Filmy Disneya w Polsce - historia dystrybucji

Tutaj rozmawiamy o disnejowskich filmach, zarówno kinowych, jak i tych, które wchodzą na DisneyDVD.

Re: Filmy Disneya w Polsce - historia dystrybucji

Postprzez Mędrek1937 » Śr sie 10, 2011 5:00 am

Pahan napisał(a):Zupełnym przypadkiem (sam nie mogę w to uwierzyć, zwłaszcza po poprzednim poście) wpadło mi dziś w ręce ORYGINALNE wydanie "Pięknej i Bestii" z lektorem. Nie wiem, czy wydanie to było legalne (obstawiam, że nie :roll:), ale i tak to kawałek historii, o której tu dyskutujemy.

skan okładki - KLIK!

Tak więc widzimy, że ta kaseta datowana jest na rok 1994, i dystrybuowała ją firma AD-Film Szczecin.

Co najśmieszniejsze, kiedy obejrzałem film, to całkiem pomieszało mi to w głowie, i sam już nie wiem jaką wersję posiadałem w przeszłości. :? Zupełnie nie pamiętam, choć oglądałem to dziesiątki razy. Jak przez mgłę kojarzę tylko angielskie piosenki (tak jak w niniejszym VHS), ale z drugiej strony dialogi wydają mi się obce. Może było więcej wydań lektorskich?

Za ile byś sprzedał :wink:

Lisie pamiętasz może coś z tego dubbingu ze Skrzynecką? Był fajny? lepszy id tego późniejszego? Podobno Bestia ma ten sam głos, prawda?
Kurcze szkoda, że on nie jest nigdzie dostępny :evil:
Obrazek
Jak po nocy świt, jak w piosence rytm, Piękna z Bestią jest
Mędrek1937

Imię: Bartek
GG: 0

Postprzez jupix » Śr sie 10, 2011 11:41 am

lis22 napisał(a):Legalna dystrybucja animacji Disneya pojawiła się dopiero jesienią 1995 roku wraz z premierą " Króla Lwa " na VHS.

Kolejny powód dla wielkiej popularności tego filmu w Polsce. Pamiętam te wydanie. Większość moich kolegów miała tę kasetę. Ech, wspomnienia...

A czy były jakieś reklamy przed twoim wydaniem Pięknej i Bestii?

Aha i jeszcze jedno. Wiecie może, który film był w Polsce pierwszym wydanym na DVD? Przeglądnąłem stare reklamówki i natknąłem się Małą Syrenkę II: Powrót do morza, gdzie był napis "Na Wideo i DVD". To chyba 1999 rok. Chyba, że znacie wcześniejsze wydania.
600 postów w 6 lat, dwudziestka na karku, ale miłość do Disneya - dozgonna!
jupix

Imię: Wojtek

Postprzez Pahan » Śr sie 10, 2011 12:29 pm

Mędrek1937 napisał(a):Za ile byś sprzedał :wink:

Niestety wpadła mi w ręce, lecz nie na własność :). Jedyne co mogę zrobić to skopiować (czego nie omieszkałem zrobić dla siebie :D). Także, jakby interesowała Cię ta wersja przegrana na DVD, to wal na PW.

jupix napisał(a):A czy były jakieś reklamy przed twoim wydaniem Pięknej i Bestii?

Jeśli to do mnie, to odpowiadam: nie, nie było nic. Jedynie czołówka z logiem Disneya (klasyczny niebieski zamek) a potem już film.
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez lis22 » Śr sie 10, 2011 5:49 pm

Mędrek1937 napisał(a):
Lisie pamiętasz może coś z tego dubbingu ze Skrzynecką? Był fajny? lepszy id tego późniejszego? Podobno Bestia ma ten sam głos, prawda?
Kurcze szkoda, że on nie jest nigdzie dostępny :evil:

Niestety,nie pamiętam tamtego dubbingu z kina ale dla mnie oba dubbingi są " niesłuchalne " i wole ten film w wersji oryginalnej
stary dubbing powinien być we fragmentach na YT.

Wydaje mi się,że pierwsze wydanie " Pięknej i Bestii " na DVD w Polsce to to z 2002.3 roku,w każdym razie z lat 2000-cznych.

Też mam jeszcze " Króla Lwa " na VHS z 1995 roku - jak i wiele późniejszych Disneyowskich animacji ;)
lis22

Postprzez TheHubi1998 » Pt sie 12, 2011 6:20 am

Nie wiem czy już to widzieliście, ale na amazon.com jest już okładka diamentowej edycji Króla Lwa!!! :D http://www.amazon.com/Lion-King-Matthew-Broderick/dp/B001AQR3JY/ref=sr_1_1?s=movies-tv&ie=UTF8&qid=1313129641&sr=1-1
TheHubi1998

Imię: Hubert

Postprzez Mędrek1937 » Pt sie 12, 2011 10:51 am

Już dawno... Zapraszam tu: viewtopic.php?f=25&t=2074&start=45
Obrazek
Jak po nocy świt, jak w piosence rytm, Piękna z Bestią jest
Mędrek1937

Imię: Bartek

Postprzez Pahan » Pt sie 12, 2011 7:10 pm

Dorwałem się też do "Kopciuszka" z AD-Filmu. Jednak kaseta jest delikatnie mówiąc w kiepskim stanie (obrazu praktycznie nie ma - sam dźwięk). Jest ona dowodem na istnienie więcej niż jednej wersji lektorskiej tego filmu. Zupełnie inny głos czyta moją wersję (w AD-Filmie lektor jest "zaangażowany" tzn. wczuwa się w emocje bohaterów, co najczęściej brzmi komicznie :lol:), inne są też dialogi. Oznacza to, że podobnie mogło być z "Piękną...". Dodam jeszcze, że "Kopciuszek" także pochodzi z 1994 roku.
Obrazek
Pahan

Postprzez lis » Pn paź 10, 2011 8:37 pm

Odkopuję na krótko temat, żeby naprostować kilka faktów (wcześniej jakoś wątek ten umknął mojej uwadze): byłem w kinach zarówno na kinówce Kaczych Opowieści (moja pierwsza wizyta w kinie!), jak I Aladynie. Oczywiście nie zapisywałem sobie wówczas dat, ale mogę z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że był to odpowiednio rok 1991 i 1993. Zresztą kiedyś wrzuciłem na forum recenzję tego pierwszego filmu wydrukowaną w tymże roku 1991 w "Filmie".
Dość dziwacznie brzmi dla mnie wyrażona w pierwszym poście (łagodna) krytyka Króla Lwa pod względem jakości tłumaczenia i realizacji dubbingu. Rzecz to gustu (ja uważam, że Król Lew to przykład idealnego dubbingu - pod względem i jakości przekładu, i obsady), ale za ową krytyką kryje się dość karkołomna teza, jakoby wcześniej przez wiele lat nie dubbingowano u nas profesjonalnie filmów...
Poza tym naprawdę nie wydaje mi się, żeby w kwestii uwielbienia dla Króla Lwa Polska wyróżniała się jakoś szczególnie na tle reszty świata.
lis
administrator

Imię: Mateusz
GG: 3889388

Postprzez inesce » Śr mar 27, 2013 8:26 pm

Pahan napisał(a):Zupełnym przypadkiem (sam nie mogę w to uwierzyć, zwłaszcza po poprzednim poście) wpadło mi dziś w ręce ORYGINALNE wydanie "Pięknej i Bestii" z lektorem. Nie wiem, czy wydanie to było legalne (obstawiam, że nie :roll:), ale i tak to kawałek historii, o której tu dyskutujemy.

skan okładki - KLIK!

Tak więc widzimy, że ta kaseta datowana jest na rok 1994, i dystrybuowała ją firma AD-Film Szczecin.

Co najśmieszniejsze, kiedy obejrzałem film, to całkiem pomieszało mi to w głowie, i sam już nie wiem jaką wersję posiadałem w przeszłości. :? Zupełnie nie pamiętam, choć oglądałem to dziesiątki razy. Jak przez mgłę kojarzę tylko angielskie piosenki (tak jak w niniejszym VHS), ale z drugiej strony dialogi wydają mi się obce. Może było więcej wydań lektorskich?

Więc ja mam "Piękną i Bestię" w wersji lektorskiej, uchowała się ona z lat 90, z dzieciństwa, jakość już średnia, ale działa na video. Otóż mam wersję, gdzie lektorem nie jest Tomasz Knapik, tylko inny z bardziej delikatniejszym głosem. Bardzo bym chciała znaleźć w Internecie, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tej wersji nawet, kto czytał "Piękną" oprócz Knapika. Mi niestety na kasecie wcięło napisy końcowe i nie ma informacji kto czyta. A uważam, że to najlepsze tłumaczenie i lektor, lepszy od dubbingu i Knapika. Piosenki oryginalne po angielsku, z subtelnym tłumaczeniem, tak że słychać też treść oryginałów. Ogólnie bardzo dobry lektor, czyta taki młody męski głos, nie czuje się w tej wersji jego, że czyta. Podejrzewam, że ta moja pochodzi z tego pierwszego wydania na VHS z lat 1994, bo pierwszy raz widziałam to właśnie mniej więcej w 1995.

No to okazuje się, że jak na razie są 4 wersje Polskie "Pięknej i Bestii"
-lektor - Tomasz Knapik
- lektor nieznany, młody męski głos, rok wydania dokładnie nie znany
- Dubbing z Katarzyną Skrzynecką, Stefanem Każurem itd....
-Dubbing z Jolantą Wilk, Stefanem Każurem, Jakubem Szydłowskim, 2002 wydanie DVD

Jak dla mnie najlepsza jest wersja z nieznanym młodym lektorem ;) Której nigdzie nie mogę znaleźć w sieci. Jak ktoś chce mogę nagrać jego głos, lub postaram się z obrazem i wrzucę chociaż fragment, może kogoś oświeci.

W ogóle mam na VHS sporo bajek Disneya pierwsze wydania Króla Lwa, Pocahontas, Dzwonnika z Notre Dame, 101 Dalmatyńczyków, Herkules, wszystko działa. I jeszcze Śpiąca Królewa gdzieś by się znalazła.
Teraz te bajki są kiepskie. Zero magii.
inesce

Postprzez Pahan » Cz mar 28, 2013 12:33 pm

Wrzuciłem na YouTube fragment wersji AD-Filmu z 1994, o której pisałem powyżej.

Oto link. (jeżeli wystąpią problemy z głosem, trzeba spróbować ponownie za jakieś 10 minut).

Czy to o tej mówisz?
Ja natomiast zaczynam podejrzewać, że kaseta którą posiadałem oryginalnie, a potem niestety zmazałem, miała głos Knapika.

PS:
Kopciuszek - "moja" stara wersja, przełom lat 80./90.
Kopciuszek - wersja Ad-Film, 1994
Śpiąca Królewna - polski dubbing, 1962
Miecz w kamieniu - czyta Tomasz Knapik, przełom lat 80./90.
Robin Hood - polski lektor, przełom lat 80./90.
Wielki mysi detektyw - polski lektor, przełom lat 80./90.
Mickey and the Beanstalk - polski lektor, przełom lat 80./90. (nagranie z polskiego tłumaczenia niemieckiego wydania VHS)
(tu będę wstawiał następne linki do swoich próbek)
Obrazek
Pahan

Postprzez Sparkling1986 » Pt lis 07, 2014 12:51 pm

Podobał mi się głos Maleficent, ale ten nowy też nie jest zły.

Odnośnie Kopciuszka - ja oglądałem na kasecie VHS z... niemieckim dubbingiem i nałożonym na to polskim lektorem ;) Do dziś pamiętam, jak przyrodnie siostry wołają Kopciuszka za pomocą dzwonków a ona na to "Ja, ja, ich komme!" ;) Pamiętam też, że małą Syrenkę miałem z lektorem (którego nie lubiłem), a Alicję ze starym polskim dubbingiem. Niestety nie pamiętam już, jak reszta bajek, które oglądałem na VHS, została zlokalizowana - ani Bestia, ani Kundel, ani Król Lew, ani Śpiąca :sad:
500 days of magic, of distance, of tenderness.
500 days of intimacy, of awkwardness, of passion.
500 days of fury, of ecstasy, of uncertainty, of Summer.
Sparkling1986

Poprzednia strona

Powrót do Filmy