Żałoba narodowa

Tu rozważamy propozycje zmian na forum oraz oceniamy już zachodzące.

Re: Żałoba narodowa

Postprzez lis » So cze 06, 2009 10:16 am

Nie zamierzam ciągnąć wątku zasadności wprowadzania żałoby narodowej, bo dla mnie, osoby o światopoglądzie charakterystycznym dla zwolenników laickiej cywilizacji śmierci, znaczy ona i tak niewiele i sprowadza się w gruncie rzeczy do tego, że pani w Wiadomościach jest Bardzo Smutna i stara się wmówić telewidzom, że na świecie nic innego się tego dnia nie wydarzyło. Po wiadomościach nie ma wtedy zapowiadanej komedii, jest za to kolejna Bardzo Smutna pani, która pyta Bardzo Smutnych polityków, jak można było uniknąć tej tragedii. Stacje komercyjne mogą zdecydować się na zaprezentowanie jakiegoś filmu, jedyny warunek - ma być Bardzo Smutno. Trupy nikomu nie przeszkadzają, bo to założenie spełniają.

Ale na telewizji media się przecież nie kończą. Czołówki gazet przez okres trwania żałoby są szare, podobnie jak portale internetowe. Tylko czarno-białych filmów w telewizji, jak nie było, tak nie ma. Wszystko musi być szare i ponure, a odstępstwa od normy zostaną napiętnowane i wytknięte przez konkurencję. Także w Internecie znajdą się społecznicy jakby żywcem wyjęci z miasteczka Pleasantville, którzy odprawią sąd skorupkowy nad osobami emanującymi kolorem, traktując ich zachowanie jako niedopuszczalne odstępstwo od czarno-białej normy. Co ciekawe, opuszczenie przez Ronalda McDonalda flag jego restauracji do połowy masztu odbierane jest przez tych samych ludzi jako szukanie taniego poklasku.

Zamiana loga wyraża solidarność jedynie z ogłaszającym żałobę Prezydentem i mediami, działającymi według przećwiczonego już kilka razy scenariusza. Nie kryje się za tym prawdziwy smutek, jedynie wyrachowanie i obawa przed bojkotem.

Jeśli ktoś zechce mi zarzucić, że trywializuję tragedię, niech wpierw zastanowi się, co takiego robią w dniach żałoby środki masowego przekazu.

Pozdrawiam Płytko i Bezrefleksyjnie

PS Czas trwania żałoby jest wprost proporcjonalny do jej "medialności", "medialność" zależy zaś w głównej mierze od kraju pochodzenia ofiar (ludzka śmierć jest wartościowana wg schematu Polska -> Zachód -> Reszta Świata).

PS 2 Zamiana logo 4 czerwca to inicjatywa ruchu obywatelskiego RAZEM 89, który do DP! z taką propozycją się nie zwrócił (podobnie jak do zyliona innych polskich forów i serwisów internetowych).
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Lucas » So cze 06, 2009 2:04 pm

Po części się zgadzam, jednak jak to mówią- punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dostrzegasz jedynie zło w mediach, być może jest to zasadne, bo media zamiast tylko przekazywać informację, dokonują przy okazji oceny, dodają różne efekty dla zbudowania napięcia. Potrafią zrobić z przysłowiowej igły- widły. A my, jako społeczeństwo, karmieni jesteśmy taką przetworzoną już papką, niczym syte niemowlę, dręczone przez nadopiekuńczą babcię.
Niektórzy dodatkowo, pragną w jakiś sposób oddziaływać na media, co jest bardzo popularne wśród polityków. Szczerze wątpię, żeby pan Prezydent, ogłaszał żałobę narodową, nie myśląc o swoim elektoracie.
Trafiamy w ten sposób do meritum sprawy- czy uważamy się za godnych i dysponujemy wystarczającymi informacjami, żeby oceniać ludzi? To już problem czysto etyczny, a jak wiemy o takich problemach możemy dyskutować do woli, brnąc w przekonaniu, że co osoba- to inne przekonanie.

Ten wątek zbiegł już trochę na inny tor, przestaliśmy rozmawiać o przedmiocie tematu, jakim jest logo, tylko o zasadności żałoby narodowej.
Moja propozycja jest więc następująca- zamknąć wątek, ponieważ to nie ten dział na takie dyskusje i zostawić logo takie jakim było.

Amen
Pozdrawiam wszystkich fanów Disney'a
Łukasz
Lucas

Postprzez jupix » So cze 06, 2009 7:18 pm

Powiem wam szczerze: Jesteście bez serca!
Jeśli dziennie ginie ileś osób w Polsce to 20 więcej nie robi żadnej różnicy prawda?
Jeżeli na drogach ginie 25 osób dziennie to większość z nich to pijani kierowcy którzy giną na własne życzenie, samobójcy tak samo. Pomoc finansowa poszkodowanym i ich rodzinom to nie jest strata pieniędzy. Dofinansowanie partii na kampanie to jest strata. Jeżeli przez tsunami zginęło prawie 300 000 ludzi i w Polsce wprowadzono jeden dzień żałoby narodowej to możemy być dumni z prezydenta który zsolidaryzował się z ofiarami natury, ludźmi z dalekiego kraju. Większość innych państw tego nie zrobiła. A jeśli z powodu Ataku terrorystycznego ginie 300 osób to czyż to nie jest większa tragedia niż wspomniane tsunami? Tamtych ludzi zabiła natura. Nic się na to nie dało poradzić a tych zabili inni ludzie! To straszne!
Takie zsolidaryzowanie się z rodzinami poszkodowanych dla nich jest bezcenne. Wiem bo pod Częstochową był huragan. Dzięki innym ludziom poszkodowani staneli na nogi. Jeżeli dla ciebie pomoc i solidarność są nic nie warte to przynajmniej nie przekonuj innych do twoich poglądów!
600 postów w 6 lat, dwudziestka na karku, ale miłość do Disneya - dozgonna!
jupix

Imię: Wojtek
GG: 0

Postprzez Gęgul » So cze 06, 2009 7:24 pm

Nie mówimy, że żałoba jest niepotrzebna i "używana przy byle błahostkach". Po prostu... każdy powinien przeżywać żałobę na swój sposób, bez nakręcanki w mediach....
To jest twoja chwila prawdy.
Gęgul
Rozkład jazdy dla każdego

Imię: Wiktor

Postprzez lis » So cze 06, 2009 9:06 pm

jupix napisał(a):Jeżeli dla ciebie pomoc i solidarność są nic nie warte to przynajmniej nie przekonuj innych do twoich poglądów!

Rozumiem, że tę uwagę kierujesz do mnie, choć właściwie nie wiem skąd czerpię ten wniosek, gdyż wkładasz w moje usta słowa, których nie napisałem. A są to słowa przykre, więc mnie obrażasz. Na drugi raz czytaj uważnie wypowiedzi, do których chcesz się odnieść, zwłaszcza krytycznie.

Jeśli już poruszasz temat pomocy ofiarom, to pozwól, że swoją opinię na temat tego, jak powinna ona IMHO wyglądać, przedstawię za pomocą grafiki, może ona będzie bardziej zrozumiała:
Obrazek

I nie jestem osobą bez serca, natomiast ma ono limitowaną pojemność:
Obrazek
Słownie: mam własne troski.

Posiadam też magiczne zdolności współczucia i empatii i potrafię je okazać osobom spoza "serca", ale nie uważam, że należy się z nimi afiszować.
lis
administrator

GG: 3889388

Postprzez Lucas » So cze 06, 2009 10:25 pm

Może nie będę oryginalny, ale zmodyfikuję nieco twoje ,,poglądy" by dopasować je do siebie.

Obrazek
Tak, według mnie serce ma nielimitowaną pojemność i miłość do ludzi nie musi oznaczać więzi emocjonalnych z każdym z nich. Pewnie, że bardziej kocham własną rodzinę, przyjaciół etc. bo ich znam, jestem z nimi związany.

Tak zostałem wychowany, że nie jest mi obojętny los drugiego człowieka. Nie ważne czy jest on pijakiem zaczepiającym mnie na dworcu czy papieżem, nie ważne jaki ma kolor skóry. Egzystujemy sobie na tej planecie więc po co sobie zatruwać życie? W końcu jest takie krótkie.
Obrazek
Tutaj według mnie sprawa trochę bardziej złożona. Co się stanie z rodziną jeśli jej żywiciel zginie w katastrofie? Przez całe życie płacił podatki, pracował, przyczyniał się do progresu gospodarczego. Czemu państwo ma się nie zaopiekować jego rodziną?

Zresztą posługujemy się, w większości skrajnościami. Wiadomo, że w złym guście jest obnoszenie się swoją żałobą, robienie z siebie ,,świętoszka" (patrz Molier)- to jest skrajność. Skrajnością może też być zupełna znieczulica, zero okazywania emocji w stosunku do innych ludzi. Według mnie, każdy rozsądny, żyjący już trochę na tym świecie człowiek, potrafi znaleźć ten złoty środek.

Mimo wszystko ciepło pozdrawiam
Łukasz
Lucas

Postprzez Mateusssz » N cze 07, 2009 8:18 am

Dobra, jak komuś coś się stanie, to dzwonię po karetkę, udzielam pierwszej pomocy itp. Wiadomo, jakieś współczucie musi być, ale by od razu robić zamieszanie? Tak jak Lis napisał - teraz, żałoba narodowa ogranicza się do telewizji i prasy. Koniec. Jest to wywyższanie śmierci innych osób od np. naszej rodziny. Dlaczego cały kraj nie ma płakać i ubierać się na czarno - przecież moja matka/ojciec/siostra/ktokolwiek z rodziny umarł. Jest to bezsensu. Prezydenci dzięki niej podwyższają sobie popularność - sami też nie ryczą w telewizji podczas uroczystych wystąpień, dlaczego tak było. Przyznajcie się szczerze - kto z was, jak był pożar w Kamieniu Pomorskim, nie grał na komputerze, nie wyszedł na dwór, nie oglądał telewizji a siedział i rozmyślał dlaczego ci ludzie umarli. Przy okazji płakał z tragedii. Nie wierzę, żeby taka osoba się znalazła (chyba że ma szlaban na telewizję, komputer i wychodzenie z domu, a dostał/a pasem od taty :D).
Tyle ode mnie.
Pozdrawiam,
Mateusz.
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Postprzez Lucas » N cze 07, 2009 9:38 am

Mateusssz- IMHO, troszkę się zagalopowałeś. Ty popadłeś w drugą skrajność. Jeżeli cały kraj miałby płakać za pojedynczymi osobami, nie mógłby normalnie funkcjonować i to jest właśnie zasadnicza różnica. Niby są też tacy, którzy chodzą non stop przygnębieni, zmęczeni życiem, przeżywają okrucieństwo tego świata. Ja naprawdę nie widzę nic złego w tym, że podczas katastrofy, chociażby zawaleniu się jakiegoś dachu- co jest sytuacją niecodzienną, zdarzającą się raz na dekadę, kiedy zginie na raz 100 obywateli, ogłosi się żałobę. Czy naprawdę, uważacie, że nie powinno się na ten czas, odwołać jakichś głośnych koncerty i innych imprez? Przecież nikt nie ma tym samym na celu wprowadzenia wszechobecnej ascezy, wstrzemięźliwości od wszelkich uciech. To jest sprawa każdego człowieka, a przez to, że jesteśmy ludźmi wolnymi możemy zrobić z tym co chcemy. Dlatego cały czas uważam, że symbole nie są takie błahe, w końcu przez jakiś czas pozwalają pamiętać o jakiejś tragedii.

Co do polityki mediów- nie od dziś wiadomo, że zależy im na pieniądzach- żyjemy w takim świecie i kropka. A sytuacja kiedy jakaś gazeta etc. nie zwróciłaby uwagi na żałobę, nazwana byłaby skandalem, być może straciłaby trochę pieniędzy- myślę jednak, że nie da się oddzielić mediów publicznych od pieniędzy. Jest to zwyczajnie nie możliwe.
nie grał na komputerze, nie wyszedł na dwór, nie oglądał telewizji a siedział i rozmyślał dlaczego ci ludzie umarli.

Zapewne ja bym tak robił, gdyby dotyczyło to kogoś kogo znałem, a zachowanie takie w stosunku do obcych ludzi, jest zwyczajnie nienaturalne. Nadal jednak uważam, że nic się nie stanie, jeśli chociażby dowiemy się, że setka naszych rodaków zginęła w jakiejś tragedii i uszanujemy tą tragedię chociażby przez symbolikę.

Pozdrawiam
Łukasz
Lucas

Postprzez Mateusssz » N cze 07, 2009 12:22 pm

Uszanowanie - nie ma sprawy, jednak teraz co się wydarzy to już jest żałoba. Mój wcześniejszy post jest może trochę zbyt "wyrazisty", ale pokazuje nieumiejętność wprowadzenia jej do życia.
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Postprzez jupix » So kwi 10, 2010 11:24 am

Myślę, że dyskusja na ten temat po ostatnich wydarzeniach znów się ożywi.
W takich dniach jak dziś brak symbolicznej wstążki przy logo to mały wstyd dla forum.
jupix

Postprzez Maciek! » So kwi 10, 2010 4:57 pm

Jestem zdołowany i z druzgotany... Czuję jakby umarł mój sąsiad z bloku, z którym jakiejś mega więzi nie było, ale jednak znałem go od lat, dobrą opinię na jego temat miałem i nie jedną anegdotkę...

Do Prezydenta Kaczyńskiego szczerze nic nie miałem, drażniły mnie żarty o „kaczorach” (tak jakby nie było innych cech i zalet które można parodiować tylko ludzie rzucali hasło „Kaczka” i już ha-ha wielka aluzja do prezydenta...), a biorąc pod uwagę, że osobiście jestem osobą pro-prawicową zapewne bym na niego głosował w nadchodzących wyborach.
Ogółem jestem smutny i nadchodzącą żałobę zamierzam 100% uszanować, bo od czasu śmierci Jana Pawła II to pierwsza żałoba, która nie wydaje mi się nieco przesadzona. Pozostaje mi mieć nadzieje, że się ta sprawa jakoś nie pogorsz...
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez fan kaczek » Pn cze 21, 2010 7:50 pm

Przeszło 2 miesiące po katastrofie piszę ten post,jest już po I turze wyborów,którą wygrał sz.p.Bronisław Maria Komorowski,a nadal piszę o zmarłym prezydencie św.p.Lechu Aleksandrze Kaczyńskim,co ktoś może uznać za nienormalne,choć takie nie jest.

Zauważyliście,że to wszystko w jednym zdaniu?

Za jego rządów w powojennej historii Polski było chyba najwięcej katastrof,a w ostatniej zginął on i 131 innych ludzi (w tym m.in. I dama Maria Helena Kaczyńska z domu Mankiewicz oraz ostatni prezydent II RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski) .Nie życzyłem mu śmieci,ale nie życzyłem mu II kadencji na fotelu prezydenta.Szczerze kibicowałem Andrzejowi Zbigniewowi Lepperowi :lol: .
Małysz na prezydenta!
fan kaczek
Moje życie. Kaczki i myszy!

Imię: Patryk

Postprzez jupix » Wt cze 22, 2010 12:43 pm

Ten post nie ma sensu. Niby wyrażasz żal po śmierci prezydenta, a jednocześnie krytykujesz go i opowiadasz dowcip:
fan kaczek napisał(a):Szczerze kibicowałem Andrzejowi Zbigniewowi Lepperowi .

Wybrałeś zły temat. :?
jupix

Postprzez archie53 » Pt lip 30, 2010 4:33 pm

Rzeczywiście, skandal :( :mike: oglądałem fragmenty pogrzebu.
Samodzielnie zepsute służy najlepiej.
archie53

Poprzednia strona

Powrót do Opinie, propozycje zmian