Uncle Scrooge Polska - uspl.cba.pl

Fajną stronę wczoraj widziałem...

Jak oceniasz stronę?

6 (celujący)
3
14%
5+ (bardzo dobry plus)
1
5%
5 (bardzo dobry)
1
5%
4+ (dobry plus)
1
5%
4 (dobry)
6
27%
3+ (dostateczny plus)
5
23%
3 (dostateczny)
2
9%
2+ (dopuszczający plus)
1
5%
2 (dopuszczający)
2
9%
1 (niedostateczny)
0
Brak głosów

Liczba głosów : 22

Re: Uncle Scrooge Polska - uspl.cba.pl

Postprzez Scarpomaniak » Pt lip 31, 2009 9:40 am

Przepraszam za post pod postem, ale dzisiaj ruszyło forum Uncle Scrooge Polska!
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław
GG: 0

Postprzez Semmko » Pt lip 31, 2009 11:27 am

Jestem zaskoczony, pozytywnie; oczywiście interpretuję ten fakt „po swojemu”. Uważam, że jest on bardzo dobrym krokiem w kierunku (całkowitej) legalności DP!, ponieważ przenosi rdzeń projektu USPL do niezależnej witryny internetowej (ściśle rzecz ujmując, do dwóch - „oficjalnej” strony oraz forum), pozostawiając jednocześnie możliwość komentowania (legalnego z uwagi na wolność słowa) właśnie tutaj i nie tworząc w tej dziedzinie konkurencji.

Problem, choć coraz mniejszy, nie znika całkowicie. Zamieszczenie tu linku do jednej z witryn tego projektu może być traktowane jako niezgodne z prawem rozpowszechnianie; w analogicznej sytuacji, przy czym już o wiele mniej niejednoznacznej, znajdują się same (zewnętrzne) strony projektu.
Semmko

Imię: Ziemek

Postprzez Scarpomaniak » N sie 02, 2009 6:06 am

Na forum link do pierszej niedzieli Disneya!
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Scarpomaniak » Śr sie 12, 2009 3:39 pm

Na forum, a wrótce na stronie link do nowego USPL i Niedzieli Disneya!
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Scarpomaniak » Cz sie 20, 2009 9:05 am

Tak jak jest w USA i było w WDC&S PL od następnego numeru będą listy do USPL, w listach może być wszystko oprócz pytań o jakiś komiks, czyli np. recenzje, pokazane błędy, co checie zmienić itp.. Listy będzie można składać tu w tym temacie (Semmko, chyba nie zabronisz pisania tekstu), na forum Uncle Scrooge Polska i na e-maila (radef1997@gmail.com)! Wszystkie listy ukaża się w USPL!
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez Semmko » So sie 22, 2009 11:02 pm

Scarpomaniak napisał(a):Tak jak jest w USA i było w WDC&S PL od następnego numeru będą listy do USPL, w listach może być wszystko oprócz pytań o jakiś komiks, czyli np. recenzje, pokazane błędy, co checie zmienić itp.. Listy będzie można składać tu w tym temacie (Semmko, chyba nie zabronisz pisania tekstu), na forum Uncle Scrooge Polska i na e-maila (radef1997@gmail.com)! Wszystkie listy ukaża się w USPL!

Nie w mojej mocy ani tego zabronić, ani nakazać.

Pisząc o legalności stara(łe)m się wyrazić ważne argumenty, zarówno ogólne, jak i te, które odnoszą się do konkretnych przedsięwzięć. Nie rozstrzygam na ich podstawie, ale wskazuję jak wygląda sytuacja, jeśli uznać je za decydujące. Dzięki temu jestem wewnętrznie spokojny, ponieważ mam pewność, że nie działam tu bardziej niż mogę, pozostawiając także innym przynależną im wolność.

Trudno znaleźć w polskim Internecie odpowiedniejsze miejsce do wyrażenia disnejowskich opinii niż właśnie DP!, nawet gdy odnoszą się do czegoś, co może być sprzeczne z interesami TWDC. Jeśli jednak to forum ma stronić od wszystkiego, co nielegalne, to należy bardzo wnikliwie ocenić podejmowane lub możliwe działania oraz odrzucić albo pewne ich części, albo je same. Nie wystarczy podział na „dozwolony tekst” i „niedozwolone wszystko inne”.

Przykro mi, że stosując się do moich sugestii pustoszy się tematy. To nie jest skutek uczciwości czy praworządności, ale braku zaangażowania w pracochłonną, ale za to szlachetną aktywność. Trzeba pewnego poświęcenia, aby napisać post, który będzie wartościowy, na temat i fair (jak fair use). Nie znaczy to, że jesteśmy leniwi i źli, mamy po prostu ograniczone możliwości (tylko tyle ich, ile jest nam dane). Wydaje mi się, że taka sytuacja jest mimo wszystko lepsza od alternatywnej, ponieważ lokuje nas bliżej gruntu – pokazuje ile możemy zrobić, wyostrza decyzje i czyni wszystko bardziej miarodajnym (np. ujawnia ile osób jest poważnie zaangażowanych w dany projekt).

Można w tym temacie (m. in.):
• publikować recenzje USPL i komiksów tam zawartych
• analizować krytycznie, czyli np. wskazywać błędy

Nie można tu (m. in.):
• umieszczać postów, które miałyby wprost wpływać na kształt (treść) USPL (tak aby tworzenie pisma nie odbywało się tutaj)
• umieszczać linków do MCNBMN**

(Pisząc USPL, mam na myśli także Niedzielę Disneya i ewentualnie inne tego typu projekty.)

Argumenty:
• Publikacja recenzji opiera się na wolności słowa. Oznacza jednak, że dana osoba miała kontakt z MCNBMN (podlegającemu ochronie), więc bezpieczna nie jest.
• Analiza krytyczna gwarantowana jest prawem do wolności słowa, prowadzenia prac badawczych oraz dozwolonego użytku, zatem nie trzeba ograniczać się tylko do tekstu, jednak bezpieczne to wciąż nie jest.
• Jeśli w tym temacie znalazłyby się posty, których treść miałaby dość bezpośredni wpływ na USPL, oznaczałoby to, że na DP! prowadzi się działania, dotyczące MCNBMN. Tego chcemy uniknąć. Chcemy?
• Pewna interpretacja głosi, iż nie wolno umieszczać hiperłączy, prowadzących do MCNBMN, ponieważ rozpowszechnianie jest tożsame z „czynieniem materiału dostępnym”, a to realizuje się w Internecie właśnie poprzez wstawianie linków.

Choć mamy prawo do dozwolonego użytku prywatnego (osobistego), to jednak aby być w pełni spokojnym, należałoby zupełnie zerwać z tym, co nie jest fair. Wiemy co to ostatecznie oznacza. Może przyszłość okaże się łaskawsza, niż na to wygląda. Na razie nie podejmujmy zbyt radykalnych działań.

PS
Ostatnio wielu przeprasza za „post pod postem”, ale... można, chyba, ostatnią wiadomość usunąć, a później dodać razem z nową treścią. Wtedy całość powinna zostać automatycznie oznaczona jako całkowicie nowy post. W takiej sytuacji jedyna niedogodność to zmiana daty utworzenia, co nazwałbym mniejszym złem.

* Google zasadniczo rozwiązuje problem. Być może w przyszłości powstanie lepsze rozwiązanie.
** Materiał co najmniej być może nielegalny.
Semmko

Imię: Ziemek

Postprzez Scarpomaniak » Śr paź 21, 2009 6:06 am

Uncle Scrooge Polska powraca!
Tym razem:
- mniej błędów
- lepsza grafika
- więcej komiksów o Sknerusie
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez niejaki don jm » Śr paź 21, 2009 2:54 pm

Co to same powroty (ciekawostka potwory i powroty są z tych samych liter :P ) Trzymam jednak za WDC&S PL ze względu na lepszą jakość wykonania :)

Skład redkacji:
Producent: Scarpomaniak
Redaktor naczelny: Scarpomaniak
Tłumacz: Scarpomaniak
Zastępcy tłumacza: Brat Be 761 (Dime And Dime Again), Gęgul (Free Energy)
Grafik: Mateusssz
Korektorzy: Dokil i Fizio
Co robią?:
Zastępcy tłumacza: Po wysłaniu do nich komiksu tłumaczą go, ale nie wpisują tekstu do dymków! Tylko go wysyłają na PW do mnie i korektorów! A ja tekst wpiszę!
Grafik: Po dostaniu informacji odemnie robi spis treści
Korektorzy: Korektoru tłumaczenie i wysyłają do mnie błędy!

2 błędy ortograficzne (zmienione kursywą) i masa stylów (underline) już mnie zniechęcają. Wolę już ściągnąć po an(g)ielsku [jak i tak mam brać nielegalnie i tak] jednak nasz KD też fajny co ok. 3-4 numery dobry komiks :)
Ostatnio edytowano Śr paź 21, 2009 3:55 pm przez niejaki don jm, łącznie edytowano 1 raz
niejaki don jm
Byłem hardkorem ;)

Imię: Jacek

Postprzez Scarpomaniak » Śr paź 21, 2009 3:22 pm

niejaki don jm napisał(a):Co to same powroty (ciekawostka potworypowroty są z tych samych liter :P ) Trzymam jednak za WDC&S PL ze względu na lepszą jakość wykonania :)

Lepszą jakość wykonywania? Powiedz mi co było lepsze w WDC&S niż w USPL (porównaj ostatnie numery)!
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez niejaki don jm » Śr paź 21, 2009 3:28 pm

Chodziło mi o twego posta. Pism i tak nie pobieram i tak :) i chyba się nie zmienię, aczkolwiek posty WDCm są dobrze wykonane, a ty masz pełno literówek :(
niejaki don jm
Byłem hardkorem ;)

Postprzez Scarpomaniak » Śr paź 21, 2009 3:36 pm

Ale nie myśl, że w szkole też popełniam błędy! Nigdy nie miałem oceny z dyktanda niższej od 4-!
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez niejaki don jm » Śr paź 21, 2009 3:54 pm

Mi z niezapowiedzianego (!!!) trafiła się raz 4+, a tak to 5+ i 0-1 błąd.
niejaki don jm
Byłem hardkorem ;)

Postprzez Scarpomaniak » Śr paź 21, 2009 4:20 pm

Ale, tylko raz miałem 4-, 4, 4+, a z reszty same piątki i szóstki!
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez niejaki don jm » Śr paź 21, 2009 4:40 pm

Scarpomaniak napisał(a):Ale, tylko raz miałem 4-, 4, 4+, a z reszty same piątki i szóstki!

Moja pani nie stawia "6" :)
niejaki don jm
Byłem hardkorem ;)

Postprzez Scarpomaniak » Śr paź 21, 2009 5:04 pm

A u mnie stawia, ale gdy są "trudniejsze"*!
* - a czemu w cudzysłowie, bo mi nie robią żadnej róźnicy!
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strony internetowe