Śpiąca Królewna (1959)

Tutaj rozmawiamy o disnejowskich filmach, zarówno kinowych, jak i tych, które wchodzą na DisneyDVD.

Śpiąca Królewna (1959)

Postprzez Maciek! » Pn maja 14, 2007 10:45 pm

Uznałem że przyda się topic o jakimś bardziej klasycznym filmie Disneya…

Moja recenzja :
Cóż mogę o tym filmie powiedzieć ? Film definitywnie dla fanów dobrej animacji i Disneya ale mam przeczucie iż pozostałym może nie przypaść do gustu a dzisiejszym pokoleniu wyda się przesłodzony... Trochę w tym prawdy.
Fabuła bardzo prosta, symboliczna i każdemu dobrze znana, postacie dosyć jednoznaczne a humor prosty lecz przyjemny. Widać podobieństwa ze „Śnieżką” (nie ma to jak gdy bohaterka śpiewa w lesie i zlatują się całe chordy milusich zwierzaków) ale tu postacie ludzkie prezentują się o wiele ciekawiej. Z drugiej strony z tego co mi wiadomo wiele scen (np. uwięzienia Księcia) miały być w początkowo w „Śnieżce” ale studiu nie starczyło pieniędzy na animacje i zrezygnowali z nich.
Jedno co mi się naprawdę podoba w tym filmie to atmosfera. Świetne kolory i muzyka tworzą momentami wspaniały nastrój. Zwłaszcza scena „ukłucia” genialne skomponowana a sceny w zamku i z Meleficet (swoją drogą ma świetny głos w wersji angielskiej) są dosyć upiorne. Z piosenek nic mi się w uszy nie rzuca ani w pamięci nie zostaje ale nie są złe. Animacja bardzo porządna (jest parę scen które przypominają nieco Fantazje) i aż dziw bierze ile można dokonać bez komputerów.

Jak już mówiłem film polecam fanom Disneya i tym co lubią dobrą animacje innym może po prostu nie przypaść do gustu.

P.S.
[Spoiler] Mch… Wróżki najpierw mówią że ich czary potrafią czynić wyłącznie dobro a potem jedna bez problemu zamienia Kruka w kamień… Auć…

P.S. 2
Słyszałem że scena gdy wróżki kłócą się kolor sukni jest sparodiowana w którymś z Harry Potterów ale nie pamiętam dokładnie w którym.
Maciek!
Dr Moderator

Postprzez tapir » Wt maja 15, 2007 3:58 pm

Uwielbiam ten film. Chyba nawet bardziej niż Śnieżkę. Szczególnie do gustu przypadła mi animacja, i nie widzę w niej nic przesłodzonego. Ale to chyba opinia mniejszości. Niestety w dzisiejszych czasach dzieci uczą się, że wszystko ma być cool i trendy, a bajki są obciachowe :( .

Już na początku filmu pokochałam jedno ujęcie. To to w którym wszyscy idą do zamku, i na ułamek sekundy na ekranie pojawiają się tacy sami rycerze, w różnych kolorach, nasuwający się na siebie. To piękne, piosenka w tle też niczego sobie. I kocham piosenkę "Jak ze snu" (nie wiem czy to dobry tytuł).

Co do sparodiowanej sceny z wróżkami, to nie wydaje mi się, żeby pojawiła się w książce Potterze. Ale pewien/pewna DKCissner z deviantART'u sparodiował/a tę scenę właśnie za pomocą Harry'ego Potter'a. Muszę przyznać, że dostałam nagłego napadu śmiechu, kiedy natknęłam się na te fan arty przeglądając stronę. Proszę: 1, 2 (zacząć od jedynki).

Wydało się. Tak, tak, uwielbiam Pottera :roll: . ... Właściwie to Hermionę, ale ... eh ... :roll:
tapir

GG: 0

Postprzez Pahan » Śr maja 16, 2007 12:13 pm

Zgadzam się film bardo dobry, animacja wyróżnia się na tle późniejszych i wczesniejszych - jest trochę inna (podobna jest w "Mieczu w Kamieniu" i "Dalmatańczykach") kojarzy mi się z krótkometrażówkami wtedy robionymi (1959). Maleficent jest jednym z najlepszch disneyowkisch schwarzcharakterów, a scena kiedy zmienia się w smoka, jest dla mnie arcydziełem. Poza tym wiele zabwynych gagów z wróżkami - polecam! :)
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez Jakijajah » Pt maja 18, 2007 7:27 am

"Śpiąca Królewna" to dla mnie najlepiej wyglądający klasyk z czasów Walta. Uwielbiam to, że projekty postaci są takie graficzne, nierealistyczne. Każda postać ma to, co anglosasi nazywają 'appeal'. Aż się chce na nie patrzeć.

Obrazek

Obrazek

Ale najfajniejsze w całym filmie są tła Eyvinda Earle'a - takie geometryczne i kanciaste, z zaburzoną perspektywą. Najlepiej to widać na obrazach, które Earle malował jeszcze w pre-produkcji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek[/list]

Obrazek
Obrazek
Jakijajah

Postprzez tapir » So maja 19, 2007 10:33 am

Jakijajah napisał(a):Ale najfajniejsze w całym filmie są tła Eyvinda Earle'a - takie geometryczne i kanciaste, z zaburzoną perspektywą.

Właśnie to mi sie podoba w tym ujęciu z rycerzami. Nie są obli, tylko tacy, no ... kanciaści.
tapir

Postprzez backpack » N lip 22, 2007 11:26 pm

Taka mała ciekawostka :) Na jesień 2008 zapowiadane jest wydanie ŚK w dwupłytowej PLATYNOWEJ edycji. W zapowiedziach, jeden z reprezentantów wytwórni zdradził, że Śpiąca Królewna będzie najprawdopodobniej pierwszym animowanym klasykiem Disney'a wydanym w pełnym HD (1080p) na dyskach BluRay (równocześnie z premierą PLATINUM na DVD). Mam nadzieję, że dystrybutor Buena Vista się w końcu ruszy i rzeczywiście zacznie wydawać klasyki Disney'a w wysokiej rozdzielczości :roll:
backpack

Imię: Bartek

Postprzez Bajkofil » So sie 25, 2007 2:57 pm

Śpiąca królewna - Mroczne romansidło ze studia Disneya

Film "Śpiąca królewna" to 16 pełnometrażowy film animowany ze studia na Florydzie.Zaletami tej produkcji są tło oraz muzyka , postacie są dosyć średnio zanimowane , by nie powiedzieć narysowane w stylu rysowników ze studia W.Brothers. Aurora z przypomina poniekąd seksbombę lat 50 Marilyn Monroe oraz Elizabeth Taylor , natomiast książe to krzyżówka Ricky Nelsona i Elvisa Presleya , pozostałe postacie wydają się nie mieć odpowiedników w latach 50.Muzyka która jest zaletą tej produkcji przypomina nieco tą z Bambiego chociaż jest nieco mroczniejsza w pewnych moemntach.A propos mroku , pojawia się on intensywnie od ok.40 minuty filmu i czyni go dosyć interesującym gotyckim romansem ale jak dla mnie to za mało by nazwać tą produkcję arcydziełem , to po prostu kolejny dobrze zrobiony film ze studia W.Disneya i drugi adresowany głównie do żeńskiej widowni , wiadomo protagonista to kobieta , antagonista kobieta , nagroda którą bohaterowie zwykle otrzymują na końcu to tym razem książę na karym koniu.

5/10
Bajkofil

Postprzez Bajkofil » So sie 25, 2007 6:06 pm

Mam pytanie odnośnie polskiego dubbingu bo podobno były dwie wersje , jedna ze starą elitą i pewnie dużo lepszy oraz nowy dosyć średni zrobiony w początkach lat 90 , kto słyszał starą wersję i może zdradzić obsadę ?
Bajkofil

Postprzez Pahan » So sie 25, 2007 6:11 pm

Ja mam wersję chyba dość starą na VHS. O ile mi wiadomo na pewno pochodzi sprzed 1992 roku. Z tego co pamiętam nie podawali obsady, ale jak już się upewnie, to dam znać. Mogę też wtedy nagrać próbkę dźwięku. :)
Obrazek
Pahan

Postprzez Bajkofil » So sie 25, 2007 6:16 pm

Bo nowa obsada to m.in. :
Ryszar Nawrocki , Stanisław Brudny , Zofia Gładyszewska i inni ...
a w starej to podobno zaciagają :)
Bajkofil

Postprzez backpack » N sie 26, 2007 10:16 am

VHS, który się ukazał w Polsce zawiera "świeży" dubbing, który był stworzony na potrzeby wyświetlania tego filmu w kinach w 1995/1996 roku (nie pamiętam dokładnie). Ja myślałem o tym czy jest stary dubbing, ale szczerze w to wątpię. Ta bajka nie cieszyła się powodzeniem w kinach w czasach swojej premiery (została doceniona po latach niczym Fantazja z 1940), więc całkiem możliwe, że Disney ograniczył jej dystrybucję w świecie (w tym również w ówczesnej Polsce

Z innej bajki... Disney oficjalnie ogłosił premiery BluRay w 2008: Opowieści z Narnii i National Treasure w I połowie, a w IIgiej Gdzie jest Nemo i Platynowa edycja Śpiącej Królewny zrealizowana w technologi BluRay-Live :) Trochę się ociągają ale miejmy nadzieję, że nadrobią to wysoką klasą samych wydań ;)
backpack

Imię: Bartek

Postprzez Sparkling1986 » N sie 26, 2007 7:01 pm

Ja bajeczkę oglądałem z nowym dubbingiem, który wcale nie jest taki zły :D Żałuję jednak, że nie zostawili tego starego. Przez takie odświeżanie bajka traci swój niepowtarzalny klimat i urok :(
Sparkling1986

Postprzez Pahan » Śr paź 24, 2007 2:26 pm

Zapewne wielu z was oglądało "Katyń" Andrzeja Wajdy. Czy zauważył ktoś ten błąd?

Tadeusz rozmawia z Ewą o kinie, i mówi coś takiego: "Nie widziałaś nawet tego... Disney, "Śpiąca Królewna"?". Rzecz dzieje się w 1945 roku, a "Śpiąca Królewna" powstała w 1959.
Obrazek
Pahan

Postprzez Disneyka » Wt lis 20, 2007 1:28 pm

Chciałabym żeby powstało takie kino, w którym puszczaliby te najstarsze (najlepsze) wersje Disneyowskich bajek..
Z prawdziwym klimatem. A nie te komputerowe...........
A może istnieją takie kina?
Disneyka

Postprzez leosimba » N kwi 06, 2008 4:02 am

Witam!

Oczywiście jest pierwszy dubbing Spiącej Królewny zrobiony w latach 60 na potrzeby polskich kin. I znowu nowy jest namiastką starego :(

pozdrawiam
leosimba

Następna strona

Powrót do Filmy