloring - kolorowanie kadrów w komiksie, często mylony z inkingiem.

Inking - pokrywanie tuszem konturów postaci i tła; często mylony z coloringiem.

HoF - Hall of Fame (pl. Aleja sław) - nieregularna, luksusowa seria z komiksami ukazująca się w krajach skandynawskich oraz w Niemczech, w Polsce pod tytułem "Kaczogród". Każdy tom poświęcony jest innemu znanemu autorowi; znajdują się w nim najsłynniejsze komiksy tego autora i artuykuły o Nim i jego historyjkach. W Polsce ukazały się wydania o Romano Scarpie, Carlu Barksie, Vicarze, Donie Rosie i Marco Rocie.

Lettering - wpisywanie tekstu do dymków, komputerowo lub ręcznie.

UKD - Urodziny Kaczora Donalda, tomik wydany w 1994 roku z okazji 60 rocznicy powstania postaci Kaczora Donalda oraz przyjeździe do Polski Carla Barksa.

Egmont Polska - także jako Egmont Poland, Egmont American Ltd.; jedyny wydawca komiksów Disneya o Donadzie i Mikim w Polsce, jak i w większości europejskich krajów.

KDWS - Kaczor Donald Wydanie Specjalne - okolicznościowe tomiki Kaczora Donalda. W 2001 roku wydrukowano na łamach pisma serię ŻiCSmK, w roku 2005 pojawiła się seria Komiksów Przygodowych (w tym także historyjek Rosy i Barksa) i jedno wydanie specjalne Giganta w postaci tomiku świątecznego.

GX - skrót od Gigant Extra - tomik z roku 2005 zawierający serię autorstwa Giorgia Cavazzana i Byrona Ericksona pt. Władcy Smoków. Stanowi początek serii MegaGiga. Został przetłumaczony przez założyciela forum, Mateusza Lisa.

Kod - najprościej mówiąc oznaczenie komiksu, znajdujące się najczęściej w pierwszym kadrze.
Odczytywanie różnych kodów:
D 2006-145, gdzie D oznacza kraj (Danię), 2006 - rok powstania, 145- numer z kolei
H 96056, gdzie H oznacza kraj (Holandię), pierwsze dwie liczby rok (w przypadku historyjek powstalych po 2000 roku oznacza się je pierwszą i ostatnią cyfrą roku, np. 24046 oznacza rok 2004), 0 to rozdzielnik, a 56 numer z kolei.
W/WDC 50-02, gdzie W oznacza kraj (USA), WDC skrót nazwy czasopisma (w tym przypadku Walt Disney's Comics and Stories), 50 numer czasopisma a 02 kolejność w gazecie
I TL 2056-1, gdzie I oznacza kraj (Włochy), TL skrót nazyw czasopisma (w tym przypadku Topolino), 2056 numer czasopisma a 02 kolejność w tomiku
Ostatnio edytowano N wrz 04, 2011 12:07 pm przez Gęgul, łącznie edytowano 1 raz
To jest twoja chwila prawdy.
Avatar użytkownika
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego
 
Posty: 1918
Dołączył(a): Pn gru 29, 2008 3:03 pm
Lokalizacja: Krosno, lecz nie tkackie, województwo podkarpackie
Imię: Wiktor
GG: 0

Re: Słownik skrótów i pojęć

Postprzez Pahan » N wrz 04, 2011 8:42 am

Proponuję także wyjaśnić co to:
- panel
- historyjki 4-rzędowe/3-rzędowe
:)

Aha, i co do kodów holenderskich, to np. H 96010 oznacza:
H - Holandia
96 - rok produkcji
010 - numer z kolei
Czyli tak samo jak w przypadku duńskich.

I, że tak sobie pozwolę wniknąć w zbędne szczegóły :):
Od 2000, lata oznacza się pierwszą i ostatnią cyfrą, czyli H 24012 to rok 2004. Trzeba też zaznaczyć, że środkowe 0 jest przeważnie dodane przez Inducks (oryginalne kody są 4-cyfrowe).
Avatar użytkownika
Pahan
 
Posty: 1621
Dołączył(a): Pt paź 28, 2005 1:31 pm
Lokalizacja: Krosno/Kraków
GG: 0

Re: Słownik skrótów i pojęć

Postprzez Gladstone » N wrz 04, 2011 11:05 am

Dobra robota, Gęgul. Dołożyłbym jeszcze kilka słów do coloringu: podkreślenie, że robi go wydawca a nie rysownik i stąd różnice np. w kolorach płaszcza Sknerusa.

Dodatkowe terminy: INDUCKS oraz (prywata, a co :) ) DiPol

Teraz niech tylko ktoś z czerwonych lub zielonych w dziale Komiksy napisze post Słownik zawierający alfabetycznie zebrane wyjaśnienia i "przyklei go" gdzieś u góry. Tutaj będziemy dopisywać dodatkowe hasła a tamten będzie się po prostu edytować.
DiPol - przeczytaj wydane numery fanzinu i odwiedź jego stronę internetową fanzindipol.pl
Avatar użytkownika
Gladstone
 
Posty: 403
Dołączył(a): Cz paź 15, 2009 3:49 pm
GG: 0

Re: Słownik skrótów i pojęć

Postprzez Gęgul » N wrz 04, 2011 12:05 pm

Ha, wiedziałem, że o czymś zapomniałem! :)

Panel - czyli rząd kadrów historyjki na jednej stronie komiksu. Komiksy włoskie są najczęściej 3-rzędowe, duńskie publikowane w KD 4-rzędowe a w GP, MGG i Mamucie 3-rzędowe, amerykańskie 4-rzędowe a holenderskie 4-rzędowe.

INDUCKS (ew. I.N.D.U.C.K.S.) - baza komiksów Disneya. Można tam znaleść informacje o twórcach większości historyjek, przykładowe strony, składy wydań komiksowych czy notaki o twórcach. Adres strony to coa.inducks.org

DiPol - może Gladstone to napisze :)

Poprawiłem też info o kodach z Holandii (nawet nie zwróciłem nigdy na to uwagi :)) i wklejam to do komiksów posegregowane alfabetycznie.
To jest twoja chwila prawdy.
Avatar użytkownika
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego
 
Posty: 1918
Dołączył(a): Pn gru 29, 2008 3:03 pm
Lokalizacja: Krosno, lecz nie tkackie, województwo podkarpackie
Imię: Wiktor
GG: 0

Re: Słownik skrótów i pojęć

Postprzez WDCmaniak » N wrz 04, 2011 1:59 pm

ad. żiczsmk
w roku 1992 (wstawka: nie pamiętam dokładnie) uhonorowany Nagrodą Eisnera

1995.
ad inducks
przykładowe strony

IMHO to zbyt mylące określenie, lepsze będzie "miniaturki pierwszych stron/okładek".
Od siebie proponuję dorzucić
CBL - Carl Barks Library (dosł. "Biblioteka Carla Barksa"), kompletna kolekcja komiksów Carla Barksa. Skrót może dotyczyć różnych [nowszych/obcojęzycznych] wydań, lecz wywodzi się od nazwy pierwszego zbioru prac Barksa wydawanego w USA w latach 80-tych przez wydawnictwo Another Rainbow.

Ten-pagery / tenpagery / 10-pagery - komiksy 10-stronicowe, zazwyczaj o zabarwieniu komediowym, z "zabawną puentą". Często rozpoczynają/rozpoczynały nowy numer "Kaczora Donalda". "Trend" zapoczątkowany przez Carla Barksa w latach 40-tych.
Avatar użytkownika
WDCmaniak
 
Posty: 509
Dołączył(a): So mar 22, 2008 5:42 pm
GG: 0


Powrót do Opinie, propozycje zmian

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron