Żałoba narodowa

Tu rozważamy propozycje zmian na forum oraz oceniamy już zachodzące.

Żałoba narodowa

Postprzez jupix » Wt kwi 14, 2009 1:40 pm

Mam pytanie, czy dałoby się w okresach narodowej żałoby na naszym forum zrobić jakąś czarną wstążkę przy logo czy coś podobnego, myślę że warto byłoby się o to postarać
600 postów w 6 lat, dwudziestka na karku, ale miłość do Disneya - dozgonna!
jupix

Imię: Wojtek
GG: 0

Re: Żałoba narodowa

Postprzez lis » Wt kwi 14, 2009 2:30 pm

Jestem zdania, że przeżywanie żałoby jest indywidualną sprawą każdego człowieka i dlatego nie zamierzam przyłączać DP! do tych stron, które na najbliższe trzy dni zmienią wygląd stron na monochromatyczny, bądź okryją swoje logo kirem, jednocześnie wzbraniając się przed jakąkolwiek refleksją.
Poza tym uważam, że łączenie tej tragedii (za pomocą czarnej wstążki) z naszym, traktującym w sumie o dość błahych sprawach forum wywołałoby w najlepszym wypadku rażący dysonans, a w najgorszym - efekt komiczny.
Jednocześnie chciałbym podkreślić, że forum nie zabrania wyrażania solidarności z jej ofiarami, czy to za pomocą okolicznościowego awatara lub podpisu, czy też zakładając odpowiedni topik w odpowiednim dziale.

OT: Znamienne jest, że piszesz o "okresach żałoby narodowej". Coś, co miało być wyjątkowe, w ostatnich latach stało się elementem naszej codzienności.
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez Minky » Wt kwi 14, 2009 4:13 pm

lis napisał(a):.OT: Znamienne jest, że piszesz o "okresach żałoby narodowej". Coś, co miało być wyjątkowe, w ostatnich latach stało się elementem naszej codzienności.

Popieram w całej rozciągłości.
Minky

Imię: Magdalena
GG: 1372890

Postprzez Semmko » Pn maja 18, 2009 4:09 am

lis napisał(a):OT: Znamienne jest, że piszesz o "okresach żałoby narodowej". Coś, co miało być wyjątkowe, w ostatnich latach stało się elementem naszej codzienności.

Ten zarzut jest znacznie głębszy. Nie można traktować ‘żałoby narodowej’ jak okazjonalnej niespodzianki dawanej czterdziestu milionom ludzi, która z czasem powszednieje, co rodzi zwrotne pretensje i oskarżenia o profanację. Tu nie chodzi o ‘wyjątkowość’ (tak, jak wyjątkowe są coroczne święta, które za każdym kolejnym razem przeżywa się z coraz mniejszą ekscytacją), ale o ‘szacunek’, za którym stoi poważna, osobista refleksja. Władze i media, zamiast o ‘szacunku’ mówią o ‘pamięci i współczuciu’, a „pozostali” tylko przez pierwszych kilka chwil przeżywają tragedię szczerze (o ile w ogóle), później już tylko albo sztucznie albo całkowicie bez emocji. Wszyscy solidaryzują się... póki nie zapomną, a to akurat trwa te kilka dni. Tak oto powstaje nowy sposób, w jaki ma się rozumieć żałobę narodową: „Pamiętamy bardzo krótko o ofiarach tragedii, dlatego wprowadźmy coś w rodzaju dni smutku, podczas których, póki ma się wydarzenie w świadomości, starajmy się działać wokół potrzebujących”. W takim przypadku solidaryzujemy się nie dlatego, że porusza nas jakaś ważna wartość, ale dlatego, iż wiemy, że już niedługo zapomnimy o tym wszystkim. A kiedy tak się to traktuje, sporo osób zaczyna myśleć, że nie ma w tym głębszego sensu, w konsekwencji spłycając sytuację swoimi działaniami jeszcze bardziej.

Wszystko jest elementem naszej codzienności, ponieważ ‘wszystko’ się przydarza. Wyjątkowość nadawana jest przez nas samych w postaci konkretnego wyrazu osobistego stosunku do danej sprawy.

Uważam, że ‘szacunek’ nie jest pierwszy, tak jak względem niego pierwsze nie są ‘pamięć i współczucie’ (będące jego konsekwencją), niemniej nawet jeśli rola, którą odgrywa, nie jest jedyna, to z pewnością jest główna (patrząc oczywiście z pewnej perspektywy, która pretenduje do tego, by być obiektywną).

Czy to źle, że ktoś podjął na tym forum inicjatywę odnoszącą się do ważnych wydarzeń w kraju? Nie, o ile kierowały nim dobre intencje. Ale dobre intencje to nie wszystko. W sposób podniosły można powiedzieć, że (w dzisiejszych czasach i okolicznościach) zostaliśmy wezwani do krytycznego myślenia, tonem szorstkim natomiast, że zostaliśmy do niego zmuszeni.
Semmko

Imię: Ziemek

Postprzez jupix » Cz cze 04, 2009 1:43 pm

Zerknijcie na naszą-klasę. Dziś w związku z 20-leciem wolnej polski zmienili logo. A przecież to taki komercyjny portal :lol:
600 postów w 6 lat, dwudziestka na karku, ale miłość do Disneya - dozgonna!
jupix

Imię: Wojtek

Postprzez Scarpomaniak » Cz cze 04, 2009 1:49 pm

Wg mnie z powodu tego 20-lecia powinno być zmnienione logo, bo bez tego wydarzenia na 99% nie było by komiksów disneyowskich w Polsce (i innych dawnych komunistycznych).
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez esio » Cz cze 04, 2009 2:18 pm

Komiksy disneyowskie to dawne komiksy komunistyczne? :mike:

Jupix - to element większej akcji, dziś np. tytuły głównych gazet codziennych były napisane solidarycą. W sumie to chyba dobrze, że poza szukaniem zysku nasza-klasa odwołuje się do ważnych historycznych wydarzeń. Biorąc pod uwagę ile osób odwiedza ten portal, mają chyba nawet większy wpływ na ludzi niż taka Wyborcza, o Dzienniku nie wspominając.
użytkownik przechodzi kryzys kaczkofaństwa
esio

Postprzez fan kaczek » Cz cze 04, 2009 7:15 pm

Na n-k jest więcej użytkowników niż stałych kupców innych gazet czy portali.To już jakiś powód by majstrować przy logo.
Małysz na prezydenta!
fan kaczek
Moje życie. Kaczki i myszy!

Imię: Patryk

Postprzez Mateusssz » Cz cze 04, 2009 7:37 pm

Teraz żałoba narodowa została sprowadzona do wstawienia przez operatorów filmowych i webdesignerów do wstawienia czarnej wstążki/zmiany stylu. Nikt o tym nie rozmawia, jest zbyt często. Tak właściwie - czy śmierć 22 osób raz na rok (to przykład, każda śmierć, tym bardziej niepotrzebna, jest zła) może się równać z codziennymi 13-oma śmierciami kobiet na raka szyjki macicy? Czy może z prawie 25 osobami dziennie ginącymi na polskich drogach? W czym ta śmierć różni się od tamtej? Większość z nas tego nie zauważa. Nie znamy tych ludzi, ani oni nas. Nic dla nas nie zrobili, ani my dla nich. Tak właściwie, pomijając wcześniejsze okresy, od żałoby po śmierci JPII były takie małostkowe. Biorąc takie rozliczanie, codziennie jest żałoba. A powinna ona być w sercach, a nie w telewizji, na ustach, szukając sensacji. Dla mnie, taka żałoba to jest nawet obraza dla tych ludzi, że stali się materiałem do gazety, wypełniaczem w wiadomościach.

Wychodzi ze mnie teraz osoba szorstka, ale takie jest moje zdanie.
Pozdrawiam
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Postprzez Verbaclous » Pt cze 05, 2009 6:49 am

Prosty z tego wniosek - jeśli już umierać, to przez tajfun, powódź czy inną katastrofę. Umierając w wypadku samochodowym nie ma szans na ustanowienie żałoby narodowej z twojego powodu.

Zastanawiam się tylko, ile trwałaby żałoba po jakiejś prawdziwej katastrofie w której zginęłoby parę tysięcy osób. Kilka miesięcy? Rok?
Verbaclous

Postprzez Mateusssz » Pt cze 05, 2009 11:51 am

Tak więc widać niesprawiedliwość żałoby narodowej...
Mateusssz
Stróż prawa z Pizen Bluff

Postprzez Minky » Pt cze 05, 2009 1:31 pm

Verbaclous napisał(a):Zastanawiam się tylko, ile trwałaby żałoba po jakiejś prawdziwej katastrofie w której zginęłoby parę tysięcy osób. Kilka miesięcy? Rok?

Po tsunami z 2004 roku - na pewno pamiętasz - wprowadzono JEDNODNIOWĄ żałobę - a zginęło 294 000 ludzi.
No comments.
Minky

Imię: Magdalena
GG: 1372890

Postprzez Lucas » Pt cze 05, 2009 7:55 pm

Po tsunami z 2004 roku - na pewno pamiętasz - wprowadzono JEDNODNIOWĄ żałobę - a zginęło 294 000 ludzi.
No comments.

Może dlatego, że miał to być tylko i wyłącznie symboliczny gest solidarności. Zresztą przekładanie liczy ofiar na długość żałoby, też byłoby nieco... dziwne. To nie chodzi przecież o to, żeby płakać, biczować się i chodzić w depresyjnym nastawieniu przez dłuższy czas, tylko o refleksję nad zaistniałą tragedią oraz solidarność z rodzinami ofiar.

Ogłoszenie żałoby narodowej to tylko gest ze strony prezydenta, wyłącznie symbol, który nie powinien mieć większego zastosowania w praktyce. Ciężko jest również rościć jakieś pretensje pod adresem ludzi, że pamiętają tylko przez chwilę, że ich to nie interesuje. Takie jest życie.

Kto z nas rozpamiętuje tragedie z przed roku, kto myśli w tym momencie o autobusie pod Grenoble? (oczywiście za wyjątkiem rodzin ofiar). Jeżeli każdy by się tym dręczył, nie mógłby normalnie funkcjonować. Osobiście bardzo męczyłoby mnie egzystowanie w takim społeczeństwie.

Zresztą, ktoś na kogo powoływać się nie powinienem powiedział: ,,Jedna śmierć to tragedia, milion- to statystyka" (jest to oczywiście J. Stalin). I taka jest smutna prawda, nasz umysł ma ograniczone możliwości, więc ciężko jest nam wyobrazić sobie, wspomniane: 294 000 ludzi, nie mówiąc o wyobrażeniu doznanego cierpienia.

Co do logo. Wcale nie uważam, że logo ,,przystrojone" kirem, na forach o tematyce rozrywkowej wygląda komicznie. To miły gest wspomnianej już solidarności, ,,błacha" tematyka wcale temu nie przeszkadza. Zresztą w telewizji, jakie tematy są najczęściej poruszane? Raczej niezbyt wyniosłe.

Refleksyjnie Pozdrawiam
Pozdrawiam wszystkich fanów Disney'a
Łukasz
Lucas

Postprzez Maciek! » Pt cze 05, 2009 10:08 pm

Powiem krótko - jeśli ktoś na poważne obchodzi żałobę to raczej nie będzie miał potrzeby na to forum wchodzić, więc nie ma sensu nic zmieniać.

Co do żałób moje stanowisko proste - Szanuję te rzeczy, ale niestety za bardzo się na nie ostatnimi czasy nakręcili... Uważam, że żałoby naprawdę być powinny tylko w wyjątkowych wypadkach typu właśnie jakiś kataklizm w którym zginęły tysiące ludzi i w przypadku śmierci Papieża bo sam wtedy w melancholii ostrej byłem [choć mówiąc o śmierci Papieża mam wyłącznie na myśli śmierć Jana Pawła II bo większość Polski z nim silne emocje wiązała]
Nie pamiętam co to już było, jakiś czas temu [czyt rok-dwa], że w USA zginęło ileś tam osób i w Polsce zrobili żałobę, a nawet w USA nie robili...
Tak czy siak – za często są u nas i powinni, że się tak wyrażę – „oszczędzać żałoby” na naprawdę ogromne tragedie (a już najlepiej wyłącznie na sprawy na terenie naszego kraju) bo w przeciwnym razie jak będą je robić zbyt często to stracą sens i znaczenie...
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez Brat Be 761 » So cze 06, 2009 4:38 am

A tutaj filmik i piosenka który podsumowuje te wszystkie "wazne" zaloby narodowe. (Nie chodzi mi tutaj, ze nie bylo mi smutno jak Papiez umarl, chodzi mi o takie zaloby zrobione niepotrzebnie)

http://www.youtube.com/watch?v=S-fyEW8- ... annel_page

(chyba to ze filmik zawiera jedno slowo wurgalne to nie jest zle :D)
Brat Be 761
D'Oh!

Imię: Igor

Następna strona

Powrót do Opinie, propozycje zmian