Filmy Disneya w Polsce - historia dystrybucji

Tutaj rozmawiamy o disnejowskich filmach, zarówno kinowych, jak i tych, które wchodzą na DisneyDVD.

Filmy Disneya w Polsce - historia dystrybucji

Postprzez jupix » Wt sie 02, 2011 9:05 am

Chyba odkryłem fenomen Króla Lwa w Polsce.
Otóż, dzieło to było pierwszym filmem animowanym w polskim kinie od wielu, wielu lat. Domyślam się, że stąd bardzo duża widownia w Polsce i ogólny zachwyt nad filmem w naszym kraju. Słychać to czasem w błędnym tłumaczeniu lub dziwnym doborze głosów (Mufasa, mały Simba). Poprzednie znakomitości (Mała Syrenka, Piękna i Bestia, Aladyn) albo były w kinach wiele lat po swoich premierach, albo w ogóle ich nie było na dużym erkanie w Polsce.
Co nie zmienia faktu, że film jest świetny. :)
600 postów w 6 lat, dwudziestka na karku, ale miłość do Disneya - dozgonna!
jupix

Imię: Wojtek
GG: 0

Re: Król Lew DIAMOND EDITION - nowa edycja jesień 2011!

Postprzez lis22 » Wt sie 02, 2011 12:42 pm

Na wymienionych wyżej filmach byłem w Polsce w kinie ( " Mała Syrenka " gdzieś na początku lat 90-tych w wersji oryginalnej z napisami," Piękną i Bestię " na pewno po światowej premierze i w momencie gdy film już znałem a " Aladyna " bodajże pod koniec 1993 roku ),ale filmy te mogły nie być należycie rozreklamowane.

Pamiętajmy ze " Król Lew " osiągnął już sukces przed premierą w Polsce,więc część widzów na pewno chciała zobaczyć,czym się ten świat zachwyca.
lis22

Postprzez jupix » Wt sie 02, 2011 7:53 pm

Pamiętam, że sam byłem jako pięciolatek w kinie na Małej Syrence. To był 1998 rok i tego jestem pewien.
Kierując się filmwebem i ogólnie tym co jest w sieci nie natrafiłem na daty premier Pięknej i Bestii. Jeśli to co mówisz jest prawdą, to jest to o tyle dziwne, że dubbing powstał w studiu Start International Polska, pochodzącego z 1995 roku.
Po przeszukaniu znalazłem także datę polskiej premiery Aladyna - 6 grudnia 1993 - ponad rok czasu po premierze światowej. A więc mój błąd, film choć późno, był w polskich kinach. I (prawdopodobnie) on był pierwszym w wolnej Polsce.
jupix

Postprzez Arcer » Wt sie 02, 2011 8:00 pm

jupix napisał(a):Pamiętam, że sam byłem jako pięciolatek w kinie na Małej Syrence. To był 1998 rok i tego jestem pewien.
W maju 1998 była w KD reklama (plakat) tego filmu, więc to się sprawdza. W 1994 reklamowano też "Króla Lwa". Wcześniej w MM/DD nie widziałem takich plakatów.
Arcer
el moderatoro

Postprzez Mędrek1937 » Śr sie 03, 2011 5:18 am

A, wiedziałem, że musi byc jakiś haczyk dla tej popularności.

Ludzie na filmwebie pisali na forum Pięknej i Bestii, że widzieli ten film w kinie "na początku lat 90", ale żadna z nich nie powie dokładnego roku i nie pamiętają z jakim dubbingiem oglądali. To samo jest z Aladynem, ale nie wiem kiedy powstał dubbing. Z Pięknej i Bestii z nam natomiast jeden dubbing i jeszcze to http://www.youtube.com/watch?v=_sHE9IaB3XM

ps.słyszałem też "something there" w tej wersji.
Obrazek
Jak po nocy świt, jak w piosence rytm, Piękna z Bestią jest
Mędrek1937

Imię: Bartek

Postprzez jupix » Śr sie 03, 2011 8:32 am

I chyba wreszcie doszliśmy do prawdy. Piękna i Bestia miała stary dubbing w 1992 roku z młodziutką Skrzynecką w roli głównej. Wydaje mi się, że za ten przekład nie odpowiada żadne profesjonale studio dubbingowe, stąd słyszalne błędy w tłumaczeniu, słabsza jakość dźwięku i sztuczne głosy pobocznych postaci.
Trzeba by jeszcze poszukać plakatów w komiksach w 1992 roku, tak dla pewności.
jupix

Postprzez lis22 » Śr sie 03, 2011 2:04 pm

jupix napisał(a):Pamiętam, że sam byłem jako pięciolatek w kinie na Małej Syrence. To był 1998 rok i tego jestem pewien.

Też byłem,ale już jako 20 sto latek ;),była to po raz pierwszy wersja z polskim dubbingiem / byłem na pokazie przedpremierowym w kinie Rialto w Katowicach /,pierwszy raz na " Małej Syrence " byłem bodajże w 1990 - 91 w Sosnowieckim kinie Muza i była to wersja oryginalna z polskimi napisami.
Na " Aladynie " byłem właśnie w grudniu 1993 roku,premiery " Pięknej i Bestii " nie pamiętam ale była w kinach,choć długo po swojej faktycznej premierze - regularne polskie premiery filmów Disneya / listopad każdego roku / zaczęły się właśnie od " Króla Lwa ".
lis22

Postprzez duśka » Śr sie 03, 2011 2:54 pm

Ja w kinie po raz pierwszy byłam właśnie na Królu Lwie (jeśli chodzi o filmy Disneya). Poprzednie klasyki oglądałam w późniejszym czasie na starych, poczciwych VHS-ach pożyczonych od koleżanek ze szkoły lub innych, dalszych znajomych. Na Królu Lwie byłam wówczas w kinie 3 razy i za każdym razem wychodziłam pod ogromnym wrażeniem. No, miałam co prawda wtedy 9 lat :wink: ale pamiętam to uczucie do dziś. Marzy mi się obejrzenie pierwotnej wersji tego filmu (bez żadnych zmian w tekście i scenach, z tym samym dubbingiem itp.) :timon:
Po raz pierwszy widzę blask...
duśka

Re: Filmy Disneya w Polsce - historia dystrybucji

Postprzez Pahan » Śr sie 03, 2011 3:00 pm

Tytuł tematu wymyślony na szybko, więc jeżeli macie jakieś inne pomysły, proszę pisać. Możliwość zmiany oprócz modów ma też jupix. :wink:

Wracając do meritum: posiadam na VHS jakąś wersję "Pięknej i bestii" z początku lat 90. Nie mogę sobie jednak przypomnieć czy był tam dubbing, czy też lektor. Nie wiem czy to coś wniesie, bo mówimy o wersjach kinowych, ale jak sprawdzę kasetę to zdam raport. :)
Obrazek
Pahan

GG: 2266241

Postprzez lis22 » Śr sie 03, 2011 3:28 pm

Ja pierwszy raz " Piękną i Bestię " widziałem też na VHS z lektorem,dopiero ok.dwa lata później obejrzałem ten film w kinie z tym pierwszym dubbingiem / ze Skrzynecką /
co do " Małej Syrenki " to pamiętam premierę kinową na przełomie lat 80-90-tych,chociażby z ówczesnej Czechosłowacji,gdzie byłem w 1989 roku,były tam reklamy,pisała też o niej tamtejsza prasa,również na początku lat 90-tych nabyłem muzykę z tego filmu / MC po niemiecku - brrr / a co do premier w Polsce to należałoby prześledzić archiwalne numery ówczesnego jeszcze tygodnika lub dwu tygodnika " Film ".
lis22

Postprzez Pahan » Śr sie 03, 2011 4:57 pm

Ech... trochę się zagalopowałem z tą kasetą. Rzeczywiście miałem takową kiedyś, jednak okazało się że nagrałem na tym jakieś filmy, a "Piękna..." uległa bezpowrotnemu zmazaniu. :cry: Człowiek był głupi te 10 lat temu. Jednak wydaje mi się, że to był lektor - pamiętam piosenkę Gastona, która była po angielsku.

Ale znalazłem "Króla Lwa" z pierwszego wydania VHS. Nigdy nie zauważyłem, że na samym początku jest plansza "Film ten poświęcamy pamięci Franka Wellsa, prezesa TWDC w latach 1984-1994". Muszę to jak najszybciej zgrać na DVD, bo chyba żadna, choćby diamentowa edycja DVD/BluRay nie odda klimatu kasety. :)
Obrazek
Pahan

Postprzez jupix » Wt sie 09, 2011 10:55 am

A nie wiecie przypadkiem czy film Kacze opowieści: poszukiwacze zaginionej lampy był wyświetlany w polskich kinach? Mielibyśmy wtedy do czynienia z jedną z wcześniejszych produkcji w kinach w wolnej Polsce.
jupix

Postprzez Scarpomaniak » Wt sie 09, 2011 11:25 am

jupix napisał(a):A nie wiecie przypadkiem czy film Kacze opowieści: poszukiwacze zaginionej lampy był wyświetlany w polskich kinach? Mielibyśmy wtedy do czynienia z jedną z wcześniejszych produkcji w kinach w wolnej Polsce.

Na pewno był, ponieważ z tego co wiem, Polsat zdobył kopię tego filmu z jakiegoś kina, poza tym występują tam wszyscy aktorzy z starego dubbingu, co znaczy, że był zdubbingowany tuż po serialu.
Jeden z ostatnich wojowników na polu popularyzacji komiksów Disneya w Polsce.
Prowadzi bloga Kacza Agencja Informacyjna, w którym informuje o komiksach Disneya wydawanych w Polsce i na świecie.
Ma nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla komiksów Disneya.
Scarpomaniak
Pan tłumacz

Imię: Radosław

Postprzez Pahan » Wt sie 09, 2011 2:52 pm

Zupełnym przypadkiem (sam nie mogę w to uwierzyć, zwłaszcza po poprzednim poście) wpadło mi dziś w ręce ORYGINALNE wydanie "Pięknej i Bestii" z lektorem. Nie wiem, czy wydanie to było legalne (obstawiam, że nie :roll:), ale i tak to kawałek historii, o której tu dyskutujemy.

skan okładki - KLIK!

Tak więc widzimy, że ta kaseta datowana jest na rok 1994, i dystrybuowała ją firma AD-Film Szczecin.

Co najśmieszniejsze, kiedy obejrzałem film, to całkiem pomieszało mi to w głowie, i sam już nie wiem jaką wersję posiadałem w przeszłości. :? Zupełnie nie pamiętam, choć oglądałem to dziesiątki razy. Jak przez mgłę kojarzę tylko angielskie piosenki (tak jak w niniejszym VHS), ale z drugiej strony dialogi wydają mi się obce. Może było więcej wydań lektorskich?
Obrazek
Pahan

Postprzez lis22 » Wt sie 09, 2011 2:59 pm

Ja " Piękną i Bestię " też oglądałem na VHS z wypożyczalni ale było to przed 1994 rokiem,był to rok 1992 lub 1993,pamiętam też że " Aladyn " w wypożyczalni pojawił się dzień po mojej wizycie w kinie,w grudniu 1993 roku ;)
w sklepach można było wtedy nabyć,oczywiście pirackie kopie wszystkich animacji Disneyowskich,nawet tych,które nie są jeszcze u nas oficjalnie wydane / min." Magiczny Kociołek " /,oczywiście,większość filmów miała tylko lektora," Alicję w Krainie Czarów " miałem z niemieckim dubbingiem - brrr," Bambi " był chyba z lektorem a " 101 Dalmatyńczyków " miał stary,polski dubbing.
Legalna dystrybucja animacji Disneya pojawiła się dopiero jesienią 1995 roku wraz z premierą " Króla Lwa " na VHS.
lis22

Następna strona

Powrót do Filmy