Zootopia (2016)

Tutaj rozmawiamy o disnejowskich filmach, zarówno kinowych, jak i tych, które wchodzą na DisneyDVD.

Re: Zootopia (2016)

Postprzez Scarpomaniak » Cz lut 25, 2016 9:29 pm

Skopiuje co napisałem na Facebooku.

O najnowszym filmie Disneya pisałem już kilka razy. Byłem, co u mnie dziwne, nastawiony do niego niezwykle pozytywnie, już od pierwszego zwiastuna spodobał mi się ogólny zamysł. Ostatecznie film nie jest tylko filmem, który opowiada o świecie zamieszkałym przez zwierzęta, ale dość ciekawą mieszanką gatunków (zgodnie za Wikipedią angielską - action buddy comedy neo-noir adventure). Choć z początku jest to zwykła historyjka o tym że "każdy może być każdym", to ostatecznie film jest naprawdę interesującym kryminałem z wieloma nawiązaniami do kultury (największe do "Ojca chrzestnego"), z kilkoma ciekawymi zwrotami akcji, z masą humoru, ale przy tym nie zapomina o morale. W końcu, czy królik musi był głupi, a lis chytry? Czy wilk musi być szwarccharakterem, a owca jego ofiarą? Na szczęście w żadnym momencie filmu nie czuć nadmiernego moralizatorstwa. Poza tym muszę docenić animację. "Kraina Lodu" realizacyjnie była słaba (kalka "Zaplątanych"), "Wielka szóstka" była niezła, ale "Zwierzogród" (głównie poprzez futra zwierząt) pokazał, że Disney wraz z Pixarem wyznaczają wyżyny animacji komputerowej. Polski dubbing na wysokim poziomie, bałem się roli Kurdej-Szatan, ale ostatecznie wyszło nieźle. Co ciekawe, piosenka Shakiry jest zdubbingowana, co nie wyszło źle.
Ogólnie - POLECAM. Film jest doskonale skrojonym kryminałem z dużą ilością humoru jak i cennym morałem. Wysoka poprzeczka dla kolejnych animacji w tym roku ("Gdzie jest Dory" - nie zawiedź")
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław
GG: 0

Postprzez lis22 » N lut 28, 2016 2:13 pm

" Gdzie Jest Dory " na pewno będzie fajnym filmem, ale pod względem kreatywności, pomysłu, scenariusza, dialogów, kreacji i rozwoju głównych bohaterów oraz ukazania świata przedstawionego nie wygra ze " Zwierzogrodem ", który na tych polach po prostu zachwyca. Wiele osób mówi, że to najlepszy film Disneya od 20 lat ( może nawet od czasu " Króla Lwa "? ) i najlepsza para głównych bohaterów w ogóle. Zauważcie, że bohaterowie są tutaj tak dobrze poprowadzeni i tak zaskarbują sobie sympatię widza, że ten film nie potrzebuje typowych drugoplanowych " rozśmieszaczy " jak Swen czy Olaf. Jeszcze inną zaletą " Zootopi " jest fakt, iż film porusza tak wiele tematów, że każdy może sobie znaleźć tutaj coś dla siebie: od feministycznego manifestu po sytuacje uchodźców w Europie.
lis22

Postprzez kuperkowo » N lut 28, 2016 4:23 pm

Zaciekawiliście mnie panowie , nie powiem :) Może po raz pierwszy od 2008r. (Piorun) się wybiorę do kina na film studia pana Walta. DVD nigdy nie odda magi kina.
"I remember it as if it was yesterday.
My papa took me to see the ancestral home of our clan.
The desolate castle on Dismal Downs, abandoned since the 17th century "
kuperkowo

Postprzez cziksel » Wt mar 01, 2016 7:20 pm

czy wiecie dlaczego tak nietypowo Stany mają premierę później niż Europa?
cziksel

Imię: Ada
GG: 461091

Postprzez lis22 » Śr mar 02, 2016 12:28 am

cziksel napisał(a):czy wiecie dlaczego tak nietypowo Stany mają premierę później niż Europa?

Sam się nad tym zastanawiam. W piątek jest premiera w USA i min. w Niemczech, dopiero w połowie marca jest premiera w UK, a dopiero w połowie kwietnia w Japonii.
lis22

Postprzez Scarpomaniak » Śr mar 02, 2016 3:35 pm

Wiecie, filmy Disneya dzięki temu, że są dubbingowane, mogą mieć długi okres dystrybucji (w jednym kraju premiera teraz, w drugim później).
Ale dlaczego u nas tak wcześnie? Wielkanoc. Gdyby film miał u nas premierę dopiero w ten weekend, to 3. tydzień (nadal bardzo ważny, bo animacje notują małe spadki) dystrybucji przypadłby w okresie, w którym wpływy w kinach są rekordowo niskie. A przesunięcie na kwiecień nie byłoby dobre, ponieważ sporo filmów wtedy wychodzi. A na dodatek, dzięki temu terminowi, film załapał się na tydzień ferii w kilku województwach (powinny być dobre wyniki w środku tygodnia, dziś powinny być dane).
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez lis22 » Śr mar 02, 2016 5:06 pm

Hmmm ... to ma sens, choć u nas w drugi weekend film zanotował ciut większą ilość widzów niż w premierowy weekend, pomimo że przegrał z kolejną polską głupią komedią.
Teraz tylko trzeba liczyć na dobry start w USA, bo ja chcę kontynuację, a bez tego się nie obejdzie. Dawno nie widziałem u Disneya tak dobrych bohaterów, a świat przedstawiony ma taki potencjał, że grzechem byłoby go nie wykorzystać.
lis22

Postprzez Scarpomaniak » Śr mar 02, 2016 5:44 pm

lis22 napisał(a):Hmmm ... to ma sens, choć u nas w drugi weekend film zanotował ciut większą ilość widzów niż w premierowy weekend, pomimo że przegrał z kolejną polską głupią komedią.
Teraz tylko trzeba liczyć na dobry start w USA, bo ja chcę kontynuację, a bez tego się nie obejdzie. Dawno nie widziałem u Disneya tak dobrych bohaterów, a świat przedstawiony ma taki potencjał, że grzechem byłoby go nie wykorzystać.

Skąd dane? Na SFP nadal nie ma wyników z tego weekendu. A na Filmwebie jest tylko informaca o "7 rzeczach".
JUŻ SĄ!
1 weekend - 230 833 widzów
1 tydzień (pn-czw) - 174 204 widzów
2 weekend - 189 994 widzów
Razem 595 031 widzów!
Dla porównania. Po 10 dniach / całość
Dobry Dinozaur - 335 602 widzów / ok. 700 tyś.
W głowie się nie mieści - 295 984 widzów / ok. 900 tyś
Wielka szóstka - 297 740 widzów / ok. 550 tyś.
Kraina Lodu - 496 829 widzów / ok. 1,1 mln
Czy pobije Krainę Lodu (1,1 mln), według mnie tak, według mnie film przekroczy 800 tysięcy za tydzień, 900 za dwa i milion za trzy. Choć może być lepiej.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez lis22 » Śr mar 02, 2016 6:11 pm

a Filmwebie pisali, że w pierwszy weekend film miał 230 tys. widzów ( rekord otwarcia ) a w drugi weekend prawie 231 tys. widzów:

http://www.filmweb.pl/news/T%C5%82umy+P ... zie-115974

http://www.filmweb.pl/news/%227+rzeczy+ ... 016-116094

Jak myślisz, jaki będzie premierowy weekend w USA? Padnie 100 milionów czy raczej nie? I jak film wystartuje w Niemczech? Na razie jest ok. 90 milionów na świecie, ale film miał premierę tylko w 21,22 krajach.
Zrobiłem sobie porównanie ( " Kurczak Mały ", " Dżungla ", " Rodzinka Robinsonów ", " Piorun ", " Księżniczka i Żaba ", " Zaplatani ", " Ralph Demolka ", " Samoloty ", " Kraina Lodu ", " Samoloty 2 " ( to jest w ogóle kinówka? ) i " Wielka Szóstka " ) aby mieć porównanie i poza " Księżniczką i Żabą " nie widzę tu ani nic nadzwyczajnego ( " Zaplatani " i " Kraina Lodu " są ok, ale to zbyt sztampowe i kliszowe kino ) ani niczego, co byłoby lepsze od " Zootopi ". A jeżeli popatrzymy sobie na Nicka i Judy, a potem na bohaterów " Dżungli " to widzimy prawdziwą przepaść w kreacji bohaterów, jak i w animacji CGI.
Ogólnie uważam, że Disney pokazał, iż można zrobić film, który połączy typowy dla ich produkcji urok, oraz inteligencje, świeżość i wielowarstwowość do tej pory zarezerwowane dla produkcji Pixara. Przy czym nowa animacja Disneya nie idzie też w stronę DreamWorks i nie ma tu prostactwa, wulgaryzmów i humoru na brukowym poziomie, a jedyne do czego mogę się przyczepić to apka na komórkę ;0 a niektórzy jeszcze uważają, że scena pojednania Judy i Nicka pod mostem ;) jest zbyt ckliwa, choć ja ją lubię ;)
lis22

Postprzez Scarpomaniak » Śr mar 02, 2016 6:35 pm

lis22 napisał(a): A jeżeli popatrzymy sobie na Nicka i Judy, a potem na bohaterów " Dżungli " to widzimy prawdziwą przepaść w kreacji bohaterów, jak i w animacji CGI.

"Dżungla" nie jest Disneya. Był tylko dystrybutorem tego filmu w wielu krajach (w tym w Polsce).
Na dodatek ja bym nie porównywał filmów komputerowych i animowanych klasycznie, jednak trochę inaczej się na nie patrzy. Z filmów komputerowych Disneya jest to najlepszy film. Co zaznaczyłem w krótkiej recenzji, film błyszczy nie tylko pod względem fabuły (choć "Kraina lodu", patrząc na ten film jako musical, przez godzinę jest bardzo dobra), ale też pod względem jakości animacji.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez lis22 » Śr mar 02, 2016 7:54 pm

Ostatnimi czasy była tylko jedna klasyczna animacja ( " Księżniczka i Żaba " ) która sprzedała się całkiem dobrze więc nie wiem, dlaczego nie zrobili nic więcej? Zwłaszcza, że teraz tą techniką robi się filmy szybciej niż CGI ( produkcja filmu trwała dwa lata ). " Frozen " jest w miarę fajny, ale zbyt podobny do " Zaplątanych " i dlatego nie widzę tu nic nowego.
lis22

Postprzez Scarpomaniak » Śr mar 02, 2016 8:52 pm

lis22 napisał(a):Ostatnimi czasy była tylko jedna klasyczna animacja ( " Księżniczka i Żaba " ) która sprzedała się całkiem dobrze więc nie wiem, dlaczego nie zrobili nic więcej? Zwłaszcza, że teraz tą techniką robi się filmy szybciej niż CGI ( produkcja filmu trwała dwa lata ). " Frozen " jest w miarę fajny, ale zbyt podobny do " Zaplątanych " i dlatego nie widzę tu nic nowego.

Znowu nie napisałem tego wprost. "Zwierzogród" błyszczy pod względem animacji, ponieważ jest to pierwszy komputerowy film Disneya w którym widać wyraźny postęp, w poprzednich był albo minimalny ("Zaplątani", "Wielka szóstka" itp.) albo zerowy ("Kraina Lodu" - zgadzam się tylko, że animacyjnie to kopia). Nie jest to może poziom Pixara (patrz na jakość animacji w końcowych scenach "Uniwersytetu" czy w "Dobrym dinozaurze"), ale patrząc co ostatnio robi Dreamworks ("Pingwiny", "Dom" - fatalna animacja), jest świetnie.
Dlaczego się nie robi filmów animowanych klasycznie? Nie wiem. Nie wiem też dlaczego Disney nie chce przywrócić działania któregoś Disney ToonStudios (bo zakończeniu "Dzwoneczka" i "Samolotów" nic nie robią, choć mają coś zaplanowane na 2018) i zrobić jakąś średniobudżetową klasyczną animację będącą koprodukcją ich i głównego Disneya. A potem - jeżeli to wypali, wrócić do pełno budżetowych animacji.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Postprzez lis22 » Śr mar 02, 2016 9:10 pm

Jeżeli chodzi o jakość CGI to czytałem dziś, że twórcy " Zootopi " przed rozpoczęciem prac nad filmem przez 18 miesięcy studiowali zachowania i charakter zwierząt, a także budowę i strukturę włosów składających się na ich futra. W Zwierzogrodzie nie ma też wszystkich ssaków - zabrakło małp, gdyż w ubraniu za bardzo przypominali ludzi ( chociaż w świecie bez ludzi mogłyby sobie przypominać ;) ) oraz, że 80% szkiców koncepcyjnych i pomysłów animatorów nie trafiło do gotowego filmu.
We wtorek ukaże się " The Art Of Zootopia " i jeżeli arty będą ładne to zakupię sobie ten album.
W kwestii animacji klasycznej - chętnie zobaczyłbym jakieś krótkometrażówki w świecie Zootopi zrobione klasyczną metodą - oto reżyser, Byron Howard rysujący Judy:

https://www.youtube.com/watch?v=OqV63qRFoUs
lis22

Postprzez lis22 » Cz mar 03, 2016 9:41 am

Jeszcze odnośnie premiery: wydaje mi się, że oryginalny, angielski dubbing, a raczej głosy, są już nagrane od dawna, bo to one są podstawą do dubbingu w innych krajach. Obawiam się, że Disney nie przemyślał trochę swojej strategii, gdyż już niedługo na ekrany kin wejdzie " Batman vs Superman " ( w UK oba filmy wejdą na ekrany kin chyba tego samego dnia, 25 marca ) i film Disneya może mieć mało czasu na zarobek ( potem do kin wejdzie jeszcze ich " Księga Dżungli " ). Gdyby " Zootopia " debiutowała tego samego dnia co w Polsce to film miałby większe szanse.
lis22

Postprzez lis22 » N mar 13, 2016 1:47 pm

Pojawiło się sporo artów z " Zootopi ":

oficjalny art book:

https://www.youtube.com/watch?v=Hb40Zj1x1F0

i sporo artów na tej stronie:

http://www.matthiaslechner.com/zootopia.html

Pierwotnie film miał wyglądać całkiem inaczej: miasto miało być mroczne i zaniedbane, 905 populacji stanowić mieli roślinożercy ( to pozostało ) a drapieżniki miały być szykanowane, wykluczone na margines społeczny. Drapieżniki miały nosić elektroniczne obroże, które raziły je prądem za każdy przejaw agresywnego zachowania, miały one też używać specjalnych past do zębów, które tępiły ich uzębienie, oraz sprejów, które maskowały ich piżmowy zapach. Głównym bohaterem filmu miał być Nick - lis niesłusznie oskarżony o jakieś przestępstwo, a Judy miała być najlepszym gliną w mieście. W pewnym momencie lis miał być nawet ranny i przebywać w rodzinnym domu Judy. Trochę szkoda, że finalny efekt aż tak dalece odbiega od pierwotnych założeń, ale i tak jest b. dobrze.
lis22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Filmy